Nenávist

Nenávisť

Horor

USA / Japonsko, 2004, 96 min

• Rex Mundi

Horor ako nedopečený koláč - sem-tam nejaké hrozienko na zľaknutie, medzitým jednotvárne cesto, ktoré sa rýchlo obje a prestane chutiť. Občas slušná atmosféra, bohužiaľ zabitá konečným výsledkom - hrá dramatická hudba, stupňuje sa napätie... potom jedno vyblafnutie - a celé čo ma malo nastrašiť boli otvorené ústa chlapca natretého nabielo? Dobre, niekedy boli efekty trochu drsnejšie... No ak sa chcem "iba" zľaknúť, stačí mi na to aj oveľa menej, nepotrebujem celý film. Pri dobrom horore sa mám báť a nie nudiť. Grudge vystrieľal všetkú strašivú muníciu v úvode a potom opakoval rovnakú schému. Pri tomto spôsobe som premýšľala, či sa film vôbec niekedy skončí, veď by takto mohol pokračovať hodiny a hodiny... no ale možno sa dočkám v druhej časti ;-)(12.1.2007)

Skvelý horor s fantastickou atmosférou. Má iba jednu chybu. Videli sme to už štyrikrát predtým (najskôr sa grgajúco priplazili dve na video určené NENÁVISTI, potom režisér urobil dve verzie pre kiná a AŽ POTOM si ho najal producent Sam Raimi pre nakrútenie remake). Skĺbenie najmodernejšej techniky 21. storočia s prastarou ázijskou mystickou mytológiou (v Ázii môže duch, na rozdiel od slovanskej mytológie, fyzicky ubližovať) bolo dovedené možno ešte ďalej, ako v kultovom japan shock Hidea Nakatu RINGU, ktorého úspech odpálil vlnu ázijských ducharin. Americká NENÁVISŤ síce obsahuje niekoľko nechutne (to má byť hororová poklona) strašidelných scén (duch pri posteli, duch v posteli, duch v sprche), ale opäť – mnohé z nich (mimo balkóna) sme už videli štyrikrát predtým. Film potápajú aj nezmyselne použité počítačové triky; divák by sa aj CHCEL báť a aj sa BOJÍ... ale zrazu spoza rohu vykukne digitálne animovaný duch a atmosféra je s prepáčením v zadku. Resumé: je to to, čo sme vidlei už styri razy predtým, jeidnou inováciou je, že tentokrát je hrdinkou Američanka. Vďaka tomu získala snímka zaujímavý zlovestný podtón „národnom/kultúrnom odcudzení v inej krajine“. Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/503/(22.8.2005)

Nezajímavý příběh, nezajímavé postavy, přesto má tenhle film ATMOSFÉRU a NAPĚTÍ. Jak se to podařilo nevím, ale Shimizu je schopný režisér a zvuková stopa snímku je každopádně opravdu velmi propracovaná!(22.8.2005)

• Renton

Scénář: Stephen Susco .. Už dlouho jsem neviděl takovou slátaninu časově nesouvislých scén, které působí nudně, až trapně a extrémně nelogicky. Nepřistoupil jsem na tu hru, bát se zla, které je tak nedomyšlené a nezajímavé - ač jsem se na film těšil a přistupoval otevřeně. Velice podprůměrné, jak herecky tak "scénáristicky". Po zhlédnutí se přidal k nenávisti (k filmu) ještě odpor a znechucení - tohle si znovu určitě nedám!! 2Adrian: originály jsem neviděl a výsledku to nijak nepomohlo..(24.4.2005)

Tak tohle je naprosto děsivá bomba. Všudypřítomné, strach nahánějíci zvuky.U takovýchto filmů - mě vždy zamrazí na zádech.(25.11.2007)