poster

Svatý boj

 • USA

  Believer, The

Drama

USA, 2001, 98 min

 • Aluska88
  ****

  Ryan Gosling je úžasný. Role Dannyho, mladíka, který stojí rozpolcen mezi dvěma odvrácenými ideologickými stranami, mu dokonale sedla. Boj jednoho člověka se sebou samým, s ideály, vírou a lidmi. Nenávidím a miluji. Opovrhuji a potřebuji. V jeho postavě, jejím ztvárnění, přesvědčivosti a jiskrném pohledu, jakoby se odráželo cosi z Dereka Vinyarda. V něčem tolik podobného, ale na druhou stranu zcela odlišného. A jak příhodné je jméno jeho postavy, v níž jsem shledala jistou podobnost s Danny Vinyardem. Po prvním zhlédnutí mě docela zamrzel v podstatě nikam se nevyvíjející příběh a nevyužití netradičního námětu na maximum. Což je vzhledem ke komplikované postavě Dannyho a tomu, jak se s ní Ryan "popral", docela škoda. Občas se na film podívám, když jej zrovna dávají v TV a už mi ani nepřijde nějak "obsahově ztrátový.":) Prvotní dojmy často rychle vyprchají a postupem času člověk zjistí, že to, co se mu napoprvé nepozdávalo, či mu vadilo, není zase natolik zásadní. Billy Zane zde oproti své životní roli jednoho z největších hajzlů a slizáků vůbec, Caledona Hockleyho, působí s delšími vlasy a v poměrně kladné roli tak trošku úsměvně:)(19.3.2011)

 • Shaqualyck
  ****

  Iracionální? Co to je?! Při správně nastavené rétorice lze přece nenávidět kohokoliv a cokoliv. Nenávist totiž vždycky byla nesmírně atraktivní zboží. Je jednoduchá, intenzivní a nic nestojí. Stačí si vybrat. Danny Balint má v hlavě solidní gulage, nicméně vzpupně sígrovitý Ryan Gosling ho hraje tak, až nakonec nemáte problém uvěřit, že Davidova hvězda a hakenkreuz k sobě můžou mít blíž, než by se na první pohled mohlo zdát. Svatý boj nezapře inspiraci (IMHO lepším) Kultem hákového kříže, ale než aby nekorektně zasel ono příslovečné semínko pochybností, to spíš chvílemi připomíná prvoplánovou sionistickou agitku. Bez hlavního hrdiny a jeho horlivé demagogie by šlo „jen“ o lehce nadprůměrný anti-xenofobní příspěvek do hodin občanské nauky. Působivost některých scén je ale i tak obrovská a z hlavy tenhle film určitě hned tak nedostanete. Slabší 4*(3.7.2013)

 • Darth Sidious
  *

  Absolutní nesmysl. Celý film. Příběh jarmulkáře, který ani neví co chce. Jednou si hraje na jakéhosi vůdce národně socialistického gangu. A vzápětí si uvědomí svůj židovský význam. Chabý pokus o zesměšnění národního socialismu. V tomto filmu se plácají blbosti. Režisér musí být větší izraelista něž je samotný snímek, když aní neví nic o nacionalismu, socialismu a fašismu. Jednu hvězdu, za místy dobré akce. Jinak odpad.(18.7.2010)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Vzhledem k nízkému rozpočtu filmu si štáb nemohl dovolit povolení k natáčení a hodně scén tak muselo být natočeno velmi rychle. (Vlado666)

 • - Ač byl snímek oceněn několika věhlasnými cenami (mimo jiné i Cenou poroty ze Sundance festivalu z ledna 2001), tak měl film, kvůli ratingu R a své kontroverznosti, velké problémy s uvedením do distribuce. V kinech se nakonec objevil pouze v New Yorku a to až v květnu 2002. Již dva měsíce předtím byl odvysílán na placeném filmovém kanále Showtime. (DaViD´82)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace