Životný príbeh slovenského rodáka Štefana Baniča v Amerike je plný zanietenia, odvahy, poetického humoru a presvedčenia, že jeho vynález raz zachráni mnoho životov. Oceniť treba aj výtvarnú zložku filmu s presvedčivým vykreslením amerického prostredia. Veľmi príjemné prekvapenie. Prvý komentár.(16.2.2011)

Jeho ľaliu! Veď to ti je veľmi dobrý filmík, o ktorom som ani nikdy nepočul a snáď ani nikdy v mladosti nezhliadol. V druhej polovici sa to síce začne naťahovať a strácať grády ale inak veľmi fajn. Odporúčaniahodné!(14.4.2013)

Although the idea of parachutes was known long ago, and Banič's invention was a radically different type of that known today (it was a kind of umbrella attached to the body), it was the first parachute known to be actively used, saving the lives of many American aviators during World War I.(16.12.2015)

Slušný slovenský TV film s veľkou účasťou českých hercov. J. Kodeš sa do úlohy typického pracovitého a chudobného slováka výborne hodí a na počudovanie mi nevadilo ani jeho predabovanie. Slávny Slovák to myslel dobre, ale jeho prvé pokusy o zostrojenie padáka boli len pre silné povahy. Jedna vec je niečo vymyslieť, ale ako mu trefne pri pohári piva hovorí herec M. Huba: " Treba aj nájsť šialenca, ktorý tento vynález vyskúša a skočí..." Musím uznať, že Banič mal poriadnu odvahu a naozaj skočil. Za aké smiešne peniaze, tento dobrosrdečný človek nakoniec patent predal americkej armáde, tak to sa až rozum zastavuje. Vydarený a zaujímavý televízny film. 80%(10.4.2011)

Musí to byť neobyčajný zážitok ísť doma do krčmy, zobudiť sa v Amerike a nepamätať si absolútne nič z celej cesty. Amerika ani nebudí dojem cudzieho sveta, je to samý Slovák, Poliak a Maďar, a jediný skutočný Američan je Peter Lipa, ktorý si uveriteľne zadžezoval. Slováci ako ekonomickí emigranti to nemaju ľahké, ani za vynález padostroja sa nedá vydolovať poriadna odmena. Tých 1500 dolárov sa zdá len ako almužna. Padostroj sa na dnešný padak ani zďaleka nepodobal, pretože to bola skôr vystužená sukňa, do lietadlo dosť nepraktické. Film nie je historickou rekonštrukciou, len naznakom, ako to mohlo pred vyse 100 rokmi byť. Nie je to na čisté štyri hviezdy, ale za neobyčajný námet zaokrúhlim nahor. –––– Ty stále veríš, že zarobíš peniaze na tom bosoráctve? U nás v kraji by ťa už dávno do blázinca dali. –––– A potom padostrojmi zaplavíme svet. Budeme bohatí ako Ford. –––– Na čo to všetko bolo? Nijaká sláva, nijaký úspech. Ani peniaze.(10.12.2015)