Metallica: Some kind of monster

Metallica: Some Kind of Monster

Dokumentární / Hudební

USA, 2004, 141 min

Robert Richman

Tak přesně takhle si představuju dokument o hudební kapele... ne jen sérii rozhovorů, ale sondu do jejich soukromí, psychiky... prostě odhalit hudebníky se vším všudy. Zprvu jsem se bála dlouhé stopáže, ale pak jsem si přála, aby film nikdy neskončil. Přestože jsem doposud Metallicu poslouchala jen okrajově, tenhle dokument mě naprosto dostal a já si ty chlapíky, i s jejich egoismem zamilovala. Teď tu poslouchám jejich poslední album (o jehož nahrávání dokument je) a chystám se na pražský koncert. Ještě včera mě ani ve snu nenapadlo, že bych si mohla jen z dokumentu nějakou skupinu tolik zamilovat. Úžasné a naprosto dokonalé, možná nejpoutavější dokument, jaký byl natočen, alespoň pro mne. Lars Ulrich rulez:-)(7.6.2004)

Velice odvážná a explicitní studie dvou obnažených egoistů a jednoho flegmatika, která vtáhne do "děje" i když jste o Metallice v životě neslyšeli. Ubrat půl hodiny a přidat trochu více historických kořenů a bylo by to téměř tip-ťop. Takhle to vidím "jen" za velice slušné 4*.(7.6.2004)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,222,708Tržby Celosvetovo $2,009,087(28.11.2009)

Tohle je jako kdyby někdo natočil SPINAL TAP a myslel to úplně vážně. Some Kind of Monster. Absurdní, ale skutečné.(9.6.2010)

Skvělý dokument o krizi kapely na počátku nového tisíciletí, který naštěstí neskončil rozpadem kapely, ale albem St. Anger. Nemusíte být ani fanoušek Metallicy, aby se vám dokument líbil a i ta délka je v pohodě. Nejzajímavější jsou hádky Jamese s Larsem, kdy si nadávají do čuráků, ale jsou relativně pořád v pohodě. Pořádná krvavá hádka tomu chybí. Trochu bych si tipnul, že některé věci do filmu nedali, i když je jinak dost otevřený. Je to "jen" dokument, ale bylo by nefér nedat plný počet.(23.10.2010)

Čakal som light dokument, lebo som nepoznal zákulisie, ktoré sa odohrávalo v Metallice roku 2003. Veru čakal som pár rozhovorov, úsmevov, klipov. Začalo sa však zhurta. Neoptimistické biele nápisy na čiernom pozadí, ktoré nás pripravovali na niečo zlé. A ono to prišlo, monštrum ožívalo____ Metallica prišla po dlhšom čase do štúdia a keď sa chytili nástrojov, neveril som vlastným ušiam. Znelo to ako banda začínajúcich staríkov, bez šmrncu, energie, nápadu. Hetfield a Ulrich na seba zákerne pokukovali a obviňujúc jeden druhého začínali hádky. Privolaný psychológ nariadil spoločné sedenia a keďže sa všetko filmovalo, postupne dostávame psychologický rozbor jej členov. Hetfield už ďalšie hádky nevydržal a s plánovaných pár mesiacov odišiel preč skoro na rok. preto sa dokument venuje zvyšným dvom členom (ani to tam extra byť nemuselo) kde vidíme umenie Ulricha a surfovanie Hammetta.___ Vyzeralo to čoraz horšie a v tejto fáze je vôbec zázrak, že sa to podarilo rozbehnúť ďalej. Hetfield prišiel ako vymenený. Toto sa už nepodobalo na rockera, ale akéhosi Budhu, vynoveného frontmana z iným pohľadom na život. Ulrichové zdesenie bolo na mieste, ale podľa mňa bol práve čas indikátorom toho, že sa členovia začali viac rešpektovať a pomalými krokmi nahrávať album. Bol to akýsi pomalý prerod rebelov na slušných oteckov, ktorý musel raz prísť, žiť podľa motta Sex drugs ´n rocknroll sa nedá naveky. Zarytý fans hovoria, že to už nie je tá Mettallica, ktorú milovali a uctievali, no ja tvrdím opak. Je to zdokonalená rocková legenda, ktorej bolesť z jej prerodu je nenormálne cítiť v St. Anger. Aj keď podľa môjho názoru už Death Magnetic nie je to čo býval (aj keď je zrejmý návrat ku koreňom) St. Anger je posledný mohykán, ktorý za sebou píše neľahkú históriu, aj keď je niekedy písaní s palca____ Každopádne dokument mi dal oveľa viac ako som čakal a magický koniec otváračky koncertu 2004 akoby podtrhoval všetko. S odstupom času už len dúfam, že v 3. albume s Trujillom nájdeme to čaro, ktoré máme všetci na Metallice radi.(21.12.2009)

