Klan létajících dýk

Akční / Fantasy / Dobrodružný / Romantický

Čína / Hong Kong, 2004, 119 min

Yimou Zhang

Xiaoding Zhao

Na tenhle film jsem napjatě čekal od chvíle, kdy jsem ho nestihl v kině a musím říct, že čekání se vyplatilo.Charismatický hlavní hrdina-policista dostává echo na "dívčí" dům, v němž nalézá talentovanou, leč slepou dívku o níž předpokládá, že ona jest dcerou zemřelého vůdce obávaného Klanu létajících dýk. Inkognito jí pomáhá při útěku a cestuje s ní napříč pustinou. Skrze nebezpečí smrti a lásku, skrze krajinu staré Číny, aby na konci objevil pravdu a oba dva si našli cestu ke svému srdci. Audiovizuální slast ze sledování opět předčí vše z "Továrny na sny" a choreografie soubojů či dlouhé záběry na krajiné scenérie vyrážejí dech. I když příběhově slabší, jak režisérův předchozí opus Hrdina, mne film velmi potěšil, ne-li dostal.(21.8.2007)

Yimou po politicky chladnom HRDINOVI zaostruje po vzore TIGRA A DRAKA na lásku, city, komornosť a poetiku. Obrazovo i hudobne je jeho dielko nádherné, emocionálne pôsobivé. Diskutabilné je ale teatrálne zafarbenie dialógov a hlavne nezvládnutá koncepcia identít postáv (tých všetkých štyroch!), v ktorých sa po druhom dejovom zvrate nevyzná ani besná sviňa. Ale celkový dojem diváckeho rozplynutia sa nad nádherou filmovej poézie prežíva. Decentný kinematografický relax.(3.6.2005)

(2,5* - za hezké malůvky)(7.3.2010)

Oscar 1 nominace: Kamera(27.1.2005)

Vizuálně naprosto odzbrojující báseň, která navíc spíše než počítačovými triky útočí na diváka nádhernou přírodou a to jak v detailech jednotlivých lístků, tak v monumentálních scéneriích. Navíc závěr se symbolickým zasněžením, které bere dech nejen že je vrcholem obrazové krásy filmu, ale navíc díky citlivé, až "bolavé" emocionální vypjatosti snad stačí sám o sobě na plné hodnocení (po skončení jsem opravdu pár minut jen bezmocně seděl a hleděl)... Po druhém zhlédnutí musím bohužel připustit, že filmy jako Hrdina, či Tygr a Drak nabízí o poznání větší obsahovou hloubku, popř. filozoficky hodnotnější poslání, zatímco Klan létajících dýk v tomto poněkud skřípe, protože je vystavěn na obyčejné romanci se slabšími dialogy, jenže stále se jedná o natolik orgastickou podívanou, že mu to výjimečně odpustím. 9/10(12.10.2008)