Svatý boj

The Believer

USA, 2001, 98 min

"Žid ztroskotá na pustém ostrově a když ho zachraňují, ptají se ho, proč že si postavil dvě synagogy.. Proč dvě ?? A on že jednu na modlení a druhou, aby do ní v životě nevkročil.." ;)(31.10.2014)

Náckovské filmy nevyhledávám. V mém oblíbeném antíku, kde se při zemi povalují dvě bedny od banánů plné různých second hand DVD mne u tohoto zaujal zajímavý cover a info, že film dostal nejlepší cenu poroty v kategorii drama v Sundance 2001. A tak jsem do toho šel a dobře udělal. Gosling si toho svého skinheada dabovaného Rašilovem střihnul na jedničku. Pomalu nám rozehrál příběh dezorientovaného jedince, který nedokáže určit co je správné, prchá od naučeného čemu moc nevěří a hledá jistotu v protipólu kterým je nacismus. U Žida velmi paradoxní. Jenže časem zjišťuje, že ani mezi nácky to není úplně ono a zvolna se začne vracet zpět ke svým kořenům a snad i kanadami pošlapanému ale stále živému kousku svědomí. Velmi náročný film, velmi složitý, přesto výborné téma skvěle zpracované! Tohle je přesně ten typ filmu, který vám zůstane ještě pár dní v hlavě. * * * *(4.3.2014)

Sice jsem cekal neco krapet jinyho, ale i tak to bylo docela drsny drama. Nejvetsi problem je, ze se tu o vsem porad jen mele a akce je tu fakt minimum. Na druhou stranu, ty dialogy jsou misty fakt drsny, navic Ryan Gosling je naprosto dokonalej a vsechno mu verite. Trosku akorat nechapu obsazeni Zanea, ten uz je davno odepsanej, navic s tim harem se tam vubec nehodil. Na 5* to sice neni, ale jedna se o kvalitni, celkem originalni a hodne drsny drama.(6.2.2008)

Skvělý film, který na mě zapůsobil ještě o něco víc než American History X. Tím hlavním rozdílem je tu pro mě asi ta intelektuální rovina a některé silné scény (interview, sezení). Co se týká porovnání hlavních postav, Gosling a Norton jsou oba ve svých rolích perfektní.(19.3.2012)

Židovská víra vs. fašismus…. Těžký příběh založený na antisemitismu. Musím přemýšlet, jestli věřím tomu, co jinak výborný R.Gosling říká a hlavně proč to říká! Nečekejte další American History X. Není to o rozmlácení ksichtu čelem židovi. Je to složitější. Jde tu sílu víry, oddanost k Bohu, židovskou otázku a kulturu. Co z toho je pro vás jednoduché? Pro mne nic! PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *** P.S: Jste-li filozofičtěji založení, klidně si jednu* přidejte.(12.3.2009)

• - Vzhledem k nízkému rozpočtu filmu si štáb nemohl dovolit povolení k natáčení a hodně scén tak muselo být natočeno velmi rychle. (Vlado666)

• - Ač byl snímek oceněn několika věhlasnými cenami (mimo jiné i Cenou poroty ze Sundance festivalu z ledna 2001), tak měl film, kvůli ratingu R a své kontroverznosti, velké problémy s uvedením do distribuce. V kinech se nakonec objevil pouze v New Yorku a to až v květnu 2002. Již dva měsíce předtím byl odvysílán na placeném filmovém kanále Showtime. (DaViD´82)