Světla páteční noci

Friday Night Lights

Drama / Akční / Sportovní

USA, 2004, 112 min

Tak tohle je po VZPOMÍNCE NA TITÁNY další výborný snímek z prostředí amerického fotbalu. Zbývá snad jen dodat, víc takových.(14.8.2009)

Můj kamarád mě informoval, že Světla páteční noci jsou mnohem lepší než Vítězové a poražení a tak jsem se neuvěřitelně těšil, že možná první film, co může překonat nejlepší sportovní snímek od Olivera Stona a tak jsem oba filmy srovnával. Naštěstí jsem srovnávání nechal už při prvním zápase, jelikož by Světla páteční noci v mých očích dopadly velice špatně. Nejen, že film zaostává ve všem, jak v hereckých výkonech(nikdo mě nepřišel tak výrazný), v dynamice zápasů, cool záběrů a hlavně v napětí v zápasech. Zde mě bylo naprosto jedno, jak celý film dopadne, vůbec jsem nebyl přikován k sedadlu a necítil sílu soupeřů. Spíše jsem cítil falešné emoce, které tahal z diváků zpomalenými záběry, možná je to z toho, že jsem většinou srovnával a možná na podruhé si užiji více. Bohužel kamerou stojí většinou mimo hřiště a řeknu to asi tak, opět Vítězové a poražení zůstali neporaženi a tak bych hodnotil film 2 hvězdičky, ale když nebudu srovnávat, tak jsem byl průměrně spokojený a o jednu hvězdičku navyšuji, ale asi hlavní u tohoto filmu je nečekat mnoho jako když jsem čekal já. Nejedná se v žádném případě o nejlepší film o americkém fotbalu, Peter Berg nám natočil stejnou pohádku, kterou jsme už mohli vidět v jiných filmech a tak mé hodnocení 3 hvězdičky...(2.3.2008)

Není to lepší než Stoneův Any Given Sunday, takže o nějakém extrémním úspěchu a ódách na dokonalost bych raději nechal zapomenout. Peter Berg se ukazuje jako kvalitní režisér, který má velmi dobrý cit pro tempo a jeho filmy nenudí. BB Thornton opět ukazuje svoji třídu. Hlavní je neočekávat naprostou bombu, kterou z tohoto snímku někteří uživatelé dělají.(2.8.2007)

Měl jsem možnost se footballu zhruba půl roku aktivně věnovat a způsob jakým Peter Berg vykreslil tréninky, zapálení, očekávání, tvrdost i týmovou soudržnost je naprosto přesná a toho si na Světlech páteční noci vážím nejvíc.(19.1.2010)

Zdaleka nejlepší sportovní snímek, jaký jsem kdy viděl. Myslím, že v mém případě to je v souvislosti s tématikou téměř nenapadnutelný argument... Už konečně ten Super Bowl aspoň trochu chápu!(17.2.2013)