Nejsem fanynka Metallicy, vlastně od nich znám jenom Nothing Else Matters, ale tenhle dokument se fakt povedl. Tak otevřenou zpověď jsem vážně nečekala, hodně se toho o nich ukázalo. Nejdřív jsem si říkala, že jsou to děsný egomaniaci zahleděný do sebe, ale na konci jsem si uvědomila, že se vlastně vůbec ničím neliší od nás "obyčejných" lidí. Kdyby byl dokument o maličko kratší, vážně bych uvažovala o 5*.(18.6.2004)

V druhé polovině osmdesátých let duněla první tři alba Metallicy takřka denně v mých uších, avšak později se zvuk kapely s mými potřebami poněkud rozešel. Ani jinak docela slušné album St. Anger ze mne již fanatického fanouška kapely neučinilo. Sledovat problémy jeho vzniku bylo vcelku zajímavé, ale trio milionářů mne tak nějak nepřesvědčilo o tom, že "upřímnost před kamerou" není trochu přehrávaná. Abych jen nehaněl, tak každý záblesk živého hraní má své kouzlo, Larsův otec je parádně upřímný týpek a hledání nového basáka mělo tu správnou šťávu.(27.12.2011)

Pohled do hlubin Metallicy duše.(25.2.2005)

Tá hustota medzi Larsom a Jamesom by sa dala krájať. Naozaj reálny pohľad do života skupiny, ani nie tak osobného s pohľadu rodín, ale ich vzájomných vzťahov a producanti mali teda bohové "šťastie", že odxytili členov Metaliicy v takom citovom rozpoložení v akom boli, pretože na nich prišla kríza, odišiel basák, ktorý v skupine strávil 15rokov, nemajú nápady atď. Zdá sa, že kapela sa rozpadá, preto si najímajú psychoša, hustá atmoška s ním, hádky a všetko okolo toho, no ako kliniec do rakvy zabil James keď odišiel na protialkoholické liečenie. Skupina v beznádejoch, James nechce dať o sebe nič vedieť, ostatní nevedia čo majú robiť, tvoriť nemôžu, pretože si dali sľub, že budú tvoriť spoločne. James sa vráti asi po roku a začnú rokovať čo ďalej. Tak spravia konkurz na nového basáka a ani nemuseli dlho váhať a vzali Trujilla, bývalého basáka od Ozzyho. Toto sa ale oplatilo, pretože od neho dostali všetko čo chceli, navyše do kapely priviedol entuziazmus a a scelil prázdne diery vo vzťahoch jej členov. Aj keď ostaným sa možno zdá, že táto matlová legenda tvorí už len sračky, čo sa začalo albumom Load, musíme si uvedomiť, že nemajú do prdele už 20rokov, chápete? Takže go, Metallica, go!!! Metallica4ever! 95%.(8.5.2006)

Metallicu miluju z celého srdce, ale jsem zároveň nohama pevně na zemi a vím, co takové hraní v kapele obnáší...Určitě se neřadím mezi fanatiky, čili velké plus za poskytnutí prostoru bývalým členům Metly a jejich názor na odchod z ní (hlavně u Davea jsem při dialogu s Larsem skoro nedýchal). Dalším plusem je určitě poodkrytí soukromí jednotlivých členů a nesmí chybět ani solidní dávka materiálu ze samotného nahrávání alba. Klíčovým bodem byla určitě doba, ve které byl dokument pořízen. Nejtemnější období celé kapely, která je rozhádaná, odchází jim basák, najímá si terapeuta a frontman se vydává na léčení. Některé rozhovory mají opravdu hloubku a špičkování mezi Larsem a Jamesem je někdy dost ostré. Celou dobu jsem stál za Larsem. Za jeho názory...na hudbu, přátelství, fungování v kapele. Není to bůhvíjaký master na bicí, ale to on je srdcem kapely. Výborný dokument, který nejen, že je atraktivní svým obsahem, ale také dokáže zaujmout filmovou řečí. [Přesná stopáž: 140 min](2.2.2011)

"'Fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuck!' 'I want four of them. Do it again.'" Tak tohle je naprosto parádní dokument o kapele Metallica, který pojednává o všem, co se dělo při natáčení alba St. anger. Vše je natáčeno za běhu, uprostřed snímku se rozhoduje o tom, jestli se bude natáčet dál, jsou zachyceny více či méně úspěšné studiové zkoušky, návštěvy psychologa, výběr baskytaristy..zkrátka vše.. "'Hey, it's Lars from Metallica. I'm about to stick 50 grand up your ass..' '..one dollar at a time."(26.1.2007)

