Vrána

The Crow

Vrana

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min (Director's cut: 92 min)

Těžko byste asi hledali nějakou komixovku, která by oplývala lepší atmosférou, než právě Vrána. Proyas se do toho pustil opravdu hodně zhusta a zvlášť všichni gothic šílenci (a že se jich i na csfd najde) na tom musí ujíždět jako blázen. Atmosféře a vůbec feelingu z celého filmu navíc šíleně napomáhají okolnosti smrti chudáka Brandona, která až příliš připomíná samotný comix a která z Vrány okamžitě udělala srdcovou a kultovní záležitost. Filmu naštěstí nechybí ani kvalitní záporak v podobě vychrapěného Michalea Wincotta a způsob jeho smrti je prostě geniální (krev valící z chrliče - lahůdka pro fajnšmekry;)). Přesto to ale není čistých ******, protože, řekněme si to na rovinu, příběh přeci jen nepřináší nic lepšího než otřepané "Zabili jste mě a mou rodinu, ale já se vrátil a teď vás všechny zabiju já" a nebýt Proyasovy skvělé režie, od pozdějšího "Spawna" by jste to po nějaké době rozlišovali celkem těžko.(19.6.2007)

Příběh je o pomstě a o tom, že pravá láska je navždy. Film má docela běžnou zápletku, excelentní akční sekvence a velmi obstojné herce. Darebáci odvádí super práci ve své hanebnosti, ale hlavním highlightem filmu je nálada a pocit. Je to odvážné, bezútěšné, depresivní, pochmurné, ale překvapivě povznášející na konci. Vrána je jedna z nejlepších komixových adaptací, co jsem kdy viděl. 80%(28.7.2013)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $50,693,129Tržby Celosvetovo $94,000,000║ Škoda. Zamrazí, nevyužitý potenciál hlavnej postavy vzkrieseného Eric Dravena , ktorá sa ale dokázala na plno využiť v podobnom prevedení vo filme Temný Rytier v podobe Heath Ledgerového Jokera. Film ma až moc jednoduchý dej na to aby to nepripadalo miestamy až moc prevarené a okaté v podobnosti s inými filmami či scénami. Určite to malo na viac, lebo Proyas nie je rutinér, čo dokázal pri ďalších projektoch. /60%/(27.9.2008)

"Is that gasoline I smell?" Některé scény z Vrány si pouštím už několik dní a pořád se jich nemůžu nabažit. Vynikajicí atmosférická záležitost, která může připomenout Batmana (střechy, vizáž města, tma), ale je více osobnější a emocionálnější. Akční scény jsou na rok 94 nečekaně dobré a Brandon Lee jako temný klaun charizmatický. Pokud by byl bez nějaké složky zážitek jen poloviční, byla by to hudba, o písničkový hudební doprovod Vrány bych běžně ani okem nezavadil, ale teď už vypaluju Burn od The Cure několik dní pořád dokola...dobrý film dělají i zajímavé nápady, kterých si tady užijete spousty, třeba ten roztomile dekadentní, ale zároveň asi ten nejjednodušší :))) styl, kterým se Brandon dostává ze střech na zem, při jeho prvním "sestupu" jsem jen udiveně koukal a v hlavě mi rotovalo "kurva co to?" a v duchu jsem se smál :). Vráně jsem se dlouho vyhýbal, jak tady tak koukám, pro spoustu lidí to je film jejich mládí, ale jak se říká - pozdě, ale přece..."V rozpacích ďábel stál a cítil jak vznešené je milosrdenství"(20.8.2007)

Spojitosť medzi nalíčenými postavami ma začína desiť. A to podobne, ako atmosféra tochto filmu. To naozajstné filmové temno vie najdokonalešie vytvoriť Alex Proyas. Niekedy mám pocit, že človek nedáva Proyasovým filmom za 5 len pre to, lebo sa ich naozaj bojí. Hold Brandon Lee.(7.3.2009)