Havran

Richard Matheson

Floyd Crosby

Les Baxter

Ronald Sinclair

Má to všechno, co mám(e) rád(i) na Cormanových adaptacích Poea (roztomilou výpravu, majestátně deklamujícího Vincenta Price, prsící se Hazel Court), ale humorné prvky jsou pro svou jednoduchost a infantilitu spíš na škodu. V samotném závěru ovšem dojem notně vylepšuje geniální scéna kouzelnického souboje ;)(1.11.2014)

• Webb

Tak tohle byla zase jednou kravina a další totálně zmrštěná adaptace. Už ani nemám motivaci koukat na další filmy Rogera Cormana. Tohle bylo špatné už v době svého vzniku.(21.2.2010)

• HAL

"Komedie" rozvíjející příběh básně Havran tím způsobem, že Havran je ve skutečnosti zakletý člověk, resp. tlustý a otravný debil, který na okno domu buší jen proto, aby ho jeho majitel občaroval a pomohl mu v předlouhé magické bitvě proti jeho rivalovi. Už to dává tušit že Poe si zarotuje v hrobě a fanoušci Vincenta Price a Borise Karloffa na tom nebudou o nic lépe, anžto jakákoli atmosféra filmu je vzhledem k jeho parodickému žánru naprosto neexistující, a co hůř - i veškerý jeho humor je vyloženě tupý a nudný. 4/10(10.4.2011)

Vegetariánský mág Erazmo Craven musí ostříhat svého zesnulého otce (který je živá zombie), aby uvařil lektvar k přeměně mluvícího havrana chlastající víno zpět do podoby šílenookého neurotika a alkošarlatána Bedla (P. Lorre), který se chce pomstít svému rivalovi Scarabusovi. Do první poloviny filmu jsem se vážně nenudil pak už šli vtípky stranou a zachraňoval to dekolt královny vřískotu Lerone (Hazel Courtová) ..je zde i 26tiletý Jack Nicholson a hudba Les Baxtera.(21.10.2011)

Závěrečná bitka s poletujícím křeslem, lejzrovejma paprskama, vrhanejma dýkama apod. je opravdovej klenot, vřele doporučuju. Líp by to nezvládli ani ZAZ.(17.10.2012)

• Peter Lorre

• - Během čarování používá Dr. Bedlo různé latinské citáty: Veni, vidi, vici (Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem), De mortuis nil nisi bonum (Nemluv špatně o mrtvých), Cave Canem (Pozor pes), Si vis pacem parabellum (Pokud chceš mír, připrav se na válku), Ceterum censio Carthaginem esse delendam (Mimo jiné věřím, že Kartágo musí být zničeno). (liquido26)

• - Jack Nicholson vždycky chválil všechny své herecké kolegy, až na jednoho - havrana. Havran prý na všechny kálel, ale obzvláště na něho. (liquido26)

• - Peter Lorre a Jack Nicholson rádi při natáčení improvizovali, což rozčilovalo Borise Karloffa, který byl zvyklý pracovat přesně podle scénáře. (liquido26)