Saw: Hra o přežití

Saw: Hra o prežitie

Hra o prežitie

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Austrálie, 2004, 103 min

Scénář: Leigh Whannell .. Game Over. Po skončení snímku jsem v přítmí kina ještě chvíli seděl a intenzivně si užíval právě skončeného psychicky náročnějšího (to mám rád) snímku a zejména pár minut staré a opravdu nečekaně šokující pointy!! Teď pár hodin poté sedím doma a přemýšlím, co „pitvat“ dříve. Zda-li originální aspekty nebo naopak dírky ve scénáři (dané hlavně onou pointou), či typické nelogičnosti (toaleta) a klišé (Alison/detektiv vs. Zep apod.). Nenakousnu raději všechno a nečekejte nějaké rozseknutí kladných i záporných problému filmu, protože nejlepší je Saw vidět, ale rozhodně tohle nechtějte nezažít! Film začíná bez průpravy okamžitě. Blik a jsme v umývárně. Ovšem zdejší počáteční scény na mě atmosfericky moc nezapůsobily a také díky slabším hereckým výkonům jsem se (opravdu jen) lehce nudil. Pak se naštěstí přidaly doktorovy flashbacky a seznámení s dosavadním „dílem“ Jigsaw. Přes postupné, dějově druhořadé, detektivní vyšetřování a několik povedených lekaček se v místy rychlém klipovém střihu přiblížíme k poslední třetině filmu, která dosavadní výtečně i průměrně kvalitní epizodky těžce „přeřezala“ a převálcovala! Pocity které Vám poté půjdou po těle jsou dosti mrazivé a zaručuji, že po skončení budete mít o čem přemýšlet. Prostě drsný, zvrhlý psycho thriller, u kterého se doporučuji na chvíli zamyslet nad tím, zda i Vy by jste patřily do skupinky „vyvolených“ pro tuto hru!? Na závěr by mě zajímalo, proč Saw srovnáváte s výtečným Se7en? Je to jen laciný a distribucí oblíbený marketingový tah na který tupě skáčete?.. Moje závěrečné hodnocení, které tady bohužel hvězdičkami nelze vyjádřit je, i přes několik kvalitativních zakolísání, pevných 90%!(4.4.2005)

Perverzní sadistická hra. Dostat člověka do situace, kdy neexistuje jiná možnost než jednoznačná volba, buď sám zabiješ nebo zemřeš. A mimochodem - běží ti čas. Autor „hrátek“ musel být vždy překvapen, co v sobě odhalí za sílu ta zmatená pološílená osoba (ještě nedávno člověk) aby se dostala z pasti a zachránila to jediné důležité ..... život. Několikrát tady padlo srovnání s Mlčením jehňátek (*****) a Sedm(*****) s tím nesouhlasím, oba filmy to byl prostě skvost po všech stránkách, přesto ani Saw není špatný film. Rozhodně je originální.(6.3.2005)

Minimálně po prvním zhlédnutí horko těžko rozdýchatelná záležitost. 90% Zajímavé komentáře: Lima, Adrian, Renton, monolog, Brouk, belldandy, Radko, anais, Pacco(25.2.2005)

Good. Good. Extrémní fyzický a psychický teror alá Kostka, v trochu jiném podání. Celý film je hodně dobrý, ale stejně má své mouchy. Degradování vraha na to, že nosí trapný plášť typu Purpurové řeky 2 nehledě na to, že ho policajti mohli pohodlně asi tak 40x zabít. Jinak však dobře vypointované a vesměs originální. Srovnání se Sedm se asi nevyhnu takže ať to máme rychle za sebou. Sedm je o mnoho dospělejší a postava vraha je tam naprosto perfektní, oproti tomu v Saw je to jen takový odvárek aby to dobře vypadalo. Jinak ale spokojenost. A ještě jeden film z kterého autoři stoprocentně čerpali ne-li přímo vykradli je Šílený Max.(28.9.2005)

Saw je velmi zajímavě vymyšlený a natočený film. Hry, v kterých trápí jistý jedinec (oslovení vrah si z jistých důvodů odpustím :o)) hraje se životy jiných a dává jim na vybranou kdo přežije. Nechápu kdo mohl vymyslet trápení lidí v podobě např. helmy co vám rozdrtí čelist pokud si ji nesundáte klíčem, který je v břiše vašeho přítele. Film není tak drastický jak by se čekalo, pokud vás nerozhodí nějaké to přehrabování ve střevech a trocha krve. Skvěle zamotaně jednoduchý film v kterém až dokonce není vše tolik jasné jak si myslíte. Osobně jsem si myslel, že jsem přišel na jedince páchající toto zlo po pár minutách, ale jak jsem zjistil na konci skutečnost byla o kousek vedle... Hudba k tomuto filmu je skvělá, hlavně v závěrečné scéně. Dynamická a zrychlená kamera se přesně hodí do videoklipovému tempu některých scén. Atmosféra je jiná než u většiny hororů. Zde se snaží ukázat uzavřenou místnost v ní se odehrávající drama, což nefunguje na 100% z důvodu častých odskoků z umývárny. Škoda, že režisér neukázal více her(snad nejsem takový sadista :o)) a příběh točící se hlavně okolo umývárny a vracející se flashbacky do minulosti mi nepřijde tolik zajímavý. Film má jisté mouchy,mezi které podle mě patří chvilková zdlouhavost a nevýraznost některých herců. Ovšem hlas v telefonu nemá naprostou chybu, moc rád bych ho využil k vyprávění pohádek malým dětem ... :o))(23.1.2005)