Snila jsem o Africe

I Dreamed of Africa

Snívala som o Afrike

Drama / Dobrodružný / Životopisný

USA, 2000, 110 min

Možno trochu rozvláčny film a príliš zidealizovaná skutočnosť, v ktorej sa drsnosť Afriky, života a všetkého rozmelňuje v romantickom opare. Akoby okrem samotnej lásky k Afrike už neexistovalo nič iné a všetky ostatné emócie ostanú nenaznačené, o výpovedi ani nevraviac. A to je práve to čo ochudobňuje tento príbeh. Škoda. Napriek tomu to ostáva stále pozerateľné.(31.1.2006)

• tron

Isteže, komu by netrhali srdce veci stratené v hmle minulosti. Nech zdvihne ruku ten, kto nevie, o čo išlo Kim Basingerovej. Lenže Hugh Hudson (OHNIVÉ VOZY, TARZAN) nie je Sydney Pollack a keby aj Basingerová bola Meryl Streepovou, tak Vincent Perez rozhodne nie je Robertom Redfordom. Pekná africká príroda nestačí, banálne dialógy škodia, hlúpy scenár nudí, stereotypná réžia...(18.11.2007)

• Jossie

Celou dobu jsem měla pocit, že se dívám na romantický film od Rosamudy Pilcherové, tak špatně a nudně je to natočené a ještě to má až moc dlouhou stopáž. Jak nadšená jsem byla z Nikde v Africe, tak zklamaná jsem byla z tohoto životopisného snímku, že ani ty 3* nedokážu dát. Jako by tomu chyběl život, z celého filmu jsem nepochopila, proč hlavní hrdinka tak moc chtěla žít v Africe.(17.2.2006)

Docela obstojný snímek, tak trošičku asociující se s filmem Vzpomínky na Afriku, jemuž ale kvalitativně nesahá ani po pás. Kim Basinger je sice snaživá, ale role milující matky mi k ní prostě nějak nesedí. Ale asi si budu muset zvykat, přece jen s padesátkou na krku už Kim asi nebude hrát žádné sex-symboly, byť vypadá pořád docela dobře. Vincent Perez ve srovnání s jinými jeho rolemi není ani zdaleka tak přesvědčivý, ale jemu to asi scénář ani víc neumožnil.(24.8.2002)

• curunir

,,ABY SI SA MOHOL VRÁTIŤ, MUSÍŠ ODÍSŤ." __ Mala som mizerné zážitky v Afrike. Inšpirácia slávnym Pollackovým tu niekoľko krát spomínaným, tak u mňa radšej nemenovaným filmom je očividná, kvalita však rovnaká nie je. Prvá hodina filmu sa nesie v prijateľnom duchu, aj keď stále sála priemernosťou, ako oddychový film je postačujúci. Čo však nasleduje ďalej vyzerá však ako úplna fraška (a vraj nakrútené podľa skutočnosti!). Keď vďaka scenáru s minimom informácií podporeným demoličným a otrasným strihom zomrie Vincent Peréz poviete si: No čo, stáva sa v takej divočine a ešte k tomu keď si nedal poradiť. Keď však o krátky čas nasleduje aj jeho syn (hrajkať sa so zmijou útočnou sa holt neopláca), nemohol som si pomôcť, ale pri tejto scéne som pukal od smiechu. Filmu chýba poriadny scenár, o niektorých postavách a situláciach vo filme sa niekedy vôbec nič nedozviete, niektoré scény sú zase úplne zbytočné a réžii chýba nápaditosť. Veľkou devízou filmu mohla byť kamera snímajúce krásne africké scenérie, avšak ani tích sa veľmi nedočkáme a aj keď chýba im určité čaro a sú skôr nevyhnutne umelo nasadené. Odporúčať teda Pollacka či Nikde v Afrike už snáď ani netreba.(20.7.2008)

• - V tomto podle kritiky průměrném filmu se šeslo nemálo úspěšných umělců: vedle oscarové Kim Basinger také oscarová Eva Marie Saint (matka hlavní hrdinky) a budoucí James Bond - Daniel Craig. (Agatha)

• - Natáčení se účastnila i samotná Kuki Gallmann, aby byla v případě potřeby po ruce. Při jedné příležitosti vyřkla tuto větu: "Myslíme si, že toto místo ovládáme, ale toto místo ovládá nás." (Agatha)

• - Internetové stránky "The Gallmann Memorial Foundation" (GMF): http://www.gallmannkenya.org/index.php (Agatha)