poster

Havran

 • anglický

  Raven, The

Komedie / Fantasy / Horor

USA, 1963, 86 min

Režie:

Roger Corman

Scénář:

Richard Matheson

Kamera:

Floyd Crosby

Hudba:

Les Baxter

Střih:

Ronald Sinclair

Scénografie:

Daniel Haller
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • LiVentura
  ****

  Moc vyvedený klasický horror klasického autora s výbornými herci.(22.10.2011)

 • sud
  ***

  Cormanův Havran není temný gotický horor, jako jeho ostatní Poeovy přepisy, ale vtipný a humorně odlehčený filmeček. Z Poeovy básně si vypůjčil pouze motiv havrana a Lenory a ostatní vzal dle vlastní fantazie. I po letech koupatelná neškodná blbinka, která příliš nenadchne, ale ani neurazí. 50%.(22.8.2007)

 • sportovec
  ****

  Specifický subžánr, vytvořený těmito poeovskými adaptacemi, dosahuje v HAVRANOVI určitě svého vrcholu. Ze stejnojmenné básně je pro adaptaci asi nejvíce použitelné proslulé NEVERMORE; z tohoto více než skromného základu dokázali scénárista i režisér vykřesat více než maximum. Vzniklé dílo je žánrově průsečíkové a jeho potenciální "lehkost" je tímto faktem více než relativizována. Zdá se, že specifický žánr neziskových "malodolarových filmů" je v americké kinematografii po desetiletí zdrojem nadčasových hodnot. Zdrojem, který je v mnoha ohledech plnohodnotnou alternativou hollywoodské záplavy. Zdrojem, který má stále co říci.(20.10.2007)

 • Lima
  ***

  Vincent Price býval ohromný sympaťák, který dokázal svým charismatem prodat i sebepitomější repliku a 26-leté ucho Jack Nicholson byl .... no prostě ještě ucho, byť v jedné scéně ukáže i svoji pověstnou ďábelskou jiskru. Corman tady vehementně znásilňuje Poeovu povídku, pojal to spíše jako grotesku (duel čarodějů v závěru je ohromně zábavný a zdaleka to nejlepší na celém filmu) a rozvedl jí do úsměvné blbiny, to vše v béčkových mantinelech, které nikdy nebyl schopen opustit.(31.12.2016)

 • Fingon
  ****

  70% Zábavný úlet s dosluhujícím Lorrem a Karloffem, Pricem ve formě a naopak nastupujícím Nicholsonem. A ten souboj čarodějů fakt stál zato:)(22.7.2009)

 • - Peter Lorre a Jack Nicholson rádi při natáčení improvizovali, což rozčilovalo Borise Karloffa, který byl zvyklý pracovat přesně podle scénáře. (liquido26)

 • - Během čarování používá Dr. Bedlo různé latinské citáty: Veni, vidi, vici (Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem), De mortuis nil nisi bonum (Nemluv špatně o mrtvých), Cave Canem (Pozor pes), Si vis pacem parabellum (Pokud chceš mír, připrav se na válku), Ceterum censio Carthaginem esse delendam (Mimo jiné věřím, že Kartágo musí být zničeno). (liquido26)

 • - Jack Nicholson vždycky chválil všechny své herecké kolegy, až na jednoho - havrana. Havran prý na všechny kálel, ale obzvláště na něho. (liquido26)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace