Sňatky z rozumu (TV seriál)

Drama / Historický

Československo, 1968, 5 x 89 min

Předloha:

Vladimír Neff (kniha)

Otto Zelenka

Jiří Vala, Slávka Budínová, Vladimír Ráž, Gabriela Vránová, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová, Miloš Nedbal, Jiřina Šejbalová, Jaroslav Vojta, Nataša Gollová, Jan Skopeček, Světla Svozilová, Blažena Holišová, Václav Voska, Jaroslav Moučka, Radovan Lukavský, Miroslav Doležal, Dana Medřická, Vladimír Menšík, Eduard Cupák, Zdeněk Řehoř, Jiřina Štěpničková, Ladislav Pešek, Daniela Kolářová, Jana Gýrová, Stanislav Remunda, Vladimír Brabec, Rudolf Hrušínský, Ota Sklenčka, Miroslav Macháček, František Husák, Karolina Slunéčková, Vlasta Jelínková, Marie Rosůlková, Petr Kostka, Jiří Sýkora, Eduard Dubský, Jaroslava Adamová, Svatopluk Beneš, Marta Kučírková, Josef Vinklář, Vladimír Krška, Luba Skořepová, Miloš Willig, Jiří Zahajský, Mirko Musil, Jaroslav Raušer, Jaromír Spal, Otomar Krejča ml., Otto Šimánek, Karel Pavlík, Otto Budín, Bohumil Švarc st., Josef Patočka, Zdeněk Dítě, Jiří Pleskot, Jaroslav Mareš, Karel Hlušička, Jan Pohan, Oldřich Janovský, Vlastimil Hašek, Libuše Váchalová, Otto Kinský, Karel Hábl, Miloš Rozhoň, Zdeněk Týle, Ladislav Navrátil, Felix Černý, Rudolf Kalina, Naďa Karochová, Olga Světelská, Miloš Vavruška, Karel Hovorka st., Josef Mráz, Vladimír Bičík

Karel Kohout

Scénografie:

Karel Lier

Kostýmy:

Ludmila Novotná

"Milosrdenství Boží je nekonečné."- "Babské tlachy..." Výborně odvyprávěný - a ač je to po půl století, v době Dextera nebo Říma, skoro neuvěřitelné - syrový a realistický seriál se skvělými dialogy. Mrazivě neromantické 19. století, plné přetvářky, diskriminace, špíny a pastí...Ta sešněrovaná "morálka". Blé... "Ano je to ošklivé, když se děvče vdá, ale ono to jinak nejde a časem si zvykne... Nikdo se nevdává z lásky, to je jen taková vymyšlenost."(16.9.2012)

Velmi dobře natočený seriál, kterému se dobře daří evokovat tehdejší dobu, kde i postavy působí vícerozměrně, zvláště postava Jana Valy je výborně napsaná i zahraná. Příběhy jsou velmi sevřené a dobře provázané. Přesto se nemohu ubránit pocitu, že díly mohly být o něco kratší.(30.10.2014)

Musím začít dětskou vzpomínkou z 80. let, kdy se moje maďarská prateta s pletením v ruce půvabně snažila vyslovit jméno Dvořák. Ano, Vladimír Brabec tu byl jako excentrický a mírně pošahaný Antonín Dvořák skvostný. Ovšem většinu mých sympatií ve Sňatcích z rozumu posbíral dokonalý patriachální model středostavovské rodiny v podání Miloše Nedbala a jeho dvou dcer – přeslic (dobrá Iva Janžurová, výborná Jiřina Jirásková). Vedle nich tradiční a někdy těžko stravitelní klaďasové (Vladimír Ráž, Radovan Lukavský), naopak zemitá a přirozená Světla Svozilová (zvlášt ve svých promluvách k synu Janu Skopečkovi v base a po jeho návratu z basy). Gabriela Vránová ve své roli tradičně napotlamě. Závěrem čtvrtého dílu nádhernej emocema našlapanej moment (Jiří Vala versus Světla Svozilová). Jako celek bez debat.(11.12.2012)

Domnívám se, že není v našich dějinách lepšího seriálu. Vedle naprosto dokonalého hereckého obsazení (skutečně mě nenapadá nikdo, kdo by mi tu chyběl) jsou jeho hlavní předností krásně napsané dialogy. Takové už se dneska nepíší. Tak prosím, prosím, ať se Sňatků dočkáme i na DVD. Když už byly vydány všechny Ženy za pultem, Majorové Zemani a Sanitky, snad se dostane i na kvalitní díla. F.L. Věk dokázal, že to není problém.(14.4.2009)

Gigantická lekce dějepisu.(29.9.2008)