Noc s nabroušenou břitvou

• Austrálie

High Tension

Switchblade Romance

Thriller / Horor / Mysteriózní / Drama

Francie, 2003, 91 min (SE: 85 min, Director's cut: 89 min)

Alexandre Aja

Robert Benmussa

Baxter

Scénografie:

Tony Egry

Velkolepý příchod Francouzské nové hororové vlny. Atmosférickou a bezchybně brutální jízdu trochu ničí jen problematická pointa, která do tohoto filmu zavítala naprosto zybtečně. 80 % Horror movie of the year(30.12.2010)

No konečne! Už som mal plné zuby toho, ako si dnešní teen-blackmetal-horror-pozéri spokojne krochkajú na vylúhovaných čajoch typu Saw, Cabin Fever, Hostel či Slimák a tvrdia, že práve toto je to správne mäso (ale zase je to pochopiteľné, veď oni kakali do plienok pri Vreskotoch, zatiaľ čo nám mazákom prvé stretnutia s hororom zaobstarávali Romero, Fulci, Lenzi, Raimi a hlavne maestro Argento). Noc s nabrúsenou britvou som dlho odkladal v obave, že dostanem podobný moderný výluh. Ale ajhľa, aké príjemné prekvapenie! Alejandre, ktorý ma presvedčil už "okatými horami", predvádza takmer dokonalý francúzsky bitúnok, ktorému prostučká zápletka (veľmi sympatická nakrátko ostrihaná lesbička čelí extrémne odpornému vidieckemu slasherovi, ktorý vykynožil rodinu jej kamarátky... a niečo sa v tom zvrtne) len prospieva, pretože umožňuje režisérovi roztočiť smršť brilantne zrežírovaných scén a chutne nechutných nápadov. Záverečný zvrat sa samozrejme bije s logikou, ale keďže som ho na základe jednej hlášky z úvodu očakával, výborný dojem z filmu mi nepokazil. Excelentná audio stopa - zvolená hudba i zvukové efekty len podčiarkujú skvelý hororový zážitok.(17.3.2007)

Non-brain priama čiara cez ultragore k happy záveru. A potom prišla pointa, ktorá keď sa človek trošku zamyslí nad tým čo jej predchádzalo, silne pokrivkáva na nelogičnostiach (čo je škoda). Ale dokázala ma prebrať s letargie 100x videného a to je veľké plus. Tým, že som o filme nič nevedel = neočakával, tak som spokojný.(26.11.2005)

Adrenalinová bomba! Vidět Haute tension v kině bylo jako zjevení. Po dlouhé době přišel opravdu hutný, syrový a neskutečně brutální horor, který vás donutí nikdy nezapomenout. Je to právě on, kdo odstartoval francouzskou vlnu krvavých exploiterů (Frontiéres, Inside, Martyrs) a díky tomu je v téhle společnosti jasným králem. Bohužel, Aja tímhle snímkem se natolik přiblížil pomyslnému vrcholu, že sám sebe už těžko překoná. Jeho remaky jsou sice fajn, ale chtělo by to už vlastní tvorbu.(23.10.2011)

Je to veľmi dobrý horor z francúzskej produkcie. Má výborný príbeh o mladej žene, ktorá pricestuje do domu kamarátkinej rodiny kvôli učeniu, no po brutálnom útoku neznámeho vraha musí zachrániť život kamarátke, ktorú vrah uniesol. Spracovanie je dosť dobré, po dvadsaťminútovom nenudiacom úvode už príde na scénu vrah a začne sa v rámci žánru dokonalý vrchol filmu, ktorý vydrží dve dlhé fázy, časť v dome a aj na benzínke, potom už zaujímavosť filmu trochu klesne, ale stále sa je rozhodne na čo pozerať. Len škoda, že úplnú uveriteľnosť filmu kazí záver, ktorý kompletne zničí logiku filmu. Krvavých scén tu nie je málo a sú vynikajúce. Sú tu štyri zásadné zabitia a všetky sú obsahovo odlišné, vykonané iným nástrojom, mimoriadne krvavé a vizuálne realistické, považujem ich za absolútny vrchol hororových gore. A najviac vyzdvihujem scénu s podrezaním a so sekerou. Herecké obsadenie je úplne neznáme, ale s nikým nemám problém, postavy sú uveriteľné a vrah správne nepríjemný. Réžia a technická stránka sú perfektné, film má výbornú surovú atmosféru, skvelú kameru a strih, realistické efekty, fungujúce napätie, tu nemám čo vytknúť. A dobre je na tom aj hudba, obzvlášť pri prenasledovaní autom. Noc s nabrúsenou britvou je prvotriedny horor, ktorý výrazne ovplyvnil žáner, len škoda toho konca. Alexandre Aja ukázal, že má talent, ale nanešťastie ho začal mŕhať v obyčajných amerických hororoch. 80%(25.6.2007)