• Česko

Příběh jedné ženy

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / USA, 2001, 91 min

Pomalé, citlivé, skvelo zahrané. Tak trochu nenápadný film so zaujímavo vykreslenou hlavnou postavou...(25.6.2006)

Smutný a dojemný snímek, který ovšem lépe zvládnutý mohl dát daleko víc. Takhle se mi zdálo, že režisér chvílemi tápal a spoléhal na to, že všechno zachrání herecké výkony. Ty jsou u celé čtveřice opravdu skvělé, ale u takového filmu to bohužel nestačí.(20.4.2003)

• Madison

Príbeh jednej veľkej lásky, ktorá prežila všetko a bola dokonalým znázornením večných citov muža k žene podaných cez samotné literárne diela Iris = aspoň tak to bolo naznačené. Všetko, po čom túžila v skutočnom živote a zdalo sa jej, že to neexistuje, vkladala do svojich diel bez uváženia nad tým, že jej život bol plnohodnotnejší než si myslela. Imponoval mi svet plný románov a potreby vydania svojich myšlienok na povrch, pretože schopnosť napísať aspoň pár riadkov, ktoré budú vychádzať zo samých útrob ľudskej duše, je jedinečná a slúži ako drobná motivácia pre diváka (mňa), ktorý sa chce uberať podobným smerom. Škoda však, že pri jednotlivých filmových sekvenciách načisto postrádajúcich nápaditosť, som od nudy umierala.(18.8.2008)

Odkládala jsem Iris v domnění, že to bude hodně smutné a depresivní. Bylo. Ale i laskavé a citlivé. Kate Winslet jako mladá bohémská filosofka a Judi Dench, která "ztratila slova", odehrály své role s veškerou možnou úctou k postavě. Líbilo se mi, že děj nepostupuje suše chronologicky, ale formou nápaditých prostřihů do Irisina mládí.(1.9.2004)

Tento film se mi velmi líbil, ale způsobil mi takovou depresi, že už bych se na něj podruhé asi raději nedívala. Jak člověka dokáže změnit nemoc a jak nemocný člověk (ne vlastní vinou) trápí své okolí je děsivé. Námět je zajímavý (a bohužel opravdu ze života) a herecké výkony přesvědčivé.(26.10.2005)

• - Dame Jean Iris Murdochová, ztvárněná ve filmu, byla britská prozaička a filozofka irského původu. Její romány jsou většinou fantaskní povahy s filozofickým podtextem. Typické jsou časté odkazy na díla Tolstého a Dostojevského a další ruské realisty. (kenny.h)