• Česko

Příběh jedné ženy

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / USA, 2001, 91 min

Zpočátku mi dělalo celkem problém rozdýchat to neustále narušení chronologie příběhu, kdy v jednu chvíli sledujete mladičkou, spontánní a volnomyšlenkářskou Iris, a v druhé chvíli starou, ztrácející se a bezbrannou paní Iris, nicméně výsledný efekt je velmi silný a právě ona retrospektiva umožňuje hlubší procítění náhlé nemoci, která zcela ochromila filozofku a spisovatelku s velkým citem pro jazyk a poetiku. // Křehké drama o ženě, která konfrontovala svět pečlivou volbou slov a která ve stáří slova ztratila.(27.11.2007)

Ďalší z prípadov, kedy je hĺbka námetu silnejšia než jeho filmové zpracovanie. Kolega, sčítaný v Murdochovej tvorbe, mi oponoval, že práve moja neznalosť jej diela je dôvodom môjho chladného postoja. Ale Johna Nasha som takisto vôbec nepoznal a ČISTÁ DUŠA ma dostala. Pretože vedela, ako mi má jeho príbeh ukázať v čo najpútavejšej forme. Tento film je jemný a kultivovaný, ale bohužiaľ aj rovnako fádny a nenápadný, ako postupný odchod Iris do večnej temnoty. Nebyť tých skvelých hereckých výkonov, išlo by o načisto nevýraznú a veľmi rýchlo zabudnuteľnú jednohubku z televíznej obrazovky.(31.7.2002)

Tento film se mi velmi líbil, ale způsobil mi takovou depresi, že už bych se na něj podruhé asi raději nedívala. Jak člověka dokáže změnit nemoc a jak nemocný člověk (ne vlastní vinou) trápí své okolí je děsivé. Námět je zajímavý (a bohužel opravdu ze života) a herecké výkony přesvědčivé.(26.10.2005)

Plně souhlasím s tím, co tu píše POMO. Jelikož o Iris Murdochové nevím vůbec nic (a po shlédnutí tohohle filmu snad jen na co zemřela), neoslovuje mě její příběh tolik, co by chtěl. Zbývá jen ocenit kompletní herecký kvartet: Judi Dench je suverénně nejlepší, Kate Winslet jako její mladá verze plná sil předvádí další parádní výkon, Jim Broadbent svého Oscara určitě nedostal omylem a Hugh Bonneville vypadá, že jen vlaje za svou partnerkou hlavně proto, že to přesně vystihovalo existenci manžela Johna až do propuknutí zhoubné nemoci.(16.5.2005)

Velice hluboké, fundované a působivé drama stavící svůj příběh na průběhu Alzheimerovy choroby. Možná, že kdyby vztah obou hlavních protagonistů byl vykreslený méně sladce, vyzněl by ještě působivěji a já bych mohl přidat i pátou hvězdu.(26.10.2005)

• - Dame Jean Iris Murdochová, ztvárněná ve filmu, byla britská prozaička a filozofka irského původu. Její romány jsou většinou fantaskní povahy s filozofickým podtextem. Typické jsou časté odkazy na díla Tolstého a Dostojevského a další ruské realisty. (kenny.h)