Snila jsem o Africe

I Dreamed of Africa

Snívala som o Afrike

Drama / Dobrodružný / Životopisný

USA, 2000, 110 min

Docela obstojný snímek, tak trošičku asociující se s filmem Vzpomínky na Afriku, jemuž ale kvalitativně nesahá ani po pás. Kim Basinger je sice snaživá, ale role milující matky mi k ní prostě nějak nesedí. Ale asi si budu muset zvykat, přece jen s padesátkou na krku už Kim asi nebude hrát žádné sex-symboly, byť vypadá pořád docela dobře. Vincent Perez ve srovnání s jinými jeho rolemi není ani zdaleka tak přesvědčivý, ale jemu to asi scénář ani víc neumožnil.(24.8.2002)

• Indiana

Nudný film o Africe s nudnou Kim Basingerovou.(30.9.2005)

• Jossie

Celou dobu jsem měla pocit, že se dívám na romantický film od Rosamudy Pilcherové, tak špatně a nudně je to natočené a ještě to má až moc dlouhou stopáž. Jak nadšená jsem byla z Nikde v Africe, tak zklamaná jsem byla z tohoto životopisného snímku, že ani ty 3* nedokážu dát. Jako by tomu chyběl život, z celého filmu jsem nepochopila, proč hlavní hrdinka tak moc chtěla žít v Africe.(17.2.2006)

• Kaka

Umělecká hodnota zde není praktický žádná. Snímek těží jen z tématické podobnosti s legendárními Vzpomínkami na Afriku. Opět zde máme drsnou divočinu centrální Afriky, silnou ženu a duševní/fyzickou sílu zdolat těžké životní překážky na její strastiplné cestě. Proč se však bez váhání vydala do neznáma a v podstatě si podkopala vlastní štěstí se samozřejmě nedozvíme. Příjezd do Afriky a zabydlování se je bohužel typicky povrchní a plné klišé. Vše jde jako po másle, sem tam nějaký ten vítr, napadení zvířaty, déšť, několik pytláku a tak podobně. Jedině snad menší množství silnějších scén stojí za to. A to především kvůli výtečnému výkonu Kim Basinger. Bohužel celý projekt působí jaksi lacině a bez myšlenky. Vše zabijí i relativně brutální stopáž. Ke konci si člověk připadá jako když hledí na dno vyschlého jezera. Prázdno.(26.12.2006)

Tenhle film má v mém srdci své místo a nikdo mi nenamluví, že je špatný. Rozhodně bych nesouhlasil s tím, že tento snímek nemá žádnou uměleckou kvalitu, ale jako názor to nikomu neberu. Už jen za tu krásnou africkou přírodu dávám 2 *, 2 * za krásnou a skvěle hrající Kim a 1 * za skutečnou Kuki. Myslím, že Kim Basinger nedala v jiném filmu do role tolik citu jako právě tady, sedlo jí to dobře, Kuki může být spokojená. Nechápu její nominaci na malinu, za Dotek zla budiž, ale za tohle...nevim nevim, ale ničemný hraní ještě poznám. A to jak tragicky příběh dopadne není viny scenáristy, ale Kuki Gallmannové, která to tak bohužel všechno prožila. Když jsem tenhle film viděl poprvé, tak mi prostě učaroval a když potřebuju jednou za čas vidět, že je na tom někdo mnohem hůř než já, tak si ho pustím a depku mám ještě větší:-). A ještě něco - neustálé srovnávání se Vzpomínkami na Afriku jsem ještě nepochopil. Možná si tvůrci takovou kritiku a srovnávání se Vzpomínkami zavinili sami, vzpomínám si jak lákali na film:"...zažijete dobrodružství a romanci větší než ve Vzpomínkách na Afriku". Kdyby si raději tenkrát hleděli svýho. Ale mě je to fuk, já vím svoje... A nižší hodnocení nedám i kdyby čert na koze jezdil!(6.9.2007)

• - Natáčení v Africe trvalo přesně 74 dnů. (Agatha)

• - Po synově smrti se Kuki Gallmann stala spisovatelkou a mezinárodně uznávanou ochránkyní divoké přírody. Na pámátku syna Emanuela a manžela Paola založila v roce 1984 nadaci, která se věnuje otázkám harmonického soužití člověka s přírodou. Kuki se svou dcerou Svevou dodnes žijí na ranči Ol Ari Nyiro (Rift Valley, severně od Nairobi, Keňa). (Agatha)

• - Spoiler: Ve filmu se nedozvíme, jaký vzkaz pro Kuki (Kim Basinger) zanechal Paolo (Vincent Perez) v pštrosím vejci, které jí daroval. Skutečná Kuki se to také nikdy nedozvěděla, vejce totiž uložila k Paolovi do rakve. (Agatha)