Klan létajících dýk

Čína / Hong Kong, 2004, 119 min

Yimou Zhang

Xiaoding Zhao

William Kong

Výborná vizuální a zvuková stránka, to jsou dva největší klady filmu Klan létajících dýk, pokud se od nich totiž oprostíme, zůstane jen chatrná love story, která se při jediném záchvěvu větříku rozpadne jako domek z karet. Ale proč bychom to dělali, vždyť ten film těží svou krásu jednoznačně z těchto prvků. Dynamicky natočené, a hlavně skvěle ozvučené, scény Wuxia to je přesně ta největší síla, která z něj vychází. Kromě toho film diváka zaručeně dostane i výběrem lokací a příběhy, které se k nim poutají...(8.2.2006)

Nevím, čím to je, ale Klan létajících dýk mi v paměti moc dlouho nezůstal. Z toho je zřejmé, že to nebude tak dobrý film(?). Ale hned po návratu z kina jsem mu udělil 4****, tak mu je asi nechám. Pamatuji si některé konkrétně souboje, které se mi dost líbily a pamatuji si finále. Jinak nic moc. Uvidíme, co na to budu říkat, až se k tomu někdy zase dostanu... Každopádně horší než Hrdina nebo Tygr a Drak.(16.3.2005)

Jin doprovází Mei ke klanu létajících dýk. po cestě zabijí mnoho vojáků. na konci putování je čas, dozvědět se kdo je kdo. režisér Y.Zhang si mě získal už Hrdinou. že boj povýšený na tanec má být základním stavebním kamenem snímku, nám je předvedeno již v úvodu při ,,hře na ozvěnu". nechápu, kde stále bere nové nápady pro své akčně vizuální umělecké polohy. jak dokáže vnést poezii do letícího šípu, ale hlavně do DÝKY. na lásku není čas, vojska se blíží. Láska. jako by tam tak nějak překážela., ale i zde čeká něco překvapivého a neskutečně silného. Y.Zhang je pro mě básník a Z.Zhang je krásná. dokonale patří do této pestré hry barev. lituji všechny, kteří si nemůžou tuto báseň vychutnat v parádním DTS.(2.3.2006)

• zelvopyr

... a úplně nejzajímavější mi přišlo, když jsem dlouho po zhlédnutí letemsvětem procházel jednu z recenzí, a asi z únavy jsem četl "klan létajících DÝH" ... nad čímž jsem nechal rozletět fantazii, jak skvělý film by to mohl být ;-))(4.11.2011)

Oscar 1 nominace: Kamera(27.1.2005)