poster

Havran

 • USA

  Raven, The

Komedie / Fantasy / Horor

USA, 1963, 86 min

Režie:

Roger Corman

Scénář:

Richard Matheson

Kamera:

Floyd Crosby

Hudba:

Les Baxter

Střih:

Ronald Sinclair
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • darkrobyk
  *****

  Corman prostě dokázal snad nejlépe vystihnout poetiku povídek E.A.Poa. Zejména výtvarná stránka jeho filmů - kdy dominují syté barvy - je nezapomenutelná. A všechna ta klišé gotických románů, která dotvářejí temný obraz příběhů - mlha, pavučiny, hřbitovy, kobky, podzemní labyrinty, hrady a...Vincent Price! Narozdíl od ostatních Cormanových filmů má tento humorné ladění. Především setkání dvou velkých kouzelníků a jejich vrcholný souboj balancují na hraně údivu a smíchu - který převažuje. Jistě nebylo cílem režiséra tentokrát diváka strašit. A kdo pochopil, dobře se pobavil, jako já.(27.8.2010)

 • sportovec
  ****

  Specifický subžánr, vytvořený těmito poeovskými adaptacemi, dosahuje v HAVRANOVI určitě svého vrcholu. Ze stejnojmenné básně je pro adaptaci asi nejvíce použitelné proslulé NEVERMORE; z tohoto více než skromného základu dokázali scénárista i režisér vykřesat více než maximum. Vzniklé dílo je žánrově průsečíkové a jeho potenciální "lehkost" je tímto faktem více než relativizována. Zdá se, že specifický žánr neziskových "malodolarových filmů" je v americké kinematografii po desetiletí zdrojem nadčasových hodnot. Zdrojem, který je v mnoha ohledech plnohodnotnou alternativou hollywoodské záplavy. Zdrojem, který má stále co říci.(20.10.2007)

 • Kusko.t2
  ***

  Opäť v podaní Cormana film inšpirovaný Poeom a opäť v hlavnej úlohe Vincent Price. Tento krát to nebol až tak zdarený film, asi po tých dobrých House of Usher a Pit and the Pendulum musela prísť trochu oddychovka a útlm. Príbeh nie je až taký „zapeklitý“ a zaujímavý ako v predchádzajúcich adaptáciách, hudba a celkové odľahčenie vtipom mi tu moc nesedelo. Veršovaný úvod bol celkom príjemný, ale hlbšie vo filme bolo trochu cítiť absenciu hlbšieho nápadu. A čo sa týka Jacka Nicholsona v úlohe Rexforda, tak toho som spoznal až v závere filmu. Mal vtedy iba 26 rokov, bol to ešte malý štupeľ, ktorého genialita sa naplno prejavila až neskôr.(11.9.2007)

 • genetique
  ***

  So sfilmovanými poviedkami od Poea mám niekedy problém. Pomerne naivný príbeh našťastie do menej vážneho dojmu dostali hlavne prvky absurdnej komédie, priam až paródie na mágiu. Horrorové prvky miznú kdesi v nedohľadne. Hereckému prejavu Vincenta Pricea som, bohužiaľ, ešte na chuť neprišiel, naopak zaujímavé boli schopné herecké kreácie v podaní Nicholsona v jednej z jeho rolí. 55%.(7.12.2008)

 • HAL
  **

  "Komedie" rozvíjející příběh básně Havran tím způsobem, že Havran je ve skutečnosti zakletý člověk, resp. tlustý a otravný debil, který na okno domu buší jen proto, aby ho jeho majitel občaroval a pomohl mu v předlouhé magické bitvě proti jeho rivalovi. Už to dává tušit že Poe si zarotuje v hrobě a fanoušci Vincenta Price a Borise Karloffa na tom nebudou o nic lépe, anžto jakákoli atmosféra filmu je vzhledem k jeho parodickému žánru naprosto neexistující, a co hůř - i veškerý jeho humor je vyloženě tupý a nudný. 4/10(10.4.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace