• Česko

Příběh jedné ženy

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / USA, 2001, 91 min

• kingik

Velmi nevýrazné drama, které převážně nudí a to i přes zajímavý výkon Judi Dench a Kate Winslet.(21.2.2009)

Krásné zpracování tématu lásky, kterou neoslabí opravdu nic. Myšlenkově bohaté a opravdu sympatické, nesmírně precizně odehrané, těžko hodnotit, kdo z titulní čtveřice odvedl nejlepší práci.(25.10.2007)

Zpočátku mi dělalo celkem problém rozdýchat to neustále narušení chronologie příběhu, kdy v jednu chvíli sledujete mladičkou, spontánní a volnomyšlenkářskou Iris, a v druhé chvíli starou, ztrácející se a bezbrannou paní Iris, nicméně výsledný efekt je velmi silný a právě ona retrospektiva umožňuje hlubší procítění náhlé nemoci, která zcela ochromila filozofku a spisovatelku s velkým citem pro jazyk a poetiku. // Křehké drama o ženě, která konfrontovala svět pečlivou volbou slov a která ve stáří slova ztratila.(27.11.2007)

• mandes

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $16,153,953(23.1.2007)

Tento film se mi velmi líbil, ale způsobil mi takovou depresi, že už bych se na něj podruhé asi raději nedívala. Jak člověka dokáže změnit nemoc a jak nemocný člověk (ne vlastní vinou) trápí své okolí je děsivé. Námět je zajímavý (a bohužel opravdu ze života) a herecké výkony přesvědčivé.(26.10.2005)

• - Dame Jean Iris Murdochová, ztvárněná ve filmu, byla britská prozaička a filozofka irského původu. Její romány jsou většinou fantaskní povahy s filozofickým podtextem. Typické jsou časté odkazy na díla Tolstého a Dostojevského a další ruské realisty. (kenny.h)