Sňatky z rozumu (TV seriál)

Drama / Historický

Československo, 1968, 7 h 44 min (Minutáž: 5x89 min)

Předloha:

Vladimír Neff (kniha)

Otto Zelenka

Jiří Vala, Slávka Budínová, Vladimír Ráž, Gabriela Vránová, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová, Miloš Nedbal, Jiřina Šejbalová, Jaroslav Vojta, Nataša Gollová, Jan Skopeček, Světla Svozilová, Blažena Holišová, Václav Voska, Jaroslav Moučka, Radovan Lukavský, Miroslav Doležal, Dana Medřická, Vladimír Menšík, Eduard Cupák, Zdeněk Řehoř, Jiřina Štěpničková, Ladislav Pešek, Daniela Kolářová, Jana Gýrová, Stanislav Remunda, Vladimír Brabec, Rudolf Hrušínský, Ota Sklenčka, Miroslav Macháček, František Husák, Karolina Slunéčková, Vlasta Jelínková, Marie Rosůlková, Petr Kostka, Jiří Sýkora, Eduard Dubský, Jaroslava Adamová, Svatopluk Beneš, Marta Kučírková, Josef Vinklář, Vladimír Krška, Luba Skořepová, Miloš Willig, Jiří Zahajský, Mirko Musil, Jaroslav Raušer, Jaromír Spal, Otomar Krejča ml., Otto Šimánek, Karel Pavlík, Otto Budín, Bohumil Švarc st., Josef Patočka, Zdeněk Dítě, Jiří Pleskot, Jaroslav Mareš, Karel Hlušička, Jan Pohan, Oldřich Janovský, Vlastimil Hašek, Libuše Váchalová, Otto Kinský, Karel Hábl, Miloš Rozhoň, Zdeněk Týle, Ladislav Navrátil, Felix Černý, Rudolf Kalina, Naďa Karochová, Olga Světelská, Miloš Vavruška, Karel Hovorka st., Josef Mráz, Vladimír Bičík, Václav Voska (vyp.)

Karel Kohout

Scénografie:

Karel Lier

Kostýmy:

Ludmila Novotná

Klenot české televizní tvorby, který se skví na piedestalu zlatého věku tvorby 60. let(15.3.2005)

Když Československá televize poprvé vysílala pentalogii Sňatky z rozumu, psal se rok 1969. Tematiku národního obrození a vlastenectví tehdy diváci vnímali obzvlášť citlivě. Ale nejen tím se seriál nesmazatelně vepsal do naší televizní historie. Děj románu Vladimíra Neffa, který byl předlohou pro vznik seriálu, začíná v roce 1859 a končí otevřením Národního divadla v roce 1881. Na osudech podnikatelských rodin Nedobylů a Bornů představuje tehdejší hospodářskou a politickou atmosféru devatenáctého století. Neffova rodinná sága je historickým románem, za historický počin by se však dnes mohlo považovat i natáčení samotného seriálu. Pro televizní podobu bylo potřeba provést určité úpravy a krácení a je jasné, že takovou práci vytváří lépe nestranný tvůrce než samotný autor. Otto Zelenka se musel vyrovnat s epičností vyprávění, stárnutím postav, velkou časovou rozlehlostí příběhu a takřka neexistujícími historickými kulisami. František Filip, který se ujal režie, měl před sebou nádherné téma, jehož realizaci však komplikovala řada úskalí. Vzhledem k nedostatku financí a složitosti natáčení exteriérů vznikla většina seriálu v barrandovských ateliérech. V případě konkrétních pražských lokalit, které už dávno měly jinou podobu, si tvůrci vypomohli dobovými rytinami a zejména komentářem Václava Vosky. Silnou stránkou seriálu bylo skutečně hvězdné herecké obsazení. Obě hlavní postavy jsou zcela paralelní typy českých dříčů, kteří z ničeho vybojují prosperující existenci. Born Vladimíra Ráže je uhlazený elegantní řečník se smyslem pro národní vlastenecké ideály, jehož síla spočívá především ve slovu. Naproti tomu Nedobyl v podání Jiřího Valy je pragmatický a tvrdý škudlil, jehož peníze nakonec připraví o poslední zbytky citu. Co postava, to legenda. Jiřina Jirásková, Iva Janžurová, Slávka Budínová, famózní Miloš Nedbal, Jiřina Šejbalová, Radovan Lukavský, Vladimír Menšík, Dana Medřická, mladinká Daniela Kolářová. Pozornost si ovšem zaslouží i kostýmy a bohatá výprava. Vysílání seriálu, které začalo symbolicky pohledem na sochu svatého Václava a Národní divadlo, nemohlo být načasováno lépe. Sňatky z rozumu byly příběhem z české historie z doby ohrožení, uvědomování a růstu českého národa. V bolestném roce 1969 v něm diváci nacházeli útěchu pro své ponížení a se zvýšenou citlivostí vnímali slova jako národ a svoboda. Konfrontace minulosti s přítomností bylo to, co na něm diváka přitahovalo nejvíc. A zdá se, že přitahuje i dnes.(10.5.2009)

Báječný seriál, odehrávající se v druhé polovině 19. století. Nosnou stěnou seriálu je boj o české národní uvědomění a snaha dostat se v českých zemích alespoň na stejnou úroveň jakou měli Němci. Vidíme zde boj o to moci se přihlásit k tomu být Čech. Máme zde dva pány: Borna a Nedobyla, oba původně nepříliš majetné chlapce, kteří se vlastní pílí vypracovali. Avšak zatímco Nedobyl dělá skutečné sňatky z rozumu a vše, co dělá, dělá jen za účelem vlastního zisku; Born žije pro český národ a snaží se být mecenášem všeho, co může český národ pozvednout. Skvělé herecké obsazení i výkony. Můžeme zde i v malých roličkách spatřit veliké herce (Hrušínský jako císař František Josef, Menšík, Lukavský ...), ve velkých rolích malé herce (Vala jako Martin Nedobyl) a pak taky herecké legendy z dob první republiky (v poslední roli Světla Svozilová či Nataša Gollová). Moc jsem si seriál užil!(11.5.2009)

Domnívám se, že není v našich dějinách lepšího seriálu. Vedle naprosto dokonalého hereckého obsazení (skutečně mě nenapadá nikdo, kdo by mi tu chyběl) jsou jeho hlavní předností krásně napsané dialogy. Takové už se dneska nepíší. Tak prosím, prosím, ať se Sňatků dočkáme i na DVD. Když už byly vydány všechny Ženy za pultem, Majorové Zemani a Sanitky, snad se dostane i na kvalitní díla. F.L. Věk dokázal, že to není problém.(14.4.2009)

Jaká je Valentinka? Valentinka je mazaná.... Valentinka je chytrá Paráda ale i dost smutná, ale takový je i život . Aky má pravdu(6.11.2011)

• - Jako námět k seriálu posloužily knihy Vladimíra Neffa "Sňatky z rozumu" z roku 1957, "Císařské fialky" z roku 1958, "Zlá krev" z roku 1959, "Veselá vdova" z roku 1961 a "Královský vozataj" z roku 1963. Všechny knihy vychází z historie rodiny Neffů a jsou defakto kronikou rodu. (sator)

• - Nedobylův (Jiří Vala) dům je možné najít v Praze na Žižkově. Jeho přesná adresa je Seifertova 9. V domě se narodil autor předlohy Vladimír Neff. (DecentFellow)

• - Poslední díl mohli diváci dle slov režiséra Filipa zhlédnout až po roce 1989. (sator)