Sedm let v Tibetu

Seven Years in Tibet

Sedem rokov v Tibete

Drama / Dobrodružný / Životopisný / Historický

USA, 1997, 129 min (Director's cut: 139 min)

„Náš vodca je nadšený, že je vo výprave Nemec ako vy.“ – „Som Rakúšan.“ Fajn, ale pridlhé. Francúzsky mág Annaud (BOJ O OHEŇ, MENO RUŽE, MEDVEĎ, MILENEC) rozpráva príbeh kedysi skutočne žijúceho rakúskeho horolezca (Brad Pitt), ktorý sa s vodcom družiny (znova skvelý ryšavý Angličan David Thewlis) na sedem rokov stratí v majestátne kúzelnom Tibete. Bohužiaľ, bombastická výprava/kamera sú jedna vec a plytká zápletka a zjednodušujúci (vzťahy, vojnu, politiku) scenár druhá. Faktom tiež je, že Brada Pitta si vážim ako syna Roberta Redforda, vážim si ho za jeho producentskú aktivitu (NA DRUHEJ STRANE) i za to, ako parádne jazdí na koňoch a za to, aký čuch má na inteligentných režisérov (Fincher, Gilliam). Ale NIKDY ho nebudem pokladať za naozajstného herca, nech už si pod tým pojmom predstavíte čokoľvek; Bradovi kamera pristane, má ju rád ona jeho tiež, je to proste fešák, ktorý má to šťastie, že ho majú rady ženy ale radi i muži. Ale akonáhle má dojsť na „herecký výkon“, jeho tvár sa krčí rozpakmi a veľmi sileným Čímsi. Len si všimnite – prosím! -, že najlepší bol vo filmoch, kde podstúpil výraznú fyzickú premenu (KLUB BITKÁROV, 12 OPÍC, PODIVUHODNÝ PRÍBEH BENJAMINA BUTTONA)... Zdĺhavé, zjednodušujúce a príliš málo poetické, zato riadne patetické. Trocha vážnosti nestačí, treba mať aj dobrý príbeh, ktorý strhne. Lenže SEDEM ROKOV V TIBETE je tak „vážne“ nakrútený film, až sa divák hanbí vykríknuť „To je ale nuda!“. Lebo si z neho budú robiť srandu intelektuáli, politológovia a historici. Pritom práve tí sa mu smejú najviac.(29.4.2009)

„HISTORIE SE OPAKUJE. I V RÁJI…“ /// Rošťáckej floutek Pitt v cestopisným vyprávění, který v sobě (překvapivě) ukrejvá i špetku humoru. Jelikož nejsu žádnej Džebcun Džampal Ngawang Lozang Ješe Tandzin Gjamccho, dozvím se toho fakt hodně. To mě baví, stejně jako Annaud, kterej se na rozdíl od Talismanu vlků ničeho a nikoho nebojí. Nejde tak jenom o příběh nácíčka Heinricha Harrera, ale celýho Tibetu. Škoda, že to není (hlavně v závěrečný třetině) stručnější. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1953 napsal Heinrich Harrer, jsem nečetl. 2.) Potřebuju slyšet, že náboženství není jen zlo. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(20.9.2015)

Nádherný film. Opravdu nádherný.(30.9.2008)

Annaud je celkem nenápadným filmařem. Jeho jméno většina lidí asi nezná a přesto stojí každý jeho film za pozornost. V tomto případě se pustil na tenký led, když zpracoval citlivé téma okupace Tibetu. A myslím, že to zvládnul perfektně. Jeho filmy se vyznačují řemeslnou precizností. A to platí i zde. Takovéto snímky často vyhrávají Oscary. Okázalá výprava, davové scény…už to bývá v Hollywoodu vstupenkou do síně slávy. Annaud navíc přihodil morální a politický rozměr, čímž si však možná podřezal větev. Myslím, že film kritizující Čínu by nedostal hlavní cenu, ani kdyby byl opravdu nejlepší. Mezinárodní vztahy se tak asi promítají i do světa filmu. Jako milovník hor oceňuji velmi věrohodně zvládnuté horolezecké scény.(2.7.2007)

Další srdcervoucí a dechberoucí americký snímek. Škoda, že mi ani kousek srdce neurval a na chvíli ani ten dech nevyrazil. A Brad Pitt (přestože ho mám poměrně rád) filmu také moc nepřidal (ani ten jeho blond přeliv:)). "In a past life this worm could have been your mother."(18.11.2006)