poster

Havran

 • anglický

  Raven, The

Komedie / Fantasy / Horor

USA, 1963, 86 min

Režie:

Roger Corman

Scénář:

Richard Matheson

Kamera:

Floyd Crosby

Hudba:

Les Baxter

Střih:

Ronald Sinclair

Scénografie:

Daniel Haller
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • akisha
  ***

  Závěrečná bitka s poletujícím křeslem, lejzrovejma paprskama, vrhanejma dýkama apod. je opravdovej klenot, vřele doporučuju. Líp by to nezvládli ani ZAZ.(17.10.2012)

 • B!shop
  ***

  No tak ja fakt nevim, jak tenhle film ohodnotit. Basne Havran se totiz drzi jakz takz verne a vetsinu ji odvypravi za 10 minut. To potom uz je scenaristuv vymysl, jak by to mohlo s Lenorou dal pokracovat a nutno rict, ze to je docela zabavny. Tentokrat se nejedna o horor, ale spis o krapet ujetou komedii, kde dojde i na naky ty trikovy sekvence, ktery jsou samozrejme vzhledem k roku vzniku desne trapny. Ale zaverecnej souboj je cool. Co se tyce obsazeni, tak to je docela dobry. Price je opet fajn, i kdyz misty krapet prehrava a Nicholson ma prilis zbytecnou postavu, aby moh neco predvest, ale je fajn, ze tu je. Pak tu je Karloff, kteryho jsem fakt vubec nepoznal. A na zaver nejvetsi uchyl ze vsech s silene vyvalenejma ocima Peter Lorre. Film sice nema prakticky zadnou atmosferu, ale jelikoz se to nebere moc vazne, tak jsem se celkem dobre bavil.(17.9.2007)

 • Niktorius
  ****

  Má to všechno, co mám(e) rád(i) na Cormanových adaptacích Poea (roztomilou výpravu, majestátně deklamujícího Vincenta Price, prsící se Hazel Court), ale humorné prvky jsou pro svou jednoduchost a infantilitu spíš na škodu. V samotném závěru ovšem dojem notně vylepšuje geniální scéna kouzelnického souboje ;)(1.11.2014)

 • sud
  ***

  Cormanův Havran není temný gotický horor, jako jeho ostatní Poeovy přepisy, ale vtipný a humorně odlehčený filmeček. Z Poeovy básně si vypůjčil pouze motiv havrana a Lenory a ostatní vzal dle vlastní fantazie. I po letech koupatelná neškodná blbinka, která příliš nenadchne, ale ani neurazí. 50%.(22.8.2007)

 • Dan9K
  *

  Stále častěji se mi dostává pocit, že filmy, které postrádají potřebnou kvalitu, se snaží svůj nedostatek skrýt pod roušku odlehčenosti, sebeparodie či dokonce umění. Takový názor mám třeba na tohohle Havrana, jenž má se svou předlohou společného asi tolik jako varná konvice s elektrickým proudem. Mé první setkání s Rogerem Cormanem dopadlo nedobře, ale určitě ho nezatracuji, zvlášť, když se jedná o odlišné dílo z jeho tvorby. Asi nemám rád, když se bere na lehkou váhu žánr takového kalibru, jakým je horor. Přemýšlím, zda je větším zesměšněním básně legendárního E.A. Poe toto nebo třetí příběh prvního speciálního čarodějnického dílu Simpsonů. Tam to bylo ale aspoň trochu vtipné. Havran (1963) mi přišel jako vaření vody ve varné konvici. Jeho komediálním vtipům jsem se nesmál, jeho hororovým prvkům jsem se nebál. Jak to ostatně tak bývá v komediích i v hororech.(9.3.2006)

 • Peter Lorre

 • - Peter Lorre a Jack Nicholson rádi při natáčení improvizovali, což rozčilovalo Borise Karloffa, který byl zvyklý pracovat přesně podle scénáře. (liquido26)

 • - Jack Nicholson vždycky chválil všechny své herecké kolegy, až na jednoho - havrana. Havran prý na všechny kálel, ale obzvláště na něho. (liquido26)

 • - Během čarování používá Dr. Bedlo různé latinské citáty: Veni, vidi, vici (Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem), De mortuis nil nisi bonum (Nemluv špatně o mrtvých), Cave Canem (Pozor pes), Si vis pacem parabellum (Pokud chceš mír, připrav se na válku), Ceterum censio Carthaginem esse delendam (Mimo jiné věřím, že Kartágo musí být zničeno). (liquido26)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace