GEN - Galerie elity národa (TV pořad)

• Česko

GEN - 100 Čechů dneška

• Česko

GEN

Dokumentární / Životopisný

Česko, 1993, 181x14 min

Fero Fenič, Juraj Jakubisko, Ondřej Trojan, Ivan Vojnár, Jan Hřebejk, Vladimír Drha, Milan Šteindler, Jan Němec, Věra Chytilová, Irena Pavlásková, Tereza Kopáčová-Vrabelová, Jaromil Jireš, Jiří Věrčák, Jaroslav Brabec, Jiří Menzel, Ladislav Smoljak, Zeno Dostál, Karel Smyczek, Filip Renč, Hana Pinkavová, Jiří Suchý, Helena Třeštíková, Olga Sommerová, Jan Špáta, Ján Piroh, David Vondráček, Irena Gerová, Robert Sedláček, Josef Císařovský, Igor Chaun, Pavel Koutecký, Petr Skála, Vladislav Kvasnička, Simona Oktábcová, Ján Sebechlebský, Alena Činčerová, Viktor Polesný, Oleg Reif, Dagmar Smržová, Oskar Reif, Zuzana Zemanová-Hojdová, Zdeněk Podskalský ml., Jan Reinisch, Petr Slavík, Ján Fajnor, Jaroslav Hovorka, Tomáš Mináč, Jiří Datel Novotný, Alena Šimíčková-Hynková

Adolf Branald, Václav Havel, Ester Krumbachová, Vladimír Jiránek, Ivan Hlinka, Rudolf Hrušínský, Jan Saudek, Karel Gott, Jiří Barta, Věra Chytilová, Radúz Činčera, Pavel Kohout, Josef Škvorecký, Václav Vojta, Jan Špáta, Josef Suk, Vladimír Dlouhý, Bohumil Hrabal, Bolek Polívka, Vlastimil Brodský, Ctibor Turba, Jiří Suchý, Jan Svoboda, Jiřina Bohdalová, Theodor Pištěk ml., Hana Hegerová, Jan Hammer ml., Josef Kemr, Jiří Menzel, Vlasta Chramostová, Lubomír Lipský st., Svatopluk Beneš, Vladimír Páral, Petr Janda, Karel Svoboda, Radoslav Brzobohatý, Zdeněk Smetana, Jan Tříska, Jaroslava Adamová, Petr Hapka, Zdeněk Tůma, Lucie Bílá, Josef Zíma, Jiří Krejčík, Květa Fialová, Jan Klusák, Miroslav Donutil, Dana Němcová, Jiří Musil, Jiří Kodet, Věra Bílá, Jiří Weiss, Otomar Krejča st., Zdeněk Miler, Helena Vondráčková, Waldemar Matuška, Karel Černý, Olga Havlová, Václav Klaus, Arnošt Lustig, Jaromír Jágr, František Pavlíček, Zdeněk Mahler, Roman Šebrle, Aleš Valenta, David Radok, Eduard Tomáš, Petr Eben, Jan Pirk, Tomáš Baťa (a.z.), Tomáš Jan Baťa, František Dvořák, Miloslav Stingl, Jarmila Šuláková, Pavel Tigrid, Bořek Šípek

Z dokumentárního hlediska nedocenitelné dílo, za které bude jednou nástupce Karla Čáslavského učurávat blahem.(5.1.2009)

Pozvolna si archivuji některé díly, Baarovou, Branalda... ale trpím u shledání faktu, jak neefektivně vycházejí některé díly na DVD, například Kemr u Chalupářů.(17.2.2009)

Mnohdy nešťastná ruka při výběru elity poněkud pozměnila původní význam tohoto slova. A navíc každý filmový režisér není dokumentarista. Výsledkem byla značně kolísavá úroveň jednotlivých dílů.(5.10.2011)

Dokument o významných lidech naší země. Pobavil mě díl o Jágrovi.(1.1.2009)

Svatopluk Beneš, Radoslav Brzobohatý, Jiří Weiss, Jiří Kodet, Otomar Krejča, Zdeněk Smetana, Květa Fialová, Jiří Krejčík, Olga Sommerová, Vlasta Chramostová aj. Stačí? A samozřejmě i několik dalších velice zvučných jmen, které stále něco znamenají nebo znamenali, nejen z oblasti filmu, ale i třeba z řad lékařů, vědců, spisovatelů, politiků , fotografů, hudebníků i sportovců v tomto velice dobrém dlouhodobém dokumentárním cyklu, jedním z nejlepších z produkce ČT jako takových podobně jako třeba původní Manželské etudy, ale i ty po dvaceti letech, Hledání ztraceného času, nebo Mistrů animovaného filmu. Žádní trapčicí a nic neznamenající rádobyumělci, kteří se nám denně představují a s úžasem na rtech k nám vzhlíží, převážně z komerčních televizních stanic a z pořadů typu Extra, Prásk, atd.(7.3.2007)