• Česko

Kobra

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1986, 84 min

• nunka

Áno, cool Stallone sám proti zbytku sveta, likviduje všetkých a všetko a od začiatku je jasné, kto vyhrá. Stupidno drsné béčko (na ktoré som sa po dlhom čase dala nahovoriť) a po vzhliadnutí som mala chuť podrobiť si celý svet:)(1.11.2008)

Cobra je přesně ten typ typického akčního filmu osmdesátých let. Takové osmdesátky už dneska nikdo nedokáže okopírovat. Tu krutost, brutalitu a realitu v jednom spolu s pefektním hlavním hercem a jeho kopou hlášek prostě nikdo nedokáže vyrovnat. Co naplat, že střih scén je tady jak u idiotů. V prvním záběru vidím zábranu v pořádku, po druhý hoří, po třetí je na křivo a nehoří, počtvrtý je na křivo, hoří a tváří se v pořádku. Střihač asi tenkrát moc hulil, ale nemůžu říct, že to by mě rozčilovalo. Veškeré akční scény byly opravdové, neskutečně kruté a neuvěřitelně husté. Sly je tady za nadboha. Je šíleně nasranej a tváří se maximálně drsně. Nejdřív v krámě pokropí psychopata a pak si kleštěma štípe deset dnů starou pizzu. Do toho dostane případ a nemá člověkovi problém říct "Máš právo mlčet". I takové dokázali bejt postavy, dnešní době už je bohužel jiná, já se ale pořád moc rád vrátím k téhle, aby mi připomnělo, co mě vlastně naučilo mít rád filmy.(28.6.2013)

Pro 80. léta velmi specifické béčko se silnou atmosférou, dokonalými dialogy (scénář psal sám Stallone) a sám Sly je tu perfektní, řekl bych že nikdy předtím ani potom už nebyl tak cool jako tady v roli nekompromisního poldy Mariona Cobrettiho. Je velká škoda že Stallone nikdy nenatočil víc filmů s Georgem Cosmatosem (RAMBO 2), tahle spolupráce mohla být ještě hodně plodná.(14.3.2008)

Cobra..Cobretti??? aha kobra(11.11.2010)

"Cobra" sice v prvé řadě vyrazí dech coby jeden z nejhysteričtějších konzervativních eposů na téma hraničářské spravedlnosti v americké kinematografii, ale současně nabízí i řadu dílčích fascinujících prvků. Projekt je vedený jako adaptace knihy "Fair Game" od Pauly Gosling, ale podle té vznikl také novější stejnojmenný film s Williamem Baldwinem a Cindy Crawford. Z předlohy tedy "Cobra" přejímá pouze premisu o ženě na útěku před zabijákem (v originále je jím nájemný vrah), kterou ochraňuje svéhlavý policista. Motivy s fanatickou sektou hrdlořezů i fašounským fízlem, který je lékem světa nemocného zločinem, pocházejí čistě z hlavy scenáristy, kterým byl sám Stallone. Kapitolu samu pro sebe pak představuje stylizace filmu, který svou ponurostí, špinavostí i expresivně ztvárněnými mordy evokuje dobové giallo filmy. Pak je tu duo antagonistů, kteří se oba pohybují na hranici parodie a campové mocniny - svého času se v souvislosti s dobře medializovanou PR hašteřivostí Stallonea a Schwarzeneggera spekulovalo, jestli má být dřevěný záporák odkazem na topornost představitele Terminátora, ale spíše se nabízí ho vnímat jako prostě pokus o ultra monstrózní esenci zla (která jen shodou okolností vypadá jako Arnold ;)). Ještě hůře z toho ale vychází Stallone a jeho hrdina. Bez růžových brýlí chlapeckého nadšení, skrze něž figura vyznívá jako nehorázně hustý borec, se ze střízlivého pohledu Marion Cobretti ukazuje jako neskutečně směšná karikatura, která v sobě po vzoru Frankensteinova monstra spojuje ikonické atributy mužnosti - kymácivá chůze Johna Waynea a sirka v koutku úst po vzoru Chow Yun Fata v kombinaci se sedmdesátkovými brýlemi, nikdy nesundavanými rukavicemi a nařvaným rancem v upnutých džínách. Při zhlédnutí po letech pak obzvláště představí, jak moc je film nesoudržný, a nezáživný.(29.3.2015)

• - Původní délka filmu měla přes 2 hodiny. Bylo odstraněno několik násilných i akčních scén. David Rasche měl ve filmu také větší prostor. (Fenk)

• - Novela Fair Game Pauly Goslinové, podle které Kobra vznikla, se v roce 1995 dočkala dalšího zpracování. Neslo název Jako štvaná zvěř a dvojici Stallone - Nielsonová nahradili William Baldwin a Cindy Crawfordová. (Divočák)

• - Zabijákův nůž byl speciálně pro film navržen designérem Hermanem Schneiderem. (Fenk)