poster

Iluze - film o vlaku (festivalový název)

 • švédský

  Skenbart - en film om tåg

 • švédský

  Skenbart

 • anglický

  Illusive Tracks

Komedie / Thriller

Švédsko, 2003, 100 min

Režie:

Peter Dalle

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Adam Nordén

Střih:

Thomas Lagerman
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • evulienka3
  ****

  Naozaj zvláštna alegória, v ktorej toho nájdete strašne veľa a aj po jeho skončení sa vám bude v hlave vynárať (možno) mnoho možností a súvislostí. Škoda len, že ku koncu to už strácalo na originalite a vtipe, inak by to bolo u mňa aj za päť.(14.5.2016)

 • Chrustyn
  ***

  Občas až šíleně ztřeštěná a absurdní jindy nudná černobílá komedie o jedné cestě vlakem a jeho cestujících se svými vlastními příběhy.(10.10.2013)

 • swamp
  ****

  Velmi zvláštním způsobem zpracovaný švédský film, který je tak trochu komedií a tak trochu úplně něčím jiným. :)(4.12.2006)

 • Bubble74
  ***

  Slapstick v retro sépiovém vzezření napěchovaný kompletní paletou nejapného humoru pro školáky. Byla jsem v očekávání, kdy začnou lítat dorty. Nutno však uznat, že konec se seveřanům opravdu povedl. Není ušlechtilejšího poslání než vybudovat něco stabilního a pomoci změnit dějiny...(17.6.2013)

 • Marigold
  ***

  Fascinující skládanka motivů a vlivů, které prostor vlaku proměňují v alegorický a konotacemi nabitý prostor – od černo-bílé osudovosti filmu noir, přes klasickou "whodunit" detektivku až po existenciální grotesknost Trierovy Europy. Dalle skvěle žongluje náladami, poťouchlými filozofickými dialogy, v nichž se to blýská jiskřením mezi zdáním a skutečností, mezi religiozitou a zištností; přeskakuje ke groteskním prvkům, kamera hravými změnami perspektivy navozuje zcela protichůdné pocity a Iluze se stávají vzrušující a filmovým jazykem napěchovanou podívanou o směšně-tragické lidské existenci v iluzích a deziluzích. Bohužel, pára časem dochází, okouká se "hitchcockovština", "lynchovština" i "severština" a tenhle vlak dojede do Berlína na samoúčelný volnoběh stále prvoplánovějších vtipů. Jeho skutečná sžíravost se kamsi vytratí (částečně ji naleptají hnusné CGI exteriéry) a zbyde "jen" svérázná černohumorná komedie, jejíž tvůrce chtěl ukázat možná až příliš štědrý rozmach.(9.2.2011)

 • - Scény zobrazující Stockholmské hlavní nádraží byly natáčeny ve stanici Krylbo kvůli její podobě se Stockholmem 40. let. (Marek#33)

 • - Ačkoliv se snímek odehrává v zimě 1945, exteriéry byly natáčeny v létě ve Švédsku. (Marek#33)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace