Klan létajících dýk

Čína / Hong Kong, 2004, 119 min

Yimou Zhang

Xiaoding Zhao

William Kong

Stále vynikající výprava, kamera, režie i herecké výkony... Ale kam se poděla ta skvostnost z "Hrdiny" ?(26.3.2005)

Přes polovinu stopáže standardně se vyvíjející love story, prolínaná s méně (odkvetlá louka) či více (Pivoňkový pavilon) fascinujícími scénami a také soubojem, zralým na spadlou čelist - Bambusový les. Přítomny jsou ale až šokující zvraty, záplavy dojetí a hlavně geniální sněžný závěr. Pro každého ale tato hra s divákem určitě není.(10.1.2006)

Vizuálně nádherný film, především svým začátkem. To, co se skrývá ve „fazolovém“ tanci se slovy nedá jen tak popsat, myšlení jde v tu chvíli zcela stranou. Člověk prožívá a neanalyzuje, jakmile však přijde na scény „o příběhu“ a na dialogy, spustí se mozek a film začíná váznout. Romantizování představy lidské slepoty sice vytváří několik poetických situací, ALE... Bohužel ani nádherné výjevy s hudbou se nestupňují až do samotného konce, dramatického za každou cenu. Pro obraz rozkvetlé louky a kytice bílých a žlutých květů, pro oranžové, zlaté lesy, pro bambusové háje, pro ty a pár dalších částí stojí za to film vidět. Neinflační 3 hvězdičky.;-)(1.5.2005)

Jin doprovází Mei ke klanu létajících dýk. po cestě zabijí mnoho vojáků. na konci putování je čas, dozvědět se kdo je kdo. režisér Y.Zhang si mě získal už Hrdinou. že boj povýšený na tanec má být základním stavebním kamenem snímku, nám je předvedeno již v úvodu při ,,hře na ozvěnu". nechápu, kde stále bere nové nápady pro své akčně vizuální umělecké polohy. jak dokáže vnést poezii do letícího šípu, ale hlavně do DÝKY. na lásku není čas, vojska se blíží. Láska. jako by tam tak nějak překážela., ale i zde čeká něco překvapivého a neskutečně silného. Y.Zhang je pro mě básník a Z.Zhang je krásná. dokonale patří do této pestré hry barev. lituji všechny, kteří si nemůžou tuto báseň vychutnat v parádním DTS.(2.3.2006)

Yimou Zhang naozaj svoje filmy netočí ale maľuje. Musím však podotknúť, že oproti Hrdinovi to nie je také opulentné vizuálne žrádlo. Klan síce môže v prvej polovici počas úteku lesom nudiť ale úvodné scény a záverečná trištvrtehodina, v ktorej sa prevracajú premisy začiatku sú jednoducho skvelé. K hercom niet čo dodať svoje úlohy zvládli na výbornú, najmä Zhang je ako slepá tanečnica úplne brilantná, keď pri bojových scénach vlastne tie oči skutočne nepoužíva. A o tom že je nebesky krásna (opäť) sa nemusíme ani baviť.Kamera a výprava je skvostná, v tomto môžme kľudne pasovať Yimouove diela za perly estetiky. Čo však klanu chýba je to niečo čo som si najviac užil v Tigrovi a Drakovi a potom trochu menej v Muse a Hrdinovi. Každopádne podľa mňa Klan stojí za zhliadnutie ako tragicky romantická love story po čínsky. A ešte niečo, tento film ma definítívne presvedčil, že momentálne je vrcholom svetovej kinematografie naozaj tá ázijská a nie hollywoodska kinematografia. 9/10(3.2.2005)