Ti druzí

Les Autres

Tí druhí

Horor / Mysteriózní / Thriller / Drama

USA / Španělsko / Francie / Itálie, 2001, 101 min

Z prvních minut filmu jsem měl jakýsi takýsi rozpačitý dojem. Smrdělo mi to další ódou na téma "překombinujeme příběh a v závěru diváky vytočíme". Jsem rád, že óda v té podobě - jak jsem se obával - se nekonala. A to, co se naplnilo, mně nakonec jen a jen příjemně překvapilo. TI DRUZÍ coby minimalisticky zpracovaný horor se velmi pozvolna rozjíždí, aby v polovině nabral příjemně strašidelné tempo a v závěru překvapil pointou. Pro jistotu ten závěr zopakuji: překvapil pointou. Svým počátečním skepticismem jsem si vytvořil řadu verzí závěru. Ale s takovouto inteligentní pointou jsem fakt nepočítal. Shrnuto a podtrženo: Pokud si libujete v hororech stavějících na postupně budovaném napětí a na strachu z neznámého, tak do toho jděte. Dostane se Vám toho všeho vrchovatě + navíc s bonusem kvalitního zpracování a svěží pointy.(8.12.2004)

Výborný sofistikovaný scenár, no veľmi nudné podanie. Pomaly vyvíjajúci dej zabíja atmosféru a s ňou aj celý potenciál tohto filmu. Chápem tých, čo hodnotia 4 alebo 5, no mňa osobne to nepresvedčilo.(17.5.2013)

Šestý smysl po několikáté. Ale jinak. A invence Amenábarovi rozhodně nechybí. Pomalost, ponurost, jak ji známe od Shyamalana.(22.11.2005)

Ustráchaná cholerická matka (vynikajúca Austrálčanka Nicole Kidmanová s brokovnicou), pochmúrny obrovský dom na samote pri lese (večne zahalený v hmle), tajnostkárske služobníctvo, staré zažltnuté fotografie, manžel padnutý vo vojne (Christopher Eccleston napráva svoj trápny hriech zo 60 SEKÚND), svetloplaché deti, čudné zvuky na povale, večne zatiahnuté závesy, kľúčová veta „Mami, nechoď preč, bojím sa duchov“ - a oni. Tí druhí. Kto sú? Odkiaľ prišli, koľko ich je a čo chcú? TÍ DRUHÍ sú napriek všetkým prítomným klišé výborný hororový počin, ktorý vďaka šokujúcej záverečnej pointe získava úplne iný, takmer filozofický rozmer. Réžie sa skvele chopil talentovaný čílsky režisér Alejandro Amenábar (DIPLOMOVÁ PRÁCA), ktorého mysterióznu drámu z roku 1997 OTVOR OČI v roku 2001 zremakoval herec a producent Tom Cruise ako VANILKOVÉ NEBO, ktorý s kolegyňou Paulou Wagnerovou produkoval i TÝCH DRUHÝCH, čo je zaujímavé a možno i obdivuhodné, lebo presne v roku 2001 sa s Nicole rozviedol. Kino Považan 2002(10.11.2004)

Rozpočet $17miliónovTržby USA $96,522,687Tržby Celosvetovo $209,947,037 ║ prvý krát keď som to videl v TV tak ma to nejak zvlášť nebralo, kdež to už taká blu-ray projekcia cez video projektor z kvalitnou repro sústavou domáceho kina je úplne iné kafe, nakoniec uznávam pôsobivá ducharina /80%/(7.8.2005)

• - Dům, který se měl podle příběhu nacházet na ostrově Jersey, leží ve skutečnosti na severu Španělska u města Santander. (don corleone)

• - Nicole Kidman přemlouvala údajně režiséra, aby si vybral jinou herečku, protože se nechtěla pouštět do tak temné role po živelné roli v Moulin Rouge. (don corleone)

• - Film v roce 2001 vyhrál cenu Saturn Award pro Nejlepší horor roku (Chatterer)