Noc s nabroušenou břitvou

High Tension

High Tension

Switchblade Romance

Thriller / Horor / Mysteriózní / Drama

Francie, 2003, 91 min (SE: 85 min, Director's cut: 89 min)

Alexandre Aja

Robert Benmussa

Baxter

Scénografie:

Tony Egry

Dosti "scary" horror, který režijními postupy a průběhem buduje velmi vydařenou atmosféru strachu. Ovšem totálně předvídatelný a až trapný konec dost zkazí celkový dojem. Přesto rozhodně po delší době kvalitní slasher, ve kterém navíc forma nezaostává za obsahem.(6.4.2005)

celej film se mi zdál spíš podprůměrnej.. oslizlej chlápek v montérkách a s kšiltovkou vyvraždí celej barák.. ale pak se ten děj tak zajímavě rozběhl a doběhl do konce jako nadprůměrný filmek... je tu ale zase klišé... bože proč jsou lidi tak důveřivý..v noci v pustině.. daleko od sousedů.. přijede dodávka a vy v klidu otevřete?? :-D no jo.. ale když Vám na konci filmu dojde ta pointa... na klišé úplně zapomenete ;)(1.4.2009)

Je to veľmi dobrý horor z francúzskej produkcie. Má výborný príbeh o mladej žene, ktorá pricestuje do domu kamarátkinej rodiny kvôli učeniu, no po brutálnom útoku neznámeho vraha musí zachrániť život kamarátke, ktorú vrah uniesol. Spracovanie je dosť dobré, po dvadsaťminútovom nenudiacom úvode už príde na scénu vrah a začne sa v rámci žánru dokonalý vrchol filmu, ktorý vydrží dve dlhé fázy, časť v dome a aj na benzínke, potom už zaujímavosť filmu trochu klesne, ale stále sa je rozhodne na čo pozerať. Len škoda, že úplnú uveriteľnosť filmu kazí záver, ktorý kompletne zničí logiku filmu. Krvavých scén tu nie je málo a sú vynikajúce. Sú tu štyri zásadné zabitia a všetky sú obsahovo odlišné, vykonané iným nástrojom, mimoriadne krvavé a vizuálne realistické, považujem ich za absolútny vrchol hororových gore. A najviac vyzdvihujem scénu s podrezaním a so sekerou. Herecké obsadenie je úplne neznáme, ale s nikým nemám problém, postavy sú uveriteľné a vrah správne nepríjemný. Réžia a technická stránka sú perfektné, film má výbornú surovú atmosféru, skvelú kameru a strih, realistické efekty, fungujúce napätie, tu nemám čo vytknúť. A dobre je na tom aj hudba, obzvlášť pri prenasledovaní autom. Noc s nabrúsenou britvou je prvotriedny horor, ktorý výrazne ovplyvnil žáner, len škoda toho konca. Alexandre Aja ukázal, že má talent, ale nanešťastie ho začal mŕhať v obyčajných amerických hororoch. 80%(25.6.2007)

A strach se stal ostrou čepelí, chladnou a nekompromisní, jež proťala hrdla stažená úzkostným napětím. Lapáš po dechu?. Pokud i vy rádi lapáte po dechu, jistě se optáte, co on ten debutující mladíček Alexandre Aja může nabídnout? Moderní éra hororu rozehrála hru kočky s myší, kde kočkou je stupňující se brutalita, otevřenost a myškou divákovo (estetické) vnímání. Haute Tension je příkladem moderního slasheru s celkem umně zvládnutou obrazovou kompozicí, slušně budovaným napětím, dobrým zvukem a svěží, sugestivní kamerou (kdeže sou léta 80tá). V základní výbavě dodáváno s jedním špekatým erotomanem, který věnuje patřičnou invenci ku provedení bizardních poprav a na rozdíl od jiných, přec mnohem charismatičtějších řezníků, je pěkně vychytralej a precizní (mimo jiné děsí 4 z 5ti obezitologů). K dokreslení celého snažení hraje ku prospěchu výběr prostředí, pěkně sešlé stavení posazené do pustopusté samoty, kde křiku nikdo neuslyší. Navíc velice slušná hudební složka (včetně zařazení toho italskýho retro-popu) a velmi půvabná Céline de France. Jistou slabinou je pak prostřední pasáž, kde ono úvodní běsnění decentně opadá tak, že když už si myslíte, že tenhle slasher, krom nějakého masakrálního finiše nemůže nic nabídnout, dostanete facku přeci jen snažně vypointovaným (však možná trošku očekávaně) rozuzlením. Co říct na závěr? Je to svěží, místy překvapivě atmosferické, nepřeplácané a toho kluka za kamerou to fakt baví. U mě za [8/10](23.10.2007)

• choze

Tenhle film mě v mnohém příjemně překvapil - syrovou, civilní atmosférou (podstatně realističtější než u vizuálně vymazleného remaku Texaského masakru), několika silnými okamžiky (úvodní felace, probuzení se domněle mrtvé oběti), vynalézavostí vražd (uražená hlava, přišlápnutí těla na střepy pod ním), netradičním scénářem, upřednostňujícím místo klasického vybíjení stáda sledování vraha a unesené kamarádky a v neposlední řadě opravdu děsivým buranským zabijákem. A skvělou hudbou, samozřejmě. Negativ není moc a až na jedno se nezdají důležitá. Auto, které vypadlo z Jeepers Creepers, zbytečný, nesmyslný a co je nejhorší, strašně provařený konec, který by ve svém filmu nepoužil snad ani sběratel všech myslitelných klišé Uwe Boll, ale hlavně hrozná nuda a to od samotného začátku až do konce. Nejhorší je, že vůbec nechápu proč jsem se celou dobu tak strašlivě nudil, protože objektivně musím uznat, že tenhle film strmě ční nad americkou slasherovou produkci posledních let.(22.11.2005)

• - Ve filmu si můžete všimnout dodávky, kterou vrah jezdí. Jedná se o dnes již legendární Citroen HY. (DruidKarel)

• - Vrah má na zádech nápis „Aja & Freres“, což je odkaz na jméno režiséra. (imro)

• - Oficiálně nepřiznaný podíl má v produkci filmu i Luc Besson. (imro)