Sedm let v Tibetu

Seven Years in Tibet

Sedem rokov v Tibete

Drama / Dobrodružný / Životopisný / Historický

USA, 1997, 129 min (Director's cut: 139 min)

• Tomco

tento film mal pre mna taky isty vyznam, ako deravy prezervativ pre 16 rocneho chalana...(15.3.2007)

Hodne zajimavej film, kde se mi ale vic libila prvni polovina. V ty se skupina horolezcu vydava na namahavej vylez na Nanga Parbat, aby se to postupne zmenilo v dobrodruzny drama dvou muzu, ktery se chtej zachranit. Je tu celkem sviznej dej, paradni zabery a skvelej Pitt v roli takovyho spis nesympatickyho frajirka a parchanta. Druha pulka filmu se skoro cela odehrava v zakazanym meste mezi spoustou tibetanu, Pitt tu uz hraje hodnyho chlapce a kolikrat se tu nic moc nedeje a rozjede se to spis ke konci, kdy se na scene objevi cinska armada a Dalajlama. To je dalsi vec, kterou musim pochvalit, krome paradniho Pitta a zdatne mu sekundujiciho Thewlise je totiz ten malej kluk hrajici Dalajlamu neskutecne perfektni a jeho postava fakt uzasne sympaticka. Celkove slusny 4*.(28.11.2008)

Obyčejný film z neobyčejného prostředí. Ale tím ho nechci nijak poškodit. Příběh je určitě zajímavý, myšlenka vcelku originální, pěkná kamera a pro někoho překvapivě nenudící děj (nebo alespoň já jsem se nenudil ani minutku). Jenže také jsou tu docela nevýrazné herecké výkony, slabá hudba a až moc věcí, které by se nemohly stát. Snímek nám dále ukazuje třeba nesnadnost života cizince v těchto končinách, tibetskou mentalitu značně ovlivněnou budhismem (přesný název pro tibetský buddhismus je nangpä čhö), lidskou stránku Dalajlámy a čínský teror. Hodnocení se pohybuje mezi 3/4*, ale protože jsem měl z filmu převážně pozitivní dojem, přikláním se k vyšší variantě.(27.9.2008)

Já bych neřekla, že Brad Pitt je v tomhle filmu špatný, naopak se mi zdá že jde o jeden z jeho lepších výkonů. Navíc film dost zajímavým pohledem zpracovává obsazení Tibetu Činou a je celý protkán atmosférou budhismu (jestli se to tak dá nazvat). Každopádně vyniká po vizuální stránce (skvělá kamera) a také hudební (výtečný John Williams). Ano, film neobsahuje žádné výrazné sdělení (snad jen to, že byla spáchána Číňany velká nespravedlnost která není dodnes odčiněna), ale podle mě to nevadí, protože je se na co dívat.(7.7.2005)

Obrazově úchvatné. Brad Pitt ve své roli, která z něj udělala megastar, na druhou stranu je to docela paradox, protože zde není tak dobrý jako třeba v Sedmičce. Hlavní klad filmu je první hodina. Poté to začne být pořád jen průměrnější a klišoidnější filmový standard bez nápadu a nějakého záživnějšího momentu, který by člověka vtáhl do děje.(11.7.2004)