Občanská výchova

Konec tučných let

(festivalový název)

Krimi / Romantický / Drama

Německo / Rakousko, 2004, 127 min

NĚKTEŘÍ LIDÉ SE ZMĚNÍ JINÍ NE!!!(27.6.2008)

Po poněkud delší expozici se úvodní trojlístek rozroste na kvarteto, a film začne ihned být o hodně zajímavější. Možná to je i tím, že Burghart Klaussner je z celé čtveřice nejpřesvědčivější, a jeho postava je daleko lépe napsaná, než jsem původně čekal. A zbylé trojce fandím s těmi satelity:-).(22.9.2005)

Celkem drsná podívaná, spíše pocítěná, pro nás starší dnes, a vás mladší zítra. Každý jednou shodí háro a vymění tričko za košili. Nicméně radikálně lze řešit leda tak hovno,z toho kouká průser vždycky. Každopádně je zajímavé sledovat boj generací a jejich zbraně a metody.(9.9.2010)

Tahle minimalistická Občanská výchova má jistě své kouzlo, ale je stejně moralistická jako ta ve škole. Myslím že i v relativně blahobytném Německu za každým eurem stojí dřina a není třeba odsuzovat člověka, který půlku výplaty neposílá dětem v Africe (tak jako posledních padesát let a nic se nezměnilo). Člověk by už jenom čekal obraz zlého kapitalisty s cylindrem a dolarovým pytlem v ruce. Příběh končí nikterak dramaticky a jediné poučení, které si odnesete, je zhruba takové: Nezkoušejte nic změnit. Hlavně ne sebe.(30.6.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $175,493Tržby Celosvetovo $8,146,890(21.10.2008)

• - Postava Hardenberga ve snímku zmíní citát, jejž vyprávěl jeho otec: "Kdo nebyl levičák do třiceti, nemá srdce, kdo jím zůstal po třicítce, nemá rozum." Tento výrok bývá často připisován Winstonu Churchillovi. (claudel)

• - Postava Petera na začátku filmu odjíždí do Barcelony. Daniel Brühl, jenž ztvárnil postavu Jana, se narodil v Barceloně. (claudel)