Světla páteční noci

Friday Night Lights

Drama / Akční / Sportovní

USA, 2004, 112 min

Tak tohle je po VZPOMÍNCE NA TITÁNY další výborný snímek z prostředí amerického fotbalu. Zbývá snad jen dodat, víc takových.(14.8.2009)

Friday Night Lights od pána Berga je testosteronový nárez a je mi jedno,že scénar nezodpovedá náročným požiadavkám!To čo dokázal Berg z tohto snímku vyťažiť a v zápäti previesť na filmové plátna je úžasne!Podobných snímkov je mnoho,avšak takáto atmosféra nebola vytvorená ani u"Any Given Sunday"!To čo mi tam chýbalo,som tuna našiel!Snímok nieje preplnený hviezdnym obsadením,ale ohuruje svojím hviezdnym prevedením..!Rýchla kamera,strih,"našľapaná hudba",zdojnásobené emócie,akcia no proste jazda!Prevedenie niektorých scén doslova berie dych,ktomu trochu režisérskeho umenia(spomaľovania...)a výsledok na seba nenechá dlho čakať!Očakávam od Petra Berga ešte veľké veci-v mojich očiach ide o novú dynastiu réžie..!YEAH!(dúfam,že ma nesklame:)(24.2.2008)

Berg je Bůh a nedivím se, že mě to baví neustále opakovat. Jen málo režisérů dokáže vyjadřovat emoce i přes silnou vrstvu klišé a tak láskyplně se rochnit v patosu jako právě Berg, který se prostě narodil k tomu, aby točil videoklipové akční nářezy. Natočit sportovní drama o americkém fotbalu tak, aby bavilo i člověka, který nezná pravidla, nezajímá se o nějaké maníky z Texasu a nadevše uznává starý dobrý evropský "soccer", to chce kumšt a Berg mě během téhle takřka dvouhodinové jízdy napříč státní fotbalovou ligou opět přesvědčil, že je v něm mnohem víc, než si většina lidí myslí. Smekám, tleskám a jdu si pustit seriál. Jestli je minimálně z poloviny vydařený jako film, asi začnu zámořskou NFL bedlivě sledovat.(18.8.2008)

Perfektní. Na to, že si se sportem ve filmech moc netykam tak se mi to líbilo moc. Kamera byla sice trochu roztřesená, ale i tak parádní. Styl kterým je film natočenej je skvělej a dynamickej a hudba (Explosions In The Sky), která všechno podkresluje, je dokonalá. Dávám hodně poctivý čtyři hvězdy.(16.7.2009)

A máme tu další americké drama o národním americkém sportu zvaném americký fotbal, a to podle skutečných událostí. Když jsem viděl své první drama o americkém fotbalu, tak jsem byl nadšený. Ale už je toho opravdu nějak moc. Navíc tenhle film nenabízí o mnoho více, než jiná dramata jako např. Gang v útoku či Návrat na vrchol. Nebylo zde absolutně nic, co už by nebylo nikde jinde, a v tomhle případě už je mi i tak nějak jedno, že to je podle skutečných událostí. Já jsem člověk, který nemá americký fotbal v lásce, neznám jeho pravidla, nikdy jsem neviděl žádný zápas v tomto sportu (možná maximálně jen pár minut někdy v noci, když jsem přepínal TV kanály), a tak je pro mě tolik filmů o tomto sportu už opravdu hodně. Ale nechci tomuhle snímku křivdit jen kvůli tomu, že už jsem viděl několik jiných filmů o tomto sportu, a tak hodnotím poctivě tak, jak to cítím. U tohoto dramatu jsem se nenudil, drželo mě v napětí, dějově to bylo docela zajímavé a roztřesená, skoro dokumentární, kamera byla příjemným oživením. A Billy Bob Thornton je jednoznačně kladem tohoto filmu, ovšem mladí herci za ním nikterak nezaostávají. A tak snad jediné, co mi zde vadilo, byly právě scény z fotbalových utkání, ale chápu, že bez nich by tento film nemohl fungovat. Takže po pečlivém zvážení uděluji nadprůměrné čtyři hvězdičky.(13.7.2009)