Sběratel kostí

The Bone Collector

Zberateľ kostí

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1999, 114 min

Toto je thriller, ktory som si cele roky plietol s inym thrillerom ZBERATEL BOZKOV (1997) s Morganom Freemanom, ale tym, ze som si teraz pozrel Zberatela kosti, si tieto dva filmy uz snad pliest nebudem. Ako aj uzivatelka Madison, aj ja mam rad tieto kriminalne thrillery podobne filmom MLCANIE JAHNIAT (1991) alebo SEDEM (1995), len mnohe dalsie thrillery sa uz tymto klenotom nedokazu vyrovnat. Atmosfera temneho New Yorku s neznamym vrahom, ktory unasal ludi a viditelne si s Denzelom a s Angelinou zahraval, kedze zamerne tam nechaval stopy alebo dokazne materialy - ludske kosti bola celkom napinava a kedykolvek mohol ten vrah Angelinu bez problemov zabit. Zaver bol aspon pre mna prekvapivy, pretoze som pocital s tym, ze to bude uplne iny vrah. ________ Denzel Washington - (Lincoln Rhyme) +++ Angelina Jolie - (Amelia Donaghy) +++ Queen Latifah - (Thelma) +++ Michael Rooker - (Kapitán Howard Cheney) +++ Michael McGlone - (Detectív Kenny Solomon) +++ Luis Guzmán - (Eddie Ortiz) +++ Leland Orser - (Richard Thompson) +++ Ed O'Neill - (Detectív Paulie Sellitto) +++(29.1.2012)

Po druhém zhédnutí dávám hvězdičku navíc..."Sběratel kostí" mi tentokrát sednul mnohem lépe - dříve jsem si mnoha věcí nevšimnul. Scénář se knihy nedrží přesně (obzvlášť co se týká samotného závěru) a je to jen dobře!! Phillip Noyce za vydatné pomoci kameramana Deana Semlera vytvořil skutečně napínavou atmosféru a scény, kdy se Amelia jen za světla baterky pohybuje na místě činu mě přímo zamáčkly do gauče...Tím se oklikou dostávám k hereckým výkonům - Denzel Washington je bez debat výborný, vtisknul své postavě přesně tu správnou dávku arogance a tvrdohlavosti, která byla potřeba, aby vytvořil skutečného člověka a ne jen charakter šustící papírem. Angelina Jolie (v podstatě na začátku své hvězdné kariéry) dokazuje, že je nejen neuvěřitelně krásná, ale stvrzuje mnohými opomíjený fakt - že je skvělá herečka! Stačí jeden pohled a hned víte, co se v Amelii děje...Ani další postavy za ústředním duem moc nezaostávají, mají jen zákonitě méně prostoru - obzvlášť se mi líbila ošetřovatelka Thelma v podání Queen Latifah...Sečteno a podtrženo - od začátku do samotného konce (který mi dokonce vehnal slzy do očí) "Sběratel kostí" svému žánru ostudu v žádném případě nedělá, právě naopak.(7.7.2005)

Průměrný film se slušnou atmosférou. Hezká tvářička Angeliny a charisma Denzela se slušně doplnují. Závěr je trochu nečekaný, ale celý film se vleče celkem pomalu.(26.10.2004)

rozpočet : $73 million tržby celosvetovo : $151,493,655(14.12.2006)

No docela fajn nápad, ale nedotažený. Vrah = nuda, proč to vždycky musí být nějaký hrdinovi blízký člověk, to teda nechápu. Taky to zavání otřepanými klišé typu - zemřel jí otec, zasloužil se o to, aby byl ve vězení ... Ale jinak docela zábavné, občas i napínavé, na čemž má docela velkou zásluhu Joliová a Washington. Mimochodem mám pocit, že tento film stojí u vzniku populárních CSI seriálů, nebo alespoň do širšího povědomí přinesl druh tohoto vyšetřování.(9.2.2003)