Vyvolávač deště

The Rainmaker

Čarodejník

Drama / Thriller

USA, 1997, 130 min

Další kvalitní právnický film, ale začínám mít pocit, že se tyhle snímky začínají trochu opakovat - např. vždy patetická závěrečná řeč. Na druhou stranu film obsahuje i humornou rovinu, především v podání Danny DeVita a překvapivě i Jona Voighta, z kterého mám pocit, že prostě přehrává.(14.7.2003)

kvalitní filmy z právnického prostředí mám rád a toto drama podle knihy mého oblíbence Johna Grishama k nim po právu řadím! Čerstvý absolvent práv v podání Matta Damona se ocitá v procesu se zdravotní pojišťovnou, která odmítla zaplatit léčbu transplantace mladíkovi s leukémií, který nemoci podléhá. Zdravotní pojišťovnu zastupuje elitní právnický tým v čele s výborným J. Voightem naproti nim stojí pouze mladíček Matt Damon a jeho mentor bez advokátních zkoušek, ale naučený životem v podání excelentního Danny DeVita. Dobrý výkon zde podává i Danny Glover v roli soudce i Mickey Rourke ( přestože nedostal moc prostoru), tak vám utkví v paměti , to vám garantuju a vlastně všichni zůčastnění. Musím, ale zároveň dodat, že k plnému hodnocení to u mě není! Na to, jak vážné je to téma a hlavně, že režie se ujal můj oblíbenec Francis Ford Coppola, čekal bych ještě mnohem hustší, temnější a mrazivější soudní proces, který by mě vzhledem k tématu úplně ke konci " sešrotoval " ! Coppola namýchal takový zábavně - vážný a trochu i naivní snímek, ikdyž chápu na co chtěl zejména poukázat a to se mu jednoznačně podařilo. Nechtělo se mu asi natočit úplně vážný snímek ( což je škoda ), tak to, jak jen to šlo " odlehčoval " . Já bych osobně uvítal ještě mnohem vážnější rovinu snímku. Škoda, ale i tak poctivé 4*!(20.2.2009)

"Mali by ho zastreliť.“ – „Prosím?“ – „Chlapa, ktorý zmláti ženu baseballovou palicou, by mali zastreliť.“ – „O čom to hovoríš, mňa predsa...“ – „Ale je to len otázka času. Policajné spisy... lekárske záznamy... je len otázka času, kedy tú palicu použije na teba. Potom to bude rýchle. Dva tri údery do lebky. To stačí. A budeš mŕtva. Máš staršieho brata alebo otca?“ – „Nie. Prečo?“ –„Pretože ak by si mala, toho hajzla by si našli a zlomili mu väz.“ Prvý raz som ČARODEJNÍKA z produkcie Michaela Douglasa videl myslím okolo roku 2000 na VHS. Páčil sa mi. Keď som sa k nemu najbližšie dostal, písal sa rok 2010 a veľa sa toho zmenilo. I môj vzťah k tomuto filmu. Už nemôžem povedať len, že sa mi páči. Musím povedať, hoci je to nespisovné, že sa mi HROZNE páči. Veľmi dobrý Matt Damon, zábavný Danny DeVito... Mickey Rourke je dokonca taký skvelý v roličke šéfa skorumpovanej advokátskej firmy, až si prajete, aby jeho „Žralok“ Stone v závere nečakane napochodoval do súdnej siene a rozniesol všetkých tých hajzlov v čele s ukážkovým mamrdom Voightom na hnoj, zahrabal a pomočil. Nestane sa, ale to, ako režisér Coppola pracuje s hercami, mi umožnilo takmer až dojemne si spomenúť na doby, kedy robil pecky ako KRSTNÝ OTEC 1 – 3, DRACULA alebo APOKALYPSA (a nie žvásty typu JACK s Robinom Williamson). Každý z hercov, i na maličkom priestore, dostal krásnu príležitosť „uhrať to svoje“, od Virginie Madsenovej cez Roya Schneidera v doma štrikovanom pulóvri po Dannyho Glovera. Súdne scény sú zrežírované napínavo i pre laika, ktorý v súdnej sieni našťastie nikdy nebol, „smutné scény“ majú ďaleko k tradičnému hollywoodskemu citovému vydieraniu a len čo sa na chvíľku oslobodíme od vyčerpávajúceho procesu, Coppola si nájde čas aj na humor a pôsobivú vedľajšiu líniu s výbornou Claire Danesovou.(1.11.2004)

Rainmaker je nesmírně sympatický v tom, že kombinuje hutné scény ze soudní síně včetně propracovaného právnického pozadí s vnitřním prožíváním jednotlivce (hlavní postavy). Všechno má tak nějak osobnější i osobitější nádech. Matt Damon se diváka skrz obrazovku téměř dotýká a postava rozkošné Claire Danes pak podtrhuje lidské, ovšem nikoli naivní, vyznění. Tento systém funguje mnohem lépe, než kdyby byl emotivní rozměr filmu rozvíjen pomocí poškozeného (oběti) v soudním procesu. Film je v podstatě geniální v tom, jak se dokáže vyhnout patosu i klišé, ke kterým probírané téma tolik svádí. Do všeho je navíc přimícháno několik chytrých myšlenek a snad i zrnko humoru. Že všechno funguje tak skvěle jako celek, není zásluha nikoho jiného než mistra Coppoly... 9/10(6.3.2014)

Docela chytrý film, který si drží i porci diváckosti. Copolla je prostě lepší režisér než Joel Schumacher, co tak rád Grishama převádí na plátno, a ten rozdíl je vidět.(20.2.2003)

• - Rudy Baylor (Matt Damon) na začátku příběhu jezdí a bydlí v třídvéřové Toyotě Starlet s motorem o zdvihovém objemu 1,3l. (tulakfelix)

• - Hrubý sestřih filmu měl kolem 6 hodin. (Satan)

• - O postavu Rudyho Baylora měl zájem Edward Norton. (Satan)