Návrat domů

Návrat domov

Drama / Romantický / Válečný

USA, 1978, 126 min

• Wacoslav1

Protiválečný film? Možná asi z toho důvodu, že tady o válku vůbec nejde. Bohužel na zážitek ze silnýho dramatu je to na mě málo. Psychologie postav vůbec nefunguje a celou dobu jsem se do toho nemohl dostat.35%(27.8.2015)

"Dnes jsem tu nastoupila jako dobrovolnice.." - " Skvělý !! Kdybych neměl připoutaný ruce, tleskal bych.."(8.1.2016)

Famózní. Navdory či právě pro kontroverzi kolem postavy Jane Fondové. Návrat domů je zkrze ní ještě antimilitarističtějším (alespoň v politickém smyslu) filmem než jsou jeho souputníci (Vesta, Četa, Apokalypsa) přičemž od nejpodobnějšího snímku - Lovce jelenů - se liší úplným vynecháním války samotné ("Nedokážu popsat jaká je - vím jenom, že tak jak ji zobrazují v televizi to není" - kapitán Hyde) a jádro problému není trauma z násilí, zabíjení a smrti, ale ze zbytečnosti, podle Fondové dokonce zločinosti, takového jednání. Jak John Voight tak Jane Fonda odehráli vskutku oscarové party, jejich romanci jsem věřil od začátku do konce, včetně oné prazvláštní milostné scény... Poněkud těžší oříšek byl Bruce Dern, který měl příliš málo prostoru na příliš komplikovanou roli... A soundtrack hrající good ol´sixties... 90%(5.11.2007)

• - Luka Martina měl původně hrát Sylvester Stallone. (Kulmon)

• - Roli Luka odmítl Jack Nicholson či Al Pacino. (Kulmon)

• - Jane Fonda chtěla, aby roli Vi hrála Meryl Streep. (Kulmon)