Sám doma 4

(TV film)
  • USA Home Alone 4 (více)

Pre Kevina McCallistera vyhliadky na tieto Vianoce nevyzerajú práve ružovo. Jeho rodičia Peter a Kate už žijú osem mesiacov oddelene a doma čelí ťažkej konkurencii svojich starších súrodencov. Aj bez toho je však život bez otca pre Kevina obtiažny a tak nad pozvaním otca a jeho novej zazobanej priateľky Natalie príliš dlho neuvažuje. O to viac, že v dome Natalie je všetko plne automatizované a to predsa Kevin obzvlášť počas vianočných sviatkov miluje. História sa opakuje. Netrvá dlho, keď Kevin stretne svojich starých známych, ktorí majú svojho človeka aj v blízkom okolí Natalie. Kto iný mohol zabezpečiť zlodejov ovládaním zložitého alarmu. Situácia je o to nebzpečnejšia, že v dome sa bude nachádzať aj vzácna návšteva. Skutočný malý princ, ktorého budú chcieť Marv a Vera uniesť. Netušia však, že Kevin im nastražil tie najhrozivejšie pasce, aké si len viete predstaviť... (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Takhle nějak to vypadá, když chce nějaká televize levně navázat na celovečerní úspěšnou dnes již klasiku a takříct vyždímat z námětu co se dá. Vrací se Kevin, vrací se jeho bratr Fuller, tím pádem i jejich rodiče a zlotřilý Marv. Ano, pouze on. Harry byl nahrazen nějakou přitroublou 'šťabajznou'. Protože od druhého dílu uběhlo deset let, je tak nějak samozřejmě, že celý příběh odehráli naprosto jiní herci. Děj se tváří jako další volné pokračování, kde je novinkou hlavně to, že se Kevinovi rodiče rozvádí. Kevin je na vánoce u svého otce žijící se svou novou partnerkou mající v domácnosti dokonce i sluhy. Bude Kevin zase sám v domě? No, jak se to vezme. Scénář samozřejmě tlačí na pilu ohledně nastavené šablony, takže opět má divák možnost vidět další vtipné Kevinovi nástrahy a tím vzniklé groteskní situace padouchů. Snaha napodobit první dva filmy ale přešla v naprosto nefungující zoufalost. Romantičnost vánoční atmosféry, která byla u původních dvou filmu tak výrazná, tady bude divák hledat marně. Jako obyčejný televizní film je samozřejmě snímek dostačující, ale jedná se jen pouze o kopírování námětu. ()

tron

Toto som pochopil ešte menej, ako filmy Davida Lyncha. Je to ten istý Kevin McCallister, čo v Sám doma 1 a 2? Lupič Marv je TEN Marv z prvých dvoch dielov? Alebo jeho syn? Ak ten istý, prečo vyzerá o 30 rokov mladšie? Ako si usadený otec Peter McCallister dokázal naraziť milionárku? Ako je možné, že sa Marv dostal z basy skôr, než stihol Kevin zostarnúť aspoň o rok? Dokonca sa zdá, že obaja vynašli stroj času, lebo Kevin je ešte mladší, ako minule (o Marvovi nevraviac, ten sa takmer vrátil do tínedžerských rokov). A nie je predsa len už trocha priveľká náhoda, že i v TOMTO dome býva Kevin? Je to remake? Sequel? Reboot? Nie, fakt som to vôbec nepochopil. Avšak to, čo som vymenoval, bolo na tomto zlom filme ešte to zábavnejšie v tom zmysle, že človek mal aspoň nad čím rozmýšľať. Inak je to úplne mimo. Pasce sú slabé a nudné, postavy v lepšom prípade podpriemerné a nezaujímavé (a to tu hrá môj miláčik z Takých normálnych mimozemšťanov French Stewart), chýbajú trademarky série (strašidelného čudáka nahradil extrémne suchý komorník v podaní Ericka Avariho, po Frenchovi ďalší borec z Hviezdnej brány), vianočná atmosféra prakticky nikde, scenár je tragický. Rodičov ani len nenapadlo pozrieť si záznam z bezpečnostných kamier po tom, čo Kevin tvrdil, že v dome boli lupiči? Viem, že záznam bol vymazaný, ale už to samo osebe by im muselo pripadať značne podozrivé. Obrovská, luxusná vila je oveľa nezaujímavejšia, než (kvázi)obyčajný rodinný dom z Columbusových trhákov. Zaujímavý je aspoň pohľad na kasting (Joanna Going z koontzoviny Phantoms, Jason Beghe z romerovky Vražedná opica). ()

L_O_U_S odpad!

Tvůrci Sám doma 3 měli aspoň tolik slušnosti, aby hlavního hrdinu nepojmenovávali Kevin. U Sám doma 4 se McCallisterovi vracejí v plné parádě, ale s prvními dvěma filmy to nemá ani zbla společného. Ani jsem nepochopil, jestli se to má odehrávat po 2. díle, mezi jedničkou a dvojkou nebo jestli to je jen hodně volné pokračování. Tentokrát chybí i zabijácké pasti a snad i doktor Mengele je sympatičtější člověk než Mike Weinberg v roli Kevina. (1 100.) ()

Colour odpad!

Neznášam, keď sa niekto snaží ryžovať z dávnej slávy predchádzajúcich dielov toho ktorého filmu. Je to viac ako trápne. Keby sa film volá napríklad Kazisvet Kevin a figurovalo by to ako samostatný film, tak by som možno dala aj 1,5* Sem-tam sa dá zachechtnúť. Čo mi však vadilo už pri prvom diely je, že hlavní hrdinovia záporáci by aj desaťkrát umreli pri tom, čo im Kevin vyviedol. A napriek všetkému i tu záporáci bez problémov po všetkom šli po svojich do policajného auta. Čitateľný film s koncom, ktorý by predpokladalo i 5-ročné dieťa. ()

Shadowrat

Ne. Ne. Ne. A ještě jednou ne! Nechápu to! Pokud byla pohnutka tvůrců: "Pojďme natočit první díl znovu a hůře," tak se jim to povedlo. Tohle nemá hlavu ani patu. Počínaje nesmyslným a nefunkčním odkazováním na první díl, přes zlikvidování myšlenky, že dítě je schopné svépomocí uchránit svůj dům (tady dostane dálkové ovládání k další velké hračce) až ke kameře, která taky nefunguje. Hrůza! ()

• Když Kevin (Mike Weinberg) uklízí mýdla ve vstupní hale plné vody, jsou ve všech dveřích včetně vchodových vidět zarážky, aby voda neodtekla nebo se nedostala do dalších místností. (max21)
  • Daniel Stern, který ztvárnil postavu Marva v prvních dvou dílech filmové série, byl osloven s nabídkou zopadkovat si svou roli. Stern však odmítl a scénář nazval urážkou. (Vlado666)