Návrat do Modré laguny

• USA Return to the Blue Lagoon (více)

Konec 19. století. Na lodi, jíž cestuje mladá vdova Sarah se svojí roční dcerkou Lilli, vypukne cholera. Sarah s Lilli a s dvouletým chlapečkem, kterého námořníci našli v bárce na širém moři, jsou vysazeni se zásobami do malé loďky. Vítr je zanese na opuštěný tichomořský ostrov. Sarah vychovává Lilli a chlapečka, kterému dá jméno Richard, v duchu viktoriánské morálky. Ale obě děti jsou s postupujícím věkem stále více fascinovány rozdíly ve své fyziognomii. Když Sarah zemře na zápal plic, Lillia a Richard jsou odkázáni jeden na druhého. Daří se jim utajit svou přítomnost na ostrově před kanibaly, kteří sem pravidelně připlouvají provádět své krvavé rituály. Na prahu dospělosti se Lilli a Richard do sebe zamilují a začnou spolu žít jako muž a žena. Jejich idylu přeruší příjezd americké lodi. Oba mladí lidé se za dramatických okolností musí rozhodnout, zda se vrátí do civilizace či nikoli... (oficiální text distributora)

tron

Hoci jednotka vyvolala slušný poprask a ešte slušnejšie tržby, rafinovaným hollywoodskym tvorcom trvalo 11 rokov, kým prišli na to, ako na ňu nadviazať bez remakovania. A tak vznikol sequel (hoc miestami naozaj vyzerá skôr ako remake). Môže to znieť absurdne, ale keď to vyšlo Čeľustiam 2 alebo Smrtonosnej pasci 2, prečo nie im? Vskutku sa s tým nebabrali: začíname hneď na konci jednotky. Úvod dvojky je v podstate zopakovaný koniec jednotky, ale nanovo natočený (!) s úplne inými hercami (!!). A, to najmä, s diametrálne odlišným vyznením (!!!). Jednotka končila tým, že loď objavila čln, otec sa pýtal námorníka, či žijú a dostal poetickú odpoveď: „Nie, len spia“. V dvojke táto scéna vyzerá úplne inak, postava otca sa ak som to správne pochopil vytratila do neznáma a rovno je explicitne ukázané, že obaja sú mŕtvi. Vidíme záber na ich chrbty a zadky, čo je síce vskutku nedôstojné cameo, na druhej strane šikovný spôsob, ako ušetriť na hercoch z jednotky, ktorí ostatne beztak zostarli, keďže 11 rokov je 11 rokov. A kto si bude pamätať nejaké zadky (a chrbty). Prežilo len dieťa. Našťastie, na lodi, ktorá ich čln objaví, sa náhodou nielenže nachádza dieťa č. 2, ale dokonca opačného pohlavia! Proste, zázrak. Samozrejme následne aj táto loď stroskotá a začíname odznova. Azda len s tým rozdielom, že deťom nerobí spoločnosť opitý námorník s dobrou náladou (ten je umne zlikvidovaný už v začiatkoch), lež starostlivá žena, ktorú hrá herečka s brutálnym priezviskom Lisa Pelikan. Randal Kleiser už len produkoval, o réžiu sa tentokrát postaral William A. Graham (Vraždy dievčat z kalendára), ale ono je to zajedno. V dvojke sa nachádza o čosi viac kanibalov a bavilo ma to podobne, ako jednotka, ale prestalo ma to baviť ku koncu, kedy sa počet obyvateľov ostrova rozrástol a dej sa začal uberať limonádovo-telenovelovým smerom, ktorý som fakt neocenil. Palec hore dávam za kasting, ktorý mi pripadal ešte sympatickejší, ako v prvej časti; najmä Milla Jovovich s tými svojimi šteniatkovskými očami je vskutku na zožratie. ()

