Vrána

The Crow

Vrana

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min (Director's cut: 92 min)

Vrana, film, ktorý sa zapísal do dejín hlavne úmrtím svojho hlavného predstaviteľa, Brandona Leeho, čo bola zbytočná tragédia, bol by som veľmi zvedavý, ako by jeho kariéra prebiehala v nasledujúcich rokoch, inak mi to ale príde ako dosť priemerný a prakticky zabudnuteľný film. A môže za to hlavne fakt, že film boduje skôr v tých vedľajších, než v hlavných zložkách. Alex Proyas je výborný režisér, čo dokázal následne ešte viackrát a aj tu sa mu podarilo navodiť výbornú, až takú temnú gotickú atmosféru a zaujímavé vykreslenie mesta, z ktorého cítiť komiksový nádych, čo bežne nemusím, ale v tomto prevedení mi to sedelo. Navyše sa môže oprieť aj o zaujímavé postavy a vzťahy medzi nimi, Brandon Lee je tu ten správny sympaťák, ale páčila sa mi aj postava dievčaťa a policajta, takže som si celkom užíval aj ich spoločné sekvencie. A ani záporáci, medzi ktorými sa nájde viacero známych tvárí sami o sebe nie sú najhorší. Ale po ostatných stránkach je to už horšie, zápletka vo svojej samotnej podstate je síce výborná a ten vysoký potenciál cítiť už od úvodných minút, ale inak mi dej príde zbytočne priamočiary, bez akejkoľvek zaujímavejšej sekvencie a lepšej gradácie. Tiež film sa snaží pôsobiť tak smutne, čo tu často cítiť, ale vôbec to nefunguje a je len úplne chladný. No a najväčším sklamaním sú samotné strety so záporákmi a teda aj akčné scény. V takomto mysteriózne ladenom filme určite neočakávam a vlastne ani nechcem štandardnú akciu, ale tu jednotlivým scénam zúfalo chýba nielen čokoľvek zaujímavé po akčnej stránke, ale hlavne emócie. Malo by to byť plné psychickej bolesti, ktorú prežíva hlavný hrdina, ale aj pocitu zadosťučinenia, no o tom nemôže byť ani reči. Strety s jednotlivcami v priebehu filmu sú nevýrazné, hlavná akčná sekvencia, vystrieľanie mafiánskeho sídla mi prišla ako z úplne iného a omnoho béčkovejšieho filmu, toto sa tu zúfalo nehodilo a finále ma už nebavilo vôbec. Takže vždy cítim, aký kult z toho mohol byť, potenciál bol mimoriadny, ale o to je smutnejšie, že filmová rozlúčka s mladým a sympatickým Brandonom Leem je len takáto priemerná. 60%(16.7.2007)

Mohlo to být lepší(16.6.2008)

Tak som konečne videla Vranu. Po tom, čo ju už dávno videli všetci a viackrát, mne vždy nejakou záhadou uletela... Môžem povedať len toľko, že som bola veľmi spokojná aj veľmi dojatá. Veľký a ešte raz Veľký príbeh lásky a pomsty. Zdá sa, že aj vo svete, kde je láska sprofanovaná, stále zostáva ťažiskovou témou väčšiny príbehov. Láska a pomsta je navyše silné kafe pre každého človeka, ktorému ešte zostal kúsok citu v tele. Ja nie som iná a Vrana ma dostala. Komiksovky ma nikdy príliš nebrali, veľa som ich nevidela ani veľa neplánujem, ale presne takto si predstavujem perfektne natočený komiks. Silná téma, jednoduché pravidlá, hlavný hrdina s fyzickou výhodou, ale strašnými ranami na duši, zloduchovia so srdciami čiernymi ako noc. Žiadne špeciálne gumené oblečky či dokonalé počítačové triky pri tom nemusia byť. Pri Vrane som sa nadýchala nádhernej gotickej atmosféry snového mesta, vychutnala si chvíle pohody pri stánku s hotdogmi aj momenty napätia v prítomnosti agresívnych vagabundov. Pre Brandona Lee je Vrana síce smutnou, ale veľmi symbolickou aj krásnou labuťou piesňou... ____ ____ Ešte by som chcela niečo k DVD. Veľmi odporúčam všetkým Vranofilom kúpiť si Vapetové vydanie, ktoré vzhľadom na nízku cenu ponúka slušné bonusy. Rada by som tu popísala zaujímavú skúsenosť s bonusom o výtvarníkovi, autorovi Vrany - Jamesovi O'Barrovi. Rozhovor s ním má 32 minút, celý sa odohráva v jeho pivnici za kresliarskym stolom a je nadupaný zaujímavými informáciami aj jeho životným príbehom... štyridsiatnik O'Barr oplýva neuveriteľne iritujúcim nosovým hlasom a intonáciou i gestikuláciou freudovského pacienta. Fascinovalo ma čo hovorí, no zároveň som trpela pri každom slove a obávala som sa, že každú chvíľu mi začne trhať tvárovým svalstvom :-) Celkom vážne. Tento človek v podstate súvisle hovorí o svojej nie celkom obyčajnej minulosti a pritom sa neustále kýve, myká hlavou, strká si vlasy za uši, hltá sliny a mľaská, nepokojným pohľadom blúdi okolo seba, opäť sa kýve a celý čas mrmle a typicky americky nosovo "kňourá". Jeho reč je pretkaná stovkami "you know", "...and..." a "and...you know". Pocit, že čoskoro scvoknem, ešte umocňovala roztrasená kamera, ktorá sa jednak snažila pohyby nervného O'Barra sledovať a jednak aj v momentoch, kedy by sa aspoň na chvíľu mohla ustáliť, snažila sa tváriť umelecky, zoomovať a obiehať... asi aj kameramanovi už špliechalo na maják. Po 32 minútach zážitok ako z cvokhauzu... ale obsah bonusu stál za to, spomienky duchovného otca Erica Dravena prekladané ukážkami originálneho komiksu sú naozaj krásne. Odporúčam (a komu by sa nebodaj páčil tento môj výlev alebo by súhlasil s mojimi dojmami, nech mi pošle mail:-).(16.4.2005)

Cool naděleníčko s OPRAVDU temnou gotickou atmosférou, famózním (ne)hrdinou ornitologem a láskou doslova až za hrob. Brandon Lee se pro roli nemrtvého mstitele narodil, bohužel za hodně vysokou cenu. P. S. Scéna, kdy Draven nakráčí do zastavárny a cituje Poeova Havrana nemá chybu!(6.6.2008)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(11.1.2010)