Film, odehrávající se v rozmarných 60. letech vypráví příběh 19ti-letého mladíka Bernarda Chanticleera, který po prvním odloučení od rodičů poznává pravý svět a s ním i první lásky. Přes nevoli rodičů se Bernard seznamuje se sekretářkou, pracující v knihkupectví Bernieho otce. Na druhém rande se však Bernard beznadějně zakouká do svůdné tanečnice, jisté Barbary Darlingové, která ovšem, jak se později ukáže, muže nenávidí a jediné co ji zajímá, je ona sama. Ve hře je i osamělá paní bytná Nora Thingová, policista Francis či starý kohout, přebývající v 5. patře po zemřelém bratrovi paní Thingové a nenávidějící všechny ženy, speciálně ty kolem 20tky, což se pro Bernarda přebývajícího právě v 5. patře ukáže jako problém...

Tato komedie z rané tvorby Francise Forda Copolly působí na diváka svou rozverností a uvolněností, která tak trochu plyne i z tehdejší doby amerických 60. let. Film byl v roce 1967 nominován na Oscara (Herečka ve vedlejší roli - Geraldine Page hrající matku hl. hrdiny) a 3 Zlaté Glóby (Nejlepší film - komedie/muzikál, Nejlepší herečka - komedie/muzikál - Elizabeth Hartman v roli Barbary Darlingové, a opět Geraldine Page jako Herečka ve vedlejší roli). (JayZak)

Davson

Výborné, výborné! Je krásné sledovat, jak si Coppola téměř až laškovně hraje s filmovým médiem a jazykem, jak je ze snímku cítit láska a nadšení pro film, jak ironicky pošťuchuje do puritánství některých Američanů a v neposlední řadě jakým nádherně nakažlivým optimismem hýří. Hledat chyby či nedokonalosti nehodlám a porovnávat s pozdějšími Coppolovými "velkými" filmy se mi zdá zcela bezpředmětné. ()

Djkoma

Velmi dobře odvedený kus filmařské geniality. Příběh vystavěný na dospívání chlapce, který se touží dostat z vlivu rodičů (především matky, ale dohledu otce), získává své první zkušenosti nejen sexuální, ale především vztahové a snaží se dostat na vyšší úroveň. Coppola skvěle vystihl nejen dospívajícího "loosera" šedesátek, ale také sexem nabitou stránku New Yorku, kterou neuvidíte v mnoha filmech. Vynikající je zpracování myšlenky prvního setkání Bernarda se (soft)pornografií, kdy je vtahován pomocí kravaty do promítacího stroje a zachráněn dívkou, která je do něj zamilovaná (každý si domyslí význam:)). Přestože film dobře funguje jako ztvárnění doby, nejde teenagerskou komedii ani zdaleka, spíše o sladko-kyselý pohled na dospívání jednoho "ňoumy"... a ta lehká kritika konzervatismu a křesťanských ideálů. PS: už samotná příjmení postav mají jistý význam:-) ()

TheRaven

Coppolu mám mezi nej režiséry, ale tohle mou víru v něj trochu narušilo. I když, na druhou stranu, nikdo není dokonalý, přece jen je to ještě v celku ranný snímek. V podstatě zatím asi to nejhorší, co jsem od F. F. C. viděl, ale naštěstí jsem toho kousek prospal, tak to uteklo rychleji. Nesympatické postavy, absolutně nudný děj. Komedie? -Kde?. Několikrát, asi dvakrát se tu vyskytla scény, či část děje, která se mi líbila, ale jinak absolutně nic. 30%. ()

Sarkastic

No, čekal jsem asi víc humoru (taky, že Coppola ukáže více režisérského umění). Párkrát jsem se docela zasmál, ale jinak to bylo tak nějak ve stylu taškařice (a ten mi moc nesedí). Takové příjemné, oddechové a naivní podívání se, ale netřeba vidět znovu. Hudba byla suprová, ale z průměru film už nevyzvedne. ()

