poster

Sňatky z rozumu (TV seriál)

Drama / Historický

Československo, 1968, 5 x 89 min

Předloha:

Vladimír Neff (kniha)

Scénář:

Otto Zelenka

Hrají:

Jiří Vala, Slávka Budínová, Vladimír Ráž, Gabriela Vránová, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová, Miloš Nedbal, Jiřina Šejbalová, Jaroslav Vojta, Nataša Gollová, Jan Skopeček, Světla Svozilová, Blažena Holišová, Václav Voska, Jaroslav Moučka, Radovan Lukavský, Miroslav Doležal, Dana Medřická, Vladimír Menšík, Eduard Cupák, Zdeněk Řehoř, Jiřina Štěpničková, Ladislav Pešek, Daniela Kolářová, Jana Gýrová, Stanislav Remunda, Vladimír Brabec, Rudolf Hrušínský, Ota Sklenčka, Miroslav Macháček, František Husák, Karolina Slunéčková, Vlasta Jelínková, Marie Rosůlková, Petr Kostka, Jiří Sýkora, Eduard Dubský, Jaroslava Adamová, Svatopluk Beneš, Marta Kučírková, Josef Vinklář, Vladimír Krška, Luba Skořepová, Miloš Willig, Jiří Zahajský, Mirko Musil, Jaroslav Raušer, Jaromír Spal, Otomar Krejča ml., Ota Šimánek, Karel Pavlík, Otto Budín, Bohumil Švarc st., Josef Patočka, Zdeněk Dítě, Jiří Pleskot, Jaroslav Mareš, Karel Hlušička, Jan Pohan, Oldřich Janovský, Vlastimil Hašek, Libuše Váchalová, Otto Kinský, Karel Hábl, Miloš Rozhoň, Zdeněk Týle, Ladislav Navrátil, Felix Černý, Rudolf Kalina, Naďa Karochová, Olga Světelská, Miloš Vavruška, Karel Hovorka st., Josef Mráz, Vladimír Bičík

Střih:

Karel Kohout

Scénografie:

Karel Lier

Kostýmy:

Ludmila Novotná
(další profese)
 • NinadeL
  ****

  5/5 Vzhledem k tomu, že jde o náš první seriál, který není jen historickou raritou, ale skutečně kvalitně realizovaným dramatem, má můj respekt. Jeho pokračování Zlá krev o něco menší, ale právě na těchto dvou dílech se dá výborně sledovat vývoj českého seriálu, který měl po rozpačitých začátcích úctyhodný vzestup.(19.2.2009)

 • honajz
  ***

  Velmi dobře natočený seriál, kterému se dobře daří evokovat tehdejší dobu, kde i postavy působí vícerozměrně, zvláště postava Jana Valy je výborně napsaná i zahraná. Příběhy jsou velmi sevřené a dobře provázané. Přesto se nemohu ubránit pocitu, že díly mohly být o něco kratší.(30.10.2014)

 • Karlos80
  *****

  Jen pět dílů stačilo a tento seriál se stal takřka nesmrtelným, a zároveň jeden z nejlepších rodinných pokladů z produkce ČT. Můj oblíbený seriál s tehdejší opravdu širokou plejádou vynikajících herců. Seriál vypráví o vrcholném období českého národního obrození, byl natočen podle románové předlohy Vladimíra Neffa. Jeho děj začíná někdy v roce 1859 někdy od národního obrození a končí otevřením Národního divadla v roce 1881. Na osudech podnikatelských rodin Nedobylů a Bornů se seznamujeme s hospodářskou i politickou atmosférou 19. století. Scénář k tomuto seriálu napsal Otto Zelenka. Co více si tedy může divák a obdivovatel takovýchto historických filmů (skvostů, pokladů) plného ranného vlastenectví přát. Mimořádně hodnotná kvalita, dokonalé řemeslné zpracování a nádherná přehlídka všech hereckých výkonů. Jiří Vala jako Martin Nedobyl a Vladimír Ráž jako Born byli dokonalí. Jak moc jsem to tenkrát jako malý obrečel, při scéně kdy má oblíbená Valentinka (S.Budínová) s Lízou (G.Vránová) zahynuli při želežniční neštěstí. Pokračování Sňatků z rozumu pod názvem Zlá krev (7.dílny seriál) už na mě takový dojem nezanechal, ale pořád velice solidní. Stále ho řadím mezi moji Československou pětku NEJ-oblíbenějších seriálů, dokonce ještě o stupínek víš než "F.L. Věk" či Byl jednou jeden dům. Za 5*(13.11.2006)

 • - Nedobylův (Jiří Vala) dům je možné najít v Praze na Žižkově. Jeho přesná adresa je Seifertova 9. V domě se narodil autor předlohy Vladimír Neff. (DecentFellow)

 • - Jako námět k seriálu posloužily knihy Vladimíra Neffa "Sňatky z rozumu" z roku 1957, "Císařské fialky" z roku 1958, "Zlá krev" z roku 1959, "Veselá vdova" z roku 1961 a "Královský vozataj" z roku 1963. Všechny knihy vychází z historie rodiny Neffů a jsou defakto kronikou rodu. (sator)

 • - Poslední díl mohli diváci dle slov režiséra Filipa zhlédnout až po roce 1989. (sator)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace