Svatý boj

The Believer

USA, 2001, 98 min

"Svatý boj" se zprvu zdá být jen dalším z tématické řady, ale není jím, díky několika odlišnostem - nezabývá se ani tak extrémistickým násilím, provázeným provoláváním hesel, jako se zamýšlí nad podstatou budované nenávisti, nad tolerancí "naučenou z televize", nad lidskou touhou po racionalitě a nespoutanosti ducha, nad revoltou proti Bohu i tradicím... Hlavní hrdina není demonstrativním figurantem ukázky z vymývání mozků (od toho jsou tam jiní, nácci, co nevědí, kdo byl Eichmann, to hovoří za vše), ale silnou, i když rozpolcenou osobností, s touhou po živoucí víře, jejíž neuspokojenost ho vhání do náruče opačného extrému, kterým chce zabít židovství v sobě... existuje východisko z této situace? I přes poněkud mělčí propracovanost je "Svatý boj" překvapením, které stojí za znovuzhlédnutí... už jen pro rozbor myšlenek a scénu, kdy při soudem nařízené terapii stojí obětem nacismu za bolestné vzkříšení prožitých urážek, ponížení a neštěstí pár holých lebek a jejich příležitost sejít z cesty nenávisti... a taky pro famózního Ryana Goslinga.(12.8.2013)

Sice jsem cekal neco krapet jinyho, ale i tak to bylo docela drsny drama. Nejvetsi problem je, ze se tu o vsem porad jen mele a akce je tu fakt minimum. Na druhou stranu, ty dialogy jsou misty fakt drsny, navic Ryan Gosling je naprosto dokonalej a vsechno mu verite. Trosku akorat nechapu obsazeni Zanea, ten uz je davno odepsanej, navic s tim harem se tam vubec nehodil. Na 5* to sice neni, ale jedna se o kvalitni, celkem originalni a hodne drsny drama.(6.2.2008)

I keď film zabŕda do témy ako American History X, Romper Stomper alebo This Is England jeho výpovedná hodnota je dosť na vážkach, no je aj ozvláštnený tým, že Ryan Gosling tu hrá skinheada a pritom je sám židom, ktorý už od mala pochyboval o svojej viere a postupne sa dostáva do situácie kam sa vlastne zaradiť.(2.1.2008)

• dobytek

Držte si šábesdekly, jedeme s kopce. Žid na začátku nosí tričko s hákovym křížem a placku SS, v jednom kuse vykládá, jak všechny židy nesnáší a nejradši by je všechny zabil, ale když jeho kámoš nafluše do tóry, tak mu najednou něco přepne v hlavě a úplně změní svoje názory a postoje. Po zbytek filmu pak chodí do synagogy, čte si v tóře, učí svou čubku hebrejsky a mele nějaký strašný bláboly, ale pořád nějak neví, na jakou stranu se má přidat. Ale to už jsem sledoval jen tak jednim okem, protože to byla neskutečná nuda. Jinak hned na začátku hlavní postava rozbije nějakýmu židovi držku, tak jsem si myslel, že film třeba nabídne aspoň trochu toho násilí, ale to jsem čekal marně. Jsou tam jen takový náznaky, kdy se prostě někdo na někoho vrhne a najednou střih a dotyčnej sedí někde na fízlárně. Tenhle film je prostě nuda a navíc mi to přišlo poněkud přitažený za pejzy. Pobavila mě snad akorát scéna v košér restauraci.(8.5.2012)

Nejvyšší hodnocení dávám především proto, že se Believer nespokojil s jednoduchým a černobílým zpracováním, ke kterému téma antisemitismu vybízí. Namísto toho polemizuje nejen s rasismem, ale i s judaismem a vírou obecně. Některé myšlenky jsou opravdu odvážné, ale stojí za to se nad nimi zamyslet. Rozhodně se najdou chyby, především ústřední postava (hraná opět charismatickým Goslingem) se chvílemi chová trochu zmateně a její psycholocký profil by mohl být vykreslen lépe. Přesto v kontextu filmů jako Romper Stomper nebo Kult hákového kříže nemohu hodnotit jinak, definitivně mě v tom utvrdil úžasný závěr.(15.4.2007)