tomtomtoma

Teď už jsi velký chlapec je osvěžujícím uvolněním dle literární předlohy Davida Henryho Benedictuse. Mladík Francis Ford Coppola chytil svou profesní příležitost ve vhodném okamžiku, dychtivě a pevně ji sevřel v dlaních i zubech a hned vzápětí se již sebevědomě procházel okázale rozkvetlou zahradou splněného přání. Teď už jsi velký chlapec je nadšením mládí a s rozverným nadhledem se rozhlíží po sladkém věku dospívání. Poznávání života nasává nové informace, zahoří pro krásu a seznamuje se s probuzenou tělesností člověka. Tvůrcovo mládí je předností i slabinou, nezkušenost se nekrčí ustrašeně v pozadí, ale v náhlé euforii exhibuje a s lehce zarudlou tváří ejakuluje své vlastní vitální nadšení. Teď už jsi velký chlapec je neposednou taškařicí, zbavuje se přebytečných zábran a oslavuje rozkoš i rozpaky dospívání. Uvolněnost jízlivě škádlí a směje se z nakažlivé radosti ze života. Odlehčení sice občas sklouzne až k dětinskému vyústění vtipu, přesto je nadšení a nekončící veselí stále jemně osvěžující. Hlavním objektem rozverně neposedné vitality je Bernard Chanticleer (příjemný Peter Kastner), mladík dobrého původu na prahu dospělosti. Dětská bezstarostnost je znenadání vyhnána na zkušenou do samostatného prosévání životem. Probuzená tělesnost chce ukojit svou zvědavost mrazení podbřišku i přes viditelné stopy červenání nezralého studu. Život touží po poznávání a nechává se strhnout živočišnými pudy, romance nevyznává uctivou spořádanost. Hlavní ženskou postavou je Barbara Darling (velmi zajímavá Elizabeth Hartman), mladá a atraktivní divadelní herečka a go-go tanečnice noční sexuality New Yorku. Rozpolcený postoj ve vztazích k mužům nezná slitování a mlsně si vybírá svoji potřebnou porci zábavy. Vztah je pouze chvilkovým vybočením ze stereotypu všeobecného mužského obdivu a chtíče. Výraznou postavou je Margery Chanticleer (pozoruhodná Geraldine Page), Bernardova matka, velmi neochotně se vyrovnávající s nenadálým synovým vysláním do samostatnosti. Přestože sama uvízla ve snobství existenčního pohodlí, dohání ji synovo poznávání života až k zuřivosti. Významnou postavou je I.H. Chanticleer (zajímavý Rip Torn), Bernardův otec, majitel velkého knižního domu a kurátor newyorské veřejné knihovny. Pro bezstarostnou rozjívenost už nemá jeho syn věk a dospělost vyžaduje především zodpovědnost. K výraznějším postavám patří také Nora Thing (velmi zajímavá Julie Harris), pronajímatelka nájemních bytů a nová Bernardova domácí. Stará panna trpí osamělostí, zajíká se představou a pečlivě dbá na bezúhonnost svého nového, mladého a na úplný život velmi zvědavého podnájemníka. A patří k nim také Amy Partlett (velmi příjemná Karen Black), sekretářka Chanticleerova knihkupectví se zájmem o Bernarda. Nenechává se odradit drobnými neúspěchy a vytrvale čeká na svoji příležitost k naplnění. Z dalších rolí: Chanticllerův úslužný tajemník, Bernardův souputník i rival v lásce Raef del Grado (sympatický Tony Bill), další Nořin podnájemník a policista s výhružným pohledem Francis Graf (Dolph Sweet), nejbližší muž Barbary, trpaslík Richard Mudd (Michael Dunn), či neúprosný albín a hypnoterapeut s dřevěnou nohou Kurt Doughty (Michael O'Sullivan). Teď už jsi velký chlapec je příjemným osvěžením filmovou taškařicí. Coppolovo mládí je sice cítit nezkušeností a ne všechny aspekty a pozice odlehčeného humoru dokáží udržet potřebnou míru vkusu, přesto jde stále o zábavně neposedné nadšení ze života i tvoření. () (méně) (více)

• Jeden z prvních Coppolových filmů byl natočen podle literární předlohy Davida Benedictuse. Svěží dílo bylo oceněno především za herecké výkony - Geraldine Pageová v roli matky byla nominována na Oscara za vedlejší roli, v témže roce 1967 byl film v nominaci na ocenění Zlatým glóbem v kategorii komedie a muzikálu. (ČSFD)