Lidské tělo (TV seriál)

Human Body, The

Dokumentární

Velká Británie, 1998, 394 min

Jeden z nejlepších dokumentů BBC, ne-li vůbec nejlepší. Dokument ukazuje, že lidské tělo je zázrak, něco jako stroj, kde místo tlačítek jsou jednotlivé orgány a žádný nefunguje sám o sobě. Perfektní znělka, zasvěcující komentář a naprosto jedinečné záběry. Škoda, že Česká televize toto veledílo uvedla jen jednou. Letos (říjen 2007) však vychází jako příloha MF Dnes.(16.10.2007)

Co vzejde z tvorby BBC, stojí zkrátka za to. Tak tomu bylo, je a bude. Autoři nás seznamují s tím, jak a díky čemu přicházíme na svět, provázejí nás změnami v dospívání a přibližují naši rozmnožovací úlohu v dospělosti, aby nám na samém závěru řekli, že od narození tělo, jež nám bylo přiděleno, pracuje na naší záhubě. Vědění, že každým okamžikem nám nenávratně umírají tisíce buněk, kvůli jejichž nedostatku jednou zemřeme, je skutečně jedním z nejbizarnějších vědění vůbec. Tak ať váš život stojí za to!(9.2.2009)

90% - Rozhodně jsem to ocenil na hodině biologie mnohem víc, než výklad našeho pana profesora... :)(7.2.2008)

Ať tam dáš co tam dáš, vypadne sračka. Jó...lidské tělo je úžasná hračka.(7.1.2008)

Na televizní poměry impresivní dokument schopný zaujmout i vzdělat širokou veřejnost, o lidském těle, potažmo životě se v základech dozvíme vše. Odbornější biologií a hloubavějšími informacemi nás však tvůrci příliš nepotrápí, což může být někdy škoda, např. z posledního dílu o "Konci života" si člověk moc věděckých poznatků neodnese, ale jinak je ona vědeckost s lidskými příbehy spojena velmi funkčně, co se zaměření na běžné diváky týče. Jako obvykle u BBC taktéž potěší kvalitní technická stránka věci (sondy uvnitř těla, počítačové modely) a sympatický vypravěč... 8/10(14.10.2009)

• - Zábery pohybu okolo zastaveného sveta boli vytvorené systémom 120 kamier usporiadaných do polkruhu na oceľovej konštrukcii. (Autogram)

• - Natočenie záberov bábätiek voľne sa ponárajúcich v bazéne (potápací reflex prítomný do veku 6 mesiacov) si vyžadovalo prítomnosť 30 ľudí štábu a 12 hodín práce. (Autogram)

• - Jeden z najväčších a najkomplikovanejších záberov je v úvodnej znelke a nazýva sa Čiara života. Bol natočený v anglickom lese a zobrazuje vedľa seba 100 ľudí každého veku od narodenia do 100 rokov. (Autogram)