Vrána

The Crow

Vrana

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min (Director's cut: 92 min)

Vrana, film, ktorý sa zapísal do dejín hlavne úmrtím svojho hlavného predstaviteľa, Brandona Leeho, čo bola zbytočná tragédia, bol by som veľmi zvedavý, ako by jeho kariéra prebiehala v nasledujúcich rokoch, inak mi to ale príde ako dosť priemerný a prakticky zabudnuteľný film. A môže za to hlavne fakt, že film boduje skôr v tých vedľajších, než v hlavných zložkách. Alex Proyas je výborný režisér, čo dokázal následne ešte viackrát a aj tu sa mu podarilo navodiť výbornú, až takú temnú gotickú atmosféru a zaujímavé vykreslenie mesta, z ktorého cítiť komiksový nádych, čo bežne nemusím, ale v tomto prevedení mi to sedelo. Navyše sa môže oprieť aj o zaujímavé postavy a vzťahy medzi nimi, Brandon Lee je tu ten správny sympaťák, ale páčila sa mi aj postava dievčaťa a policajta, takže som si celkom užíval aj ich spoločné sekvencie. A ani záporáci, medzi ktorými sa nájde viacero známych tvárí sami o sebe nie sú najhorší. Ale po ostatných stránkach je to už horšie, zápletka vo svojej samotnej podstate je síce výborná a ten vysoký potenciál cítiť už od úvodných minút, ale inak mi dej príde zbytočne priamočiary, bez akejkoľvek zaujímavejšej sekvencie a lepšej gradácie. Tiež film sa snaží pôsobiť tak smutne, čo tu často cítiť, ale vôbec to nefunguje a je len úplne chladný. No a najväčším sklamaním sú samotné strety so záporákmi a teda aj akčné scény. V takomto mysteriózne ladenom filme určite neočakávam a vlastne ani nechcem štandardnú akciu, ale tu jednotlivým scénam zúfalo chýba nielen čokoľvek zaujímavé po akčnej stránke, ale hlavne emócie. Malo by to byť plné psychickej bolesti, ktorú prežíva hlavný hrdina, ale aj pocitu zadosťučinenia, no o tom nemôže byť ani reči. Strety s jednotlivcami v priebehu filmu sú nevýrazné, hlavná akčná sekvencia, vystrieľanie mafiánskeho sídla mi prišla ako z úplne iného a omnoho béčkovejšieho filmu, toto sa tu zúfalo nehodilo a finále ma už nebavilo vôbec. Takže vždy cítim, aký kult z toho mohol byť, potenciál bol mimoriadny, ale o to je smutnejšie, že filmová rozlúčka s mladým a sympatickým Brandonom Leem je len takáto priemerná. 60%(16.7.2007)

lidé věřili, že když někdo zemře, odnese vrána jeho duši do světa mrtvých. někdy může vrána duši přinést zpátky, aby napravila zlo, což těžko chápe gang devils night, jehož cílem je rozklad, chaos, anarchie. a má na svědomí nejen Erica a Shelly. proto si pro ně přichází smrt. má podobu pekelnýho mima, jehož výhodou je nesmrtelnost. během ďábelské noci začíná hon na vránu... je mi smutno, když pomyslím, co se z tohoto tématu dalo vytěžit. všeho je tu pomálu, humoru, zabíjení i rockové muziky. chtělo by to tak 10x přitvrdit. přesto ve mě nepřevládá negativní pocit. občas se objeví překvapivě dokonalý záběr a B.Lee postupem získává na působivosti. a jeho postava je hlavně o charisma. na závěr mám přání. vidět tento příběh nově natočený, třeba T.Burtonem. a klidně by mohl být opět věnovaný Brandonovi a Elize, protože ,,domy zhoří, lidé zemřou, ale opravdová láska trvá na věky".(10.4.2006)

