Snila jsem o Africe

I Dreamed of Africa

Snívala som o Afrike

Drama / Dobrodružný / Životopisný

USA, 2000, 110 min

Rozpočet $50miliónovTržby USA $6,651,522Tržby Celosvetovo $14,400,327║ No ako pekná sucharina.(2.8.2009)

Tenhle film má v mém srdci své místo a nikdo mi nenamluví, že je špatný. Rozhodně bych nesouhlasil s tím, že tento snímek nemá žádnou uměleckou kvalitu, ale jako názor to nikomu neberu. Už jen za tu krásnou africkou přírodu dávám 2 *, 2 * za krásnou a skvěle hrající Kim a 1 * za skutečnou Kuki. Myslím, že Kim Basinger nedala v jiném filmu do role tolik citu jako právě tady, sedlo jí to dobře, Kuki může být spokojená. Nechápu její nominaci na malinu, za Dotek zla budiž, ale za tohle...nevim nevim, ale ničemný hraní ještě poznám. A to jak tragicky příběh dopadne není viny scenáristy, ale Kuki Gallmannové, která to tak bohužel všechno prožila. Když jsem tenhle film viděl poprvé, tak mi prostě učaroval a když potřebuju jednou za čas vidět, že je na tom někdo mnohem hůř než já, tak si ho pustím a depku mám ještě větší:-). A ještě něco - neustálé srovnávání se Vzpomínkami na Afriku jsem ještě nepochopil. Možná si tvůrci takovou kritiku a srovnávání se Vzpomínkami zavinili sami, vzpomínám si jak lákali na film:"...zažijete dobrodružství a romanci větší než ve Vzpomínkách na Afriku". Kdyby si raději tenkrát hleděli svýho. Ale mě je to fuk, já vím svoje... A nižší hodnocení nedám i kdyby čert na koze jezdil!(6.9.2007)

• Kaka

Umělecká hodnota zde není praktický žádná. Snímek těží jen z tématické podobnosti s legendárními Vzpomínkami na Afriku. Opět zde máme drsnou divočinu centrální Afriky, silnou ženu a duševní/fyzickou sílu zdolat těžké životní překážky na její strastiplné cestě. Proč se však bez váhání vydala do neznáma a v podstatě si podkopala vlastní štěstí se samozřejmě nedozvíme. Příjezd do Afriky a zabydlování se je bohužel typicky povrchní a plné klišé. Vše jde jako po másle, sem tam nějaký ten vítr, napadení zvířaty, déšť, několik pytláku a tak podobně. Jedině snad menší množství silnějších scén stojí za to. A to především kvůli výtečnému výkonu Kim Basinger. Bohužel celý projekt působí jaksi lacině a bez myšlenky. Vše zabijí i relativně brutální stopáž. Ke konci si člověk připadá jako když hledí na dno vyschlého jezera. Prázdno.(26.12.2006)

• Indiana

Nudný film o Africe s nudnou Kim Basingerovou.(30.9.2005)

Uspokojivá variace na Africké téma se skvělou (a navzdory věku stále přitažlivou) Kim Basinger.(18.11.2007)