Vrána

The Crow

Vrana

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min (Director's cut: 92 min)

Příběh je o pomstě a o tom, že pravá láska je navždy. Film má docela běžnou zápletku, excelentní akční sekvence a velmi obstojné herce. Darebáci odvádí super práci ve své hanebnosti, ale hlavním highlightem filmu je nálada a pocit. Je to odvážné, bezútěšné, depresivní, pochmurné, ale překvapivě povznášející na konci. Vrána je jedna z nejlepších komixových adaptací, co jsem kdy viděl. 80%(28.7.2013)

Vynikající zážitek, narozdíl od mnoha jiných komixů Vránu totiž vůbec nezpracovává zub času. Tento goticky temný, originální romantický příběh, podkreslovaný melancholickou rockovou hudbou totiž nestojí na efektních tricích, ale "jen" na hutné atmosféře, výborném scénáři a dialozích (což je pravděpodobně také devíza samotného adaptovaného komixu) a v neposlední řadě na ohromně charizmatických hereckých výkonech - za všechny nutno podtrhnout ty Michaela Wincotta (jeden z nejšarmantnějších zloduchůp všech dob) a Brandona Leeho (jehož osudová role byla bohužel osudovou doslova). Formálně i obsahově špičkové, těch zbylých deset procent bych klidně přisadil, ale chci tomu dát ještě jednu projekci, abych si byl jistý. 90%(23.10.2006)

The Crow je jedna z nejstylovějších, nejtemnějších a zároveň i nejlepších komiksových adaptací co jsem zatím měl možnost vidět. Je to v podstatě jen obyčejná pomsta, ale velmi zdatně natočená.(1.3.2005)

Pro fandu comicsové legendy, jakou O'Barrova Vrána je, není Proyasův film dokonalý. Je skvělý, to ano, ale jde trochu jinou cestou. Temné a spravedlivé pomstě za odporné zločiny zůstává mnohé dlužen, naopak přidává na Ericově lidskosti, kterou v comicsu uvidíte jen ve scénách nekonečného smutku nad milovanou Shelly...smutku, který žene nesmrtelného mstitele k cíli. Láska až za hrob je ona idée fixe, která stojí za vší tou temnotou, je to materie kouzla Vrány, která vás právě proto dohání k slzám i vzteku. ProtožeVrána vás pohltí a vy prožíváte spolu s Ericem Dravenem jeho utrpení... Alex Proyas to zkrátka přehnal a mého hrdinu polidštil tak, jak to nechci:) Co je naopak naprosto dokonalé, je vizuální stránka filmu, a je ke cti režiséra, že se podřídil autorově vizi, která je ve filmu notně podporovaná naprosto geniálním Revellovým OST, a taktéž famózním "various artists" soundtrackem, kterému vévodí The Cure se svým songem Burn. Ten podkresluje nejdokonalejší scénu filmu - Ericovu proměnu z "novorozence ve smrti" na černého anděla pomsty...sluší se ještě poznamenat, že Michael Wincott je božský záporák;) Co říci závěrem...tragédie, která poznamenala natáčení, je součástí legendy, která kolem Vrány existuje od doby vzniku její comicsové předlohy. Legendou se tak stal i Brandon Lee, čest jeho památce. Proč tedy nakonec dávám Vráně jen čtyři hvězdy? Protože nejdokonalejší kombinací je poslech OST a četba comicsu, nebo možná ještě lépe - pustit si OST, otevřít knihu na libovolné stránce a vzít do ruky tužku a papír...Vrána říkala - nedívej se...(14.12.2004)

Vrána k vráně sedá, mrtvý živého si hledá.. Temnému rytíři se začíná dostávat jasných kontur, Proyas bez smyslu pro jas a dětství končící poznáním smrtelnosti. Není to ten případ, bohové, kdy jste měli spíše nenávidět..?(19.10.2012)