Tak som konečne videla Vranu. Po tom, čo ju už dávno videli všetci a viackrát, mne vždy nejakou záhadou uletela... Môžem povedať len toľko, že som bola veľmi spokojná aj veľmi dojatá. Veľký a ešte raz Veľký príbeh lásky a pomsty. Zdá sa, že aj vo svete, kde je láska sprofanovaná, stále zostáva ťažiskovou témou väčšiny príbehov. Láska a pomsta je navyše silné kafe pre každého človeka, ktorému ešte zostal kúsok citu v tele. Ja nie som iná a Vrana ma dostala. Komiksovky ma nikdy príliš nebrali, veľa som ich nevidela ani veľa neplánujem, ale presne takto si predstavujem perfektne natočený komiks. Silná téma, jednoduché pravidlá, hlavný hrdina s fyzickou výhodou, ale strašnými ranami na duši, zloduchovia so srdciami čiernymi ako noc. Žiadne špeciálne gumené oblečky či dokonalé počítačové triky pri tom nemusia byť. Pri Vrane som sa nadýchala nádhernej gotickej atmosféry snového mesta, vychutnala si chvíle pohody pri stánku s hotdogmi aj momenty napätia v prítomnosti agresívnych vagabundov. Pre Brandona Lee je Vrana síce smutnou, ale veľmi symbolickou aj krásnou labuťou piesňou... ____ ____ Ešte by som chcela niečo k DVD. Veľmi odporúčam všetkým Vranofilom kúpiť si Vapetové vydanie, ktoré vzhľadom na nízku cenu ponúka slušné bonusy. Rada by som tu popísala zaujímavú skúsenosť s bonusom o výtvarníkovi, autorovi Vrany - Jamesovi O'Barrovi. Rozhovor s ním má 32 minút, celý sa odohráva v jeho pivnici za kresliarskym stolom a je nadupaný zaujímavými informáciami aj jeho životným príbehom... štyridsiatnik O'Barr oplýva neuveriteľne iritujúcim nosovým hlasom a intonáciou i gestikuláciou freudovského pacienta. Fascinovalo ma čo hovorí, no zároveň som trpela pri každom slove a obávala som sa, že každú chvíľu mi začne trhať tvárovým svalstvom :-) Celkom vážne. Tento človek v podstate súvisle hovorí o svojej nie celkom obyčajnej minulosti a pritom sa neustále kýve, myká hlavou, strká si vlasy za uši, hltá sliny a mľaská, nepokojným pohľadom blúdi okolo seba, opäť sa kýve a celý čas mrmle a typicky americky nosovo "kňourá". Jeho reč je pretkaná stovkami "you know", "...and..." a "and...you know". Pocit, že čoskoro scvoknem, ešte umocňovala roztrasená kamera, ktorá sa jednak snažila pohyby nervného O'Barra sledovať a jednak aj v momentoch, kedy by sa aspoň na chvíľu mohla ustáliť, snažila sa tváriť umelecky, zoomovať a obiehať... asi aj kameramanovi už špliechalo na maják. Po 32 minútach zážitok ako z cvokhauzu... ale obsah bonusu stál za to, spomienky duchovného otca Erica Dravena prekladané ukážkami originálneho komiksu sú naozaj krásne. Odporúčam (a komu by sa nebodaj páčil tento môj výlev alebo by súhlasil s mojimi dojmami, nech mi pošle mail:-).(16.4.2005)

It can't rain all the time... Tenhle film je romantický tak, jak byli Mácha s Poem romantikové. A nebo jak pravím já, z největších depek vždycky tryská nejvíc naděje. ♥(19.11.2006)

"Is that gasoline I smell?" Některé scény z Vrány si pouštím už několik dní a pořád se jich nemůžu nabažit. Vynikajicí atmosférická záležitost, která může připomenout Batmana (střechy, vizáž města, tma), ale je více osobnější a emocionálnější. Akční scény jsou na rok 94 nečekaně dobré a Brandon Lee jako temný klaun charizmatický. Pokud by byl bez nějaké složky zážitek jen poloviční, byla by to hudba, o písničkový hudební doprovod Vrány bych běžně ani okem nezavadil, ale teď už vypaluju Burn od The Cure několik dní pořád dokola...dobrý film dělají i zajímavé nápady, kterých si tady užijete spousty, třeba ten roztomile dekadentní, ale zároveň asi ten nejjednodušší :))) styl, kterým se Brandon dostává ze střech na zem, při jeho prvním "sestupu" jsem jen udiveně koukal a v hlavě mi rotovalo "kurva co to?" a v duchu jsem se smál :). Vráně jsem se dlouho vyhýbal, jak tady tak koukám, pro spoustu lidí to je film jejich mládí, ale jak se říká - pozdě, ale přece..."V rozpacích ďábel stál a cítil jak vznešené je milosrdenství"(20.8.2007)

• - Vzhledem k relativně nízkému rozpočtu filmu, byly přelety nad městem vytvořeny pomocí přeletů nad jeho kartonovým modelem a s automobily na dálkové ovládání. (JoranProvenzano)

• - Spoiler: Eric Draven (Brandon Lee) a Shelley Webster (Sofia Shinas) jsou ve flashbacku zavražděni o tak zvané Ďáblově noci, jejíž první oheň zapaluje Top Dollar (Michael Wincott). Ta někdy bývá nazývána i jako Noc ohňů a opravdu se v různě silných formách praktikuje den před Halloweenem, tedy 30. října, již od 40. let 20. století především v Detroitu. Události při ní jsou považovány za projev vandalství. (JoranProvenzano)

• - Část scény v Albrechtově apartmánu mezi Brandonem Lee a Ernie Hudson byla improvizace. (don corleone)