Havran

Richard Matheson

Floyd Crosby

Les Baxter

Ronald Sinclair

Corman prostě dokázal snad nejlépe vystihnout poetiku povídek E.A.Poa. Zejména výtvarná stránka jeho filmů - kdy dominují syté barvy - je nezapomenutelná. A všechna ta klišé gotických románů, která dotvářejí temný obraz příběhů - mlha, pavučiny, hřbitovy, kobky, podzemní labyrinty, hrady a...Vincent Price! Narozdíl od ostatních Cormanových filmů má tento humorné ladění. Především setkání dvou velkých kouzelníků a jejich vrcholný souboj balancují na hraně údivu a smíchu - který převažuje. Jistě nebylo cílem režiséra tentokrát diváka strašit. A kdo pochopil, dobře se pobavil, jako já.(27.8.2010)

Specifický subžánr, vytvořený těmito poeovskými adaptacemi, dosahuje v HAVRANOVI určitě svého vrcholu. Ze stejnojmenné básně je pro adaptaci asi nejvíce použitelné proslulé NEVERMORE; z tohoto více než skromného základu dokázali scénárista i režisér vykřesat více než maximum. Vzniklé dílo je žánrově průsečíkové a jeho potenciální "lehkost" je tímto faktem více než relativizována. Zdá se, že specifický žánr neziskových "malodolarových filmů" je v americké kinematografii po desetiletí zdrojem nadčasových hodnot. Zdrojem, který je v mnoha ohledech plnohodnotnou alternativou hollywoodské záplavy. Zdrojem, který má stále co říci.(20.10.2007)

Opäť v podaní Cormana film inšpirovaný Poeom a opäť v hlavnej úlohe Vincent Price. Tento krát to nebol až tak zdarený film, asi po tých dobrých House of Usher a Pit and the Pendulum musela prísť trochu oddychovka a útlm. Príbeh nie je až taký „zapeklitý“ a zaujímavý ako v predchádzajúcich adaptáciách, hudba a celkové odľahčenie vtipom mi tu moc nesedelo. Veršovaný úvod bol celkom príjemný, ale hlbšie vo filme bolo trochu cítiť absenciu hlbšieho nápadu. A čo sa týka Jacka Nicholsona v úlohe Rexforda, tak toho som spoznal až v závere filmu. Mal vtedy iba 26 rokov, bol to ešte malý štupeľ, ktorého genialita sa naplno prejavila až neskôr.(11.9.2007)

So sfilmovanými poviedkami od Poea mám niekedy problém. Pomerne naivný príbeh našťastie do menej vážneho dojmu dostali hlavne prvky absurdnej komédie, priam až paródie na mágiu. Horrorové prvky miznú kdesi v nedohľadne. Hereckému prejavu Vincenta Pricea som, bohužiaľ, ešte na chuť neprišiel, naopak zaujímavé boli schopné herecké kreácie v podaní Nicholsona v jednej z jeho rolí. 55%.(7.12.2008)

• HAL

"Komedie" rozvíjející příběh básně Havran tím způsobem, že Havran je ve skutečnosti zakletý člověk, resp. tlustý a otravný debil, který na okno domu buší jen proto, aby ho jeho majitel občaroval a pomohl mu v předlouhé magické bitvě proti jeho rivalovi. Už to dává tušit že Poe si zarotuje v hrobě a fanoušci Vincenta Price a Borise Karloffa na tom nebudou o nic lépe, anžto jakákoli atmosféra filmu je vzhledem k jeho parodickému žánru naprosto neexistující, a co hůř - i veškerý jeho humor je vyloženě tupý a nudný. 4/10(10.4.2011)