Dokument, víc než jen o Metallice, o "normálních" vztazích mezi lidmi svázaných velmi dlouhodobou spoluprací. Ponorková nemoc uprostřed statisícových davů. Co na tom že je to Metallica, co na tom že je to největší rockový bordel ever, tady boduje šest úplně normálních chlapů v místnosti a rozhovory, z jejichž obyčejnosti a samozřejmosti s jakou doprovází jakýkoli kreativní proces, kdekoli na světě, až mrazí. Mezi hudebními dokumenty tak patří k jasné špičce. 8/10(6.12.2013)

Na hudbe skupiny Metallica som vyrastal a hoci od Black Albumu ich veľmi nemusím, tento dokument ma nesmierne potešil a zaujal. Dlhodobá mravenčia práca oboch režisérov, kvantum dlhodobého snímania členov skupiny a ich blízkeho okolia sa oplatila a tých 145 minút (uncut verzia) utieklo veľmi rýchlo.. Zaujímavý exkurz do života jednotlivých hudobníkov, genéza vzniku albumu St. Anger, ako aj boj s démonmi, atď, atď...Prekvapivo otvorené, nestrojené a neumelé..Vynikajúci dokument a "must-see" záležitosť pre fans! 4,5*/5(28.4.2007)

Hudbu Metallicy jsem v podstatě nikdy neslyšel a je to přesně ten typ muziky, který nemám rád. Snad proto mi dokument nepřipadal ničím tak výrazný.(15.5.2010)

I rockeři mají své dny. A někteří, třebas takový Lars Ulrich, mají JENOM své dny. Mít v kapele tuhle ukňouranou vztahovačnou primadonu je vážně za odměnu. Na druhou stranu, bez něj by byla Metallica poloviční a ‘Some Kind Of Monster‘ výrazně méně zábavnější. Stupidní hádky, k posrání klidnej cvokař, odvykačky, boj s Napsterem, výchova potomstva, tvůrčí krizovka i krkolomné hledání náhrady na věčně problematický post basáka – zkrátka je vidět, že album ‘St. Anger‘ se rodilo v hodně těžkých bolestech a fakt, že jste rocková hvězda, Vám na Vaší cestě životem nemusí být vždycky nutně ku prospěchu. Ačkoliv uznávám, že celej ten nablejskanej kolotoč slávy, peněz a chlastu je dost pádnej argument pro to založit v garáži vlastní kapelu a poohlédnout se v telefonním seznamu po čísle na nějakýho hodně dobrýho psychoterapeuta… :-)(12.9.2012)

No aspoň, že ty dva vály se jim povedly, jinak by to bylo trochu o ničem...(9.3.2008)

V podobných filmech je vždy klíčová otázka autenticity, zahrát, a třeba špatně, lze leccos. Myslím si, že ani tady nemají autoři úplně čisté svědomí, některé dialogy vyznívají dost zrekonstruovaně (dotočeně). Převážná většina však autenticky působí a dohromady skládá unikátní portrét hudební skupiny žijící a tvořící pod obrovským tlakem vlastní výjimečnosti i vnějších okolností. Dokument skvěle dokládá rozpor mezi požadavkem na sílu individualit a smutnou skutečností, že hudební skupina hrající první ligu s jednou individualitou nevystačí a s každou další individualitou si přináší rozsáhlou třecí plochu pro všechny budoucí konflikty. Pro někoho je film trochu dlouhý, ale osobně nevím, co vynechat, aby mi nepřišel nekompletní.....(29.7.2006)

Co chcete dodat k dokumentu o kapele, kterou zboznujete, o kapele, ktera v nem o sobe odkryla tolik a stejne to neni ani polovina vseho...(27.12.2006)

Výtečný dokument o hlubokém pohledu na nefungující kapelu. Sociální analýza a vzájemné navazování pošramocených vztahů! Netušil jsem, že i člověku samotnému může něco dokument předat a to nemusíte ani poslouchat Metallicu, protože je samo o sobě zajímavý jen pozorovat. Vše je tak sugestivní a přirozené, jakoby jste se sami cítili součástí. Před shlédnutím jsem vlastně ani takový fanda Metallicy nebyl, natož aby jsem znal jejich alba a měl je naposlouchané. Ovšem poté jsem všechno napravil a nejvíc si cením hlavně prvních čtyř záseků v diskografii. Na tu dobu to muselo být opravdu nadčasové a tu sílu jsem si uvědomil nejvíc na Sonisphere festivalu.(16.8.2013)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6