Noc s nabroušenou břitvou

High Tension

• Austrálie

High Tension

Thriller / Horor / Mysteriózní / Drama

Francie, 2003, 91 min (SE: 85 min, Director's cut: 89 min)

• Matty

Další horor pro všechny, co to rádi pěkně krvavé. Jdouc ve šlépějích Texaského masakru motorovou pilou, nechává za sebou Noc s nabroušenou břitvou nepřehlédnutelné krvavé šlápoty. Nač se s tím párat, řekl si nadějný francouzský režisér Alejandre Aja a po dvaceti minutách zaplácnutými dialogy o ničem a předvedením jedné neobvyklé a jedné celkem obvyklé sexuální praktiky, přichází první brutální mord, a pak další a další a ještě jeden. Psychopatova břitva je mimořádně ostrá, lidskými krky projíždí jako změklým máslem a zkrátka nepřijde ani požární sekyra nebo kotoučová pila. Jo, je to maso, bude vám fyzicky špatně a budete vděčni za tu katarzi, která přijde s koncem filmu, ale je to tak dobře? Mají takové filmy smysl? Respektive, jsou určeny i lidem, kteří se nedostávají do extáze při pohledu na kus chladné oceli probodávající lidské tělo? Asi nemá smysl zamýšlet se zde nad existencí podobných slasherů, trasherů, nebo co to sakra je, ony jednoduše jsou, někdo je respektuje, někdo nikoliv. Já bych zůstal neutrální z toho důvodu, že scény brutálního násilí se mi na celém filmu líbily nejvíc. Aja je z těch režisérů, kteří umí natočit krev stříkající na bílou skříň způsobem, ze kterého mrazí, umí zkomponovat opravdu napínavé scény, které se nepotřebují shazovat přiblblými vtípky typu Hostel, jednoduše umí stvořit solidní hororové jádro. Ten zbytek mohl být klidně shrnut do slabých třiceti minut. Děj je natolik pitomoučký, plný tolika šťastných náhod, s pošahaným vrahem jednajícím natolik rozvážně a završený natolik imbecilní pointou že musí urazit každého všímavějšího diváka. (Že by to celé byl pokus o francouzský umělecký horor? Jistě, Francouzi jsou blázni, ale ne až takoví, takže zůstanem u toho hororu, OK? :-). 45% Zajímavé komentáře: oli.G, JohnnyD, Cervenak, Triple H, Othello(20.9.2006)

Velkolepý příchod Francouzské nové hororové vlny. Atmosférickou a bezchybně brutální jízdu trochu ničí jen problematická pointa, která do tohoto filmu zavítala naprosto zybtečně. 80 % Horror movie of the year(30.12.2010)

Non-brain priama čiara cez ultragore k happy záveru. A potom prišla pointa, ktorá keď sa človek trošku zamyslí nad tým čo jej predchádzalo, silne pokrivkáva na nelogičnostiach (čo je škoda). Ale dokázala ma prebrať s letargie 100x videného a to je veľké plus. Tým, že som o filme nič nevedel = neočakával, tak som spokojný.(26.11.2005)

• Renton

Scénář: Grégory Levasseur, Alexandre Aja .. Hovadina nejhrubšího zrna. Rozjezd v autě se ještě dal, ale jak se děj přesunul do domu, začala prachobyčejná a samoúčelná salva ohraně krvavých scének, kdy někdo zcela nesmyslně a bez důvodu vraždí. Sice si tvůrci na „osvěžení“ závěru vycucali z prstu pointu, která měla vše přesadit na jinou kolej, bohužel je tento pokus tak neobratně a nesmyslně podaný až běda. Nechápu, co je na (nepovedených) hororech stále tak fascinujícího, některé sice může zachránit od totálního průseru zručná režie a vizuální podání, ale obsahově nemají (na minimum výjimek) co nabídnout už hodně dlouhou dobu. tFuj!(9.8.2006)

Odlehlý dům v polích, pes, pět lidí... a jeden chlapík s dodávkou. Výborný horor se vším všudy, Ajova vstupenka do Hollywoodu a důležitý příspěvek do French New Wave of Blood. Akorát konec je trošku slabší (což, jak se později ukáže, je Ajovým dlouhodobým problémem).(30.10.2004)

• Maïwenn