• Česko

Příběh jedné ženy

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / USA, 2001, 91 min

• mandes

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $16,153,953(23.1.2007)

Zpočátku mi dělalo celkem problém rozdýchat to neustále narušení chronologie příběhu, kdy v jednu chvíli sledujete mladičkou, spontánní a volnomyšlenkářskou Iris, a v druhé chvíli starou, ztrácející se a bezbrannou paní Iris, nicméně výsledný efekt je velmi silný a právě ona retrospektiva umožňuje hlubší procítění náhlé nemoci, která zcela ochromila filozofku a spisovatelku s velkým citem pro jazyk a poetiku. // Křehké drama o ženě, která konfrontovala svět pečlivou volbou slov a která ve stáří slova ztratila.(27.11.2007)

Odkládala jsem Iris v domnění, že to bude hodně smutné a depresivní. Bylo. Ale i laskavé a citlivé. Kate Winslet jako mladá bohémská filosofka a Judi Dench, která "ztratila slova", odehrály své role s veškerou možnou úctou k postavě. Líbilo se mi, že děj nepostupuje suše chronologicky, ale formou nápaditých prostřihů do Irisina mládí.(1.9.2004)

• - Dame Jean Iris Murdochová, ztvárněná ve filmu, byla britská prozaička a filozofka irského původu. Její romány jsou většinou fantaskní povahy s filozofickým podtextem. Typické jsou časté odkazy na díla Tolstého a Dostojevského a další ruské realisty. (kenny.h)