• ELDoctorow
  ****

  Jeho ľaliu! Veď to ti je veľmi dobrý filmík, o ktorom som ani nikdy nepočul a snáď ani nikdy v mladosti nezhliadol. V druhej polovici sa to síce začne naťahovať a strácať grády ale inak veľmi fajn. Odporúčaniahodné!(14.4.2013)

 • Flego
  *****

  Životný príbeh slovenského rodáka Štefana Baniča v Amerike je plný zanietenia, odvahy, poetického humoru a presvedčenia, že jeho vynález raz zachráni mnoho životov. Oceniť treba aj výtvarnú zložku filmu s presvedčivým vykreslením amerického prostredia. Veľmi príjemné prekvapenie. Prvý komentár.(16.2.2011)

 • topi
  ****

  Tohle je snad jediná hlavní filmová role Jiřího Kodeše, jinak hrál vždy spíše v pozadí, ale i tak je jeho tvář vždy zapamatovatelná. V tomto příběhu hraje slovenského dělníka, který pár roků před 1. světovou válkou odjede do Ameriky za výdělkem a okouzlí ho začínající kinematografie, kde uvidí i letce, kteří zkoušejí létat na prvních leteckých strojích a tím mu vnuknou nápad na výrobu padáku, na který získá i patent. Jenže se začíná psát rok 1914, tak s patentem naloží, tak jak se dalo očekávat. Amerika počátkem 20. let minulého století je výborně vyobrazena a veškeré rekvizity, oděvy a domy odpovídají tehdejší době. Pěkná práce. Skvělou rolí se ve filmu ukázal i Bronislav Poloczek, který hrál němého dělníka. Zajímavostí je, že film je založen podle skutečné události.(8.12.2015)

 • anderson
  ****

  ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 18.4.1988, pôvodný televízny film (18.4.2012)(18.4.2012)

 • sawtooth
  ***

  Although the idea of parachutes was known long ago, and Banič's invention was a radically different type of that known today (it was a kind of umbrella attached to the body), it was the first parachute known to be actively used, saving the lives of many American aviators during World War I.(16.12.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace