Proti zdi

Proti múru

Head-On

Romantický / Drama

Německo / Turecko, 2004, 121 min

Tak s týmto filmom mám značný osobný problém. Je to o strete kultúr, ako píše jeden? Alebo o generačných problémoch tureckej menšiny v Nemecku, ako píše iný? Vyskytuje sa ten permanentne schlastaný a občas nadrogovaný povaľač v tureckej komunite výnimočne alebo často? A ako je na tom jeho fešná manželka s jej predstavami o užívaní si života? Budem po skončení filmu lepšie chápať etnické, náboženské, rodové a generačné napätie u nemeckých Turkov? Asi nie. Americkí imigranti počítali s tým, že sa stanú Američanmi. Európski imigranti asi očakávajú prispôsobenie sa Európanov. A Európania sa nestačia čudovať ako sa mení panoráma ich miest. Tie tri hviezdičky sú za profesionalitu tvorcov a aktérov.(1.9.2009)

Výborné titulky.(3.11.2009)

Pořádně a s rozběhem, v pěti dějstvích, s úžasnými mezihrami (dohrami), vtipně, nevtipně, drsně a bolestně. Turecká komunita mimo svůj svět se zdá býti často radikálnější (s extra přídavkem pokrytectví) než ti ve své vlasti. A nebo je to naopak? 80%.(10.3.2010)

Film je to sice z prostředí muslimské komunity, ale mnohem víc než o střetu s ní je podle mě o střetu člověka se sebou samým, o pocitech vykořenění a beznaděje, cestě z bludného kruhu a o hledání sebe sama. Vše pěkně surově a bez příkras. Jen mi není zcela jasné, jestli je film o překážkách, které staví do cesty společnost, nebo tento pohled účelově vkládá i tam, kde si je do cesty stavíme sami.(26.9.2005)

Birol Ünel v roli zničeného povaleče, na kterém se jeho vnitřní pocity odráží i vzhledem... zanedbaný, byt jeden velký svinčík a stejně je na něm cosi neodolatelného! Jeho herecký um! Působí na diváka tolik přirozeně, že jsem opravdu věřila, že takhle žije, takhle se chová. Sibel Kekilli. Na první pohled velmi obyčejná, avšak přišel okamžik, kdy jsem nad její krásou ani nedutala... o té vnitřní ani nemluvím. Šílená, ale přeci tolik stále normálnější jak ostatní... Tihle dva protipóli se setkají na psychiatrické klinice, on čelně narazil autem do zdi, ona si podřezala žíli. Ani jeden ale nechtěl umřít, byl to určitý boj proti tomu, jakými jsou či musí být osobnostmi... Sibel za Cahilem stále chodí ať si ji vezme, až svolí, začne se divákům před očima odehrávat herecký koncert hodný nejvyšších ocenění...(28.8.2009)