Klan létajících dýk

Čína / Hong Kong, 2004, 119 min

Yimou Zhang

Xiaoding Zhao

William Kong

Pro východní romantickou tvorbu je asi potřeba zvláštní místo v srdci, kterým já přes veškerou snahu a toleranci nedisponuji. Dýky jsou technicky nevyrovnaný a dějově neuvěřitelně prázdný a jednoduchý film, který obyčejného, nijak zainteresovaného diváka zaujme leda tak nádherným barevným zpracováním, kostýmy a výpravou. Herecky mdlé, emoce otravně šponované (dost možná v tom hraje roli šíleně upištěný jazyk) a závěrečná katarze se rovněž nedostavila. Absence gravitace zde byla tak nějak v půli cesty, což mi vadí absolutně nejvíce. Některé souboje jsou řádně ostré, hned potom však tvůrci vše zazdí nepovedenými a naprosto zbytečnými akrobatickými prostocviky, nevkusnými zpomalovačkami a hloupými vizuálními efekty.(10.9.2006)

Rozpočet CNY 100,000,000Tržby USA $11,050,094Tržby Celosvetovo $92,863,945/85%/(12.1.2007)

Přes polovinu stopáže standardně se vyvíjející love story, prolínaná s méně (odkvetlá louka) či více (Pivoňkový pavilon) fascinujícími scénami a také soubojem, zralým na spadlou čelist - Bambusový les. Přítomny jsou ale až šokující zvraty, záplavy dojetí a hlavně geniální sněžný závěr. Pro každého ale tato hra s divákem určitě není.(10.1.2006)

Nevím, čím to je, ale Klan létajících dýk mi v paměti moc dlouho nezůstal. Z toho je zřejmé, že to nebude tak dobrý film(?). Ale hned po návratu z kina jsem mu udělil 4****, tak mu je asi nechám. Pamatuji si některé konkrétně souboje, které se mi dost líbily a pamatuji si finále. Jinak nic moc. Uvidíme, co na to budu říkat, až se k tomu někdy zase dostanu... Každopádně horší než Hrdina nebo Tygr a Drak.(16.3.2005)

Většina filmových diváků dnes již ví, co si představit pod pojmem wu xia. Epický příběh, kde je plno Číňanů se srandovními kyblíky na hlavách, plno Číňanů vznášejících se v korunách vysokých stromů a v neposlední řadě plno úchvatných soubojových scén. Klan létajících dýk sice má tohle všechno, ale přesto se více soustředí na romantickou zápletku, které by nejvíc prospělo, kdyby byla pouhou podzápletkou. Vystavět film na podobně jednoduché a extrémně kýčovité love story chce hodně odvahy, dívat se na takový film pak zase hodně trpělivosti. Má ochota odpustit filmu veskrze nudné pasáže, kdy hlavní hrdinové vleže, vestoje či vsedě vedou filozofií nepolíbené dialogy, klesala přímo úměrně s postupným odhalováním potácivého příběhu, který po sérii zaručeně nečekaných zvratů někdy ve druhé třetině zcela rezignuje na jakýkoliv dramatický vývoj a skácí se k zemi (kdo viděl imbecilní parodii Mlčení šunek, jistě si vzpomene na její závěr). Což o to, režie je maximálně precizní, Zhang Zyi překrásná (dokonale zapadá do okolní, bezchybné přírody) a bojové scény dechberoucí, jenže sami možná uznáte, že člověk, který Hrdinu obdivoval právě kvůli nim, nebude příliš tolerantní k neoriginální, sladkobolné romanci. 70% Zajímavé komentáře: kiddo, DaViD´82, k212, FateKEEPER, Morien, plagjoklas(14.7.2006)

• - Herec Takeši Kaneširo si během natáčení po pádu z koně zlomil nohu. Režisér pak některé scény předělal tak, aby herec nemusel stát. V záběrech, kdy kulhá, je pak jeho kulhání skutečné. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ziyi Zhang není trénovaná k natáčení bojových scén, přestože se objevila v mnoha válečných art filmech. V 11 letech však absolvovala Beijing Dance Academy a je tak kvalifikovanou tanečnicí. V bojových sekvencích proto používá mnoho tanečních pohybů. (AIMÉE)

• - Protože západní publikum by v úvodních scénách filmu od sebe nedokázalo kvůli uniformám rozeznat Jina a Ťina, Jin při rozhovorech jí buráky, aby byl nějak odlišný. (Morien)