Noc s nabroušenou břitvou

• Austrálie

High Tension

Switchblade Romance

Thriller / Horor / Mysteriózní / Drama

Francie, 2003, 91 min (SE: 85 min, Director's cut: 89 min)

• Faidra

Vždycky, když někde někdo píše o slasherovém žánru a množství vyteklých tekutin a vyhřezlých orgánů v určitém filmu shazuje jako čajíčkovou záležitost, mě napadá, zda by dotyčný v případě, že by se nachomýtl u havárie a měl poskytnout první pomoc, dřív omdlel, pozvracel se nebo vzal roha. Napadalo mě to dávno předtím, než jsem se na svých pracovištích začala přesvědčovat na vlastní oči, do jakého stavu je schopná lidská bytost dostat sebe nebo druhé. Takže se nedá tak úplně říct, že by se jednalo o můj oblíbený žánr, i když bádání, co na tom ostatní vidí, nepostrádá na zajímavosti. Nicméně jsem se snažila nedat předsudkům šanci a atmosféra zoufalství kombinovaného s odhodláním mě u obrazovky držela poměrně dlouho bez reptání. Ovšem pointě musím poděkovat za zprostředkování pocitu bezmocného ležení na zemi poté, co vás někdo půl hodiny kopal do koulí. Ne že by můj smysl pro logiku věci byl kdovíjaký, ale tady dostal výstavní hysterický záchvat, válel se, kopal a ječel: "Já chci nějakej smysl a vysvětlení a chci a chci a chci!" Sakra, scénáristi, ujasněte si už jednou rozdíl mezi šokujícím vyvrcholením a donebevolající pitomostí nebo aspoň svoji nemohoucnost oslaďte dostatečným počtem cukrátek, která tomu nevděčnému rozmazlenému spratkovi zavřou hubu. A ze mě laskavě nedělejte blbce, já to většinou úspěšně zvládám sama. P.S. Jen tak mimochodem, román D. Koontze Intensity, z kterého film volně vychází, podobnou debilní pointu nemá. Možná by nebylo od věci nezkoušet být kreativní za každou cenu...(24.5.2011)

Rok 2003 byl pro filmový horror požehnáním. Dal totiž světu dvě opravdu mimořádná díla tohoto žánru: Dead End a právě Haute Tension. Zajímavé je, že za oběma snímky stojí francouzští tvůrci (i když Dead End je americký film). Haute Tension sice nedosahuje vybroušenosti svého kolegy/konkurenta, přesto vzbudil zaslouženou pozornost. Debut (?) Alexandra Ajy obsahuje mnoho silných scén, místy tak děsivých, že se na ně nedá jen tak zapomenout. Ale jeho největší a nejhrůzostrašnější devizou je, že smrtelné ZLO tentokrát nečíhá na své oběti někde v neznámu, na cizím neprozkoumaném teritoriu, kam za ním musíte přijít, ale právě naopak - najde si vás na vašem "vlastním hřišti", přijde za vámi až do zdánlivého bezpečí domova, a tam si vychutná vás i váš STRACH až do poslední mrtě. Tento obrácený (a v žánru dlouho nevvyužívaný) postup dělá Haute Tension ve srovnání s jeho příbuznými ještě nebezpečnějším. Kontroverzi pak zaručeně vyvolává pointa - možná trochu krkolomná, ale určitě nečekaná. Pro jedny je slabinou filmu, pro jiné jeho kladem. Ať tak či onak, tenhle kousek je ve světě filmové hrůzy jednoznačně Událost.(3.10.2006)

Rozpočet €2,2miliónaTržby USA $3,681,066Tržby Celosvetovo $6,291,958║ Nechutné až odpudivé, v efekte hrôzy maximálne presvedčivé až strach sa dá skutočne precítiť, škoda toho záveru mohol to byť jeden z naj horrorov vôbec. Francúz Alexandre Aja je veľký talent vo svojom horror žánry! /80%/(12.1.2007)

Adrenalinová bomba! Vidět Haute tension v kině bylo jako zjevení. Po dlouhé době přišel opravdu hutný, syrový a neskutečně brutální horor, který vás donutí nikdy nezapomenout. Je to právě on, kdo odstartoval francouzskou vlnu krvavých exploiterů (Frontiéres, Inside, Martyrs) a díky tomu je v téhle společnosti jasným králem. Bohužel, Aja tímhle snímkem se natolik přiblížil pomyslnému vrcholu, že sám sebe už těžko překoná. Jeho remaky jsou sice fajn, ale chtělo by to už vlastní tvorbu.(23.10.2011)

Pěkně zvládnutá vyvražďovačka. Hned od začátku to na nic nečeká a rovnou se začne pěkně brutálně zabíjet a takový zaběry na cákající krev nebo uříznutou hlavu vypadaj pěkně krutě a nejsou v tomhle filmu nic neobvyklého, i když to je s tou krví občas přehnaný, ale kdo ví, jak ta krev cáká, když se hlava urazí skříní. Bohužel, jak už je tady mnohokrát napsaný, tak ten konec to opravdu hodně zkazí a v podstatě vyvráií spoustu scén, který se odehrály. To se moc nepovedlo, ale naštěstí si mě tvůrci hned udobřili akcičkou s kotoučovou pilou. Takže za 3/4 filmu s hustou atmosférou a poslední akci s kotoučovou pilou přece jen dám 4*(19.12.2005)