Svatý boj

The Believer

USA, 2001, 98 min

Na rozdíl od Kultu hákového kříže je Svatý boj více filozoficky zaměřený film, který se předně snaží zapůsobit na divákovu psychiku. Některé myšlenky v člověku opravdu nechají těsný pocit, který nutí k trvalému přemýšlení. Na druhou stranu, otázka Židů je v tomto směru mezi pravicovými extrémisty dávno pasé, víc by mi nervy pocuchal rasistický podtext co se barvy kůže týče, což je v moderní společnosti bohužel častější problém, tudíž by to více sedlo do dnešní doby. Každopádně je film celkem silná záležitost a výkon hlavního aktéra zaslouží velikou poklonu.(18.9.2011)

Danny se o lež snaží, i když vlastně není v ráži. Mučedníkem by chtěl být, no nemá na to řiť. 6/10(5.7.2011)

• dobytek

Držte si šábesdekly, jedeme s kopce. Žid na začátku nosí tričko s hákovym křížem a placku SS, v jednom kuse vykládá, jak všechny židy nesnáší a nejradši by je všechny zabil, ale když jeho kámoš nafluše do tóry, tak mu najednou něco přepne v hlavě a úplně změní svoje názory a postoje. Po zbytek filmu pak chodí do synagogy, čte si v tóře, učí svou čubku hebrejsky a mele nějaký strašný bláboly, ale pořád nějak neví, na jakou stranu se má přidat. Ale to už jsem sledoval jen tak jednim okem, protože to byla neskutečná nuda. Jinak hned na začátku hlavní postava rozbije nějakýmu židovi držku, tak jsem si myslel, že film třeba nabídne aspoň trochu toho násilí, ale to jsem čekal marně. Jsou tam jen takový náznaky, kdy se prostě někdo na někoho vrhne a najednou střih a dotyčnej sedí někde na fízlárně. Tenhle film je prostě nuda a navíc mi to přišlo poněkud přitažený za pejzy. Pobavila mě snad akorát scéna v košér restauraci.(8.5.2012)

Husté. A navyše s veľmi silným odkazom a skvelým Ryanom Goslingom. 85%.(31.10.2009)

• Darth Sidious

Absolutní nesmysl. Celý film. Příběh jarmulkáře, který ani neví co chce. Jednou si hraje na jakéhosi vůdce národně socialistického gangu. A vzápětí si uvědomí svůj židovský význam. Chabý pokus o zesměšnění národního socialismu. V tomto filmu se plácají blbosti. Režisér musí být větší izraelista něž je samotný snímek, když aní neví nic o nacionalismu, socialismu a fašismu. Jednu hvězdu, za místy dobré akce. Jinak odpad.(18.7.2010)