Sedm let v Tibetu

Seven Years in Tibet

Sedem rokov v Tibete

Drama / Dobrodružný / Životopisný / Historický

USA, 1997, 129 min (Director's cut: 139 min)

Nevyvážený snímek. Na jedné straně umělecký film, ale když ho srovnám se Scorseseho Kundunem tak dost pokulhávavá po příběhové stránce. Na druhé straně zase stojí na neočekávatelně vlažném výkonu Pitta, který pojal rakouského dobrodruha Heinricha Harrera pro mě málo důvěryhodně. Celkově mě snímek hluboko nezasáhl, tak jak měl jistě v úmyslu.(15.8.2010)

• k212

Bohužel se zde hraje pouze a jenom na povrchní krásu a líbivost jak Tibetu tak Brada Pitta. S Kundunem od Scorceseho se to opravdu nedá srovnat ani při nejlepší vůli. V kině se to dá ovšem strávit, v televizi však dost silně pochybuji, dokonce i hudební složka, která nebízela jistě mnohem větší prostor je nic moc.(8.3.2003)

Nádherný film. Opravdu nádherný.(30.9.2008)

Sled krásných obrazů, bez hlubšího sdělení. Scorsesův Kundun je obsahově bohatší, Annaudův film je pouze efektní podívanou s krásnou hudbou Johna Williamse. Ale copak je to málo?(13.4.2003)

Že je film výpoveďou skutočných udalostí sa mi po odstupe času nechcelo veriť. O čínskej invázii do Tibetu a takisto o Dalajlámovi samotnom som toho totiž nevedel, táto časť dejepisu sa u nás totiž akosi obchádza. Krásny príbeh je o to podstatnejší a diváka zasiahnuteľnejší, že sa naozaj stal. Annaud ako ďalší filmový poet si s danou látkou poradil naozaj očarujúco a zároveň kruto. Počas celého filmu som sa rozplýval nad úžasnými scenériami Himalájí, tajuplných až neznámych tibetských zvykov a tradícií a nakoniec i nad napätím v zobrazených krutostiach v čínskej okupácii. A Pitt, rovnako ako aj mníšski herci naozaj prekvapili. 80%.(15.1.2006)

• David Thewlis