Říjnové nebe

Robert Dalva

Kostýmy:

Betsy Cox
  • mandes

rozpočet : $25 million tržby celosvetovo : $34,675,800(24.12.2006)

Špinavé, zaprášené ulice malého banského mestečka, otec hrdý baník uznávajúci len fáranie a americký futbal, brat starajúci sa len o svoje a mama trpiteľka, v podstate však jediná spriaznená duša z rodiny chalana, ktorý bol iný ako ostatní jeho spolužiaci. Predovšetkým túžil niečo v živote dokázať a tak ujsť pred svojim osudom baníka... Tak z takého prostredia a pomerov pochádzal Homer Hickam - snílek s hlavou v oblakoch. Krásny životopisný film podľa skutočnej udalosti o človeku, ktorý sa z absolútnej nuly a totálnej diery vypracoval až na konštruktéra vesmírnych rakiet. Zo všetkého najkrajšia je na filme myšlienka, že keď človek skutočne niečo chce a ide si tvrdohlavo za tým, tak aj napriek nepriazni osudu a tvrdým podmienkam, má šancu na úspech. Šanca tá je tu vždy, len ju treba uchopiť a už nepustiť. Oceňujem aj peknú réžiu a nadpriemerné herecké výkony. Pre mňa zatiaľ najlepší Joe Johnston. 80/100(5.6.2015)

Homer Hickam se nenechal zlomit a tvrdišíjně si šel za svým snem, kterého se nechtěl vzdát. Snít je moc pěkné, ale ještě lepší je svůj se uskutečnit.(23.10.2008)

O snoch, splnených, nesplnených, o ceste, ale hlavne o prekážkach, ktorých je na ceste za snom neúrekom. O tom je tento skutočný príbeh. Rodiný film, ktorý ma dokázal pohltiť aj keď ničím výnimočným neoplýva. On je proste výborne zahraný a natočený so všetkými tými klišé, ktoré sú naštastie podávané s citom a rozumom. Váham, váham, ale nakoniec idem nižšie (otrasný slovenský dabing) a dávam veľmi silné 4 hviezdičky filmu, ktorý by si zaslúžil lepší vysielací čas ako v sobotu poobede. A filmu pri ktorom som si spomenul na jednu životnú pravdu: "Cesta bez prekážok nevedie nikam."(22.10.2005)

Téměř jsem zapoměl, jak hezky může u filmu mrazit! Když raketoví kluci poprvé úspěšně odpálí do vzduchu do několika metrů svou raketu, je to parádní zážitek! Ano, zážitek - a u televize! Aneb co neustále několik statisíců lidí na Zemi nechápe - a dívá se na filmové maniaky skrze prsty -, tak o tom jsem se já osobně včera 26.02.2010 opět přesvědčil, že existuje! Ten příjemný pocit zadostiučinění, že 108 minut sledování pěkného filmu stálo za to. Spokojenost! Zpočátku, než si chlapci v čele s výborným Gyllenhaalem uvědomí, že výzkum raket je jejich životním snem, tak sice snímek trochu pomaleji odsýpá, ale při prvním testování se dějová linie rozjede, a ve zběsilém tempu ji do závěrečných titulků nic nezastaví. Johnstonovi se navíc bravurně povedla zakomponovat linka vyprávění s důlními problémy, a každá minuta Říjnového nebe se tak zdá být velmi důležitá. A v kontextu i je... Velikou zásluhu zde má Homerův otec v podání Chrise Coopera, hraje bezchybně. A i když vše nakonec skončí tak, jak lze od prvních minut očekávat, stejně se na konci nelze zbavit pocitu, že vás to silně dojalo, pobavilo, a krásnější příběh jste dlouho neviděli...(27.1.2010)