Vrána

The Crow

Vrana

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min (Director's cut: 92 min)

To, že se Vrána skrývá pod nálepkou 'komiksová' adaptace, neomlouvá její všudypřítomnou klišovitost a předvídatelnost. Příběh o pomstě ze záhrobí skutečně nemá divákovi příliš co nabídnout, ještěže je tu akční pantáta Proyas, schopný svou režií udržet film na nohou a nenachat jej klesnout k nezáživné nudě. Ještě škoda toho nehezkého vizuálu - tvůrci by se měli jít kouknout na Burtona, aby pochopili, že temná atmosféra lze vytvořit i jinak, než zahalením filmu do neprostupné tmy a úzké palety zašedlých barev. 50%(11.11.2007)

"ZNÁM TĚ. JÁ TĚ ZNÁM. JÁ TO VĚDĚL, ŽE TĚ ZNÁM, JÁ TO VĚDĚL. TO NEJSI TY. TO NEMůŽEŠ BÝT TY, TEBE JSME VYHODILI Z OKNA. TOHLE JE SKUTEČNEJ SVĚT. ŽÁDNEJ NÁVRAT NEEXISTUJE, PŘECE JSME TĚ ZABILI. ŽÁDNEJ NÁVRAT NEEXISTUJE! ŽÁDNEJ NÁVRAT NEEXISTUJE! ŽÁDNEJ NÁVRAT NEEXISTUJE! POKOŘEN STÁL ĎÁBEL, PRO TU JEJÍ DOBROTU CÍTIL SE OPRAVDU HROZNĚ..." Není to ironie, zemřít při hraní postavy, která se vrací z hrobu? Jako mnozí jiní i já na VRÁNĚ vyrostl a byl schopen z ní citovat celé dialogy a dodnes je pro mě jedním z nejsilnějších filmových příběhů o pomstě a jedním z nejlepších komiksových filmů. Scénář nezbytně a zde celkem šťastně (až na ten debilní atentát na vránu) hollywoodsky teatralizuje syrovou předlohu (takže hrdina se vyhrabe z hrobu, zabíjí padouchy jejich vlastními zbraněmi, všude nechává okázalá vraní znamení a finále se neodehrává v zaplivané uličce, ale na střeše monumentální katedrály) a úspěšně mixuje temnotu, romantiku, akci i humor, Proyas nepředvádí v ryze ateliérovém aranžmá nic menšího než pekelně atmosférický zázrak a Brandon Lee je podle potřeby patřičně temný, melancholický nebo vtipný. A k tomu nesnesitelně krásný, romantický, ústřední hudební motiv. "OBĚTI, COPAK JIMI NEJSME VŠICHNI?"(22.1.2008)

Snímek, který vás dokonale vtáhne a pohltí svou atmosférou, která je neuvěřitelně temná, mrazivá a depresivní. Alex Proyas hned svým prvním celovečerním snímkem dokázal, že se zdrodil doslova vizuální génius (kdo viděl jeho filmy, ví o čem mluvím, jeho zatím vrchol Já, robot budiž tomu důkazem). Brandon Lee, představitel hlavní role, zahrál napsrosto báječně a byl skutečně velkým talentem, který by (kdo ví) možná předčil i svého otce Bruce. Pro každého fanouška komiksů naprostá povinnost. Bohužel v mých očích to na plných 5 hvězdiček není, ale lepší čtyři to jsou více než zasloužené.........(10.6.2008)

Nejlepsi comics jaky byl kdy natocen. Film, ktery mohl odstartovat hvezdnou karieru Brandona Lee - bohuzel osud tomu chtel jinak - vecna skoda.(5.8.2002)

Spojitosť medzi nalíčenými postavami ma začína desiť. A to podobne, ako atmosféra tochto filmu. To naozajstné filmové temno vie najdokonalešie vytvoriť Alex Proyas. Niekedy mám pocit, že človek nedáva Proyasovým filmom za 5 len pre to, lebo sa ich naozaj bojí. Hold Brandon Lee.(7.3.2009)

• - James O'Barr v komikse nepredurčil Erica Dravena k žiadnemu povolaniu. Až režisér z neho urobil muzikanta, kvôli jeho dosť násilnému správaniu. (Merwin01)

• - Pôvodne mal producent Jeff Most vyhliadnutého režiséra Juliena Templa, no keď si pustil promo od Alexa Proyasa a videl jeho prácu so svetlom i prostredím, vedel, že on je ten pravý. (Merwin01)

• - Brandon Lee bol velkým fanúšikom komiksu "Vrana". (donnie22)