Saw: Hra o přežití

Saw: Hra o prežitie

Hra o prežitie

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 99 min

Tak tahle pila má opravdu ostré zuby, i když místama trochu narezlé. Ke kladům nutno přičíst hutnou, tíživou atmosféru, několik vynikajících napínacích scén a jednu megalekačku. Na druhé straně je tu nepřesvědčivý herecký výkon Cary Elwese v roli doktora Gordona, trocha toho tradičního klišé (opět prupovídky či nesmyslné váhání před tím, než někoho odprásknu) a pak závěrečná pointa. Ta sama o sobě je velmi, velmi překvapivá a šokující, ale je až moc "na efekt" a zpětně v logice děje vyhlodává pořádně velké otvory. Přesto pod čtyři* nepůjdu, to by si taková podívaná, kterou lze s potěšením označit za silnou kávou pro průměrnou diváckou obec (kamarád mi povídal, jak během promítání v jednom irském kině zažil houfné opouštění kinosálu), nezasloužila.(8.1.2005)

Po prvotnom šoku z naturalistickej atmosféry a morbídnych (samo)vrážd... som sa začal nudiť. Nepomohli ani zaujímaví herci (Elwes, Glover, Meyerová) v nezaujímavých rolách a prekombinovaný scenár so šialeným rozuzlením. Z finálnej pílky budem ešte nejaký čas mimo, ale spriaznená CELA s Jennifer Lopezovou sa mi páčila oveľa viac. "Prvú" SAW pokladám za preceňovanú záležitosť (ktorej ale výrazným plusom je fakt, že trápny Jigsaw v nej má maličký priestor).(31.8.2005)

Režie, kamera a hudba velmi dobré, scénář občas velmi nápaditý, občas klišé na klišé, herci tak akorát, atmosféra skvělá, závěrečná pointa trapná - v průměru jsou to u mě velmi slušné 4 hvězdičky. Více povedených hororů v kinech!(2.4.2005)

Perverzní sadistická hra. Dostat člověka do situace, kdy neexistuje jiná možnost než jednoznačná volba, buď sám zabiješ nebo zemřeš. A mimochodem - běží ti čas. Autor „hrátek“ musel být vždy překvapen, co v sobě odhalí za sílu ta zmatená pološílená osoba (ještě nedávno člověk) aby se dostala z pasti a zachránila to jediné důležité ..... život. Několikrát tady padlo srovnání s Mlčením jehňátek (*****) a Sedm(*****) s tím nesouhlasím, oba filmy to byl prostě skvost po všech stránkách, přesto ani Saw není špatný film. Rozhodně je originální.(6.3.2005)

Motiv hry jakožto všeurčující rámec celého filmu, konzistentnost, pocity bezmoci z toho, že váš život zcela spočívá v rukou někoho, pro kterého je skutečně jen hračkou, postavy drcené vědomím, že tahle hra je skutečná a že „it soon will be OVER“ – tak tohle všechno v Saw není. Při pohledu na strukturu filmu si nemůžu pomoct, abych nedošla k názoru, že výsledek je sice v rámci možností zvoleného konceptu nejspíš tím nejlepším, co se dalo natočit, ovšem na to, aby se to dalo považovat za skutečně dobrý film, by potřeboval od základu přepsat. Že se mi tu nelíbí postava vševědoucího vypravěče Lawrence? Že vedlejší linie z vnějšího světa rozmělňuje hlavní (? o tom by se s postupem času dalo s úspěchem pochybovat) děj a ke konci už hodně působí jako úryvek z německé televizní produkce? Že kvůli obkecávačkám a nekonzistentnosti, jíž především se Saw liší od Sedm, zůstává po skončení pouze pachuť prvního náčrtku scénáře, z kterého koncept čouhá jak střeva šikovně vykuchané figurky, a zbyl jen pocit, že tohle mělo rozhodně nakročeno? Že tohle všechno mi brání, abych snímku uvěřila a opravdu ho brala vážně? To je skutečně jen můj problém, neboť všechny tyhle, z mého pohledu berličky, jsou v tomto pojetí pro další posun snímku nezbytné. Na pár místech je někdy až bolestivě vidět laxnost scénáristy, který očividně moc nepřemýšlel nad tím, jak se jeho věty budou ztvárňovat (vidím to živě před sebou: „X střelí Y. Y se zhroutí, nehýbe se. (…) Y se zvedne, pouze postřelen.“ Žel bohu, když jsem viděla střelbu přímo doprostřed hrudníku, nikdo mi nenamluví, že jsem se jen blbě dívala a že rána šla ve skutečnosti o půl metru vedle.). Punc běžné (hnidopich by snad řekl i brakové) produkce narušuje jen začátek se svou atmosférou vrženosti z běžné existence do naprosté zrůdnosti, přesahující naše chápání, a závěr, za který by se nestyděl ani Shymalan. Nicméně moje „game“ je „over“ a já své štěstí na přežití, ani na ucelenější snímek a afmosféru v příštích dílech pokoušet rozhodně nehodlám.(4.12.2007)

• - Časopis Empire zařadil film v žebříčku nejlepších filmů všech dob na 499 místo. (TheCrook)

• - Detektivové zaznamenají spuštěný alarm ve skladu na ulici "Stygian Street". Stygian je i název prvního filmu Jamese Wana, ve kterém rovněž hrál spoluautor scénáře Saw Leigh Whannell. (don corleone)

• - Film byl nominován na Saturn Award americké Akademie science-fiction, fantasy a hororových filmů. Nominacii si také odnesl Cary Elwes za Nejhrůzostrašnější úlohu z Filmových cen MTV. (imro)