Vrána

The Crow

Vrana

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min (Director's cut: 92 min)

Snímek, který nastartoval Proyasovu úspěšnou kariéru a mohl to samé udělat i pro Brandona Lee. Zdařilá adaptace komiksu (lepší své předlohy) s neogotickou, skoro až noirovou, atmosférou. Pak je tu Brandon, který obdařil postavu Erica Dravena neuvěřitelně sympatickým pochmurným charismatem. Ač film vyniká skvělou vizuální stránkou, a předznamenal Proyasovo "temné vizuální cítění", tak se nemůžu zbavit pocitu, že být to černobílé tak je to ještě mnohem lepší, byť méně atraktivní.(20.4.2005)

Tak jsem si přečetla komiks, který mě příliš nenadchl a pak znovu (potřetí) se podívala na film, který je, uznávám, ještě slabší (a jeden z nejslabších článků je právě Brandon Lee). V dětství (a ještě nedávno) jsem pro Vránu měla fakt slabost, ale teď zjišťuju, že už jsem pravděpodobně definitivně dospěla.(9.9.2008)

lidé věřili, že když někdo zemře, odnese vrána jeho duši do světa mrtvých. někdy může vrána duši přinést zpátky, aby napravila zlo, což těžko chápe gang devils night, jehož cílem je rozklad, chaos, anarchie. a má na svědomí nejen Erica a Shelly. proto si pro ně přichází smrt. má podobu pekelnýho mima, jehož výhodou je nesmrtelnost. během ďábelské noci začíná hon na vránu... je mi smutno, když pomyslím, co se z tohoto tématu dalo vytěžit. všeho je tu pomálu, humoru, zabíjení i rockové muziky. chtělo by to tak 10x přitvrdit. přesto ve mě nepřevládá negativní pocit. občas se objeví překvapivě dokonalý záběr a B.Lee postupem získává na působivosti. a jeho postava je hlavně o charisma. na závěr mám přání. vidět tento příběh nově natočený, třeba T.Burtonem. a klidně by mohl být opět věnovaný Brandonovi a Elize, protože ,,domy zhoří, lidé zemřou, ale opravdová láska trvá na věky".(10.4.2006)

Prokletý film podle prokletého komiksu. To jsem si nemohl nechat ujít. I když obvykle vnímám "výsledný produkt" jen podle jeho samotného, tentokrát uznávám, že když víte i něco okolo, jde si ho mnohem víc "užít". Ostatně při dnešním doznívajícím zájmu o Ledgera je Leeova smrt opět aktuální (jejich osudy jsou si až děsivě podobné). I když bych ale ignoroval tyhle zákulisní "bonusy", musel bych uznat, že Vrána je film plný neuvěřitelné atmosféry (doporučuju Burtonovcům).(12.12.2009)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(11.1.2010)

• - Zbraň, kterou byl Brandon Lee během natáčení zastřelen, byl revolver S&W Model 629 ráže .44 Magnum (11 mm). Jedná se o nerezovou verzi modelu S&W Model 29, kterou užívá Clint Eastwood v sérii filmů Drsný Harry. (Rainwalker)

• - Iba samotná scéna prestrelky v Trash klube sa nakrúcala 4 dni. (Merwin01)

• - James O'Barr písal rovnomennú komiksovú predlohu 9 rokov (1981 - 1989). (Merwin01)