Říjnové nebe

Scénografie:

Barry Robison

Kostýmy:

Betsy Cox

Dojemný snímek, kterému na kráse dodává i fakt, že byl natočen podle skutečné události. Hlavní myšlenka tvoří podstatu celého filmu: jít za svým cílem přes všechny překážky a nevzdat to za žádnou cenu.(27.1.2008)

Mám rád tyhle filmy, o nichž dopředu víte, co přesně vám nabídnou a přesto jim skočíte na špek a v závěru se jen těžko bráníte slzám. Cílený útok na city funguje v Říjnovém nebi zásluhou sevřené režie i "pravdivého" námětu. Ten kluk měl sen, nebál se vystoupit z řady, porušit rodinnou tradici a jít vlastní, v té době poněkud výstřední cestou. Nejen Damoklovým mečem přetaveným do podoby uhelných dolů připomíná Říjnové nebe Billyho Elliota. Billy i Homer řeší problematický vztah s otcem i s bratrem. Billy i Homer jsou ve své činnosti podporování předně chápavým učitelem. Billyho i Homera hrají výborní mladí herci… atd. Říjnové nebe funguje jako dokonale promazaný stroj. Nenudí, dojímá, rozesmává a přijatelně patetickým způsobem říká, co každý ví, totiž, že sami nejlépe víme, po čem toužíme. Přidejte si standardně skvělého Chrise Coopera, Ishamův pestrý soundtrack, přimhuřte oči nad některými lacinějšími klišé a buďte pro jednou vděčni za tyhle hořkosladké hollywoodské lety ke hvězdám. 80% Zajímavé komentáře: kleopatra, movie, Le_Chuck(5.8.2009)

Mám ráda filmy o lidech, kteří se nenechali odradit, kteří si - považováni okolím za blázny - věřili a nejenže "to aspoň zkusili", ale nepřestávali na svém snu pracovat a nebýt těch dojímavých klišé jako když nenáviděná hornická helma leží vedle stojánku s fotkou vědeckého idolu nebo pohled do hvězdného nebe při klesání výtahu do šachty nebo ten konec s tátou, vlastně nebýt "příkras", které film zřejmě měly pozvedat (a divákovo srdce a slzné váčky polechtat), ale v mých očích mu byly naopak medvědí službou, bych byla (ráda) štědřejší, protože ten film by na to býval měl.(8.3.2006)

Nádherný příběh o jednom splněném snu, o to silnější, že je založen na skutečných událostech. Vrchol režijní tvorby Joe Johnstona.(7.10.2013)

Jake Gyllenhaal je ten pravý herec na roli houževnatého snílka. Nijak originální film snažící se z diváků vyždímat nějaké ty slzy (hádky s otcem, nepochopení městečka, leukémie, nezdary, těžká dřina v dole, trable s láskou - je tu všechno). Ale Jake je vážně skvělý a díky jemu film nezabředne do přílišného sentimentu.(26.7.2012)