Klan létajících dýk

Čína / Hong Kong, 2004, 119 min

Yimou Zhang

Xiaoding Zhao

William Kong

Filmový básník Yimou Zhang napsal (natočil) svou další básnickou sbírku. Tentokrát víc o lásce než o soubojích, ale se všemi známými vizuálními "vychytávkami" předchozích snímků. Je to krásné se na tyhle obrázky koukat.... Tentokrát je sice příběh trošku moc "překvapivý", ke konci dost předvídatelný, ale to zpracování (spolu s Ziyi Zhang :)... to přebíjí všechny obsahové nedostatky.(29.3.2005)

Oscar 1 nominace: Kamera(27.1.2005)

Tento film hodnotím se smutkem ve tváří a chutí do něčeho kopnout. Minulé dílo Yimou Zhanga hrdina byl nádherný film, který mě usadil a ukázal jak vypadá spojení dokonalého výtvarného pojetí filmu a nijak nezaostávající herci. Klan lét. dýk byl pro mě velká šance pro další film co se mnou udělá divy, ale k mé smůle je to jedno velké zklamání. Výtvarná stránka je hezká, ale pouze hezká. Ne tak dokonalá jako v Hrdinovi a ani herci nejsou tak skvělí. Hudba je nudná a v celém filmu se nenajde mnoho scén, které by vyskočily k nadprůměru. Všichni básnili o scénách v bambusovém lese nebo hraní slepé dívky na ozvěnu s bubny, ale ani jedna z těchto scén není nijak úžasná, dokonalá ani fascinující. Nevím, kde se stala chyba, ale Thang si myslel, že si po Hrdinovi asi může dovolit vše. To co předvedl s digitálními triky je fakt totální hrůza. nezlobte se na mě, ale digitální dýky, krev nebo zpomalené záběry na letící kamínek, to je na mě mnoho. Závěr celého filmu je lehce spackaný a i přes lehké mrazení v zádech bych to natočil trochu(hodně) jinak. Zklamání za 3*, které jsou z milosti.(21.6.2005)

Když jsem se na tenhle snímek dívala, stále jsem měla uvnitř sebe bohabojný pocit, že nebudu schopná ho docenit, protože k asijské kinematografii, zejména té akční, nemám takový cit... jak se tak ale dívám, tak jsem jej dle hodnocení ostatních spíše "přecenila" (avšak uvnitř mě samotné je to mistrovská podívaná)...(28.5.2006)

Výtvarně precizní, obsahově prázdné až primitivní a v konečném hodnocení nijaké. Bohužel vizuální zpracování protentokrát nepřebije vše ostatní a utahaná road movie po čínských lesích tak vynikne zejména dokonalým barevným sladěním (nic nového pod sluncem), velmi dobrou choreografií a zajímavými hereckými představiteli. Přehršel digitálních triků je mi nesympatický stejně jako otřesné dějové zvraty, které jakoby z oka vypadly Cimrmanům aneb „Já nejsem tvůj otec, já jsem tvůj syn“. Na pohled krásná podívaná, která je vevnitř prázdná až to zabolí a velmi krutě se tříští na pár epizodek bez tempa...(20.4.2005)

• - Kameraman Xiaoding Zhao získal za svoji práci nominaci na Oscara. Snímek získal i nominaci na Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Další nominace, konkrétně na cenu Saturn americké Akademie science fiction, fantasy a hororu, získala herečka Ziyi Zhang, kostymérka Emi Wada, režisér Zhang Yimou a snímek měl velké šance také jako Nejlepší fantasy film. (imro)

• - Hlavní píseň snímku nazpívala světoznámá operní pěvkyně Kathleen Battle. (imro)

• - Ve snímku měla původně hrát Michelle Yeoh. (imro)