Sedm divů technické civilizace (TV seriál)
-
Seven Wonders of the Industrial World
Dokumentární / Drama
Velká Británie, 2003, 7x50 min
Hudba:
Steve JablonskyObsah
-
Epizoda 1 - Plující monstrum Zaoceánský parník Great Eastern v roce 1859 předstihl svoji dobu. Byl prvním důsledně železným plavidlem. Poháněla ho kolesa a zaroveň lodní šroub. Konstruktér Isambard Kingdom Brunel chtěl v polovině 19. století postavit loď, která by byla tím největším plavidlem, jaké kdy člověk zkonstruoval. Plujícím městem, pětkrát větším než kterákoliv loď, jež kdy brázdila oceán.
Epizoda 2 - Brooklynský most Most, který vytvořil moderní New York, když roku 1883 spojil Brooklyn a Manhattan. Příběhy lidí, kteří pracovali a umírali hluboko pod říčním dnem i vysoko nad městem. Je to příběh otcovy vize a tragédie a synova dědictví. A také ženy, jejíž síla a inteligence zachránila manžela i most. Brooklynský most téměř zničil rodinu, která ho postavila. Nyní stojí jako památník jejich vize, oběti a loajality. Je to čtrnáctiletá sága, která plnila stránky novin a přitahovala pozornost miliónů lidí.
Epizoda 3 - Maják na Bell Rock U zrádné skotské skály ztroskotaly tisíce lodí. Inženýr Stevenson na ní postavil bezpečný kamenný maják; měl na to vždy jen 2 hodiny denně. Bell Rock leží v Severním moři jedenáct mil od pobřeží. Během přílivu je tento obrovský pískovcový útes ukrytý pod hladinou. Zabiják číhající na svou oběť. Jednou se za bouře v těchto místech u východního pobřeží Skotska ztratilo sedmdesát lodí.
Epizoda 4 -Král kanálů Londýn byl největším městem světa poloviny 19. století. Inženýr Joseph Bazalgette přišel s pokrokovou vizí skutečného kanalizačního systému. V polovině 19. století se Londýn se ocitl na okraji propasti, když se město začalo topit ve vlastních splašcích. Nikdo nevěřil, že existuje pomoc. Až neznámý inženýr s vizí podzemní urbanistiky se pustil do nejrozsáhlejšího stavebního díla v Anglii. Stane se pro něj životním bojem proti viktoriánskému světu ve jménu moderní metropole. Jméno toho neznámého inženýra bylo Joseph Bazalgette.
Epizoda 5 - Panamský průplav Francouz Ferdinand de Lesseps se po úspěchu s prokopáním Suezského průplavu pustil do budování průplavu v Panamě a neuspěl. Muselo zemřít ještě 28 tisíc lidí, než průplav v roce 1914 otevřeli Američané.
Epizoda 6 - Pacifická železnice Z amerického Východu i Západu pokračuje v šíleném tempu závod o vybudování první transkontinentální železnice. V roce 1863 se Spojené státy rozpadaly na dvě části. Sever a Jih rozdělila občanská válka. Východ a Západ dělila divočina. Mladý stát stál na pokraji zhroucení. Uprostřed tohoto konfliktu prezident Lincoln vyzval nejlepší americké inženýry, aby postavili železnici. Povede od Atlantiku k Pacifiku. Bude překonávat vysoké hřebeny, stovky mil pouští a prérií, projede širokými kaňony i nad hlubokými propastmi. Bude to první transkontinentální železnice na světě.
