Snila jsem o Africe

Snívala som o Afrike

Drama / Dobrodružný / Životopisný

USA, 2000, 110 min

• tron

Isteže, komu by netrhali srdce veci stratené v hmle minulosti. Nech zdvihne ruku ten, kto nevie, o čo išlo Kim Basingerovej. Lenže Hugh Hudson (OHNIVÉ VOZY, TARZAN) nie je Sydney Pollack a keby aj Basingerová bola Meryl Streepovou, tak Vincent Perez rozhodne nie je Robertom Redfordom. Pekná africká príroda nestačí, banálne dialógy škodia, hlúpy scenár nudí, stereotypná réžia...(18.11.2007)

• curunir

,,ABY SI SA MOHOL VRÁTIŤ, MUSÍŠ ODÍSŤ." __ Mala som mizerné zážitky v Afrike. Inšpirácia slávnym Pollackovým tu niekoľko krát spomínaným, tak u mňa radšej nemenovaným filmom je očividná, kvalita však rovnaká nie je. Prvá hodina filmu sa nesie v prijateľnom duchu, aj keď stále sála priemernosťou, ako oddychový film je postačujúci. Čo však nasleduje ďalej vyzerá však ako úplna fraška (a vraj nakrútené podľa skutočnosti!). Keď vďaka scenáru s minimom informácií podporeným demoličným a otrasným strihom zomrie Vincent Peréz poviete si: No čo, stáva sa v takej divočine a ešte k tomu keď si nedal poradiť. Keď však o krátky čas nasleduje aj jeho syn (hrajkať sa so zmijou útočnou sa holt neopláca), nemohol som si pomôcť, ale pri tejto scéne som pukal od smiechu. Filmu chýba poriadny scenár, o niektorých postavách a situláciach vo filme sa niekedy vôbec nič nedozviete, niektoré scény sú zase úplne zbytočné a réžii chýba nápaditosť. Veľkou devízou filmu mohla byť kamera snímajúce krásne africké scenérie, avšak ani tích sa veľmi nedočkáme a aj keď chýba im určité čaro a sú skôr nevyhnutne umelo nasadené. Odporúčať teda Pollacka či Nikde v Afrike už snáď ani netreba.(20.7.2008)

Kim Basinger hraje ženu, jejíž život se dramaticky změní po těžké autonehodě. Nový smysl života se jí nabízí v podobě muže snů, se kterým odjede do africké Keni. Zde ji ovšem nečeká tak pohádkový život tak, jak si ho představovala a bude muset projít těžkými životními zkouškami, které ji připraví o manžela a poté i o syna. Režírující Hugh Hudson se snažil k dramatu přistupovat citlivou formou, ale ne vše se mu podařilo zvládnout dokonale. Film ubíhá v pomalém tempu a nabízí radostné, ale i smutné okamžiky. Chvíli vidíme Basinger s radostným výrazem ve tváři, hned nato zoufalou, poté rozervanou a nakonec se vším smířenou. A já se musel smířit s tím, že to nějak nebylo ono a nuda se střídala s dynamikou, ale víc už z toho nevytáhla ani zpocená Kim uprostřed savany.(16.2.2009)

• Indiana

Nudný film o Africe s nudnou Kim Basingerovou.(30.9.2005)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $6,651,522Tržby Celosvetovo $14,400,327║ No ako pekná sucharina.(2.8.2009)

• - Kim Basinger se bála brát s sebou na natáčení do Afriky i svou dceru Ireland, které v té době bylo 5 let. Nakonec jela celá rodina a po natáčení se nechala Kim Basinger slyšet, že jí krasá černého kontinentu ohromila, ke všem jeho obyvatelům chová úctu a kdyby záleželo jen na ní, tak by se sem z New Yorku hned přestěhovala. (Agatha)

• - Spoiler: Ve filmu se nedozvíme, jaký vzkaz pro Kuki (Kim Basinger) zanechal Paolo (Vincent Perez) v pštrosím vejci, které jí daroval. Skutečná Kuki se to také nikdy nedozvěděla, vejce totiž uložila k Paolovi do rakve. (Agatha)

• - V tomto podle kritiky průměrném filmu se šeslo nemálo úspěšných umělců: vedle oscarové Kim Basinger také oscarová Eva Marie Saint (matka hlavní hrdinky) a budoucí James Bond - Daniel Craig. (Agatha)