Otevřené moře

Chris Kentis

Graeme Revell

Laura Lau
  • Isherwood

Nevím jak bylo dvěma novomanželům, kteří si jako svatební cestu vybrali dovolenou spojenou s potápěním a posádka lodi si na ně vzpomněla až za 2 dny. Nevím jak bylo těmto dvěma lidem, podle jejichž příběhu se rozhodl režisér Chris Kentis natočit tento film. Neskutečně slibný námět však Kentis nechutně zatnul svoji beznápaditou a bezduchou režií a ještě hůře použitým střihem. Stopáž 79 minut uběhne sice jako voda, ale náplň filmu je značně rozporuplná. Po patnácti minutách se vleze do vody a drama začíná. Hrdinové jsou podrobeni opravdové zkoučce. Divák s nimi opravdu soucítí a čeká jak se jejich situace posune dál. Pak přijde hrubý střih a sledujeme dvojici jak si nadává, obviňuje se ze všeho možného a pak zase střih a je klid. Říkají si jak se milují a že to všechno dobře dopadne. Po skončení jsem byl téměř vzteky bez sebe, když jsem si uvědomil, jaký potenciál v rukou Chris Kentis držel. Kdyby alespoň trochu rozvinul psychologii obou lidí tím, že by do hádky a z ní šli přes malé náznaky, tak by se taky mohlo stát, že film by získal opravdový filmový rozměr. Takhle působí jako nesympatický sestříhaný dokument. Digitální kamera (která navíc střídá asi tak čtyři úhly pohledu) filmu taky dvakrát neprospěla. Je to dnes sice moderní, ale snaha o syrovější obraz ne vždy vyjde podle plánu. Kentisovi se to nepodařilo ani za nic. Když to tak vezmu, tak Otevřené moře mohlo být kultem, protože od Čelistí (které jsou proti tomuto velkolepou podívanou) se už žádný podobný film neobjevil. Ale na druhou stranu se musí uznat, že Kentisův záměr byl opravdu úctyhodný a jeho verva s jakou film natáčel velká. Bohužel mě zajímá výsledný produkt, který se zdá jako špatný vtip podobně jako záběr na kuchaného žraloka běžícího pod závěrečnými titulky.(12.11.2004)

• Tuxedo

Byla to celkem nuda, ale kdyby se vystřihla první půlka a pár blbých scén a dialogů, byla by to skvělá čtyřicetiminutová ukázka jak budovat hrůzu a napětí, protože např. scény s obrysy žraloků nebo s medúzy jsou opravdu působivé a vzbuzuje ve vás natolik mrazivý pocit, že už vodu možná nebudete chtít v životě vidět. Takhle je to ale jenom nudný film s dvěma nebo třemi vynikajícími scénami, což navíc potvrdí konec, který si každý domyslí ještě před začátkem filmu (tedy pokud zná událost podle které byl film natočen).(17.11.2004)

Jakmile jsem si vzal do hlavy, že se budu snažit vcítit se co nejvíce do role Susan a Daniela v přesvědčení, že si zlepším kulturní zážitek, maximálně jsem si tento snímek užil. Pocit strachu po zjištění, že jsou v moři úplně sami jen tak rychle nezmizel a i já jsem měl chvílemi pocit, že se mi o paty otírá obrovský žralok...(31.3.2009)

Jasně, pro většinu diváků nudné a pomalé. Nevím, čím přesně mě tenhle film fascinuje. Moře - určitě, je mou láskou od dětství. Zvláštní tíživá atmosféra dokreslená ponurou hudbou. Pocit ztracení, bezmoci, ohrožení, zoufalství. Vlna se přelévá za vlnou, kam oko dohlédne, jen nekonečné masy vody. Raději nepomyslet, co se skrývá dole, v hlubinách. Čekání na žraloky nakonec přinese své ovoce. Pokud jste se už sami plácali v moři, není těžké si představit, jak vše okolo zmizí a jste jen vy a voda, voda, slaná voda...! Poslední záběr mi nadlouho utkvěl v hlavě. To tiché a mlčenlivé odevzdání se osudu až zamrazí.(8.2.2011)

Divné, smutné, zle natočené, dobre zahrané, zaujímavý príbeh. Určite stojí za to jedno pozretie.(14.1.2005)

• - Ve filmu byli použiti karibští útesoví žraloci. (KucC)

• - Film byl inspirován skutečnou událostí amerického páru Toma a Elieen Lonergan. (KucC)

• - Během uváh o názvu filmu padaly návrhy jako Below nebo Beneath. (KucC)