DJ Rocco iNc

Tak táto časť sa v niečom stotožňovala s prvou časťou a v niečom nie. Je to len vec názoru, či to budete pozerať alebo to hneď odsudzovať. Ja som si tento film pozrel a ničím ma veľmi nesklamal. Síce niektoré pasáže ako som vravel na začiatku, boli podobné ako v prvej časti, no bolo tam veľa iných vecí, nových vecí. Predsa je to už aj iné herecké obsadenie, iná generácia hercov, trocha iný príbeh. Tu sú deti ešte veľmi malé, kde to v Modrej Lagúne boli dosť veľké na to, aby vedeli čítať a písať, čo aj ovládali. Tu prichádzajú ,, ostrovania " aj do styku s ,, civilizáciou ", ktorá tam prišla na lodi. Ak chcete, tak si tento film pozriete, ak nie, tak budete rozmýšľať nad chybami a nedokonalosťou vo filme, čo nehrozí. ()

corpsy

Ako dať komerčnému hitu pokračovanie, keď pôvodný snímok je vlastne zakončený pečiatkou? Proste sa bude ignorovať záver jedničky, v úvode dvojky sa prepíše a štartujeme odznova. Ide o LAGÚNU takú istú ako pred tým, s niekoľkými zmenami a aktualizáciami. Ináč, ale o tom istom. A ani by som nepovedal, že v horšom ( technicky ), skôr v takom nudnejšom ( príbehovo ). ()

pakobylka

Hned úvodní minuty jasně a definitivně uzavřou nejednoznačný konec prvního filmu. Scéna, v níž je na otevřeném moři nalezen člun s tříčlennou rodinou mladých trosečníků, je natočená znovu, podstatně jinak a velice nekompromisně: Filmaři se (ne)elegantně zbaví obou rodičů a příběh může bez zbytečných okolků pokračovat víceméně ve stopách původního snímku … Jestliže "Modrá laguna“ představovala slabý odvar, který do značné míry rozmělnil a znehodnotil silný námět, pak "Návrat do Modré laguny“ je pouhým naředěným odvarem z odvaru. Postrádá jakékoli ingredience, které by mu dodaly alespoň náznak nějaké chuti a vůně. V porovnání s ním je pilotní film takřka vrcholné dramatické dílo plné opravdových emocí - skoro se stydím, že jsem mu nadělila pouhé 2* ... P.S.: Za nejlepšího herce považuju štíhlého, přitažlivého, ocelově šedého žraloka - bohužel se objevil pouze ve vedlejší, i když důležité roli. Bachyni se selátkem vyzdvihovat nebudu. Nechci zpochybňovat jejich nesporné herecké kvality, ale řekla bych, že jejich účinkování bylo jedno velké nedorozumění. Nikdo je neupozornil na to, že patří do jiného filmu - a režisérovi ani kameramanovi to nedošlo. Nechci si hrát na přírodovědce - ale odkdy jsou vepříci původním živočišným druhem obývajícím tichomořské ostrovy ? ()

castor

Znovu tady máme spíš umělé konflikty, na sílu vyvolané, nikam nesměřující, dějově je to průměr těžící z oblíbené robinsonské tematiky, u kterého asi nejvíc vadí to, že idylu těchhle dvou přeruší příjezd americké lodi. Svůj náboj to tehdy mělo, vizuálně fajn, a zatímco Brooke měla při choulostivých scénách dablérku, Milla se do toho pořádně opřela. I díky tomu, když to poběží na nějakém televizním kanále, divák hned nepřepne. ()

• Režisér mal extrémne nároky na dĺžku doby nakrúcania, čo bolo v rozpore so zákonom o počte odpracovaných hodín maloletých v USA. Rodičia preto prehlásili Millu Jovovich (Lilli) za finančne a právne nezávislú na rodine, a tak sa stala plnoletou počas natáčania filmu. (DJ Rocco iNc)
  • Film byl v roce 1992 nominován hned v 6 z 12 oficiálních kategoriích nechvalně proslulé Nadace zlaté maliny. (Conspi)