Vrána

Crow, The

Vrana

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min (Director's cut: 92 min)

Tak som konečne videla Vranu. Po tom, čo ju už dávno videli všetci a viackrát, mne vždy nejakou záhadou uletela... Môžem povedať len toľko, že som bola veľmi spokojná aj veľmi dojatá. Veľký a ešte raz Veľký príbeh lásky a pomsty. Zdá sa, že aj vo svete, kde je láska sprofanovaná, stále zostáva ťažiskovou témou väčšiny príbehov. Láska a pomsta je navyše silné kafe pre každého človeka, ktorému ešte zostal kúsok citu v tele. Ja nie som iná a Vrana ma dostala. Komiksovky ma nikdy príliš nebrali, veľa som ich nevidela ani veľa neplánujem, ale presne takto si predstavujem perfektne natočený komiks. Silná téma, jednoduché pravidlá, hlavný hrdina s fyzickou výhodou, ale strašnými ranami na duši, zloduchovia so srdciami čiernymi ako noc. Žiadne špeciálne gumené oblečky či dokonalé počítačové triky pri tom nemusia byť. Pri Vrane som sa nadýchala nádhernej gotickej atmosféry snového mesta, vychutnala si chvíle pohody pri stánku s hotdogmi aj momenty napätia v prítomnosti agresívnych vagabundov. Pre Brandona Lee je Vrana síce smutnou, ale veľmi symbolickou aj krásnou labuťou piesňou... ____ ____ Ešte by som chcela niečo k DVD. Veľmi odporúčam všetkým Vranofilom kúpiť si Vapetové vydanie, ktoré vzhľadom na nízku cenu ponúka slušné bonusy. Rada by som tu popísala zaujímavú skúsenosť s bonusom o výtvarníkovi, autorovi Vrany - Jamesovi O'Barrovi. Rozhovor s ním má 32 minút, celý sa odohráva v jeho pivnici za kresliarskym stolom a je nadupaný zaujímavými informáciami aj jeho životným príbehom... štyridsiatnik O'Barr oplýva neuveriteľne iritujúcim nosovým hlasom a intonáciou i gestikuláciou freudovského pacienta. Fascinovalo ma čo hovorí, no zároveň som trpela pri každom slove a obávala som sa, že každú chvíľu mi začne trhať tvárovým svalstvom :-) Celkom vážne. Tento človek v podstate súvisle hovorí o svojej nie celkom obyčajnej minulosti a pritom sa neustále kýve, myká hlavou, strká si vlasy za uši, hltá sliny a mľaská, nepokojným pohľadom blúdi okolo seba, opäť sa kýve a celý čas mrmle a typicky americky nosovo "kňourá". Jeho reč je pretkaná stovkami "you know", "...and..." a "and...you know". Pocit, že čoskoro scvoknem, ešte umocňovala roztrasená kamera, ktorá sa jednak snažila pohyby nervného O'Barra sledovať a jednak aj v momentoch, kedy by sa aspoň na chvíľu mohla ustáliť, snažila sa tváriť umelecky, zoomovať a obiehať... asi aj kameramanovi už špliechalo na maják. Po 32 minútach zážitok ako z cvokhauzu... ale obsah bonusu stál za to, spomienky duchovného otca Erica Dravena prekladané ukážkami originálneho komiksu sú naozaj krásne. Odporúčam (a komu by sa nebodaj páčil tento môj výlev alebo by súhlasil s mojimi dojmami, nech mi pošle mail:-).(16.4.2005)

Nejlepsi film Alexe Proyase, nejlepsi film Brandona Lee a jeden z nejlepsich komiksovych filmu. Sice je pravda, ze pribeh zase nejak zvlast originalni neni, jde jen vlastne o pomstu, ale reziser Proyas dal snimku vynikajici atmosferu a kameraman odved vybornou praci, protoze nektere zabery jsou spravne ponure a hodne cool. Je pravda, ze se film od komiksu trosku lisi a to hlavne tim, ze tu je jakasi romantika (kdyz Brandon truchli nad smrti svoji pritelkyne, momenty s malou holkou), ale vubec to nevadi a film skvele doplnuje. Navic tu je paradne udelana Dablova noc a skvele finale, ktere zacne uzasnou prestrelkou v klubu a skonci soubojem na katedrale, a dojemne udelanej konec. To vse doplneno o vynikajici hudbu dela z tohoto filmu mimoradne dilo, na ktere by mohl byt Brandon hrdy, nebejt jeho tragicke smrti.(7.4.2005)

"ZNÁM TĚ. JÁ TĚ ZNÁM. JÁ TO VĚDĚL, ŽE TĚ ZNÁM, JÁ TO VĚDĚL. TO NEJSI TY. TO NEMůŽEŠ BÝT TY, TEBE JSME VYHODILI Z OKNA. TOHLE JE SKUTEČNEJ SVĚT. ŽÁDNEJ NÁVRAT NEEXISTUJE, PŘECE JSME TĚ ZABILI. ŽÁDNEJ NÁVRAT NEEXISTUJE! ŽÁDNEJ NÁVRAT NEEXISTUJE! ŽÁDNEJ NÁVRAT NEEXISTUJE! POKOŘEN STÁL ĎÁBEL, PRO TU JEJÍ DOBROTU CÍTIL SE OPRAVDU HROZNĚ..." Není to ironie, zemřít při hraní postavy, která se vrací z hrobu? Jako mnozí jiní i já na VRÁNĚ vyrostl a byl schopen z ní citovat celé dialogy a dodnes je pro mě jedním z nejsilnějších filmových příběhů o pomstě a jedním z nejlepších komiksových filmů. Scénář nezbytně a zde celkem šťastně (až na ten debilní atentát na vránu) hollywoodsky teatralizuje syrovou předlohu (takže hrdina se vyhrabe z hrobu, zabíjí padouchy jejich vlastními zbraněmi, všude nechává okázalá vraní znamení a finále se neodehrává v zaplivané uličce, ale na střeše monumentální katedrály) a úspěšně mixuje temnotu, romantiku, akci i humor, Proyas nepředvádí v ryze ateliérovém aranžmá nic menšího než pekelně atmosférický zázrak a Brandon Lee je podle potřeby patřičně temný, melancholický nebo vtipný. A k tomu nesnesitelně krásný, romantický, ústřední hudební motiv. "OBĚTI, COPAK JIMI NEJSME VŠICHNI?"(22.1.2008)

• - Jedna z filmařských vran, pojmenovaná Magic, hrála ve všech dílech Vrány. (Karlos80)

• - Policajt Albrecht je v predlohe beloch. (Merwin01)

• - Příjmení hlavní postavy Draven je zároveň slovní hříčkou. Když odstraníme D, zbude nám raven, což je anglické slovo, které v češtině znamená havran. (Seejey8)