Korporace (neoficiální název)

• Kanada

The Corporation

Dokumentární

Kanada, 2003, 165 min

V celku komplexní "obvinění" velkých korporací ze všemožných nekalostí. A že jich je! Nejvíce mě asi překvapila právě komplexnost a skryté souvislosti v této problematice. Kdy je film dělen do několika kapitol a v každé z nich vidíme důsledky bezcitného chování nadnárodních firem na určitou část našich životů. Ať jde o znečišťování přírody, vykořisťování chudých, manipulace s lidmi a mnohé další. O těchto problémech se samozřejmě dovídáme denně, ale spíše jen útžkovitě, jednotlivě. Zde je vše pěkně zabalené do jednoho velkého celku. O objektivitě můžeme samozřejmě polemizovat, ale i tak je Corporation působivým dokumentem.(5.5.2010)

Na tomto dokumente je desivé to, že za 10 rokov sa skoro nič nezmenilo a záverečné posolstvo, že s tým možno ľudia začnú niečo robiť sa rozbilo na propagande reklamy, propagande masmédií, lenivosti, stádovitosti a zavrhovaní rozumu pred ziskom. Film je veľmi komplexný, postupne popisuje problémy, príznaky, robí kompletný rozbor produktu kapitalizmu, ktorý považujem za rovnako obludný ako iné "izmy". Dokument nie je jednostranný, podáva široký rozbor veľmi rozumne s mnohými uznávanými osobnosťami, s kritizovanými kritikmi tohto systému i so zástupcami samotného problému. Škoda, že takýchto dokumentov nie je viac, že ľudia stále spia, rozhodne by ste toto mali vidieť.(11.1.2013)

Strihovy poutave zpracovany dokument v produkci Zeitgeist Films, ve kterem na tema korporaci mluvi mimo jine Milton Friedman, Noam Chomsky, Michael Moore, Naomi Klein... Komu by nestacila 165 minut dlouha verze, muze si najit na google video tridilny televizni sestrih, ktery ma celkem tri hodiny. V prvni casti dokumentu se objevuje zajimava otazka : Spolecnosti ziskaly stejna prava jako lide. Pokud by byla spolecnost osobou, jakym druhem cloveka by byla? Odpoved sestavena na zaklade vyhodnoceneho jednani mnohych korporaci zni: psychopatem.(29.9.2009)

Na začátku toho všeho byla korporace, radši budu psát Korporace s velkým K. Film je vlastně věnován vzniku, historii a současnosti Korporace a všemu, co s ní souvisí. Ale spíše se zabývá její stinnou stránkou a to hezky od počátku. Na stříbrná plátna jsou tak uvedena fakta, o kterých sice víme, vnímáme je, ale už je tak trochu zapomínáme dát do širších souvislostí. A pokud si to včas neuvědomíme, nemusí to pro nás dobře dopadnout. Určitě je to zajímavý film, má morální i naučný charakter, ale 165 minut je i na mě trochu moc i když je pravda, že s některými myšlenkami jsem absolutně souhlasil. A hádejte, kdo se filmem mihnul? Správně - i M. Moore přidal svoji trošku do mlýna.(27.12.2005)

Transparent nad hlavu a kricime: podnikatelske osoby na hranicu upalit!(19.2.2013)