Proti zdi

Proti múru

Head-On

Romantický / Drama

Německo / Turecko, 2004, 121 min

Dva podobní lidé ze dvou různých světů, přesto, zdá se, i taková láska existuje...poznáváme zpočátku introvertního Cahila a krasnou Sibel, kteří v sobě postupně nachází zalíbení..bezvadný film vyplněný tureckou hudbou. A T2 doporučuju, aby si místo každého německého filmu raději pustil batmana ;o)(23.6.2009)

Sibel, jejíž zhýralý život je okázalou rebelií vůči pravidlům její konzervativní, rodiny potká Džahida (už jsem zaslechl i pár zkomolenin, tak jsem to edukativně napsal foneticky :)), jehož zhýralý život je následkem kruté rány osudu, a oba si mezi sebou, navzdory osobní mindrákům a excesům, začnou budovat určitý vztah.. Nejsilnější Akinovou zbraní je jednoznačně schopnost udělat film, který není ani přikrášlený, ani uměle depresivní. Problém integrace národnostních menšin či náboženských záležitostí je tu ponechán stranou (teda IMHO, až mne zaráží, kolik komentátorů si myslí opak) a hlavním tématem se stává vyrovnání se s vlastní osobností a životem (včetně vztahů s lidmi s nimiž ten život chceme nebo musíme sdílet), před nímž by se nemělo utíkat. K Sibel Kekilli bych dodal, že je nejen dobrá herečka, ale také moc hezká ženská a prostě jsem si (samozřejmě z čistě studijních důvodů!) musel projít její, ehm, řekněme ranou filmografii. Té bych dal taky čtyři hvězdičky. Minimálně :)(30.1.2010)

Birol Ünel v roli zničeného povaleče, na kterém se jeho vnitřní pocity odráží i vzhledem... zanedbaný, byt jeden velký svinčík a stejně je na něm cosi neodolatelného! Jeho herecký um! Působí na diváka tolik přirozeně, že jsem opravdu věřila, že takhle žije, takhle se chová. Sibel Kekilli. Na první pohled velmi obyčejná, avšak přišel okamžik, kdy jsem nad její krásou ani nedutala... o té vnitřní ani nemluvím. Šílená, ale přeci tolik stále normálnější jak ostatní... Tihle dva protipóli se setkají na psychiatrické klinice, on čelně narazil autem do zdi, ona si podřezala žíli. Ani jeden ale nechtěl umřít, byl to určitý boj proti tomu, jakými jsou či musí být osobnostmi... Sibel za Cahilem stále chodí ať si ji vezme, až svolí, začne se divákům před očima odehrávat herecký koncert hodný nejvyšších ocenění...(28.8.2009)

Pořádně a s rozběhem, v pěti dějstvích, s úžasnými mezihrami (dohrami), vtipně, nevtipně, drsně a bolestně. Turecká komunita mimo svůj svět se zdá býti často radikálnější (s extra přídavkem pokrytectví) než ti ve své vlasti. A nebo je to naopak? 80%.(10.3.2010)

Turek bez cukru a mléka aneb přeměna krásné, divoké a nespoutané Sibel v klidnou a odevzdanou puťku s dítětem. Tenhle proces zná devět z deseti kroužkovaných a "dětných" a zcela nezávisle na pohlaví či národnosti. Film plný lásky, která prostě nemá šanci, stejně jako hlava proti zdi..(2.2.2014)

• - Cem, bratr režiséra Fatiha Akina, hraje Sibelina bratra. (džanik)

• - Režisér Fatih Akin měl pro roli, již nakonec dostala Sibel Kekilli, na mušce přes 350 hereček. (džanik)

• - Většina herců nosí svoje vlastní oblečení (hlavně kvůli úsporám). (džanik)