Epizoda 7 - Hoover Dam Přehrada v úzké soutěsce dravé řeky Colorado byla úžasným stavitelským dílem třicátých let 20. století. Grand Canyon na jihozápadě Spojených států je jedním z nejdrsnějších míst naší planety. Mezi horami prořezává hlubokou otevřenou ránu řeka Colorado. Tok řeky Colorado nebyl nikdy zkrocen. Ještě se to nepodařilo... zatím. Zdroj: oficiální text BBC (honzin_r) -
Dokumentární seriál popisující jedny z nejhlavnějších a nejzajímavějších technologických úspěchů v průmyslovém světě. (TomikZlesa)
- komentáře
- zajímavosti
- ext. recenze
- galerie
- videa
- v bazaru
- ve filmotéce
- diskuze
Komentáře uživatelů k filmu (35)
-
Steef
Uzasne, parada, neskutocne. Perfektne natocene. Skoda, ze nie je aj viac casti.(31.10.2007)
-
LarryW
Skvělý dokument šitý mi na míru...Ať žijí inženýři a jejich um, píle a neumírající vůle...sláva "nám"(:(14.5.2006)
-
ab.dul
Dokumenty tohoto charakteru mám rád. BBC nikdy nezklame. Dobré zpracování zajímavého nápadu takto mohutných projektů má zaručený úspěch.(6.12.2008)
-
4k7
Občas narazím v lese na velký mraveniště, podívám se blíž a vidím ty malý potvory, jak lítají chaoticky sem a tam... a tak si říkám, jak se jim sakra mohlo něco takového podařit postavit?! Stejnou otázku jsem si kladl, když jsem se díval na tento sedmidílný pořad stanice BBC. Neuvěřitelné projekty, jenž se svým rozsahem, velikostí a složitostí nepřibližovaly tenkrát ničemu, na co byli lidi doposud zvyklí. Jednotlivé díly čerpají z historických podkladů a pro lepší představu zde vystupují herci, co by skutečné osoby spjaté s technickými zázraky průmyslové civilizace. Určitě se vyplatí kouknout alespoň na stavbu Brooklynského mostu, Hooverovy přehrady nebo parníku Great Eastern(23.9.2011)
-
Hulkee
Zajímavý seriál se spoustou informací, který mě ale místy trochu nudil. To ovšem neubírá na tom že jako dokument to boduje. 4 hvězdy.(30.12.2009)
-
Wopat
Výborná podívaná! Člověk žasne nad řešeními, jaká byla použita při stavbách monumentů moderní architektury. A ještě více žasne nad sebevědomím, odhodláním a plným odevzdáním se inženýrů těchto staveb.(24.6.2010)
-
yaqwsx
BBC stále nezklamalo...(23.1.2011)
-
infernet
i na opakované shléhnutí je to parádní záležitost...(19.10.2010)
-
ondraro
Skvělý dokument, který poutavě přibližuje sedm technických divů světa. Nejedná se o tradiční dokument, ale o dokument hraný. Seriál nám přibližuje především inženýrské stavby (Brooklynský most, Panamský průplav, Hooverova přehrada a další). O kvalitě dokumnetu svědčí i to, že vyšel z produkce BBC.(29.1.2011)
-
blondboss
Úchvatný dokument. Pri zhliadnutí všetkých siedmich častí som mal pocit, že asi onemiem od úžasu. Naozaj skvele spracovaný hraný dokument o tom, ako sa stavali tie najúžasnejšie a najvýnimočnejšie technické stavby sveta od najväčšej lode Great Eastern až po najväčšiu priehradu Hower Dam. Brilantný kúsok zo sveta dokumentaristiky. Jediné, čo možno tomuto dokumentu vytknúť je hádam to, že mohlo tu byť použitých viacero dobových záberov, ale inak sa to naozaj oplatí vidieť. 90 %(21.3.2011)
-
l1l2
Dokument z dielne BBC ma zaujal hneď od začiatku. Výborné zobrazenie obdobia, do ktorého konštrukcia diela zapadala, "rozhovory" s účastníkmi i autormi pôsobia veľmi osobne a pútavo a celkové prevedenie je excelentné.Technická a výpovedná hodnota dokumentu je vysoká. Týmto spôsobom vzdali dokumentaristi hold každému, kto sa na stavbách podieľal. Jediným mínusom ostáva fakt, že je tých divov len 7.(30.1.2012)
-
Dionysos
Nezpochybnitelně poutavě natočené, každý díl uteče doslova jako voda. Problém je v tom, že se na úkor efektních hraných scén někdy ztrácí podstatnější fakta a za onu necelou hodinku trvání by se v konvenčním dokumentu dalo obsáhnout o mnoho více informací. Jestliže však takovéto "normální" dokumenty někoho nudí, tak tento jej rozhodně nezklame.(4.4.2012)
-
qwxyz
BBC se snaží i nadále a výsledek se nadále daří. Nejlepší na kinematografii jsou právě dokumenty, ikdyž se dá o dokonalosti polemizovat, tento trůn jim vzít nikdo nemůže. Výborná výprava o lidech, kteří dokázali stavební techniku zase o něco posunout, bohužel i na úkor lidských životů. 90%(13.9.2009)
-
Alex..
Nebylo to špatné, jen mi vadilo jednostranně vybrané "divy" a to mi vadilo hodně. Jinak zpracování nebylo špatné. Čerpají z deníků, případně dobových záznamů a chvílemi to je "nudné"...(8.5.2011)
-
Paganus
Tomu říkám parádní podívaná do dob, kdy se alespoň lidé snažili vytvářet nějaké hodnoty...Naprosto úchvatné zpracování, občas i to prolnutí historických fotografií či filmových záběrů, prostě paráda.(9.9.2011)