Ti druzí

Les Autres

Tí druhí

Horor / Mysteriózní / Thriller / Drama

USA / Španělsko / Francie / Itálie, 2001, 101 min

Mé druhé setkání s Amenábarem a opět skvělý filmový zážitek. Stejně jako v Diplomové práci si vystačí s málem a i tady umí mistrně navodit napětí, třeba i při takové banální situaci jako je otevírání a zavírání dveří. Několikrát jsem se opravdu slušně lekl a po celou dobu jsem byl napnutý, co přijde dále. A závěrečná pointa je opravdu velmi překvapivá a pochybuju, že by ji někdo dopředu odhadl. Ti druzí jsou jasným důkazem, že lze natočit kvalitní horor i bez makabrozních scén, stačí "jen" mít kvalitní scenář a být šikovný za kamerou. A to Amenábar je až příliš :o) Navíc to musí být renesanční člověk, nejenom že si napsal i scenář, ale také hudbu (výbornou!) a dokonce byl jedním ze členů orchestru. Už se těším na Váš další film, Mistře. Mohu vám tak říkat, ne?(16.3.2004)

|| Scenár: Alejandro Amenábar | Hudba: Alejandro Amenábar | Produkcia: Fernando Bovaira, José Luis Cuerda, StudioCanal | Distribúcia: Dimension Films (US), Warner Bros. (SPA) | Štúdio: | Rozpočet: 17 miliónov $ | Tržby: 218,947,037 $ || Vynikajúca mysteriodráma, ktorá tvorí svoju atmosféru skoro z ,,ničoho,,. Scéna, kde sa zabuchnú dvere, je jedna z najefektívnejších lakačiek bez akejkoľvek brutálnosti vo filmovej histórii vôbec. Štruktúra deja však zapečatí ten fakt, že na tento film sa oplatí pozrieť len raz. A to je veľká škoda.(9.6.2009)

rozpočet : $17 million tržby celosvetovo : $209,947,037(15.12.2006)

• - Tom Cruise se na filmu podílel jako producent, šlo o poslední spolupráci mezi ním a Nicole Kidman vzhledem k jejich rozvodu. Ten se uskutečnil ve stejném týdnu, v jakém měl premiéru právě tento film. (don corleone)

• - Film začíná tak, že Nicole Kidman čte dětem pohádku a slyšíme její hlas, jak říká: "... sedíte pohodlně? Tak tedy začnu." Těmito slovy začínal pořad v rádiu BBC "Listen With Mother" (Poslouchejte s mámou), který byl vysílán od roku 1950 do 1982. Úvodní znělka začínala slovy:" Tak děti, sedíte pohodlně? Tak tedy začnu." (HappySmile)

• - Film v roce 2001 vyhrál cenu Saturn Award pro Nejlepší horor roku (Chatterer)