Televízna adaptácia rovnomenného románu Zuzky Zgurišky. Obraz myjavských kopaničiarov v dvadsiatych rokoch 20. storočia. (oficiální text distributora)

Radko

Kopanyce, to je moje. Ak sa k tomu pridá vierohodné dobové stvárnenie života a pozerateľný príbeh o dvoch blížiacich sa svadbách a jednej náhlej smrti, niet čo riešiť. Navyše: šecko v znamený znamenytého kopanyčárskeho nárečjá. ()

Aky

Příjemný film s inteligentním příběhem, na jehož pozadí se velmi nenásilně předvádějí zvyky a vůbec život na slovenské vesnici ještě před pár lety. ()

mchnk

Velmi sympatický snímek o nedočkavých ženiších, autoritativní puritánské gazdině a o celkovém soužití na slovenské dědině dvacátých let minulého století. Bez diskuze lze poznamenat, že Jozef Zachar tímto plně zastupuje svého jmenovce (jednoho ze specialistů na podobně laděné filmy) a i na začátku osmdesátých let nabízí divákovi naprosto věrohodný obraz slovenského venkovského folklóru v doprovodu krásných žen, jemného humoru i dráma a pestrého hereckého obsazení. ()

Anderton

2 svatby a 1 pohreb. Ľudia, ktorých rozmýšľaniu príliš dnes už nerozumiem, ale možno je to aj tým, že občas nerozumiem ani ich nárečiu. Šťavu tomu okrem ženského vrieskania dodáva aj typická krčmová bitka. Lietajú tu facky a rozbíjajú sa fľaše o hlavy. ()

nascendi

Knihy Zuzky Zgurišky som nečítal, aj keď sa niektorá vyskytla v povinnom čítaní, takže som televízny prepis jednej z nich sledoval bez akýchkoľvek očakávaní a keď sa nedostavilo nadšenie z folkloristicko poňatému jednoduchému príbehu z myjavských kopaníc, ani som nebol sklamaný. Iba som sa pod fúzy usmieval pri predstave, ako tomu nárečiu môžu rozumieť českí diváci. Eva Kristínová si bola vedomá svojej ústrednej postavy a niekedy svoj prejav prehnala, Stračinova hudba bola dobrá a celkovo to bol podľa mňa príjemný filmík na víkendové odpoludnie. Označovať to za klasiku by som si netrúfol. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 26.12.1981, pôvodná televízna adaptácia - Minimálne rovnaká "kultovka" ako SVÁKO RAGAN. :-) A veľké sólo pre EVU KRISTÍNOVÚ. (4.8.2008) ()

Necrotongue

Film jsem viděl vlastně omylem a velice mě překvapilo,jak mě bavil.Jistě,byl kvalitně obsazený i natočený,scénář dával smysl a byl dramatický i zábavný,ale nejvíc mě dostalo myjavské nářečí.Starším filmům sice chyběly úžasné efekty,ale měly lépe napsané scénáře. ()

topi

Humorný příběh z jedné slovenské vesničky z poloviny 20. století. Sympatické bylo i obsazení českých herců Oldřicha Navrátila, Josefa Karlíka, Ladislava Lakomého nebo Václava Kotvy, kteří mluvili slovenským jazykem a přitom to krásně sedělo. V dnešní době by to nynější čeští herci nedokázali a museli by být předabovaní slovenskými herci. Pěkná byla i hudba slovenského Zdeňka Lišky - Svetozára Stračiny. ()

radektejkal

Mám rád příběhy ze Slovácka a Slovenska, i ty, jsou na rodíl od Bičiaky, hrubější a tragičtější. Prototypem takového příběhu je pro mě Mrštíkovský "Rok na vsi" (Byčianka patří spíš do kategorie "Slovácko sa súdí"). Ale patří sem i vesnické příběhy z jižních Čech, především Holečkova epopej "Naši" a téměř "starozákonní knihy" Klostermanovy (především "V ráji šumavském" a "Ecce Homo"). Ano, Čechy, Morava a Slovensko jsou těmito příběhy propojeny těsněji, než byly kdy politickými smlouvami. ()

LadyPupu

Nejdřív jsem hercům nerozuměla co říkaj a pak jsem nechápala o co vlastně jde. Ale jinak nepopírám, že to je určitě klasické dílo slovenské kinematografie. ()

dANo

Veľmi zaujímavý TV film, ktorý má dobrý scenár a hlavne potešia aj herecké výkony, takže sledovanie je príjemným zážitkom. Bičianka má invalidného muža a dvoch dospelých synov, ktorí ešte (aspoň podľa nej) nemajú vyhliadnuté nevesty... Ale všetko sa zmení, keď za ňou príde chudobná suseda s peknou dcérou, ktorá je podľa nej tehotná s jej mladším synom. Bičianka sa musí pripraviť na svadbu, ale to ešte nevie, že aj starší syn už svadbu plánuje... Problémy nastanú, keď umrie otec a tak najbližšie 3 mesiace svadby nemôžu byť. Medzičasom sa však všetko zmení, hlavne čo sa týka tehotenstva neviest... :o) ()

Autogram

Slnko, seno, pár faciek a jedna ukričaná pani, aj na Slovensku nechýbala takáto filmová tvorba. Klasikou sa nestala, pretože jej chýba niečo ako Kronerovo herectvo alebo britký humor autora predlohy. Hlavne, že všetko dobre dopadlo, keď už je nevesta v tom háklivom stave. –––– Mater ju priviedla jako jalovicu na jarmek. Chyba je len v tem, že tu jalovicu neni. Lebo je samodruhá. ()

ghatos

Svým způsobem takový bonusový materiál pro fanoušky Slovácka sa nesúdí (z hlediska hereckého obsazení). Jinak vhled na slovenskou dědinu své doby...nic víc. 38%. ()

MurielRezek

Tak tenhle film byl pro mne zklamáním. Četla jsem knihu Zuzky Zgurišky a to bude nejspíš tím. O co víc se mě kniha líbila, o to míň film. Zklamání z očekávání? Asi. ()

Stefan_M

Osoby a obsadenie: Eva Kristínová - Bičianka (stará Bičianová), Ľubomír Paulovič - Štefan Bičian, Oldřich Navrátil - Ján Bičian, Jana Nagyová - Kristínka Kujková, Eva Večerová - Zuzka Talčíková (Talčička), Emília Došeková - Kristínina matka - stará Kujková, Ladislav Lakomý - Kristínin otec - starý Kujka, Josef Karlík - Zuzanin otec - starý Talčík, Teodor Piovarči - Kristínin krstný otec, Alžbeta Barthová-Pietorová - Kristínina krstná matka, Terézia Hurbanová-Krónerová - Gaščačka, Marián Zednikovič - mládenec, Václav Kotva - starý Baracka, Ján Melkovič - obecný hlásnik, Adam Matejka - kostolník. ()