Čaj s Mussolinim

• Itálie Tea with Mussolini (více)

Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři bez ohledu na válku a diktátory... Florencie, léto 1935. Malý Luca, nemanželský syn švadleny a lehkomyslného obchodníka, se po smrti matky nemá kam vrtnout. Před sirotčincem jej zachrání až místní spolek britských dam z lepší společnosti, kterým místní za zády přezdívají Škorpiónky. Luca v nich získá přísné, i když místy trochu potřeštěné dobré víly, které jej naučí nejen citátům ze Shakespeara a společenskému chování, ale vnuknou mu též lásku k italské kultuře, kterou jeho rodné město překypuje. Renesanční sochy, obrazy a architektura ve spojení s důstojností a starosvětskou naivitou starých dam vytvářejí idylický svět, který ovšem záhy přerve druhá světová válka. I ta je však pro Škorpiónky příležitostí ukázat své britské kvality: nezdolnost, nebojácnost a nesmírnou oddanost kráse města, které si zvolily za svůj druhý domov... Franco Zeffirelli natočil Čaj s Mussolinim v šestasedmdesáti letech a vnukl mu mnohé autobiografické prvky. Hvězdně obsazený snímek (v rolích Lucových opatrovnic se představily Judi Denchová, Maggie Smithová, Cher, Joan Plowrightová či Lily Tomlinová) má jemně nostalgický tón dětské vzpomínky, dýchá z něj však hlavně optimismus, něha a humor. (Česká televize)

golfista

Na osudech několika anglických ( a amerických) žen je vykreslena situace v Mussolinim ovládané Itálii v době, kdy se Itálie přidává na stranu Německa až po dobu obsazení britskými vojáky. Ne tolik silný příběh aby chytnul za srdce, ale slušné obsazení a herecké výkony drží film nad průměrem. ()

NinadeL

Od kino premiéry jsem ten film častokrát neviděla, ale teď je mi po repríze jasné, jak moc dobrou službu udělal pro všeobecné akceptování válečné Itálie. Málo platné, v běžných filmech je to pořád jen zlé a jednostranné Německo, ale Itálie žila se svým Ducem o celých 11 let déle... Osudy starších anglických dam a jedném americké židovky jsou zvoleny s grácií a rozmyslem. ()

Rex Mundi

Súhlasím s Brunom, že to nakoniec nebolo až také skvelé, ako som čakala. Ale príbeh a film je určite za 3* a polovicu by som ešte pridala za dobré herecké výkony. Príjemný a smutný relaxačný film. ()

Anderton

Nemám príliš v obľube vojnové filmy a obdobie druhej svetovej vojny. Na druhej strane mám rád kostýmové drámy so ženami, kúzliacimi množstvo životných múdier. Ďalej mám zafixovanú Cher z filmov Maska a Moonstruck ako veľmi príjemnú herečku, takže jej ďalšia hlavná postava ma veľmi potešila. Pri Čaji s Mussolinim som pred časom strávil príjemné popoludnie pred televíziou, ale pil som pri ňom kávu. ()

meave

Ako sa britské dámy popasovali s vojnou. Pár dobrých príbehov sa tu nájde, ale ústredný príbeh je slabší. Nenarúša však celkový dojem príjemného obyčajného filmu o neobyčajných ladies, ktoré pijú čaj o štvrtej. A keď povie o štvrtej, tak o štvrtej. Nie o štyri pätnásť! ()

Slarque

Cher a pár britských dam v příběhu, který měl být vyprávěn mnohem lépe. Práce kameramana a herců sice film drží nad vodou, ale připadá mi to, jakoby se tvůrci nemohli rozhodnout, zda chtějí natočit drama nebo komedii. Výsledkem je naprosto průměrný film bez jediné opravdu dramatické či jednoznačně vtipné scény. ()

Sandiego

Plejáda výborných herců nedokáže film zbavit popisnosti, sentimentality a nepřekvapivého děje, ale i díky toskánskému prostředí působí výsledek dostatečně příjemně. ()

slunicko2

Vyplatí se věřit Mussoliniho slibu? 1) 76letý otevřeně homosexuální režisér, narozený ve Florencii, ve svém snímku s autobiografickými prvky nostalgicky vzpomíná na lidi, pod jejichž výchovnou perutí vyrůstal. "Škorpiónky" tvořily jen malou část několika desítek tisíc Britů, trvale žijících v Itálii před druhou světovou válkou. 2) Kombinace toskánského génia loci s esenstvím britství, jak jej představuje např. Lady Hesterová (Maggie Smithová), vytváří unikátní atmosféru, která už sama o sobě je dostatečným odůvodněním, proč film shlédnout. ()

Aleee89

Film mě zaujal v televizním programu ihned, a to hlavně svým hereckým obsazením. Obsazením hlavně dvou anglických skvělých hereček staré školy - Maggie Smith a Judi Dench. Ty mě nalákaly, ale když jsem se dozvěděla, že tam například hraje i Lily Tomlin, Cher, na kterou jsem byla strašně zvědavá, prostě jsem se musela dívat. Film stojí hlavně na výkonech skvělých hereček. Ovšem příběh je to taky nesmírně zajímavý. I když co o válce zajímavé není, že. Jenže tady je válka podána z pohledu žen, tudíž z úplně jiného úhlu. Není to o bitkách, ale o duších, což nesmírně vítám. Zkrátka a dobře - film se mi líbil. ()

Chrysopras

Snímek vystupující z řady mistrova díla slabším hodnocením... je opravdu slabší. Provedením ani hereckým obsazením mě to vůbec neuhranulo. Námět je sice zajímavější, ale víc jak na průměr to opravdu nestačí. ()

Martin741

Pekny film o meste Florencia z roku 1935 a o meniacom sa vztahu Talianov k postarsim anglickym damam. Ucast Judi Dench /Golden Eye/ potesi. 76 % ()

Streeper

Film má jednu velkou nevýhodu a to, že je až moc dlouhý na příběh, který se stává zajímavým až ve druhé polovině filmu. V první polovině se setkáváme se všemi postavami a uděláme si na ně obrázek, Maggie Smith nemohla dostat jinou roli, přesně takové jí sednou na tělo. Lily Tomlin se zase postarala o vtip, Joan Plowright tam byla jediná rozumná, Judi Dench jsem si v tomhle filmu zamilovala a Cher byla femme fatale. Je opravdu málo filmů, kde by veškeré hlavní role ztvárnili ženy a za tenhle jsem opravdu ráda. Je to dojemné a napínavé, ale místy i nudné. ()

1frida2

Takový trošku sladkobolný snímek, ale kvůli hereckému obsazení, kulisám, černému humoru svérázných hrdinek a vůbec, kvůli celkové atmosféře, mě ten film potěšil a tak nějak se mi na něj příjemně dívalo. Citová záležitost. ()

andrii

Obřad čarodějek - cukřenek. Osladí to černému, náletu vlajek. Drží si svůj šálek dějin, tein podávány v muškátovém porcelánu. Nechá do něj stékat už jen med renesance, žádný lítý, vařící se éter. Pocitový doušek, litý z konvice, po lžičce, rezidentními hospodyňkami, na svém dvoře. ()

farmnf

Něco jako válečná komedie, stojí za kouknutí ale odvaz od toho nečekejte. Příliš naivní a vykonstruované. ()

Tynulinka

Musím říct, že jsem od toho filmu nic moc nečekala, asi proto mě docela mile překvapil :) Není to sice žádný extra úžasný příběh, ale ty babičky (starší dámy) jsou milé a pro relax u filmu ideální. ()