Klan létajících dýk

Čína / Hong Kong, 2004, 119 min

Yimou Zhang

Xiaoding Zhao

William Kong

Scénář: Feng Li, Bin Wang, Yimou Zhang .. Nevídaná kráska Severu, krásnější nad ní ve světě není. Jeden její pohled stačí, aby padlo město. Druhý pohled a zhroutí se trůn. Žádné město, žádná říše se netěšily takovému obdivu jako tato kráska. .. Další kousek z dílny Yimou Zhang je opět audiovizuálně překrásný, ovšem příběhová linie je ještě slabší než ve filmu Hrdina. Dějové zvraty mají minimální efekt a celkový dojem zavání prázdnotou, až běda.(20.1.2006)

Vizuálne krásna balada o láske. Možno trošku slabšie ako Hero, ale za scény kedy mi chodil mráz po chrbte niesom ochotný čoby len jednu hviezdu ubrať (aj keď by asi bolo kde).(3.1.2006)

Opravdu krása. Nedosahuje sice ani zdaleka takové síly jako "Tygr a drak", takže mi nepřijde fér tyhle díla srovnávat..."Klan létajících dýk" se může pochlubit dobře vystavěným příběhem, kdy opravdu jen tušíte, jak by to všechno mohlo být dál, ale nevíte. Herecké výkony ústředního tria jsou dechberoucí - především v závěru příběhu, kdy se situace vyhrotí a vše spěje k nevyhnutelnému finále...Tím se vlastně dostávám k tomu, co vás uzemní ze všeho nejvíc - samozřejmě - je to formální stránka filmu. Jak zvuk, tak především obrazy jsou přímo neskutečné - od bojové/ taneční choreografie, přes kostýmy, nádherné lokace (natáčelo se i na Ukrajině) až po nadpozemsky krásnou Zhang Ziyi...Ano, někdy vás to může až odtrhnout od samotného příběhu, tak jako mě - uprostřed filmu jsem se přistihnul, že přemýšlím nad tím, jak je "obyčejná" bříza ve skutečnosti nádherným stromem a proč jsem si toho nevšimnul dřív...I kvůli tomu prostě nemůžu dát víc než 4*, ale i tak to jsou hvězdičky naprosto zasloužené...A ještě jedna věc - jednou se chci projít bambusovým lesem!(11.5.2005)

(2,5* - za hezké malůvky)(7.3.2010)

Pokud Hrdina disponoval zvláštním kouzlem mnohoúhelného vyprávění a pouze lehce naznačenou, avšak působivou pointou, pak Klan létajících dýk přináší lineárně vyprávěnou love story a až příliš okatě vykalkulovaný konec, který přehání hraní na divákovy city. Není tak ničím víc než nádhernou vizuální esejí, ve které Zhang pro svou touhu po absolutní kráse zcela opomněl to, co je pod ní. V Hrdinovi se po pozlátkem barev a geniálních choreografií skrýval velice zajímavě odvyprávěný příběh o počátku čínského státu a také o podstatě hrdinství a tyranie, v Klanu se však po tímto pestrým pozlátkem skrývá pouze značně vybledlá love story, kterou nezachrání ani překvapivý zvrat v 3/4 filmu. Pokud by se Yimou Zhang více věnoval postavám po celou dobu a dal jim nějaký vnitřek, pak by snad závěr dostal emotivní sílu, ale takhle se nedostává nad pouhou fascinaci zobrazovaným. Zbyl mi skutečně jen pocit vytříbeného estetična spojený se žluklou pachutí samoúčelnosti, schematičnosti a prázdnoty. Přesto právě svým vizuálnem patří Klan k filmům, které stojí za vidění – i proto, že narozdíl od Hrdiny je více spojený s reálitou – jak souboje, tak scenérie působí poněkud více z této planety, neboť zjevně ubylo CGI a wire-fu, což vůbec není na škodu. Kamera a choreografie triumfují. Na druhou stranu zamrzí místy až příliš konvenční soundtrack.Výsledek? Pro mou maličkost zklamání, přesto zajímavý film.(10.12.2004)