Svatá hora

• slovenský

Svätá hora

Drama / Fantasy / Experimentální

Mexiko / USA, 1973, 114 min

Chvála totální absurditě, která vládne surreálnem.... Opravdu zajímavý film, který bohužel v druhé půli ztrácí svou neovladatelnou šílenost ze začátku - nejspíš to je konečně se objevivším dějem. Osobně se mi nejvíc líbily scény znázorňující smrt a bolest prostřednictvím barev a ovoce, bylo to výtvarně naprosto dokonalé.... Nejoblíbenější postavou se stal velmi "estetický" chlapík z Venuše.... Úplný konec opravdu odpovídá tomuto stylu, i když mě nijak zvlášť nepřekvapil.(9.3.2008)

Iked zaver filmu naznacuje Jodorovskeho slachetnu myslienku, po onom skutocne neuveritelne bizardnom priebehu mi zaver pripadal skor ako vtip, vystrelok. Tak ci tak, bolo velmi zaujimave sledovat, akym bujnym, posobivym sposobom dokaze niekto vytvorit satiru o ludstve ako takom. Bohata vyprava dala vzniknut skutecne nadhernej vyzualnej stranke (hudba je taktiez na vysokej urovni) a ta spolu s Jodorowskeho zivocisnou fantaziou pripravila naozaj nezabudnutelny zazitok pre oci. Pochopit vsak niektore bizardne symboly a metafory je hadam nemozne. Holt, kluc k niektorym hadankam si ukrivaju hlboko v hlave samotny reziseri. A aj v tom je velke caro :) . (7.5/10)(7.1.2008)

Ježíš na tripu a halucinační duchovní cesta mexického provokatéra. Jodorowsky je ale dobrý filmař, takže jeho obrazy mají až hypnotickou přitažlivost. Je to sice velmi ujeté, ale kupodivu mi toho spousta dává smysl (ale spousta ne).(29.4.2008)

Jodorovského snaha o dosažení osvícení. Kdo už něco od tohoto mága viděl, tak ví že to nepůjde o žádnou meditaci ale o alegorický surrealistický psychedelický sled absurdních událostí. Enjoy!(17.3.2008)

Chladný, divácky nepodbízivý snímek uchvacující především neutuchající tvůrcovou nápaditostí a zvrhlostí, leč pouze to k dobrému zážitku nestačí. Fanoušci Jodorowského si přijdou na své, ti ostatní 2 hodiny protrpí. Vůbec ne průměrný, ale velmi kontroverzní film, který diváky rozdělí na dvě skupiny...(15.6.2006)