• Česko

Příběh jedné ženy

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / USA, 2001, 91 min

Dýchol na mňa žiaľ. Smútok, ktorý zo sebou nesie samota. Strata najbližších je najhoršia, keď nám miznú pred očami a ostáva z nich torzo. Nemáme už kľúče k pochopeniu ani silu na jeho hľadanie. Ostáva nám iba destilát toho najdôležitejšieho, čo sme spolu prežili, aby sme vydržali do konca a nestratili zbytky spolupatričnosti, ktoré nás viažu. Herecky výborne zvládnutý pohľad na Alzheimerovu chorobu. Nemôžem nedať štyri - za pohnutie, ktoré vo mne tento film vyvolal.(29.10.2005)

• kingik

Velmi nevýrazné drama, které převážně nudí a to i přes zajímavý výkon Judi Dench a Kate Winslet.(21.2.2009)

Oscar 1 : Herec VR - Jim Broadbent + 2 nominace: Herečka HR - Judi Dench, Herečka VR - Kate Winslet . . . . . . .Zlatý Medvěd - výběr(8.3.2004)

• Madison

Príbeh jednej veľkej lásky, ktorá prežila všetko a bola dokonalým znázornením večných citov muža k žene podaných cez samotné literárne diela Iris = aspoň tak to bolo naznačené. Všetko, po čom túžila v skutočnom živote a zdalo sa jej, že to neexistuje, vkladala do svojich diel bez uváženia nad tým, že jej život bol plnohodnotnejší než si myslela. Imponoval mi svet plný románov a potreby vydania svojich myšlienok na povrch, pretože schopnosť napísať aspoň pár riadkov, ktoré budú vychádzať zo samých útrob ľudskej duše, je jedinečná a slúži ako drobná motivácia pre diváka (mňa), ktorý sa chce uberať podobným smerom. Škoda však, že pri jednotlivých filmových sekvenciách načisto postrádajúcich nápaditosť, som od nudy umierala.(18.8.2008)

Velice hluboké, fundované a působivé drama stavící svůj příběh na průběhu Alzheimerovy choroby. Možná, že kdyby vztah obou hlavních protagonistů byl vykreslený méně sladce, vyzněl by ještě působivěji a já bych mohl přidat i pátou hvězdu.(26.10.2005)