Nenávist

呪怨

Nenávisť

Horor

USA / Japonsko, 2004, 96 min

Tenhle koment píšu s naprostou (doufejme dočasnou) neznalostí původních Ju-on, ale to snad nebude tolik vadit vzhledem k tomu, že chci hodnotit samotný film a ne způsob, jakým Shimizu svou sérii případně vylepšil a případně zmrvil. Stejně, jako se v konceptu remaku rafinovaně rve americký životní styl se stylem japonským (díky čemuž je možné část atmosféry přisuzovat pocitům ztracenosti hrdinů v cizím prostředí), tak se to má i s většinou ostatních složek filmu. Nejvíce Nenávist dojíždí na naprosto debilní scénář, který nevykazuje sebemenší cit pro stavbu příběhu, a jeho banálnost (a vlastně i jednoduchost celého příběhu) zachraňuje jen nechronologické a předem neohlašované používání retrospektiv. Scénáristovu myšlenkovou dovolenou napravuje vynikající a stylová práce režiséra, který četné zápory scénáře dokázal využít a do značné míry přetavit v klady. Především oproti svým vlasatým tematicky podobným bratříčkům nám nedává ani na chvíli zapomenout na to, o co vlastně jde, a dokola a dokolo a dokola opakovanými (kvalitně natočenými, ale postupně pořád méně originálními a děsivými) lekačkami a neustálou upozaděnou přítomností Kayako a Toshii v divákovi vyvolává ne úplně častý pocit neutuchajícího ohrožení a děsu. O stereotypních a obyčejných, ale působivě natočených prvcích typu chlapec za sklem výtahu, urvaná čelist, ruce provlečené příčkami dřevěného zábradlí asi netřeba mluvit. Shimizu vtiskl snímku nenapodobitelnou pečeť zvanou slečna Atmosféra a právě jeho umění zachraňuje i například pochybnou práci maskérů (s tímhle materiálem natočit dobrou lekačku zvládne jen skutečný fachman). V rámci dnešní americké popcornové produkce se jednoznačně jedná o vysoký nadprůměr a rovněž absence happy endu a vzhledem ke koncepci příběhu i nepatřičného nadržování hlavním postavám (což ústí v temný a uspokojivě sadistický konec) dokazuje, že Shimizu se s nutností „zezápadnit se“ popral se ctí. Při delším a širším uvažování ale člověka nakonec trochu zamrzí, že z původně inovativního a originálního prvku dlouhovlasých japonských záhrobních slečen se neustálým opakováním jednoho a toho samého schématu stal jeden ze základních pilířů mytizovaného pojmu zvaného KLIŠÉ.(7.5.2006)

Myslím, že jeden z těch lepších hororrů, jaký vůbec natočili v našem tisíciletí v Americe. Jak to tu každej přirovnává ke Kruhu, tak jistá podobnost tu je, a sice že je to remake japonskýho horroru. Ale jinak se to srovnat vůbec nedá. Co tam mi přišlo jen jako sračka na oko ubohá, z toho tady jsem byl docela vyjukanej. A to se mi nestává, už aspoň deset let ne. Sice zase zbytečně přetáhli konec (kdyby to skončilo v tom domě, bylo by to mnohem míň klišovitý), ale i tak mě během filmu zamrazilo asi pětkrát. A to jsem první hodinu usínal a ani neměl zájem to dokoukat. Pozná se tu Japská ruka. Možná je to odlišností jejich a naší kultury (Amíci jsou přeci jen spíš něco jak naši vzdálení bratranci, oproti Japoncům z úplně jinýho kmene). Přesto mi přijde, že je již tento film trošku vyčerpán, předehnal dokonce i Evil Dead (2 amatérský a tři profi filmy plus jeden možná ještě bude). Tohle je totiž pátý film o tom samým, a ještě dvě další pokračování budou a všechno od stejnýho rejži. A ještě ponaučení na závěr, jež jsem si z filmu odnesl: Nikdy nepracuj v Japonsku jako polda, mohlo by se ti to šeredně vymstít...(7.5.2006)

Neviděl jsem japonské originály, ale předpokládám, že se americký remake liší od originálu především ve stylizaci, tak jako Kruh. Jenže americký Kruh disponuje podstatně silnějším scénářem, který dokonce předčí japonské předchůdce. Nenávist skrývá za nablýskanou formičkou práznou bublinu. Film navíc ubíjí docela prostinké vysvětlení oněch střašidelných událostí. Bál jsem se, ale ne o hrdiny, nýbrž o sebe :-)(10.1.2005)

Pěkná atmosféra, velmi strašidelná hudba, příběh není vůbec špatný, ale "duchové" působí poněkud směšně a chvílemi nechápete, proč jsou ti lidé tak naivní a zbytečně riskují život. Slušný horor, poku se chcete trochu bát, ale Kruh byl rozhodně lepší. Japonský originál sem bohužel neviděla a zdá se, že je to škoda.(16.8.2005)

Dle mého je NENÁVIST další snímek z ranku výborně zpracovaných remaků, kdy originál zůstává zastíněn překopanou verzí. Oproti japonským verzím (aspoň těm, které jsem viděl) je toto zpracování svižnější a celkově propracovanější. Pokud je přizpůsobeno euro-americkému publiku, tak bych to neviděl jako extra velký problém. Toto zpracování totiž není úlitbou "pasivním divákům". Stále jde o snímek, u kterého musí být divák dostatečně vnímavý, aby mu neunikly souvislosti a neztratit se v kaleidoskopu nesynchronně poskládaného příběhu. Nemám co dodat; snad jen: výborně vypointované lekačky, oproti japonským verzím imho lepší zpracování a forma. Snad jen Toshio - jehož zamňoukání se nadobro stalo mou noční můrou ;o) - není tak extrémně děsivý jako v předchozích verzích; je "jen" hodně děsivý. Shrnuto a podtrženo: Remake KRUHu pro mě zůstává i nadále nepřekonán, ale i tak se NENÁVIST nemá za co stydět.(2.12.2005)