Tanec s vlky

Dances with Wolves

Tanec s vlkmi

Dobrodružný / Drama / Western

USA / Velká Británie, 1990, 181 min (SE: 224 min, Director's cut: 237 min)

Geniální!! Už dlouho mne žádný film nedokázal tak dojmout a potěšit zároveň. Překrásný lidský příběh o člověku, který se přidá na stranu indiánů, když vidí jakého zvěrstva se nich "bílí" doupouštějí. Kevin Costner ve vrcholné formě si nejen zahrál hlavní roli, ale ujal se i režie, kterou zvládl naprosto neuvěřitelně. Nechápu kde se vněm vzalo takové citlivé, místy až poetické vyprávění a za celé tři hodiny snímek nenudí ani náznakem. Herecké koncerty všech zúčastněních což jen dokazují nominace na Oscary. Snímek, od kterého nikdo neočekával žádné zázraky a spíše se doufalo, že si na sebe alespoň vydělá (i s ohledem na legendární Ciminův propadák Nebeská brána). Nakonec se z toho stal obrovský hit, kult, klasika a jeden z kasovně nejúspěšnějších filmů roku. I když Costner tohle dílo patrně nikdy nepřekoná a nejspíše se mu ani nepřiblíží, tak za Tanec s vlky zaslouží maximální uznání a velké díky. Přesto, že hrál postavy Robina Hooda či Osobního strážce, tak pro mě navždy zůstane tím, kdo Tančí s vlky..........(30.6.2008)

Jednoznacne nejlepsi film Kevina Costnera, ktery si dokonce sam reziroval a ukazal, ze je jak schopnej herec, tak i schopnej reziser. Jako reziser uz nic lepsiho nenatocil. Jako herce ho moc rad nemam, ale timhle me dostal. Vsichni herci sou super a indiani byli opravdu vybrany vyborne. Vsechno je presvedcive natocene se spoustou dojemnejch scen. Jen mi trosku vadila delka. Nemam nic proti trihodinovejm filmum, kdyz me po celou dobu udrzi v napeti, ale tohle se Costnerovi povedlo jen mistama, o takovou pulhodinu bych ho urcite zkratil. Nekolik scen mi prislo natahovanejch a nektery mi prisly takovy opakovany (hlavne sceny s indianama). Na druhou stranu, zaver je zbytecne uspechanej a hodne smutnej. Hodne se povedla hudba, ta je proste nadherna. Pres vsechny vytky to je ale originalni pohled na divoky zapad, a protoze to je Costnerovo nejlepsi film, tak si 5* zaslouzi.(7.5.2005)

Velkolepá podívaná od Kevina Costnera, která není pro mě ani po mnoha zhlédnutí nudná. Velice lidský film, který se u mě okamžitě nastěhoval do TOP30. Při své délce uběhne stejně tak, jako by se dívalo na poloviční film, opravdu je to silné dílo se skvělou muzikou, herci, kamerou a hlavně výpravou kde každou minutu hltám jako bych to viděl poprvé. Jednoznačně nejlepší film Kevina Costnera ve kterém hrál, a který natočil...(12.11.2006)

Klasika .. dnes už bych na to ale nekoukala.(29.5.2008)

Jeden ze zásadních žánrových filmů kategorie westernu, který vedl k oživení tohoto žánru a znamenal umělecký vrchol pro hereckou hvězdu Kevina Costnera, který se dobře uvedl i jako režisér. Snímek se výrazně liší od westernové klasiky zabývající se životem kovbojů a prodávající romantiku tvrdých chlapů a nekompromisní souboj dobra a zla. Costner se zaměřuje na střetnutí dvou civilizací, kdy ta slabší musí neúprosně ustoupit bílým osadníkům, kteří mají za zády průmysl a moderní vědu. Desítky let byli Indiáni ve westernech líčeni jako krvežízniví bandité a primitivové, Costner tenhle pohled převrací naruby a stává se mluvčím té intelektuálnější části dnešní Ameriky, která cítí pocit viny za rozvrácení původní domorodé kultury. Jeho pohled je samozřejmě idealizovaný a v podstatě tendenční, protože i indiánská strana se chovala naprosto pragmaticky a porušovala dohody jak místního charakteru, tak i ty s americkou vládou, kdykoliv se jí k tomu naskytla příležitost. Na obou stranách se nacházeli lidé usilující o kompromis a soužití, stejně jako kořistníci. Postup bílé civilizace na západ a vznik dnešních USA neměl historickou alternativu. Tanec s vlky je ovlivněný tehdy populární ideologií multikulturalismu, ale přes to všechno je to mimořádný film, který nádherným způsobem prodává americkou přírodu, romantiku divočiny a života v souladu s ní, má výborné herecké obsazení a tomu odpovídající herecké výkony a skvělým způsobem pracuje s lidskými emocemi. Proměně charakteru hlavní postavy a jeho boji za osobní štěstí a záchranu kmene prostě není možné nefandit. Celkový dojem: 100 %.(7.8.2011)

• - Když se Timmons (Robert Pastorelli) loučí u Fort Sedgwick s Dunbarem (Kevin Costner), zavelí koňům: "Jake n' Jim!". Jake Eberts a Jim Wilson byli producenty filmu. (džanik)

• - Pod Timmonsovou (Robert Pastorelli) košilí můžeme vidět obrysy terčíků, kterými držely smrtící šípy v jeho těle. (džanik)

• - Celkem se natočilo kolem 300 kilometrů filmu. (džanik)