Vrána

The Crow

Vrana

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min (Director's cut: 92 min)

Alex Proyas je fakt dobrej, takhle skvěle temně natočenej film jsem už dlouho neviděl, ta atmosféra je prostě úžasná a je ještě skvěle dotvářená perfektní hudbou, která je přesně vyvážená, že v pomalejch a napínavejch scénách hraje pomalá a v nějaký akci se pěkně rozjede. Co se týče herců, tak je tam samozřejmě nejvíc vytíženej Brandon Lee, kterej se tady překonává a podává svuj životní výkon, ale neni to tim, že by to byl nadpozemskej výkon, ale spíš tim že před timhle točil spíš takový béčka a po tomhle filmu to už vylepšit nemohl, což teda musim uznat že to je skvěle natočený, protože na tom ani neni poznat, že tenhle film už nemohl dotočit. A ty ostatní herci co tam hajou, už spíš zapadnou do průměru, nebo jsou vybraný jenom na to aby byly co nejnechutnější a uměly pěkně chcípnout, ale ty tam nehrajou velkou roli, takže to ani nevadí, hlavní je že to dobře zahrál Brandon Lee a ty ostaní už jsou tam jenom na okraj(19.5.2005)

Prokletý film podle prokletého komiksu. To jsem si nemohl nechat ujít. I když obvykle vnímám "výsledný produkt" jen podle jeho samotného, tentokrát uznávám, že když víte i něco okolo, jde si ho mnohem víc "užít". Ostatně při dnešním doznívajícím zájmu o Ledgera je Leeova smrt opět aktuální (jejich osudy jsou si až děsivě podobné). I když bych ale ignoroval tyhle zákulisní "bonusy", musel bych uznat, že Vrána je film plný neuvěřitelné atmosféry (doporučuju Burtonovcům).(12.12.2009)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(11.1.2010)

„Bude vari pršať večne?“ S kultovou komiksovou predlohou peklom života zničeného Jamesa O´Barra (k napísaniu a nakresleniu legendárneho komiksového románu ho postrčila nezmyselná smrť tehotnej snúbenice, inak by podľa vlastných slov spáchal samovraždu) som zatiaľ nemal tú česť, takže filmové spracovanie hodnotím s odstupom. Páčila sa mi prepracovaná audiovizuálna stránka (večne daždivá výprava „mesta, ktoré stratilo samé seba“, rockový soundtrack), ale mohla byť EŠTE melancholickejšia a OVEĽA VIAC ponurejšia. Takisto sa mi páčili hebké snové retrospektívy, v ktorých pomstychtivý démon Eric Draven spomína na svoju bezstarostnú lásku. Na rozdiel od fanúšikov sa mi však tiež veľa vecí nepáčilo: zlosynovia sú mimoriadne zle obsadení (minimálne Michael Wincott dokáže zahrať psychopatov stokrát démonickejšie), akčné scény sú trápne a snímka ku koncu pôsobí chaoticky (zrejme i preto, že predstaviteľ titulnej úlohy, Brandon Lee, bol v tom čase už dávno „omylom zastrelený“, dodnes sa o tom vedú zaujímavé paranoické teórie). Plus otravné decko a nerozumný mix „gotickej vážnosti“ (iste, kto by si nespomínal na báseň „Havran“ Edgara Allana Poea?) a nevhodných humorných odľahčení, ktoré v takomto „vážnom“ príbehu o zavraždení lásky nemajú čo robiť (Ernie „štvrtý z troch Krotiteľov duchov“ Hudson v srdiečkových trenkách). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/158794/Vrana-80.html(26.7.2005)

Temný film - temná atmosféra. VRÁNA diváka vtáhne do temného prostředí, který je mrazivý a silně deprimující, ale pořád chcete být jeho součástí až do konce. Záporák-pomsta, příběh, geniální vizuální stránka: vše podtrženo nádherný film.(29.7.2012)

• - Spoiler: Eric Draven (Brandon Lee) a Shelley Webster (Sofia Shinas) jsou ve flashbacku zavražděni o tak zvané Ďáblově noci, jejíž první oheň zapaluje Top Dollar (Michael Wincott). Ta někdy bývá nazývána i jako Noc ohňů a opravdu se v různě silných formách praktikuje den před Halloweenem, tedy 30. října, již od 40. let 20. století především v Detroitu. Události při ní jsou považovány za projev vandalství. (JoranProvenzano)

• - Ve filmu jsou použity necelé 4 vteřiny počítačových efektů. (kinghome)

• - Policie po měsíci vyšetřování smrti Brandona Lee došla k závěru, že podlehl smrtelnému zranění od úlomku kulky, která se předtím zasekla v hlavni použité zbraně, takže ji při natáčení inkriminované scény vymrštil tlak výbuchu slepého náboje. Na základě vlastností materiálu kulky a jejích ostrých hran byl účinek střely na krátkou vzdálenost ještě ničivější než od běžné kulky téhož kalibru. (raininface)