• Česko

Příběh jedné ženy

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / USA, 2001, 91 min

Oscar 1 : Herec VR - Jim Broadbent + 2 nominace: Herečka HR - Judi Dench, Herečka VR - Kate Winslet . . . . . . .Zlatý Medvěd - výběr(8.3.2004)

Krásné zpracování tématu lásky, kterou neoslabí opravdu nic. Myšlenkově bohaté a opravdu sympatické, nesmírně precizně odehrané, těžko hodnotit, kdo z titulní čtveřice odvedl nejlepší práci.(25.10.2007)

Ďalší z prípadov, kedy je hĺbka námetu silnejšia než jeho filmové zpracovanie. Kolega, sčítaný v Murdochovej tvorbe, mi oponoval, že práve moja neznalosť jej diela je dôvodom môjho chladného postoja. Ale Johna Nasha som takisto vôbec nepoznal a ČISTÁ DUŠA ma dostala. Pretože vedela, ako mi má jeho príbeh ukázať v čo najpútavejšej forme. Tento film je jemný a kultivovaný, ale bohužiaľ aj rovnako fádny a nenápadný, ako postupný odchod Iris do večnej temnoty. Nebyť tých skvelých hereckých výkonov, išlo by o načisto nevýraznú a veľmi rýchlo zabudnuteľnú jednohubku z televíznej obrazovky.(31.7.2002)

Tento film se mi velmi líbil, ale způsobil mi takovou depresi, že už bych se na něj podruhé asi raději nedívala. Jak člověka dokáže změnit nemoc a jak nemocný člověk (ne vlastní vinou) trápí své okolí je děsivé. Námět je zajímavý (a bohužel opravdu ze života) a herecké výkony přesvědčivé.(26.10.2005)

Film odohrávajúci sa v dvoch časových rovinách zobrazuje vývoj vzťahov medzi dvoma ľuďmi v rôznom veku a hlavne v rôznych životných situáciách. Sú tu zobrazené charaktery ohňa a vody, ktoré k sebe by nemali patriť, ale cestu si našli a vydržali až do staroby. Lenže v starobe sa z ohňa, pričinením "priateľa Alzheimera" stala zamznutá voda - ľad.... V snímke, ktorý útočí na city, je zobrazená i táto ťažká choroba, ktorá nebolí, ale ktorá ponára myseľ človeka do úplne iného sveta, do ktorého brány však nikto nemá kľúče..... Film je klasicku drámou, avšak začiatok bol taký slabučký, že som mal každú chvíľu chuť vypnúť televízor. Postupom času sa tempo rozprávania zrýchlilo - ale výsledný čas bol len priemerný ....(24.1.2004)