Čarovné prstýnky (TV film)

Pohádka

Československo, 1978, 60 min

Kdyby mi ta Rokytčina písnička za chvíli nezačala lézt na nervy, možná bych i přidala :). Skopal je sympaťák, Maciuchová se na vílu skvěle hodila. Opravdu pěkná pohádka na zpříjemnění víkendového odpoledne.(3.8.2013)

Zkusil jsem u svých ratolestí místo obligátního čtení, které však preferuji a které před spaním dětem ordinuje nejeden psycholg, pedagog či osobnost, jednou vynechat a pustit jim něco z mých starých LP. A výběr padl na Čarovné prstýnky M. Zinnerové. A ačkoliv je to pohádka o víle a prstýnkách, vzpomínám, že jsem ji i za časů Robinsona, Hurvínka a Vinetoua, kteří jinak jeli z LP desek neudtále akceptoval. Je to totiž pěkný příběh. Po doposlouchání padl druhý den zajímavý dotaz, zda pohádka existuje i v obrazové formě jako film. Trochu jsem musel prošátrat archiv, protože jsem si matně pamatoval, že existuje. No a pak už nezbylo nic jiného než tento kousek omladině předložit.A bylo to zajímavé, i pro mně. Děti jednak zaujal ten podivný obraz z kostiček, který k HD měl opravdu daleko, vyblité barvy a podivní herci v podivných kulisách. Jedná se o klasickou Tv pohádku točenou ve studiu, kdy les tvoří několik stromků s malbou hor v pozadí na stěně a s poházeným jehličím na zemi. Pohádka, které se dnes netočí a míle vzdálená dnešní TV pohádkám... Přesto z toho na mně dýchlo cosi co nedokážu popsat. Snad i obdiv k tehdejším tvůrcům, protože ty kulisy nebyly špatné byť bylo vidět, že se točí v hale... Uvědomil jsem si také (snad už posté jako u jiných filmů) tehdejší krásu Hany Maciuchové. Ona musela být s panem Adamírou asi ten nejnoblesnější herecký pár té doby! Oproti desce je pohádka taková jakoby osekaná a mně se tedy více líbí ta na LP. Přesto je fajn se zase trochu vrátit do těch dob, kdy dospělým nebylo hej, ale my děti jsme to až tak moc nepociťovaly. Kdy ve filmech a v pořadech účinkovali herci, kteří jsou dnes legendy a kdy jsme si to jejich poctivé herectví tehdá ani moc neuvědomovali... Dávám tedy za tři prstýnky s modrým kaminkem. * * *(25.3.2017)

Pekna pohadka o poutovych prstyncich, ktere jsou pekne predevsim diky tomu, od koho jsou darovane. Rozhodne tahle pohadka nijak extreme nevynika nad ostatnimi tohoto druhu. Ale je mila, pribehem plna a vcelku dobre zahrana. Nic proti nicemu.(6.11.2012)

Už dlouho jsem tuhle pohádku neviděla. Snad od dětství. Ale jak ji teď dávali, tak se mi ta písnička okamžitě vybavila.(6.12.2015)

Jedna z moc hezkých pohádek. Takových už je dnes málo :-((23.10.2008)

• - V davu žen na náměstí, které sledují Rokytčino (Hana Maciuchová) tancování o pouti, je možné vidět jako kompars mladou Halinu Pawlowskou. (honajz)

• - Již v roce 1973 vzniklo rozhlasové zpracování téže pohádky pod stejným názvem. Režíroval tehdy Karel Weinlich. (Přemek)