Rambo II

• slovenský

Rambo II

Akční / Dobrodružný / Thriller / Válečný

USA, 1985, 94 min

Alzheimerova choroba tohoto filmu metastázovala do jeho největšího fanouška Ronalda Reagana. Patří mu to.(19.2.2003)

„Doba sa zmenila.“ – „Ako pre koho.“ RAMBO II nemá s originálom veľa spoločného. Iste, sú tu rovnaké postavy Johna Ramba (Sylvester Stallone) a jeho mentora, plukovníka Trautmana (Richard Crenna túto svoju rolu neskôr pekne sparodoval v ŽERAVÝCH STRELÁCH II po boku Charlieho Sheena). Ale to je asi tak všetko: kým originál bol temný, ambiciózny a „psychologicky vážny“, dvojka, na ktorej scenári okrem Stalloneho pracoval James Cameron (!), sa odráža smerom k pôvabnej komiksovej akcii. Od určitej chvíle sa tvorcovia definitívne odtrhnú z reťaze: pijavice, mučenie elektrickým prúdom, šípy s vybuchujúcimi hrotmi, rotačné guľomety a majestátny Rambo, vynárajúci sa za chrbtom soka v daždivej džungli z masy bahna. Druhou stranou mince by bolo, keby boli dialógy typu „Pane, máme tentokrát šancu vo Vietname vyhrať?“ –„Tentokrát je to na tebe, John.“ mienené vážne. Ale to radšej riešiť nebudeme.(25.12.2004)

Pokračování kultovního filmu "First blood" se nese ve zcela jiném duchu. Zatímco v jedničce vyniká zejména boj muže proti muži a schopnost přežití a obrany v divočině, zde uvidíme snad všechny druhy boje (kulomet, nůž, bombardér, luk). Není zde tolik silných a dojímavých scén jako v jedničce, ale některé tu jsou ("Rambo, nezapomeneš na mě"). Zkrátka "Rambo dvojka" je efektní akčňák typický pro 80.léta. Avšak je i něčím výjimečný a nezapadá do akčního standartu osmdesátých let.(14.9.2005)

Oscar 1 nominace: Střih zvukových efektů(13.4.2004)

Mě se to líbilo skoro víc než díl předchozí. Nejdřív jsem se ale musel vyzbrojit větší dávkou nadhledu. Místy to bylo ale nečekaně realistické. Oceňuji zejména scénu "po slibu.“ Jen nějakou hlubší myšlenku v tom, proboha, nehledejte!(17.8.2005)

• - Když jeden z osvobozených rukojmí pálí z Rambova (Sylvester Stallone) vrtulníku na ruský stroj, zasáhne jej tak, že mu ustřelí raketomet, jenž dopadne na strom u domu. V následující scéně je raketomet zpět na vrtulníku. (rakovnik)

• - Spoluautor scénáře James Cameron se nechal slyšet, že napsal první verzi scénáře a Stallone v něm učinil jisté změny. Po vydání filmu byl „politický obsah“ považován za sporný. Cameron to komentoval tím, že on napsal „akci“ a Stallone přidal „politiku.“ (HellFire)

• - Rambo II byl prvním filmem, který byl v Americe uveden do více než 2000 kin najednou. (Divočák)