Popelka (TV film)

Pohádka / Muzikál

Československo, 1969, 100 min

Jedno zrnko popela, jedno zrnko písku...!!!(27.10.2008)

Existence dvou českých filmových POPELEK si nutně vynucuje, když ne srovnání, pak určitě porovnání. Filmová barevná verze s Libuší Šafránkovou v titulní úloze a Gottovým rozevlátým tenorem je rozvinutější, viditelně ovlivněná vkladem východoněmecké kinematografie a bohatší či štědřejší výpravou, přesto však jasně česky svá. O několik let starší televizní pohádka je o poznání "popelkovější" a popelkově skromnější už svým černobílým zpracováním. Tehdy mladičká Eva Hrušková upoutává právě svým mládím a odlišnou, snad více rodinnější polohou pojetí Popelky. Tulák-trubadúr v Třískově romantickém a současně civilním podání je vedle dalšího zpívajícího herce Jiřího Štědroně dalším hudbotvorným prvkem tohoto neobvyklého pohádkového muzikálu s krásnými melodiemi Angelo Michajkova a něžnými texty Ivo Fischera. Za pozoruhodné považuji i výkony Ladislava Peška v roli krále a Dany Medřické jako Popelčiny macechy. Nezapomenutelná líbeznost této pohádky ji činí nezapomenutelnou i po desetiletích. A tak lze výsledek porovnání, jehož potřebnost jsem prezentoval v úvodu tohoto komentáře, shrnout do věty, že jedna z nejvýraznějších představitelek princezen v našem filmu prezentovala moderní pohádku více blízkou dospělým, zatímco druhá, důvěrnější a jakoby ztišenější a v dobrém slova smyslu tradičnější pohádka televizní, natočená ne náhodou ženským tvůrčím týmem Božena Němcová-Jarmila Turnovská-Vlasta Janečková, je bližší dětem a bukolicky idylické náladě klidu rodinného krbu.(27.1.2008)

Velice příjemné zpracování jedné z nejkrásnějších pohádek. Vznikla sice pro televizi ve skromných kulisách, ovšem to není žádná vada na kráse. Herecké obsazení je také skvělé zvláště mladičká Eva Hrušková a sympatický dlouhán Jiří Štědroň ač nejsou herci, podávají kvalitní herectví a s nimi Jan Tříska, Dana Medřická a Svatopluk Beneš. Snad jedinou vadou na kráse této kouzelné pohádce s krásnými písničkami je to, že "Tři oříšky pro Popelku se mi líbí víc. Ale to bude nejspíš tím, že jsem "Oříšky" viděl vícekrát a nedovedu si bez nich představit Vánoce. P.S.: Dana Hlaváčová si představitelku Dory střihla i v "Oříškách".(3.7.2006)

Ani nevím přesně proč, ale tato Popelka je mi mnohem milejší než Tři oříšky pro Popelku. Možná je tím černobílým materiálem, možná písničkami "jen kolovrátku zpívej...", možná takovou zvláštní poetickou atmosférou, možná Danou Medřickou v roli macechy, možná tím, že to není na sněhu, možná tím, že to nedávají pořád dokola v TV a možná tím, že Eva Hrušková je taková mnohem křehčí a éteričtější než Libuška Šafránková.(24.12.2008)

"Poslušně hlásíme neznámá cizinka dosud nepřišla." Nejvíc mi utkvívají v hlavě Třískovy komentáře a písničky a pak nápad dát vedle sebe Štědroně a Hruškovou. On dva metry, ona metr padesát... :) Ale celkem příjemná věc, taková na nedělní odpoledne.(19.11.2014)

• - V 83. minutě filmu, když princ (Jiří Štědroň) jede v kočáře, je v dáli vidět moderní patrový dům. (M.B)

• - Herečka Dana Hlaváčová, která ztvárňuje Dorotu, hraje Doru i ve filmu Tři oříšky pro Popelku (1973). (acruj)

• - Autorem textů písní je Ivo Fischer. Zajímavostí je, že ve zpěvnících, případně na stránkách věnovaných hudbě, můžete nalézt více slok, než zazní ve filmu. Na dotaz v archivu ČT, jak k tomu mohlo dojít, sdělili: "Lze předpokládat, že také v případě písně "Popelka" došlo k jevu, se kterým se můžete setkat u mnoha dalších českých děl - filmová skladba se stane oblíbenou a vlivem lidové tvořivosti se k ní přidá ještě několik dalších veršů nebo slov, které se pak šíří dál." (sator)