Distrikt!

District, The

Animovaný / Komedie

Maďarsko, 2004, 87 min

Áron Gauder

Nenavidím hip-hop a ani rap, ale v tomto filme mi napodiv vôbec nevadil. Pri filme som sa fakt bavil, smial som sa pri ňom (hlavne Tony Blair v maske Dartha Vadera ma dostal). Dej je napísaný ako od nejakých puberťákov, ale hlavná myšlienka je fakt na zamyslenie sa. Originálna vizualizácia ma naozaj uchvátila. Na európske zázemie naozaj odvážny a nadčasový film.(9.4.2009)

• gudaulin

Distrikt! je možná až extrémní příklad filmu, pro kterého je forma vším a obsah ničím. Při jeho sledování mně totiž vytanul na mysli titul jedné z prací proslulého polské autora Stanislava Lema - Dokonalá prázdnota. Distrikt! má zajímavé a originální výtvarné řešení spojené se sice nepohodlnou, nicméně opět originální animací a působí provokativně svým námětem ze čtvrti, kam se stahuje budapešťská galerka. Jenže to je asi tak všechno, protože z toho námětu nevytěží prakticky nic. V několika komentářích se objevují výhrady typu ploché postavy a nudný příběh, ale ty bych musel podtrhnout asi tak desetkrát, abych vyjádřil ten pocit zoufalství, který se během pár minut dostavil. Musel jsem se intenzivně štípat do lýtka, abych neusnul, ale i tak jsem měl několik mikrospánků. Kdepak provokativní, díky faktické absenci příběhu je to nudné a bezradné, tedy pokud nepovažujete za dostatečně nosné, že postavy mluví slangem a vulgární nadávky prší ostošest. Nevadí mi to, ale taky na tom podle mě nelze stavět. Když si vzpomenu na nikterak zásadní americký videofilm Malý pasák, který opravdu neměl ambice a měl vyloženě konvenční výtvarné řešení, tak ten fungoval jako důkladné zesměšnění americké sexuální upjatosti a glorifikování rodinných hodnot v amerických filmech. Tady vlastně nevím, co chtěli autoři sdělit. Gagy buď absentují nebo mají takový ten nádech nováckých sitcomů. Policajti jsou pochopitelně blbí a úplatní, ale jako by vypadli z českých Profesionálů. Příslušníci dětských gangů sice hezky rapují, ale to je tak všechno. Je až neuvěřitelné, jak se takový potenciál dá promarnit. Celkový dojem: 25 %. Kdyby měl film krátkometrážní rozsah, asi by to díky neotřelé výtvarné formě dopadlo mnohem lépe i přes zmíněné nedostatky. 90 minut se ale jenom na kresbě utáhnout nedá...(12.10.2011)

Na Distrikt jsem byl velmi zvědavý... a zklamaný jsem na konci byl možná ještě víc. Ne že by byl přímo špatný, jen mě mrzí, jak byl pohřben film, který díky (na středoevropské poměry) orginálnímu nápadu i zpracování mohl být o tolik lepší.... Vůbec nevadí animace, která má snad ještě méně FPS než South Park, protože samotná kresba a design to zachraňují. Ovšem vtipnost South Parku spočívala nejen v naroubování tolika sprostých slov na na první pohled andělské malé děti (i když i to samo o sobě bylo zdrojem velmi dobré zábavy), ale i ve skvělém černém humoru a aktuálním nejen politickém podtextu/ satiře. Jenže hrdinové Distriktu žijí v prostředí, kde se vulgaritami nešetří, takže to kouzlo South Parku je fuč. A dost i proto, že kromě neustálého přívalu sprosťáren, docela dobrých "muzikálových" vystoupení a pár vtipných politických momentů v závěru filmu nemá Distrikt co nabídnout, se narozdíl od většiny nadšeného sálu (která ho prohlašuje za "fucking good movie") domnívám, že je spíš "fucked movie" (tedy pokud to znamená, že tady se něco posralo/nepovedlo).(12.7.2005)

• Rosomak

Pod velmi zajímavou vizuální slupkou (velmi originálně řešená animace) se skrývá nudný příběh, který jsem musel po chvíli vypnout, protože je pouhou přehlídkou nezajímavých scének, které zřejmě pobaví jen puberťáky, kteří počítají každé slovo "fuck", které zazní a jsou z toho na vrcholu blaha...(8.2.2008)

• LiVentura

Nepotřebuji znovu vidět, nezajímavý příběh, leč dobrá animace.! I hudba ujde. Ale ten styl podání mi nesedl..(20.1.2010)

• - Film bol vytvorený inovačnou metódou, ktorá mieša dvoj a trojrozmernú animáciu. Vzorom postavičiek boli nasnímané tváre a gestá skutočných hercov. (corona)