Proti zdi

Proti múru

Head-On

Romantický / Drama

Německo / Turecko, 2004, 121 min

Můj 1000. komentář na ČSFD bude patřit nejlepšímu německému filmu, jaký jsem měl kdy možnost vidět. Žádný Tykwer, Petzold nebo Wenders, pro mě je německá režisérská jednička Fatih Akin, přestože jsem od něj viděl jen dva filmy. Smělé tvrzení, ale po třech projekcích Gegen die Wand neochvějné. Sibel Kekili vytřela zrak všem kritikům, pomlouvačům a nepřátelům, dokázala, že i pornoherečka může předvést famózní výkon, při němž se tají dech a nepulzuje krev v jiných orgánech. Nejúsměvnější a asi i nejzvláštnější pro mě byla třetí projekce - v třídě plné Francouzů na hodině hospodářské němčiny s učitelkou, která sama jednu ze scén komentovala jako odpornou. Co víc dodat, je to místy odporné, ale nesmírně silné. Hervorragend, fehlerfrei, fabelhaft. Es lebe Fatih Akin!(10.1.2015)

Jedným slovom: geniálne. Fatiha Akina budem odteraz považovať za famózneho režiséra. Birol Ünel a Sibel Kekilli boli doslova bravúrni. Celým filmom sa tiahla stiesnená atmosféra, v pozadí unifikovaná turecká hudba - jednoznačne odporúčam. 90%(2.3.2009)

Další z mála německých filmů, které stojí za to vidět. Snímek je plný vášní..jak taky jinak, když se převážně pohybuje mezi tureckou komunitou a v druhé půlce i v Turecku samotném.(12.2.2008)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.2.2009)

Pořádně a s rozběhem, v pěti dějstvích, s úžasnými mezihrami (dohrami), vtipně, nevtipně, drsně a bolestně. Turecká komunita mimo svůj svět se zdá býti často radikálnější (s extra přídavkem pokrytectví) než ti ve své vlasti. A nebo je to naopak? 80%.(10.3.2010)