Von Richthofen a Brown

The Red Baron

The Red Baron

Válečný / Akční / Drama

USA, 1971, 97 min

Letecké souboje skvělé, ale historicky jsou tam dost velké nepřesnosti. Navíc mě vyloženě znechutila snaha udělat z Göringa padoucha za každou cenu. Göring byl skvělý letec, který získal "Modrého Maxe". Nikdy jsem neslyšel ani nikde nečetl, že by střílel do nemocnice.(11.9.2010)

Letem pohádkovým světem leteckých soubojů první světové války. Postavy pilotů jsou povětšinou natolik čestní a spravedliví lidé, že i Mirek Dušín by se od nich mohl učit. S popisem postav a dodržováním historických skutečností si tvůrci hlavu nelámali, hlavní důraz je kladen na hromadné letecké souboje stylem čím více ohromujících výbuchů, tím lépe.(24.5.2008)

Kdo by neznal Von Richthofena - Rudé barona nebo alespoň jeho červený trojplošník Fokker. Filmy o letcích z první světové mám rád. Byla to doba, kdy se letectví překotně rozvíjelo. Letouny se nepoužívali již jen na průzkum, ale zjistilo se, že se z nich dá ručními zbraněmi střílet a dokonce (zprvu ručně) házet granáty a posléze bomby. Letci všech válčících stran byli elitou, která se navzájem respektovala. Žel, když už jsem konečně tenhle film shlédl, byl jsem mírně zklamán. Opravdu řada věcí tam je historicky nejen nepřesná, ale hraničí s pitomostí. Na leteckých soubojích jsem si mírně spravil chuť i když všichni měli své zásobníky asi přepnuty na unlimited ammo :-). Stříleli po sobě jak diví a ne a ne jim dojít náboje. Koho zajímá první válka ve zduchu ať se raději skutečně podívá na modernějšího Rudého barona, Blue Maxe či Stíhači na start! U mne je to za tři sklenky schnapsu, ale jen pocínované. * * *(23.5.2013)

Postarší snímek o slavném 'Rudém baronovi '. Tvůrci se nijak nesnažili o nějakou historickou výpověď. Nesnažili se ani o dramatizaci či napětí. Příběh nám jen přibližuje dobu, kdy se létalo dvojplošníky a použili k tomu osobnost nejpovolanější. Jediné co uchvátí jsou letecké souboje, kterých tu není zrovna málo. Kamerové záběry z různých stran a směrů vytváří vskutku zážitek. Jinak je to dosti na zívačku, což je škoda. Snímek je tak spíše odpočinkový, ale pro fanoušky letadel z období 1. světové války by to nijak vadit nemuselo.(12.8.2014)

Zajímavé letecké souboje Světové války. Příjemná hudba.(23.5.2013)

• - Don Stroud byl zvažován do hlavní role, kterou nakonec ji získal John Phillip Law. (Cheeker)

• - Natáčení bylo krátce po začátku zastaveno kvůli neštěstí, které se stalo u natáčení podobného filmu, navíc ve stejné lokalitě a ve stejné době. Birch Williams, majitel některých letadel, které si na natáčení pronajal Roger Corman, byl natolik uchvácen tím, co režisér dělá, že se rozhodl natočit vlastní film se svými letadly na stejné téma. Při tomto natáčení se stala nehoda, při které se Williams a další dva piloti zabili. Jako odezvu na to, co se stalo, přerušila irská vláda natáčení všech filmů o létání a pojišťovna zrušila Cormanovi pojištění. Trvalo několik dní, než se vyjednaly nové podmínky a natáčení mohlo být opět spuštěno. (Cheeker)

• - Jeden z pilotů kaskadérů byl i Richard D. Bach, pilot a autor knihy "Jonathan Livingston Seagull". (Cheeker)