Klan létajících dýk

Čína / Hong Kong, 2004, 119 min

Yimou Zhang

Xiaoding Zhao

William Kong

Pokud Hrdina disponoval zvláštním kouzlem mnohoúhelného vyprávění a pouze lehce naznačenou, avšak působivou pointou, pak Klan létajících dýk přináší lineárně vyprávěnou love story a až příliš okatě vykalkulovaný konec, který přehání hraní na divákovy city. Není tak ničím víc než nádhernou vizuální esejí, ve které Zhang pro svou touhu po absolutní kráse zcela opomněl to, co je pod ní. V Hrdinovi se po pozlátkem barev a geniálních choreografií skrýval velice zajímavě odvyprávěný příběh o počátku čínského státu a také o podstatě hrdinství a tyranie, v Klanu se však po tímto pestrým pozlátkem skrývá pouze značně vybledlá love story, kterou nezachrání ani překvapivý zvrat v 3/4 filmu. Pokud by se Yimou Zhang více věnoval postavám po celou dobu a dal jim nějaký vnitřek, pak by snad závěr dostal emotivní sílu, ale takhle se nedostává nad pouhou fascinaci zobrazovaným. Zbyl mi skutečně jen pocit vytříbeného estetična spojený se žluklou pachutí samoúčelnosti, schematičnosti a prázdnoty. Přesto právě svým vizuálnem patří Klan k filmům, které stojí za vidění – i proto, že narozdíl od Hrdiny je více spojený s reálitou – jak souboje, tak scenérie působí poněkud více z této planety, neboť zjevně ubylo CGI a wire-fu, což vůbec není na škodu. Kamera a choreografie triumfují. Na druhou stranu zamrzí místy až příliš konvenční soundtrack.Výsledek? Pro mou maličkost zklamání, přesto zajímavý film.(10.12.2004)

"Vysílám tě na výzvědné poslání. S dýkou v zádech budeš přesvědčivější." Tak to je určitě pravda. Dle mého skromného názoru byla tato spartakiáda s bodnými a sečnými zbraněmi zacvičena na vysoké výkonnostní úrovni, srdeční záležitosti boji nijak neuškodily a nekonečné množství podivnými směry poletujících ostrých předmětů rozhodně stálo za pokoukání. A co teprve ty úžasné barvy. Třeba fialová, modrá nebo dokonce zelená. Dalších třináct barev, které spolehlivě rozeznám, zde již nebudu rozpitvávat, neboť nechci ostatní uživatele uvádět v němý úžas.(6.1.2016)

Nevím, čím to je, ale Klan létajících dýk mi v paměti moc dlouho nezůstal. Z toho je zřejmé, že to nebude tak dobrý film(?). Ale hned po návratu z kina jsem mu udělil 4****, tak mu je asi nechám. Pamatuji si některé konkrétně souboje, které se mi dost líbily a pamatuji si finále. Jinak nic moc. Uvidíme, co na to budu říkat, až se k tomu někdy zase dostanu... Každopádně horší než Hrdina nebo Tygr a Drak.(16.3.2005)

Po skončení titulků mi na mysl vyskočilo několik přídavných jmen jako jednoduchý, předvídatelný, absurdní, místy nechtěně směšný, nedodělaný. Tak se dá stručně popsat děj.. Proč tomu filmu pak tedy dávám takové hodnocení? Kvůli hudbě, vizuální stránce a kukadlům Ziyi Zhang. Sice kvůli lovestory (které bylo hlavním tahounem filmu) byl potlačen zbytek příběhu, což bylo naškodu... Ale!! na druhou stranu vidět několik povedených soubojů a závěrečnou „bitvu“, SPOILER kde si dva bláznivě zamilovaní chlápci vyřizují účty v krásném podzimním odpoledni měnící se na bouřlivou zimu KONEC SPOILERU, byl pohled k nezaplacení … Klan létajících dýk je pro mě opět jeden z filmů, u kterých jsem se příjemně odpočinula a hlavně bavila (ať už chtě nebo nechtě). Co víc si přát? :o)(11.4.2010)

Yimou po politicky chladnom HRDINOVI zaostruje po vzore TIGRA A DRAKA na lásku, city, komornosť a poetiku. Obrazovo i hudobne je jeho dielko nádherné, emocionálne pôsobivé. Diskutabilné je ale teatrálne zafarbenie dialógov a hlavne nezvládnutá koncepcia identít postáv (tých všetkých štyroch!), v ktorých sa po druhom dejovom zvrate nevyzná ani besná sviňa. Ale celkový dojem diváckeho rozplynutia sa nad nádherou filmovej poézie prežíva. Decentný kinematografický relax.(3.6.2005)

• - Protože západní publikum by v úvodních scénách filmu od sebe nedokázalo kvůli uniformám rozeznat Jina a Ťina, Jin při rozhovorech jí buráky, aby byl nějak odlišný. (Morien)

• - Scénu, kde Jin (Takeshi Kaneshiro) trhá ze hřbetu koně květiny pro Mei (Ziyi Zhang), se měla natáčet na louce plné pestrobarevných květin. Štáb kvůli tomu zaplatil zemědělcům, aby na určenou louku vysázeli mnoho druhů květin. Plán se ale nezdařil, a tak museli filmaři rychle najít jinou louku plnou květin. Obdobné improvizace se dostalo i finálnímu souboji, neboť na původně avizované místo tehdy přes noc překvapivě napadal sníh.
    (Jacinda)

• - Scéna, v níž tanečnice Mej rozeznívá desítky bubnů pomocí rukávů vlajících šatů, má původ v obrazu z dynastie Tchang. (CatcherBlock)