Klan létajících dýk

Čína / Hong Kong, 2004, 119 min

Yimou Zhang

Xiaoding Zhao

William Kong

Je to veľmi dobrý akčný historický film od Yimou Zhanga. Má výborný príbeh odohrávajúci sa v časoch, keď kvôli vláde súčasnej dynastie je Čína v úpadku, čo má za následok vznik mnohých povstaleckých skupín, pričom najobávanejšia z nich je Klan lietajúcich dýk. Muž zákona dostane od svojho nadriadeného za úlohu spriateliť sa so slepou tanečnicou, ktorá má byť údajne jej členom, aby ho priviedla až k nim a tak ju oslobodí z väzenia a spolu unikajú pred vládnymi vojakmi, lenže vzniká medzi nimi skutočné puto a všetci, vrátane jeho nadriadeného majú aj svoje vlastné tajomstvá. Spracovanie sa mi veľmi páči, ale k dokonalosti k tomu ešte trochu chýba. Film si ma získal už od začiatku a celá prvá hodina je skutočne úžasná, návšteva nevestinca, spriatelenie s tanečnicou, ich spoločná cesta, to všetko je perfektne podané, jedna skvelá situácia strieda druhú a je to mimoriadny zážitok, ale keď do deja vstúpi samotný klan lietajúcich dýk, tak to na čas predsa len upadne, za čo môže hlavne ten milostný trojuholník, ktorý práve dostane priestor a toto mi moc nesadlo, z tejto produkcie som zvyknutý predsa len na iné typy romantík a nie na túto v americkom štýle a to je jednoznačne hlavný zápor tohto filmu. Ale našťastie po tejto slabšej dvadsaťminútovke ide kvalita zase hore a celá záverečná časť síce už nie je až tak dokonalá, ako prvá hodina, ale aj tak to moje skvelé pocity zachráni. Akcie je tu pomerne dosť a je vynikajúca. Síce ma trochu mrzí, že to už nie je štýl wu xia, ako napríklad v režisérovom predchádzajúcom filme Hrdina, v tomto prípade je lietanie nahradené obzvlášť dokonalými zmyslami a ovládaním zbraní, hlavne luku a nožov, ale aj tak je to stále jedna z najlepších akcií, aké sa vôbec dajú vidieť. Všetky sú dokonalo natočené, po vizuálnej stránke je to nesmierny zážitok, ale aj obsahovo skvelé s množstvom perfektných nápadov. Ani neviem vybrať tú najlepšiu, všetka akcia je prvotriedna. A spomenúť musím ešte aj perfektnú hru na ozvenu, skvelý zážitok. Herecké obsadenie je výborné, Takeshi Kaneshiro v hlavnej úlohe, ale viac si ma získali opäť vynikajúca Ziyi Zhang a charizmatický Andy Lau. O nejakých vedľajších postavách sa tu už ani moc hovoriť nedá, nikto už nemá moc priestoru. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, Yimou Zhang je skutočný umelec, nádherný vizuál, výber prostredí, kamera, strih, ale prakticky aj všetko ostatné, tu nemám čo vytknúť. A kladom je aj hudba. Je síce pravda, že za takými klenotmi ako sú Tiger a drak a Hrdina tento film predsa len zaostáva, ale aj tak o plnom hodnotení nepochybujem, stále je to úžasný film s perfektným obsadením, akciou a vizuálom, kde ma mrzí len to pojatie milostného trojuholníku, čo aj tak má väčší priestor len v jednej časti filmu a tak len kvôli tomu znižovať hodnotenie nebudem. Aj po niekoľkých pozretiach je to stále veľký zážitok. 86%(4.4.2007)

• Gilmour93

Pastva pro oči, louka pro uši, rumiště pro srdce, toxická skládka pro mozek. Pastelovými barvami hýřící wuxia kýč s lacinými twisty a milostnou úsečkou, která se změnou na trojúhelník ze mě snažila udělat kosočtverec. Zdejší nekritické hodnocení přikládám plíživé otravě asijskými ftaláty z kuchyňského nádobí.. Upozornění pro sběratele filmových rekvizit: originál Jinova meče je nyní v Pompu ve slevě za 49,-Kč..(10.10.2013)

Síce to ma k duchovnej dokonalosti dosť ďaleko, okúzli vás prekrásna vizuálna a hudobná forma, pri ktorej sa budete cítiť ako v raji (na to sú Číňania a Japonci bezkonkurenční experti). Nie je to také hlboké, emocionálne a duchovne pôsobivé ako Tiger a drak, no herecké výkony najmä talentovanej Ziyi Zhang sú presvedčivé a bez problémov vás vtiahnu do deja. Scenáristická zložka je maximálne neoriginálna a na prvý pohľad pripomína romantické klišé amerických milostných trojuholníkov. Pri hlbšej analýze to však pre mňa predstavuje nepodstatný detail, pretože Yimou vsadil na komornosť a city a pojal ich svojským spôsobom, vďaka čomu si toto poetické dielko po obsahovo prázdnom Hrdinovi vychutnáte podstatne viac.(22.2.2008)

Tento film hodnotím se smutkem ve tváří a chutí do něčeho kopnout. Minulé dílo Yimou Zhanga hrdina byl nádherný film, který mě usadil a ukázal jak vypadá spojení dokonalého výtvarného pojetí filmu a nijak nezaostávající herci. Klan lét. dýk byl pro mě velká šance pro další film co se mnou udělá divy, ale k mé smůle je to jedno velké zklamání. Výtvarná stránka je hezká, ale pouze hezká. Ne tak dokonalá jako v Hrdinovi a ani herci nejsou tak skvělí. Hudba je nudná a v celém filmu se nenajde mnoho scén, které by vyskočily k nadprůměru. Všichni básnili o scénách v bambusovém lese nebo hraní slepé dívky na ozvěnu s bubny, ale ani jedna z těchto scén není nijak úžasná, dokonalá ani fascinující. Nevím, kde se stala chyba, ale Thang si myslel, že si po Hrdinovi asi může dovolit vše. To co předvedl s digitálními triky je fakt totální hrůza. nezlobte se na mě, ale digitální dýky, krev nebo zpomalené záběry na letící kamínek, to je na mě mnoho. Závěr celého filmu je lehce spackaný a i přes lehké mrazení v zádech bych to natočil trochu(hodně) jinak. Zklamání za 3*, které jsou z milosti.(21.6.2005)

Stále vynikající výprava, kamera, režie i herecké výkony... Ale kam se poděla ta skvostnost z "Hrdiny" ?(26.3.2005)