Dokumentární

USA, 2004, 100 min

Morgan Spurlock

Morgan Spurlock
  • nunka

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že vám z McDonaldu naozaj dokáže v priebehu pár mesiacov narásť pekné sádelko, aj keď sa zrovna nemusíte napchávať len DoubleQuaterPoundermi a BigMagmi...sádelkový efekt vám za pár mesiacov vyčaria aj zeleninové šaláty s kvázi nízkotučnými dresingami, zmrzlinové milkshaky a mcdonaldové nízkotučné jogurty s medovými vločkami, keď ich máte na dennodennom jedálničku skoro každý deň v priebehu dvoch mesiacov...bola som v Amerike, dokonca som mala tú “česť“ každý deň obsluhovať pár stálych milovníkov McDonaldu, ktorí nevyzerali tak, ako nám to ukázal práve dokument Super size me... Morgan Spurlock podľa mňa veľmi jednostranne sprostredkoval realitu McDonaldového kalorického nezdravého jedálneho lístka. Myslím, že je to viac o životnom štýle američanov a nie o chybe v sieti potravinových produktov... Drvivá väčšina američanov má dve zamestnania, minimálny čas a chuť na varenie teplých večerí, mnohí nemajú čas na upratovanie vlastného brlohu, či výchovu svojich detí. A práve potravinový priemysel prispôsobuje svoju bohatú ponuku na časovo nenáročnú prípravu jedál, ktorá ich spotrebiteľom vyhovuje. Je však otázne, čo bolo skôr: ŽIVOTNÝ upracovaný ŠTÝL američanov alebo druhá varianta-lenivý štýl američanov alebo FAST FOODY? Napadlo ma, že by bolo vhodné pozvať Morgana na Slovensko a v priebehu mesiaca ho napchávať klobásou, slaninkou, údenými špecialitkami, dennodenná pivná dávka, sem tam dajaká žinčica a zákalačkové špeciality, v pravidelných intervaloch ho vážiť, merať tlak, robiť krvné testy a podobné blabla.. Myslím, že konečný váhový efekt by bol porovnateľný s tým McDonaldovým...Myšlienka dávať pozor na to, čo dávame do úst možno nebola zlá, no dokument bol až príliž jednostranne zameraný, aj tie demagogické repliky , čo sa sem tam mihli – hrôza! Viem, že budem veľmi kritická, no celé to veľmi škrípalo, aj keď to má istú výpovednú hodnotu.(6.5.2006)

Opravdu zajímavý dokument natočen zábavnou formou. Na nějaký čas mě přešla chuť na hambáče i když jim nějak extra neholduji. Líbilo se mi, že dokument nepopisuje Mc Donalds jako totální zlo a ten chlápek uznává, že to jídlo je fakt dobrý, akorát vám prostě zkurví zdraví. Morgan Spurlock je asi fajn, chytrej chlápek, ale měl by shodit ten děsnej mroží porno knírek.(27.9.2007)

Tak tohle je absolutní nářez. K McDonaldovi ze zásady nechodím, ale spíše kvůli jejich obchodní politice. Ale potom, co jsem viděl tenhle dokument mám o několik desítek důvodů víc. To jak dokáže pouhý jeden měsíc stravování u mekáče zdevastovat organismus je absolutně šokující. Nejvíce mě dostalo, že burgery, hranoly, shejky působí jako droga, kterou člověk potřebuje, aby se cítil lépe. A Chicken McNuggets je považováno za pochoutku? HE HE? Přitom je to z nespotřebovaného kuřecího dopadu. Drsné taky je, jak MC Donald manipuluje s malými dětmi.Ve filmu žádé školou poviné dítě nepoznalo na obrázku George Washingtona, ale klauna z MC každé. Američani jsou nejen netlustější na světě, ale možná i nejhloupější, proč tedy všichni přebírají jejich zvrácenou kulturu a zvrhlý life-style?(10.12.2004)

• hellstruck

Neviděla jsem,ale on si někdy někdo v Mekáči naráz nakoupí celou nabídku? Je jasné,že když se budete cpát celý měsíc klobásou nebo řízky( nebo vlastně čímkoli...) tak po tom taky nebudete úplně zdrávi. Tohle by se dalo prostě natočit o úplně každém jídle..Stačí se řídit heslem "všeho s mírou" a i do toho Mekáče si můžete zajít :-)(9.2.2013)

Přesně ten typ dokumentu, který mě nejvíc baví. Co přišel Michael Moore, stoupl velice zájem o "dokument" jako formu, což je zatraceně dobře. Poučit a pobavit. Nebo pobavit a poučit? Ať tak nebo onak, tohle dílko si zaslouží naši pozornost. Potěšilo mne, kolik zajímavých "novinek" jsem se o Mc's dozvěděla, navíc některé výroky zúčastněných byly tradičně perlami. A Morgan Spurlock si Oscara zasloužil, kdyby pro nic jiného, tak alespoň za odvahu takhle si v zájmu osvěty huntovat tělo...to chce velkou dávku odvahy, a nebo bláznovství :-)(18.2.2006)