Jurský park 3

Jurský park 3

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 2001, 92 min

• Lateef

Větší než obvykle?? Blbější než obvykle?? Dynamičtější než obvykle?? Kratší než obvykle?? V pohodě, všechno je na skladě. Nikdy jsem k téhle dinosauří megavýdělečné sérii nepřivykl a rozhodně tak neučiním ani po třetím dobrodružství. Efekty stále velmi dobré, ale atmosféra se zcela zakryla hávem nepřítomnosti, drtivá většina akčních scén nevyděsí, protože je předvídatelná a navíc se stále opakuje, a jestli jsem se měl smát těm několika málo "vtipným" scénám, tak tedy slabikuji obligátní ´ha ha ha´. Nejdražší, nejméně výdělečný, nejkratší a nejpitomější díl série, kterému se téměř vyhnul i T-Rex. Smutné. 93 miliónů dolarů(rozpočet)/368,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/93 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(7.10.2008)

Solidní akce bez hvězdných manýr i ambicí narýsovaná kolem pevného středobodu s názvem Sam Neill. Navíc Spinosaurus té přeceňované mediální hvězdě zvané T-Rex ukázal, kdo je na Isla Sorna ředitel a celé to stihne skončit, než se z vyzvánějící hromady ještěřího trusu dovalí smrad až do vašeho obýváku. Kvituji, že se jedná o poslední díl, protože jinak by už raptoři při lovu komunikovali přes mobilní telefony a snad by i časem založili terapeutickou skupinu o mottu: "Vegetariánství je cesta"…(15.6.2012)

Tretie pokračovanie úspešného "Jurského Parku" už nerežíroval Steven Spielberg. Podujal sa na to Joe Johnston a musím povedať, že natočil celkom dobrý rodinný, dobrodružný film. Znova sa môžeme vrátiť na ostrov Isla Sorna, do ríše naklonovaných dinosaurov. Potešilo ma, že sa do príbehu navrátil doktor Grant, ktorého si zahral Sam Neill. Dej má rýchly spád a tie prehistorické príšery vyzerajú veľmi presvedčivo. S progresívnosťou prvej časti sa to nedá porovnávať, ale aj tento snímok dokáže pobaviť. ***(12.5.2011)

Kvalitné remeslo, ktoré si poctivo naplnilo svoje nijak vysoké ambície. Dvaja najväčśí dinosauri sú nám ukázaní hneď na začiatku, následuje množstvo solídnej akcie (a neodmysliteľných logických nezmyslov) a v poslednej tretine sa nám vo vzdušných priestoroch dostáva veľmi príjemného a dovtedy nevideného prekvapenia. A to všetko v krátkej stopáži, ktorá nedovolí ani raz sa pozrieť na hodinky. "Malý" film, ale po jeho skončení som bol načisto uspokojený.(10.8.2002)

To, co bylo v původním Spielbergově nezapomenutelném filmu originální a nové a co bylo ve Ztraceném světě ještě vcelku slušně sežvýkáno, je tady podáváno bez nejmenší špetky originality a inovace, spíš je to mnohem horší a vaří se z vody. Dinosauři se přestali chovat jako zvířata a proměnili se ve vraždící stvůry libující si v krvi a pronásledování, jejich image obyčejných tvorů chovajících se podle zákonů přírody je v tahu, nevzbuzují zájem, napětí, o strachu nemluvě a pro tvůrce byl zřejmě vrchol děsu ukázat oběť překusovanou vejpůl, navíc dinosaurem, který k tomu očividně neměl zas až tak nějaký důvod. To je nutně musí srážet na roli necharismatických monster a ničí to jejich potenciál. Navíc zde ani není plně dodrženo chování zvířat: jednou disponují neuvěřitelnou inteligencí (s důrazem na neuvěřitelnou – které zvíře bude předstírat naložený exponát, aby mohlo rafnout?), podruhé jsou to tupci nejvyššího řádu, kteří se snad kdysi museli vyhubit sami, a některé žertíky jsou skutečně trapné, viz. vyzváněcí dinosaurus. Digitalizace se o něco zhoršila, a přestože triky jsou na velmi slušné úrovni, ztratili dinosauři jejich zhoršením oproti předchozím dílům značnou část ze své realističnosti, která právě dělá Jurský park Jurským parkem. Nějaký propracovaný a fungující tým postav nečekejte: museli byste být retardovaní, abyste nedokázali od začátku rozpoznat, kdo a kdy bude zlikvidován a kdo naopak nutně musí přežít. Z nových tváří výrazně nezaujme nikdo, na druhou stranu se tým pohybuje v rámci průměru, a tak jedinou slušnou osobou zbývá Allan Grant, a to pouze proto, že zůstal tím samým mrzoutem z prvního dílu. Pokud ale něco opravdu naštve, tak je to uječená a hysterická postava Amandy Kirbyové. Po několika minutách, které stráví na plátně, si začnete se slastným úsměvem představovat tuto dámu překusovanou tyranosaurem, jak se v tomto způsobu smrti režisér vyžívá. Co je ale o dost horší, že nenastane žádná situace ani scéna, kdy byste nevěděli, že nebudou trable. Jakmile se skupina dá na pochod, předem odhadnete, na jakém místě a jak bude napadena, v čemž vám zdatně pomůže sám kameraman, když ono místo zabere hezky poeticky osvětlené ve středu záběru. Na závěr mě napadá, že pokud budou ve světě Jurského parku ještě dlouho dinosauři udržováni při životě, tak se za takových pár tisíc let můžeme dočkat jejich návratu k moci, což nám hezky potvrzuje poslední scéna.(29.8.2005)