Addamsova rodina

Rodina Addamsovcov

Komedie / Mysteriózní / Horor

USA, 1991, 96 min

Úžasně černohumorné:-)(30.5.2002)

Z Čech není k Addamsově rodině zájmově ani věcně tak daleko. Idea dobráckých strašidel víceméně normálního rázu s vlastní rodinou, lidskou podobou, svébytnými zálibami jejích členů, které tak šokují jednorozměrovou konformitu, je v podstatě hrabalovsky pábitelská. Zejména v prvních epizodách má seriál pozoruhodnou úroveň a přímo hýří skutečnou invencí. Revoluce v pojetí strašidelného žánru je dokonána - někdo sbírá housky, jiný se s úspěchem věnuje bílé magii (EDUDANT A FRANCIMOR propukají v bouřlivý potlesk). Co zůstává přesto i nadto, to je geniální smysl pro humor, pro poientaci klíčových scén, skvělý výběr herců bez výjimky s úspěchem balancujících na hranicích vážného a absurdního i ironicky podávaného nadpřirozena. V některých částech jakoby se jinak svébytní Addamsovi blíží zcela realistické duchařině starší české komedie KAM ČERT NEMŮŽE se svůdnou Mefistofelou tehdy mladičké Jany Hlaváčové. Anglosaská suchost podávaného humoru je ovšem původní i ve svých parodických nebo parodizujících zahroceních. Tento druh humoru zaručeně působí bez ohledu na to, vyvolá-li smích. Posiluje, nabízí tolik potřebný nadhled nad balast všedních dnů svých stále oddaných diváků. Koná přepotřebnou misi. Pro všechny, kdo chtějí a jsou na to připraveni, bez rozdílu stejně.(23.4.2008)

Krásně stylizované, černý humor je opravdu vtipný a ne jen cynický nebo krutý jako v některých současných filmech. A výborní herci v čele Juliou(7.6.2003)

Bývali doby, kdy jsme se se ségrou na tohle dívali dvakrát denně týden v kuse...(13.8.2006)

Vynikající film, který jsem opravdu zbožňovala .. Christina už navždy bude v mých očích Wednesday.(28.5.2008)

• - V pôvodnom seriáli (od r. 1964) bol strýko Fester bratom Morticie. Vo filme je bratom jej manžela Gomeza. (toi-toi)

• - V místě, kdy si Gomez a Festr pouští černobílý film z dětství, hraje hudba, která zazněla ve filmu Cotton Club. (pávek)

• - Za první víkend film vydělal 25 milionů dolarů. (Karlos80)