Dokumentární

USA, 2004, 100 min

Morgan Spurlock

Morgan Spurlock

Fíííha... Tak tohle je téměř gastronomickodokumentaristický horor... Nechodím do mekáče, kentakáče ani jiných fástfůdáčů, páč nejsem strávnické hovado ani vytrendovaný zoufalec, který by jinde v nějaké krmní instituci ani nevěděl, jak vzít příbor do ruky... Skutečný smysl tohohle americko >samožerského< dokumentu jsem ovšem zcela nepochopil. Z míry sebetrýznění Mr. M.S. se mi (přiznávám upřimně) už někdy v půlce filmu trošku zvednul kufr - a to fakt nemám nic proti tučným masům - třeba mladé kachničce nebo výpečcích z vepříka - a klidně ať sádlo teče po bradě a všichni mlaskají a krkají blahem... :-P . . . Leč mleté kravské či kýhoptačí sračky ve sladké housce - to ani moje otrlá nátura masožravého všežravce holt zcela nezvládla... Každopádně - ryze jako dokumentární film - je to přece jen přes všechnu tu sílu trošku slabá káva a nakonec - na duchem podobné >pamflety< M.Moora tenhle (maso-chistický ;-) dietář bohužel nemá...(26.11.2007)

Řekla bych, že po tomhle si k McDonaldovi na papu hned tak nezajdete.(12.10.2006)

Nevadí, že to všichni víme. Člověk je totiž panák fackovací a dokud mu netryská krev z otevřených ran, je mu fuk, co ví. Všichni víme, že se v mekáči cpem svinstvem. Neví to snad jen děti, ale i ony to - nějak - jednou zjistí. Spurlock natočil přímočarý a energický dokument, který má drajv a dokáže trefit všechny hřebíky na hlavičku. Příliš nespekuluje, spíše si pohrává s fakty. S fakty sice známými, jenže on ten fackovaný tvor potřebuje občas vidět, ne jen vědět. Škoda. Možná jednou hamburgery budou mít něco na způsob štítků na krabičkách od cigaret - miniaturní displeje a repráčky, které po každém soustu zakřičí: "Právě sis ukousl dvě stovky kalorií, ty tlustý prase!" Docela bych tomu i věřil. Zákony a zákonodárci totiž rádi dávají najevo, že o škodlivosti ví a snaží se vzbudit dojem, že s tím něco dělají. Jen proboha bacha, aby nám neklesly tržby. Je třeba prodat a být vlídný k lidem, no ne? Jsou šťastní, hladoví a vypasení, rovnou na porážku. P.S. Ty metrákové obludy na místě servírek vyznívají skoro až recesisticky.(13.7.2010)

Tak tohle je absolutní nářez. K McDonaldovi ze zásady nechodím, ale spíše kvůli jejich obchodní politice. Ale potom, co jsem viděl tenhle dokument mám o několik desítek důvodů víc. To jak dokáže pouhý jeden měsíc stravování u mekáče zdevastovat organismus je absolutně šokující. Nejvíce mě dostalo, že burgery, hranoly, shejky působí jako droga, kterou člověk potřebuje, aby se cítil lépe. A Chicken McNuggets je považováno za pochoutku? HE HE? Přitom je to z nespotřebovaného kuřecího dopadu. Drsné taky je, jak MC Donald manipuluje s malými dětmi.Ve filmu žádé školou poviné dítě nepoznalo na obrázku George Washingtona, ale klauna z MC každé. Američani jsou nejen netlustější na světě, ale možná i nejhloupější, proč tedy všichni přebírají jejich zvrácenou kulturu a zvrhlý life-style?(10.12.2004)

Jestli si tento dokument zasloužil moje hodnocení, pak to je především díky 2 DVD setu s přidanými scénami např. o odpadu, jídlech a nakupování v supermarketu, úžasným testem trvanlivosti a dalších souvislostech. Přesně to je totiž ta linie, která je podle mě zajímavější než autorem přiznaně a úmyslně extrémní jednostranný experiment, který navíc tak trochu kopíruje Moora, ale spíše chrlí fakta, než by dosahoval kýženého účinku.(29.11.2006)

• - Součástí dokumentu je rozhovor s Donem Gorskym, který od roku 1972 do doby natáčení zkonzumoval více než 19 tisíc hamburgerů Big Mac. Tento muž byl v roce 2008 zapsán do "Guinnessovy knihy rekordů" za 23 tisíc zkonzumovaných hamburgerů Big Mac. (Anetik)

• - V roce 2013 snědl Don Gorske již více než 26 tisíc hamburgerů Big Mac. Zatímco jako mladý snědl i 9 kusů za den, v roce 2013 jedl pravidelně již "pouze" dva denně. (Anetik)

• - Když Morgan Spurlock projíždí autem v Los Angeles, u silnice je možné zahlédnout billboard s reklamou na seriál Gilmorova děvčata (od r. 2000). (Aknah)