poster

Klan létajících dýk

 • Čína

  Shi mian mai fu

 • Čína

  十面埋伏

 • anglický

  House Of Flying Daggers

 • Slovensko

  Klan lietajúcich dýk

Akční / Fantasy / Dobrodružný / Romantický

Čína / Hong Kong, 2004, 119 min

Režie:

Yimou Zhang

Kamera:

Xiaoding Zhao

Producenti:

William Kong
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Morien
  *****

  Obrazová báseň. Poezie pohybu. Tragédie citu. Vášnivý příběh o lásce v nepravou chvíli, dvojité zradě, pocitu viny, touze a bolesti. Nebývale sugestivní hudba umocňuje režisérovy hrátky s obrazem, postavy jednají přirozeně a procítěně, herci jim propůjčují, co můžou. Takeshi a Ziyi jsou opravdoví talenti. Naprosto mě odzbrojila scéna na rozkvetlé louce... Zamilovanost jim oběma z tváří a výrazu naprosto čiší, a následné prchání před císařovými vojáky ruku v ruce za doprovodu velmi silného hudebního motivu, je pro mě naprostým požitkem až na půdu, kam nevedou schody. ♥♥♥(20.12.2007)

 • Le_Chuck
  *****

  Vizuálne krásna balada o láske. Možno trošku slabšie ako Hero, ale za scény kedy mi chodil mráz po chrbte niesom ochotný čoby len jednu hviezdu ubrať (aj keď by asi bolo kde).(3.1.2006)

 • kiddo
  ***

  Klan se mi kvůli očím permanentně zdviženým v sloup sledoval mimořádně špatně. Zhang se nerozhodně potácí kdesi mezi shakespearovskou tragédií, červenou knihovnou po čínsku a hrdinským vizuálním opusem, aniž by naplnil aspoň jedno z toho. Že je příběh nemístně jednoduchý, do mrtě předvídatelný a spoléhá na hloupé zvraty, by se ještě dalo snést, pokud by vzbouzel nějaké emoce. Vždyť jednoduchost dokáže být velmi dobrým prostředkem, jak diváka strhnout a vtáhnout do světa filmu, pokud v sobě skrývá údernost. Zvlášť tenhle typ těžkotonážní slzopudné romantiky na mě osobně působí jen v jistém specifickém podání. Jenže tady jsou prožitek a emocionalita až překvapivě potlačeny a maskovány, jelikož tvůrci se nedokázali oprostit od prostého schématu nabubřelého historického dramatu s výrazně plochými postavami a dějem. Důraz je kladen především na vynikající akci, choreografii, zvuk a obrazovou stránku (často střídající detailní záběry a naopak pohledy z extrémní dálky), která chvílemi uchvacuje překrásnými kompozicemi a zvláště propojením s okouzlujícími exteriéry (které jsou tím jediným, co ve filmu skutečně žije), aby pak o chvíli později „zaperlila“ další sérií digitálních záběrů samoúčelně vypichujících detaily akčních scén nevhodně odvádějících pozornost od samotného příběhu a jeho uvěřitelnosti, která zde rozhodně nepatří k silným stránkám. Na tom, že jsem filmu nevěřila ani minutu, má podíl jak přehršle triků, tak upozadění postav a samotného příběhu, tak herci, kteří buďto nedostali šanci své charaktery rozvinout, nebo to rovnou ukázkově zvorali. Pro někoho překvapivě teď mluvím právě o Zhang Ziyi. Děvče je to sice čarokrásné, ale svůj herecký projev tak dlouho obrušovala, cizelovala a zdokonalovala, až z něj zůstal jen mrazivý chlad. Přestože charakter Mei je vylíčen jako ryze vášnivý, impulzivní a tak trochu „juliovský“, z jejích očí neustále vane všepohlcující zima a nepřiměla mě, abych jí zbaštila jedinou citovou polohu. Zbytečně moc se mluví a komentuje, snímku by trocha ticha a zklidnění rozhodně prospěla. Naštve také neustálé zpomalování obrazu, které má na vině spoustu scén, kdy budete pochybovat o Zhangově zdravém rozumu (viz. trhání květin). Telenovelovité zvraty a obraty v ději jen odhalují prvoplánovost předchozího dění, které nyní postrádá logiku a smysl. Šla jsem na strhující silné milostné drama a místo něj jsem našla opulentní, obrazově dokonalé, hluché, slepé a ostatní smysly postrádající NIC.(8.12.2005)

 • Tuxedo
  *****

  Romantiku ve filmu nemusím, ale tohle mě opravdu dostalo. Nádherné spojení vizuální dokonalosti a dějové působivosti.(25.8.2005)

 • Marius
  *****

  Yimou Zhang naozaj svoje filmy netočí ale maľuje. Musím však podotknúť, že oproti Hrdinovi to nie je také opulentné vizuálne žrádlo. Klan síce môže v prvej polovici počas úteku lesom nudiť ale úvodné scény a záverečná trištvrtehodina, v ktorej sa prevracajú premisy začiatku sú jednoducho skvelé. K hercom niet čo dodať svoje úlohy zvládli na výbornú, najmä Zhang je ako slepá tanečnica úplne brilantná, keď pri bojových scénach vlastne tie oči skutočne nepoužíva. A o tom že je nebesky krásna (opäť) sa nemusíme ani baviť.Kamera a výprava je skvostná, v tomto môžme kľudne pasovať Yimouove diela za perly estetiky. Čo však klanu chýba je to niečo čo som si najviac užil v Tigrovi a Drakovi a potom trochu menej v Muse a Hrdinovi. Každopádne podľa mňa Klan stojí za zhliadnutie ako tragicky romantická love story po čínsky. A ešte niečo, tento film ma definítívne presvedčil, že momentálne je vrcholom svetovej kinematografie naozaj tá ázijská a nie hollywoodska kinematografia. 9/10(3.2.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace