Medvěd

kleopatra

Nemám ráda filmy s dětmi nebo zvířaty ( nebo s dětmi A zvířaty), protože to je ať už úmyslný nebo neúmyslný zkrátka nátlak na diváka, zvlášť - a to je téměř pravidlo- když se jedněm nebo druhým ubližuje. Jenže tenhle film je tak strašně milý, že jsem se tomu úplně poddala a nechala se dobrovolně emocionálně ždímat od začátku do konce. ()

Lima

Skoro se mi nechce věřit, že nejde o dokument natočený skrytou kamerou, ale hraný film podle scenáře. "Herecké" výkony medvědů v něm jsou tak přesvědčivé, že by to lépe nesvedli ani vycepování míšové z ruské cirkusové školy. A podívaná je to vážně nádherná. Za zmínku stojí také, že méďovy animované sny jou z dílny českého klasika Břetislava Pojara. ()

Galadriel

Jak se dá natočit působivý film s minimálními honoráři pro výtečné herce! Všichni, kdo mají rádi přírodu si nesmí nechat tenhle film ujít. Je to dojemné, krásně a s láskou natočené, roztomilé, prostě príma. ()

Matty

Napínavý souboj dvou medvědů s jejich lovci, na kterém jsou nejvíc udivující medvědí herecké výkony (nehledě na počet medvědů a jejich trenérů). Inu, Francouzi vždycky uměli "zvířecí" dokumenty. Je člověk sám součástí přírody, anebo s ní nikdy nemůže koexistovat? A jaký je rozdíl mezi člověkem zabíjejícím medvěda a medvědem zabíjejícím třeba koně? Kdo to dělá pro přežití, kdo pro zábavu a kdo ze zlosti? Máme důvod litovat roztomilého medvíděte rozsápaného hladovou kočkovitou šelmou? Nebo je správné brát to jako přirozenou součást potravinového řetězce? Těžko hledat jasné odpovědi, nicméně podobně nadějný závěr jako má Medvěd přináší život jen velmi zřídka. 80% Zajímavé komentáře: berg.12, genetique, Decker, Jordan ()

J*A*S*M

Hm moc pěkné, ale že by mě to nějak zaujalo, nebo že bych měl nedejbože potřebu si to pustit znova, to určitě ne... ()

Cervenak

Neznášam filmy o zvieratkách. Okrem Čeľustí a Medveďa ;-). Bravúrne "herecké" výkony - pri mnohých scénach dodnes krútim hlavou, ako krotitelia docielili, aby Bart (neuveriteľne charizmatický medvedí sympaťák) a jeho chlpatí spoločníci urobili presne to, čo bolo treba. Okrem iného je Medveď jeden z dvoch filmov, pri ktorých plačem hneď na začiatku (druhým je vďaka vyvraždeniu McBainovej farmy Vtedy na Západe). ()

Djkoma

Působivé. Oba medvědi předvádí nejlepší výkon a jednoznačně přejíždí jedinou konkurenci a to 6 medvědů od Cibulky. Annaud musel mít úžasnou trpělivost, kterou mu závidím a cit pro vytvoření citlivého díla. Tak jako tak jsou Medvědi výjimečným dílem nad kterým hodně lidí bude ronit slzy, ale mě se to nestalo, takže jednu maličkou hvězdičku uberu. ()

Anthony

Jestli jste při tomto filmu neuronili slzu, tak už nevím. Já měl dost hned na začátku, kdy méďovi umře maminka. Nejlepší scéna u vodopádu. ()

Rimsy

Nádherný příběh o pár medvědech, dvou lovcích, smečce špatně dopadnuvších psů a ošklivé šelmě:) Jakkoli absurdně to zní, tak se jedná o hluboce lidský příběh. Film je místy velmi dojemný, jindy zase veselý (holt hravé mládě, no:)), ale nikdy nesklouzl do patosu. Myslím, že by pro mě byl zážitek ještě lepší, kdyby ani lovci vůbec nemluvili. Ale to je jen detail. Skvělé dílo. 95%. ()

Shadwell

Medvěd je napůl filmem a napůl dokumentem, napůl improvizací a napůl předstíranou pravděpodobností. Je evidentní, že Annaud neměl dost záběrů, tudíž si přimyslel naprosto zhovadilou epizodickou story o dvou lovcích; takový žánrový políček. ()

tron

"Umenie nie je zabiť. Umenie je nechať žiť." Mám rád zvieratá, prírodu, aj Annauda, ale Medveď ma nikdy nebavil a miestami ma až štval (halucinogénna pasáž s muchotrávkami je na draka). Navyše, zvieratá mám síce rád, ale medvede sú podľa mňa zmrdi. Takisto ma neoslovil spôsob rozprávania príbehu - všetko sledujeme z pohľadu mláďaťa (mňoukajúceho ako malý chlapec) a starého medvedieho samotára a ľudia majú len cameá (a ani medzi nimi nie je režisérov dvorný Ron Perlman, čert aby to vzal). Občas to pôsobí ako wtf dokument, ktorý "náhodou" má dej. Výprava je miestami čarokrásna a práca s medveďmi musela byť pekelne náročná (a v neposlednom rade aj nebezpečná, režisér bol viackrát zranený). Obávam sa však, že to je asi tak všetko. Vo viacerých ohľadoch je to obdivuhodný film po technickej stránke, ale ako príbeh je to slabučké, scéna s muchotrávkami trápna a výsledok je proste príliš detský pre dospelého diváka a príliš naturalistický pre detského. Už zápletka je úplne mimo (medvedie samce mláďatá skôr roztrhajú, v lepšom prípade ignorujú, určite sa o ne nestarajú, to je vážne sci-fi). ()

JFL

O dekádu před tím, než Lars von Trier valchoval diváky svou vrcholnou trilogií Zlatého srdce, ukazoval Annaud všem emocionálně devastační sílu filmového média. Jen nešel cestou gimmicku co největší čistoty a bezprostřednosti s ručními kamerami a minimem postprodukce, ale naopak pracoval s plným arzenálem dobově dostupných výrazových prostředků. Při tom díky premise příběhu o medvědech a ambici ji realizovat s minimem dialogů a v hlavních rolích s reálnými zvířaty, a tedy i s maximem prostoru ve vyprávění pro ně, není jeho film v principu o nic méně konceptuální než Trierovy okázale provokativní experimenty. Pro mnohé z mé generace byli právě "Medvědi" nezapomenutelným, až iniciačním zážitkem ve smyslu prvního setkání s precizním citovým vyděračstvím, které lze stejnou měrou nesnášet i obdivovat. Annaud mistrovsky balancuje sentimentalitu a syrovost, hyperrealitu a naturalismus. Současně v naplnění svého konceptu prokazuje, že film nepotřebuje (skoro) žádná slova, aby diváky protáhl celým spektrem emocí. Přičemž stejně jako později u Triera, už zde vidíme nelítostnou podstatu režisérského diktátu, když své postavy situuje do vyhrocených situací a nechá je v nich co nejdéle topit, aby diváky totálně vyždímal, ale při tom se nedostal za hranu kýženého účinku. I po letech, a to navíc dokonce jen v segmentech, stále stejně působivé a s poučeným pohledem ještě více úchvatné. Znovu se zase odvážím až za další řádku let, nejen proto, že "Medvědi" jsou jedním z filmů, které se opravdu nesmazatelně zapíší do paměti. ()