Smrt přichází v bílém

Smrť prichádza v bielom

Horor / Mysteriózní / Thriller / Komedie

Francie / USA, 2003, 85 min

Alexander Buono

Kdyby přišel konec se zajímavější pointou, bylo by to špičkové. Černý humor bez nějakého zvláštního tlačení na pilu bezchybně funguje, herci jsou velmi sympatičtí a opravdu mě mrzelo, když vyklízejí pozice. Hodně příjemný film.(23.10.2013)

Už dlouho mě horor tak nebavil jako DEAD END, a to i přes takové klišé, jakým je hlavní zápletka. Nejenom, že výborně buduje atmosféru strachu a skutečně děsivý JE, což u mnoha hororů aby lupou pohledal, ale k tomu si přidejte skvěle nadpřirozenou hudbu, nadprůměrně hrající herce a v neposlední řadě i fungující a do děje zapadající humor. Při každé scéně, kdy se z noci vynoří světlomety a kolem pomalu projede černé auto zamrazí a režisér dokáže postrašit dokonce i obyčejným kočárkem pohozeným na silnici, dočkáme se i něčeho, co by se dalo označit jako psychický vývoj postav (Ray Wise by se měl rozhodně objevovat častěji). A ty dlouhé záběry na noční les, kterým projíždí osamocené auto za zvuků patřičně nervy drásající hudby - naprostá lahůdka. Co se konce týče, nechává prostor pro spekulace, ale nabízí i velice jednoduché rozřešení. Jo, takhle nějak bych si to představovala. Jen víc takhle vyvedených počinů!(4.4.2009)

Po dlouhé době jsem se zase u filmu pořádně bála, až tak, že jsem si v půlce raději rozsvítila. Vidět to znova už ale nemusím, film působí velmi sugestivně. Něco podobného jsem naposledy zažila u Záhady Blair Witch.(13.1.2007)

Tomuto filmu lze vytknout jen ten zhovadilý český název. Mluvme o štěstí, že ovád, který tento název vymyslel, nevymýšlel i k jiným filmům. To by Terminátor II byl - Smrt přichází v koženém, Predátor - Smrt přichází v neviditelné síťovině, Smrtonosná past I-III - Smrt přichází v tílku I-III, Vetřelci - Smrt přichází od nahatých xenomorfů apod... Každopádně je film Dead End jeden z nejlepších minimalistických hororů vůbec. A navíc ta Amber Smith... no jéjej. Té to sluší nejen v bílém.(16.2.2013)

Je to dosť dobrý hororový thriller. Má veľmi dobrý príbeh o rodinke, ktorá ide na vianoce navštíviť starých rodičov, ale tentokrát zvolia inú cestu, čo urobiť nemali. Je pustá, nie je na mape a navyše ich prenasleduje neznámy brutálny vrah. So spracovaním som nadmieru spokojný, film zaujme už od začiatku, keďže mu prakticky chýba úvod a hlavné postavy sú hneď v aute a rovno na opustenej ceste, pričom sa je stále na čo pozerať, pretože pokiaľ sa práve neodohráva niečo dejovo výnimočné, tak to vynahradzujú rôzne zábavné dialógy. Časom do deja vstúpi vrah, ktorý je pojatý veľmi originálne a zaujímavo a tak si film po väčšinu času udržuje výborné tempo a správnu tajomnosť, časom síce film začne strácať dych, ale vynahradzuje to skvelý záver. Síce niečo podobné už bolo použité viackrát, ale tu je tento typ pointy podaný asi tým najzaujímavejším spôsobom. Klasické hororové prvky sú na tom dobre, väčšina filmu si udržuje výbornú atmosféru, celkom funguje aj napätie, ale platí to hlavne o filme ako celku, nejaké po týchto stránkach výnimočné konkrétne scény tu nie sú. Veľmi zaujímavo je tu na tom humor, je prítomný skutočne takmer celý čas a to aj vtedy, keď sa už deje pre postavy to najhoršie, je tu plno skvelých hlášok, zábavných dialógov a skvelo načasovaných momentov. Herecké obsadenie je výborné, keďže sa takmer celý film odohráva v jednom aute, prípadne v jeho blízkom okolí, tak film veľmi stojí na dobrom výbere postáv, čo sa tu podarilo, obzvlášť skvelý Ray Wise, ale aj zvyšok rodiny. Réžia a technická stránka sú veľmi dobré. Smrť prichádza v bielom je jeden z najzaujímavejších hororov minimálne posledného desaťročia. Veľký podiel má na tom aj samotná pointa, pri ktorej ale samozrejme záleží, koľko má toho divák napozerané ako už je s ňou oboznámený. A keďže toto bol prvý film, v ktorom sa s ňou stretol a navyše ako som spomínal ju považujem za najlepšie podanú práve tu, tak ho vnímam veľmi dobre. Objektívna kvalita filmu- 76%, film sa páči mne na 78%.(3.9.2007)