Vánoční prázdniny

• slovenský

Vianočné prázdniny

Komedie

USA, 1989, 93 min

Nejlepší Vánoční prázdniny si užila rodinka Griswoldovic, a to téhož roku, kdy já se narodil, tedy v době Sametové revoluce. Ještě teď vzpomínám na chvilky, kdy jsem s tátou poprvé sledoval tuto praštěnou ale geniální komedie a při scénce, kde se chudák kočička prokouše až do nitra drátu a lehce jí elektrika osmahne jsem se řezal asi....půl hodiny. Ano, opravdu půl hodiny. Možná je to trochu sadistické to tady takhle přiznat, ale já si nemohu pomoci. Díky tomu se mi Griswoldova famílie okamžitě dostala do popředí zájmu a od té doby jsem sledoval každý jejich příběh o prázdninách. Přesto ale tyto Vánoční prázdniny bylo to první co mě s nimi mohlo potkat a jsem za to vděčný. Takovéto komedie pohladí na duši a příjemně potěší. Chevy Chase jako komik patří v Americe mezi elitu a za to mu skládám hold.(25.12.2007)

Jeden z mála vánočních filmů, které dokážu snést, a zároveň jeden z nejlepších. Když Vánoce po americku, tak takhle. Ho ho ho!(25.12.2007)

Aké by to boli Vianoce bez tradičných Vianočných prázdnin? No, ja to teraz bohužiaľ objektívne posúdiť neviem, lebo tento film som si púšťal, púšťam a rozhodne budem púšťať kedykoľvek, kdekoľvek a s kýmkoľvek. Nepopieram, že na Vianoce to má ešte väčšie čaro, ale ja by som to dovtedy jednoducho nevydržal. Pre Griswoldovcov mám neskutočnú slabosť, zvlášť pre tento film, ktorý je podľa môjho názoru, a to nepreháňam, komédiou no.1. Neuveriteľný, geniálny film, ktorý je už roky rokúce mojim osobným kultom. P.S. Vynikajúci Chevy Chase alias Clark Griswold.(27.5.2007)

Kdesi v jádru je vlastně taková buranštější verze jiné nezbytné vánoční klasiky, Caprova It's a Wonderful Life. Baví i po dvaceti letech a takřka dvaceti zhlédnutích. 85%(12.7.2007)

"Aha jeleň!" Hlavnou (pozitívnou!) zmenou oproti ostatným dielom je odpútanie od motívu cestovania a posun postavy Clarka Griswolda od totálnej absurdity k viac reálnemu podaniu. A tak vznikol film, ktorý vstúpil do dejín. Chevy Chase ako rodinným životom posadnutý Clark Griswold úplne exceluje a každý jeho mimický pohyb, či už smerom k smútku, hnevu, či hysterickému smiechu je prehliadkou čírej komediálnej dokonalosti (jeho prejav o šéfovi je geniálny!). Vianočné prázdniny sú dokonalým filmom najmä kvôli tomu, že celý scenár je do poslednej bodky prepracovaný obsahujúc nespočetné množstvo running gagov, ktoré sa navzájom preplietajú a vrstvia a v neposlednom rade každá postava (a že ich je neúrekom) má svoj hviezdny okamih (pravdaže, nemožno osobitne nespomenúť bratranca Eddieho), za čo môže bravúrny casting (Oscara tomu, kto najal toho šialeného chlapca do role Eddieho syna). A tak vznikla jedna z najlepších komédií a možno najlepší vianočný film všetkých čias. Jeden z mála príkladov, kde pokračovanie prekonáva (aj tak skvelý) originál. "Opravil som zábradlie!"(31.12.2010)

• - Spoiler: Úplne na konci filmu, keď je celkový záber na dom s Clarkom stojacim vonku, na scéne nie je žiadne policajné auto. Pritom chvíľu predtým ich tam bolo niekoľko. (megacik)

• - Tesne predtým, ako Eddie pokazí krútiaci sa sviečkový mlyn, má vaječného koňaku v pohári zhruba do polovice. Pritom v ďalšom zábere (keď pije) o niekoľko sekúnd neskôr už má pohár znova plný. (megacik)

• - Starý pick-up značky Dodge, který na začátku filmu najíždí na Clarkovo (Chevy Chase) auto, byl předtím použit jako auto Deana Proffitta (Kurt Russell) v komedii Přes palubu (1987). (Krissty)