Sedm let v Tibetu

Seven Years in Tibet

Sedem rokov v Tibete

Drama / Dobrodružný / Životopisný / Historický

USA, 1997, 129 min (Director's cut: 139 min)

Nevyvážený snímek. Na jedné straně umělecký film, ale když ho srovnám se Scorseseho Kundunem tak dost pokulhávavá po příběhové stránce. Na druhé straně zase stojí na neočekávatelně vlažném výkonu Pitta, který pojal rakouského dobrodruha Heinricha Harrera pro mě málo důvěryhodně. Celkově mě snímek hluboko nezasáhl, tak jak měl jistě v úmyslu.(15.8.2010)

Krásný snímek s obrovským potenciál, který bohužel nebyl úplně nalněn. Veškeré herecké výkony zůstaly v zástinu nádherných záběrů do tibetské přírody doplněné stejně nádhernou hudbou Johna Williamse. Brad Pitt nezahrál špatně, naopak předvedl jeden ze svých lepších výkonů, ale stále se nemůžu zbavit pocitu, že bych na jeho místě raději viděl někoho jiného. Navíc se mi zdá, že tvůrci si autobiografii Heinricha Harrera hodně přitáhli za vlasy, (ale konec konců je málo filmů podle skutečné události, u kterých tomu tak není......(17.2.2008)

Až příliš rozplizle výpravné, s neuvěřitelně a nezvykle toporným Pittem. Zato Thewlis září, jako vždy..(5.9.2008)

Tenhle film mám nějak tak rád i přes typově nevhodně obsazeného Pitta. Skvělý Williamsův soundtrack mě dostane vždy. Nemá to žádnou zvlášť velkou hodnotu, ale co...(28.9.2008)

Zajímavý film od začátku do konce, s vynikajícím příběhem podle autobiografické knihy hlavní postavy Rakouského horolezce Heinricha Harrera. Stejně jako v jiných filmech Jeana - Jacquesa Annauda se nešetří dlohými záběry krásné Himalájské přírody. Brada Pitta moc nemusím, ale tady byl více než snesitelný. Zvláště jeho sbližování s malým Dalajlámou (Kundunem) je krásně pojato i zahráno. Tento film záměrně nesrovnávám s "Kundunem", protože je pojatý jinou formou. Mně se to prostě moc líbilo. 87%.(14.11.2005)

• - Brad Pitt (Heinrich Harrer) obdržal za film honorár vo výške 8 miliónov amerických dolárov. (Lulu13)

• - Brad Pitt a David Thewlis jsou stejně staří. Ve skutečnosti byl Heinrich Harrer o 13 let mladší než jeho přítel Peter Aufschnaiter. (Cetnik_42)

• - Heinrich Harrer se nejdříve stal vyhlášeným zahradníkem ve Lhase, teprve poté se díky této činnosti dostal do služeb Dalajlámy. (Ondrej.Sova)