Distrikt!

District, The

Animovaný / Komedie

Maďarsko, 2004, 87 min

Áron Gauder

Maďarský South Park, který si nebere servítky s ničím a nikým. To však není pro každého a po chvíli, kdy si zvyknete na zajímavou (chvílemi opravdu skvělou) animaci a podivně znějící jazyk i "rap", vám zbude jen sledovat šílený příběh s hromadou zbytečných postav. Co si tedy odnesete z Distriktu!? Že každá žena i holka chodící na základní školu v Maďarsku vypadá jako k*rva z pornokomiksu a že romové a ukrajinci se prostě nesnesou... Jinak potěšily skryté vtipy a celková oddechovost jinak obyčejného snímku ukrytého za absurditu a autorský nadhled.(25.10.2009)

Zaujímavá a zároveň zábavná a štýlová animácia vo mne už od začiatku vyvolávali kladné pocity. Nápad paroduje prakticky celú spoločnosť od jednotlivcov, cez rasové menšiny až po celé národy, na obrovskú škodu však je, že celková myšlienka dostala konkrétnu podobu a tvar až v poslednej polhodinke. Polovica deja je prakticky pre-rapovaná v štýle chytľavého maďarského hip-hopu, niekedy toho však bolo až moc, totiž aj dobrého veľa škodí. Ale aspoň viem, že aj južní susedia na tom nie sú v tomto štýle pozadu. Spojením niekoľkých (ne)vhodných pesničiek však ešte nevzniká umenie. Zasmial som sa na niektorých slohách, na vydarenom závere, ale čakal som väčšie využitie potenciálu, ktorý tento animák nepochybne mal. 60%.(9.4.2009)

Příběh byl sice chabý a místy jsem se nudil, ale hudba a animace je skvělá. Distrikt aneb čeho všeho je schopna mladá maďarská briketa (rozuměj cikán) jménem Ritschie Lakatoš když se zamiluje do Jůlinky Csorbové spolužačky ukrainské národnosti. Závěrečná Ritschieho věta tak nějak shrnuje celý ten film. Nemám ani prachy, ani ku*du. Všechno je to na p*ču.(14.7.2006)

• gudaulin

Distrikt! je možná až extrémní příklad filmu, pro kterého je forma vším a obsah ničím. Při jeho sledování mně totiž vytanul na mysli titul jedné z prací proslulého polské autora Stanislava Lema - Dokonalá prázdnota. Distrikt! má zajímavé a originální výtvarné řešení spojené se sice nepohodlnou, nicméně opět originální animací a působí provokativně svým námětem ze čtvrti, kam se stahuje budapešťská galerka. Jenže to je asi tak všechno, protože z toho námětu nevytěží prakticky nic. V několika komentářích se objevují výhrady typu ploché postavy a nudný příběh, ale ty bych musel podtrhnout asi tak desetkrát, abych vyjádřil ten pocit zoufalství, který se během pár minut dostavil. Musel jsem se intenzivně štípat do lýtka, abych neusnul, ale i tak jsem měl několik mikrospánků. Kdepak provokativní, díky faktické absenci příběhu je to nudné a bezradné, tedy pokud nepovažujete za dostatečně nosné, že postavy mluví slangem a vulgární nadávky prší ostošest. Nevadí mi to, ale taky na tom podle mě nelze stavět. Když si vzpomenu na nikterak zásadní americký videofilm Malý pasák, který opravdu neměl ambice a měl vyloženě konvenční výtvarné řešení, tak ten fungoval jako důkladné zesměšnění americké sexuální upjatosti a glorifikování rodinných hodnot v amerických filmech. Tady vlastně nevím, co chtěli autoři sdělit. Gagy buď absentují nebo mají takový ten nádech nováckých sitcomů. Policajti jsou pochopitelně blbí a úplatní, ale jako by vypadli z českých Profesionálů. Příslušníci dětských gangů sice hezky rapují, ale to je tak všechno. Je až neuvěřitelné, jak se takový potenciál dá promarnit. Celkový dojem: 25 %. Kdyby měl film krátkometrážní rozsah, asi by to díky neotřelé výtvarné formě dopadlo mnohem lépe i přes zmíněné nedostatky. 90 minut se ale jenom na kresbě utáhnout nedá...(12.10.2011)

Hodně hodně zvláštní styl animace, takový mix všeho možného a vůbec ne špatný mix. Ale děj to teda nemělo žádný, škoda!!(2.10.2009)