poster

Svatý boj

 • USA

  The Believer

Drama

USA, 2001, 98 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Terva
  *****

  Svatý boj sleduje život Dannyho ( Ryan Gosling ), mladého Žida, který však ztrácí své židovské ideály, a vydává se jinou cestou - přidává se k nacistické organizaci v New Yorku. Židy se učí zabíjet. Díky společnosti se však dostává zpět k židovství, jak se rozhodne a kam povede jeho další cesta...?(19.5.2011)

 • H34D
  ****

  Nikoli psanec, který loví psance, ale žid, který nenávidí židy... A nejvíce sebe. Krize vlastní identity přivedla postavu charismatického Ryana Goslinga k obrovské nenávisti, která prostě musí ven. Jeho agresivní řečnictví se už ani tolik neopírá o segregaci ras jako o nenávist z principu. Nenávist a nasranost, která musí ven, protože je přeci tak příjemné ji ventilovat. Aby z toho nevznikl chaos a bylo zachováno poslání filmu, je Goslingova postava ve svém oboru překvapivě erudovaná. Nejen, že zná všechny aspekty judaismu a židovské kultury, on sám ještě některé z nich dodržuje. Jeho vnitřní rozpolcenost pak vrcholí v působivém závěru... Osobně mě napadlo, zda by byl Danny dohnán k extremismu, kdyby samotné náboženství nebylo extremistické, viz flashbacky ze školy...7/10(30.12.2013)

 • jojinecko
  ****

  4,5*/5...Film, ktorého hodnotenie je značne zapeklité, hoci pocity a myšlienky z neho vo mne rozonovali dlhodobejšie. Taktiež je to film, ktorý nikdy nebude mať status všeobecnej obľúbenosti, lebo nie je komerčne podliezavý.Jedna vec je istá- Ryan Gosling zahral na úrovni Eda Nortona v jeho najlepšom filme. A práve opus magnum Kult Hákového Kríža tento film môže asociovať, zo začiatku to dokonca vyzerá na kvázi "remake" (treba brať s nadsázkou). Čo oceňujem je fakt, že The Believer je chytrým filmom, ktorý nemá len povrchné pozlátko, ale snaží sa klásť otázky, využíva filozofické roviny a polemizuje. Je myšlienkovo bohatý, pričom niektoré veci stoja za pozastavenie a zamyslenie sa. Úplne to zaklincuje "schodiskový" záver- absolútne dokonalý, fenomenálny...(17.8.2010)

 • Fr
  ***

  Židovská víra vs. fašismus…. Těžký příběh založený na antisemitismu. Musím přemýšlet, jestli věřím tomu, co jinak výborný R.Gosling říká a hlavně proč to říká! Nečekejte další American History X. Není to o rozmlácení ksichtu čelem židovi. Je to složitější. Jde tu sílu víry, oddanost k Bohu, židovskou otázku a kulturu. Co z toho je pro vás jednoduché? Pro mne nic! PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *** P.S: Jste-li filozofičtěji založení, klidně si jednu* přidejte.(12.3.2009)

 • Mi Nü-Chai
  *****

  Zatím asi nejlepší film na téma extremismus etc., který jsem viděla. Žádní jasně deklarovaní kladní či záporní hrdinové, podobně nevyhraněný pohled na samotné myšlenky judaismu, antisemitismu a rasismu a několik docela zajímavých postřehů. Postavy zasloužily (zvlášť hlavní hrdina, občas jsem moc nevěděla, proč dělá právě to, co dělá) hlubší propracovanost a scénář samotný není úplně dokonalý, ale jako celek je to kvalitní. Navíc má opravdu perfektní konec.(17.4.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace