Vrána

Crow, The

Vrana

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min (Director's cut: 92 min)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $50,693,129Tržby Celosvetovo $94,000,000║ Škoda. Zamrazí, nevyužitý potenciál hlavnej postavy vzkrieseného Eric Dravena , ktorá sa ale dokázala na plno využiť v podobnom prevedení vo filme Temný Rytier v podobe Heath Ledgerového Jokera. Film ma až moc jednoduchý dej na to aby to nepripadalo miestamy až moc prevarené a okaté v podobnosti s inými filmami či scénami. Určite to malo na viac, lebo Proyas nie je rutinér, čo dokázal pri ďalších projektoch. /60%/(27.9.2008)

Krvavé orgie v režii mistra temných vizí. Zabili mu snoubenku a to neměli dělat. Eric Draven se vrací jako mstitel ze záhrobí, aby pročistil hnusné a zkažené město ovládané tím největším zvrhlíkem. Akční scény oscilují někde mezi Matrixem a Hard Boiled, digitální průlety vráně za zadkem jsou až příliš digitální, nešťastně zesnulý Brandon Lee by jednou byl býval byl velkou star, na rok svého vzniku je Vrána pecka jak kráva a první tři věty mého komentáře nepochází z textu distributora. Amen! 85% Zajímavé komentáře: Rex Mundi, Vitason, Fr, plagjoklas, Zahartof, Černákočka(18.10.2005)

Pro fandu comicsové legendy, jakou O'Barrova Vrána je, není Proyasův film dokonalý. Je skvělý, to ano, ale jde trochu jinou cestou. Temné a spravedlivé pomstě za odporné zločiny zůstává mnohé dlužen, naopak přidává na Ericově lidskosti, kterou v comicsu uvidíte jen ve scénách nekonečného smutku nad milovanou Shelly...smutku, který žene nesmrtelného mstitele k cíli. Láska až za hrob je ona idée fixe, která stojí za vší tou temnotou, je to materie kouzla Vrány, která vás právě proto dohání k slzám i vzteku. ProtožeVrána vás pohltí a vy prožíváte spolu s Ericem Dravenem jeho utrpení... Alex Proyas to zkrátka přehnal a mého hrdinu polidštil tak, jak to nechci:) Co je naopak naprosto dokonalé, je vizuální stránka filmu, a je ke cti režiséra, že se podřídil autorově vizi, která je ve filmu notně podporovaná naprosto geniálním Revellovým OST, a taktéž famózním "various artists" soundtrackem, kterému vévodí The Cure se svým songem Burn. Ten podkresluje nejdokonalejší scénu filmu - Ericovu proměnu z "novorozence ve smrti" na černého anděla pomsty...sluší se ještě poznamenat, že Michael Wincott je božský záporák;) Co říci závěrem...tragédie, která poznamenala natáčení, je součástí legendy, která kolem Vrány existuje od doby vzniku její comicsové předlohy. Legendou se tak stal i Brandon Lee, čest jeho památce. Proč tedy nakonec dávám Vráně jen čtyři hvězdy? Protože nejdokonalejší kombinací je poslech OST a četba comicsu, nebo možná ještě lépe - pustit si OST, otevřít knihu na libovolné stránce a vzít do ruky tužku a papír...Vrána říkala - nedívej se...(14.12.2004)

lidé věřili, že když někdo zemře, odnese vrána jeho duši do světa mrtvých. někdy může vrána duši přinést zpátky, aby napravila zlo, což těžko chápe gang devils night, jehož cílem je rozklad, chaos, anarchie. a má na svědomí nejen Erica a Shelly. proto si pro ně přichází smrt. má podobu pekelnýho mima, jehož výhodou je nesmrtelnost. během ďábelské noci začíná hon na vránu... je mi smutno, když pomyslím, co se z tohoto tématu dalo vytěžit. všeho je tu pomálu, humoru, zabíjení i rockové muziky. chtělo by to tak 10x přitvrdit. přesto ve mě nepřevládá negativní pocit. občas se objeví překvapivě dokonalý záběr a B.Lee postupem získává na působivosti. a jeho postava je hlavně o charisma. na závěr mám přání. vidět tento příběh nově natočený, třeba T.Burtonem. a klidně by mohl být opět věnovaný Brandonovi a Elize, protože ,,domy zhoří, lidé zemřou, ale opravdová láska trvá na věky".(10.4.2006)

• lesumir

Má to sice aktraktivní začátek a dark atmosféru si to drží od začátku do konce. Vykreslení města se mi taky líbilo, ale cělkově to na mě působí jako velký hype, kvůli Brandonově smrti.(12.2.2009)