poster

Charlotte Gray

 • Velká Británie

  Charlotte Gray

 • Německo

  Die Liebe der Charlotte Gray

 • Slovensko

  Charlotte Gray

Drama / Válečný / Romantický

Velká Británie / Austrálie / Německo, 2001, 121 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Subjektiv
  ***

  Uhlazené válečné drama téměř oprostěné od všech válečných hrůz a strachu. Válka zůstavá po většinu filmu schovaná kdesi v pozadí, aby si hlavní hrdinka mohla budovat vztahy s okolím, romantický s vedoucím odbojové skupiny, vřele, otevřeně přátelský s jeho otcem a mateřský ke dvěma židovským dětem. Válka pak tyto vztahy narušuje nebo naopak buduje, podle toho, zda se v jistě situaci musí postavy semknout a pomáhat si či se mají šanci obviňovat. Válka se tak pro Charlotte stává ryze osobní záležitostí, její boj neřídí londýnská centrála, ale její srdce. Drama přechází v melodrama. Stále více se zaměřuje na diváka-cíťu, až jej nakonec zasahuje. Dopisem! Polibkem! Transportem! Nečekaným setkáním! +++++ Smutné, vždyť v řadě chvil scénárista předvede neočekávané a chytré řešení a příčiny řady situací. JIndy se ale režie pase krásou vláčků a venkova v plakátové estetice "Navštivte..." Nevadí mi, že je film tak "psychologicky osobní" se sklonem ukazovat city mezi lidmi, v žánru jde o relativní vzácnost. Chybí mu však v tomto přístupu hloubka a příliš často se poddává přílišnému vnucování lásky, ve finále pak nepřirozenými, přepatetizovanými situacemi mačká slzy dojetí.(14.9.2014)

 • gogo76
  ***

  Ako vždy excelentná C.Blanchett drží tento priemerný film celý čas nad vodou.Jeden z najdrahších filmov Veľkej Británie,pôsobí po väčšinu stopáže ako lacný televízny film.Fakt netuším kam zmizlo údajne 60 miliónov dolárov.Film neobsahuje žiadne veľké masové ani bojové scény.Ak máte radi C.Blanchet,tak rozhodne poteší ,že takmer nezlezie z obrazovky.Príbeh je fajn,len sa doňho nepodarilo primiešať poctivú vojnovú atmosféru a chýba nejaký silný moment,ktorý by dokázal zmazať ten televízny look.Veľmi pekný hudobný motív.60%.V tv za 70%.(24.2.2009)

 • sportovec
  *****

  Nedoceněný film zřídka vídané hloubky a věrohodnosti je důkladným zobecněním i popisem skutečné povahy "akční" práce, v tomto případě druhoodbojové aktivity. Na "detaily" a "pouhý" dětský život soustředěné režisérčino oko prozrazuje jeho další přednost: alternativní - a obohacující - ženský pohled. Neschematické uchopení ideových klišé a zdůraznění živých lidí v jejich mnohdy rozporuplných aktivitách završuje výčet předností tohoto televizního filmu. Televizní v tomto případě neznamená méněcenný, ale žánrově specifický. Herecký výkon Blanchettové je nejen standardní, ale i posunující - zdá se, že v jeho pozadí se skrývá konkrétní osud živé předlohy ze skutečnosti. Buďjakbuď - ve svém celku jde o objevné, hluboké umělecké dílo s úspěšnou odvahou hledat a nacházet všelidské v nejvšednějším nejnelidštějších představitelných lidských podmínek a vztahů tragické mezní situace. Příklad okupované Francie je navíc pro nás, neznalé, i vědomostně obohacující (připomínám tuším dvojdílný film o tragickém osudu vedoucí postavy domácí fracouzské rezistence - JEANA MOULINA).(25.8.2007)

 • Rex Mundi
  ****

  Mozaika udalostí vytvára príbeh, ktorý sa stať nemusel, ale mohol. V napätej atmosfére hrá prvé husle božsky krásna a herecky ako obvykle výborná Cate Blanchett a s nádhernou charizmou starého muža jej sekunduje Michael Gambon. Billyho Crudupa schválne dávam až na tretie miesto, pretože jeho Julien je síce dobrý, ale predsa mu chýba tá iskra, ktorú predviedli jeho hereckí kolegovia. Slušný vojnový film, opäť trochu z iného uhlu pohľadu, ktorý by však bez hereckého obsadenia hlavných postáv stratil ďalší bod. Takto slabšie 4*.(18.7.2005)

 • Chrustyn
  ***

  Cate je fajn, výprava také docela slušná, ale děj je neuvěřitelně, ale neuvěřitelně utahaný a po celé dvě hodiny nemá šťávu, ani napětí. A to je u daného tématu obrovská chyba.(16.3.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace