Pohádky o mašinkách (TV seriál)

Animovaný / Pohádka

Československo, 1987, 10x9 min

Eduard Hofman

Vladimír Ráž

Kouzelník Zababa patřil k nejoblíbenějším čarodějům mého dětství. (V reálu by ho mohl hrát Franta Fuka.) Imaginativní, plné nápadů, napětí, fantazie, navíc ve spojení s mou oblíbenou železnicí.(17.3.2013)

I u večerníčku ze lze krásně a lehounce bát. Není divu, když má tak výborného a silným hlasem obdařeného vypravěče.(18.5.2013)

Večerníček, který se povedl.(8.7.2014)

Je neuvěřitelné, jak stále krásně učínkuje v době pendolín na naše malé (a na mně!) tahle série příběhů o panu Blahošovi, nejvyšším panu železničáři a kouzelníku Zababy ze Zababova. Možná díky těmto pohádkám bude děti jednadvacátého století stále vědět jak vypadají parní mašinky (tedy ty, kterým je rodiče naživo ještě neukázaly). A přiznám se, že vznik seriálu bych v klidu posunul nějkam do šedesátých/sedmdesátých let a ne do roku 1987 !!! Ačkoliv se jedná o kreslené příběhy, na člověka až neskutečně dýchnou slova jako - výtopny, depa, staré Smíchovské nádraží... Samozřejmě nelze opomenout magický líbezný hlas pana Vladimíra Ráže, který nás pohádkami provází... Jakoby člověk cítil ten zvláštní pach z kouře po hořícím uhlí... Pohádky o mašinkách patří rozhodně mezi naše nejkrásnější pohádky a večerníčky. * * * *(24.4.2012)

Můj asi nejmilovanější večerníček!!! Jak dlouho jsem ho jen hledal :-D! Vpravdě nezapomenutelná atmosféra, a hlavně Zababa!(24.7.2009)