Havran

Richard Matheson

Floyd Crosby

Les Baxter

Ronald Sinclair

Jak již bylo mnohokrát řečeno, celý film stojí na triu Price - Karloff - Lorre a s Poeho Havranem nemá krom jednoho havrana nic společného. Je to blbost - a já ji zbožňuju.(29.1.2006)

No tak ja fakt nevim, jak tenhle film ohodnotit. Basne Havran se totiz drzi jakz takz verne a vetsinu ji odvypravi za 10 minut. To potom uz je scenaristuv vymysl, jak by to mohlo s Lenorou dal pokracovat a nutno rict, ze to je docela zabavny. Tentokrat se nejedna o horor, ale spis o krapet ujetou komedii, kde dojde i na naky ty trikovy sekvence, ktery jsou samozrejme vzhledem k roku vzniku desne trapny. Ale zaverecnej souboj je cool. Co se tyce obsazeni, tak to je docela dobry. Price je opet fajn, i kdyz misty krapet prehrava a Nicholson ma prilis zbytecnou postavu, aby moh neco predvest, ale je fajn, ze tu je. Pak tu je Karloff, kteryho jsem fakt vubec nepoznal. A na zaver nejvetsi uchyl ze vsech s silene vyvalenejma ocima Peter Lorre. Film sice nema prakticky zadnou atmosferu, ale jelikoz se to nebere moc vazne, tak jsem se celkem dobre bavil.(17.9.2007)

Z Havrana si maximálně budu pamatovat vtipné kulisy a závěrečný béčkovy souboj kouzelníku.(17.2.2012)

Má to všechno, co mám(e) rád(i) na Cormanových adaptacích Poea (roztomilou výpravu, majestátně deklamujícího Vincenta Price, prsící se Hazel Court), ale humorné prvky jsou pro svou jednoduchost a infantilitu spíš na škodu. V samotném závěru ovšem dojem notně vylepšuje geniální scéna kouzelnického souboje ;)(1.11.2014)

Rozprávkovo hravá adaptácia rovnomennej básne Edgara Alana Poea. Vychutná si ju každý, kto má rád atmosféru škrípajúcich rakiev, točitých schodísk vo veľkých zámkoch, pavučiny... Atmosféru dotvárajú pôsobivé, naivne roztomilé triky a nezameniteľný Cormanov humor. Účasť hereckých ikon hororu (Vincent Price, Boris Karloff) či známych hercov (Peter Lorre, Jack Nicholson) spoločne s kostýmami, pripomínajúcimi alchymistické obdobie renesancie, dodávajú tejto nízkrozpočtovke punc vznešenosti. Ukážka prostej skutočnosti, že netreba otrocky prepisovať originál, stačí si osvojiť jednu myšlienku (tu trápenie muža nad mŕtvou láskou) a upraviť ju vlastným videním.(4.7.2006)

• Peter Lorre