Tanec s vlky

Dances with Wolves

• slovenský

Tanec s vlkmi

Dobrodružný / Drama / Western

USA / Velká Británie, 1990, 181 min (SE: 224 min, Director's cut: 237 min)

Jednoznacne nejlepsi film Kevina Costnera, ktery si dokonce sam reziroval a ukazal, ze je jak schopnej herec, tak i schopnej reziser. Jako reziser uz nic lepsiho nenatocil. Jako herce ho moc rad nemam, ale timhle me dostal. Vsichni herci sou super a indiani byli opravdu vybrany vyborne. Vsechno je presvedcive natocene se spoustou dojemnejch scen. Jen mi trosku vadila delka. Nemam nic proti trihodinovejm filmum, kdyz me po celou dobu udrzi v napeti, ale tohle se Costnerovi povedlo jen mistama, o takovou pulhodinu bych ho urcite zkratil. Nekolik scen mi prislo natahovanejch a nektery mi prisly takovy opakovany (hlavne sceny s indianama). Na druhou stranu, zaver je zbytecne uspechanej a hodne smutnej. Hodne se povedla hudba, ta je proste nadherna. Pres vsechny vytky to je ale originalni pohled na divoky zapad, a protoze to je Costnerovo nejlepsi film, tak si 5* zaslouzi.(7.5.2005)

Dokonalý film, který je ve svém žánru naprostá a ojedinělá perla. Costner brilantním hereckým výkonem a úchvatnou režií doslova vtáhne diváka do duše kmene Lakotů (Siouxů) a vyvolá v něm neuvěřitelnou touhu být jeho součástí. Zvláště pro znalce této tématiky a obdivovatele indiánů je tento film prostě lahůdka, protože jsou zde vylíčeni ještě jako hrdí a samostatní lidé, kteří nejsou utlačovaní bělochy, i když je děj zasazen do druhé poloviny 19. století, kdy byli poslední volně žijící indiáni definitivně zlomeni (jediná jejich potrava bizoni systematicky vyvražděni vládou a Siouxové v podstatě také). Nádherný film s dokonalou režií, poselstvím a vypovídající hodnotou. Škoda, že tak jak končí tento film, neskončil i osud Lakotů. 100%(13.7.2012)

Po americké občanské válce probíhala poslední fáze událostí, které nakonec vedly k faktickému zničení původního způsobu života indiánů z Plání. Právě sem byl zasazen děj Tance s vlky. Jde o jednu z těch nejvýraznějších skvrn na historii USA a v 90. letech již nebylo možné tuto skutečnost popírat. V rámci stále módnějšího, tentokrát asi i oprávněného, sypání popelu na Západ Západem vznikl i tento film. Ačkoliv reviduje (byť se značným zpožděním) pohled na americkou historii, nečiní tak demytizačně, ale jednu pohádku nahrazuje jinou. Nečiní tak naštěstí zcela tupě vedením hranice mezi dobrem a zlem po rozhraní původního a přistěhovalého obyvatelstva, nicméně nenechává diváka ani chvíli na pochybách, kde leží jeho sympatie a kteráže společnost poskytuje svým členům spravedlnost, opravdovou svobodu, kde se rodí ty nejlepší lidské vlastnosti a skutečné lidské štěstí. Svým způsobem dokonce líčí indiánskou společnost jako tu naši současnou, ovšem bez jejích negativních vlastností. Nu což, je to krásná Utopia, v té prérii. Jenže tříhodinový film, který vám nedá víc než jakýsi neurčitý pocit, jak je ten život v týpí krásný a v kasárnách děsný, neustále prodává své kostýmy a scenérie jak z turistických pohlednic, ten už zase takový úžas nebudí. Je nicméně docela vkusný, neboť i ve chvíli, kdy zobrazuje milostnou lásku, činí tak poměrně civilním způsobem. Byť divák dopředu ví (a ví o ději dopředu mnohé - bohužel u filmu, kterému dění s krajinou vévodí), že tenhle cit se zrodí, tomu zrodu věří, ten zrod se děje postupně - žádný trapný první pohled. Silné ***.(10.1.2011)

Není pochyb o tom, že Tanec s vlky je Costnerovo vrcholné dílo, co do režie (zde je až zarážející ona propast mezi Tancem s vlky a jeho dalšími filmy), tak herectví. Kevin Costner odvedl obrovský kus dobré práce, když s vyjmečným citem natočil tento 3 hodinový epos, ukazující divoký západ z úplně opačného hlediska. Zpočátku jemný, milý a přirozený, s příchodem vojáků kontrastně hořký a na konci silně emocionální - tak by se dal charakterizovat průběh. Po celou dobu je však Tanec s Vlky až nepříjemně pravdivý, protože pro indiány v době kolonizace opravdu nebylo nidke žádné místo... Přesto díky občasné zdlouhavosti/nudě se nemohu zbavit pocitu, že od tak velké klasiky a jednoho z předních filmů CSFD jsem čekal malinko víc. 8/10(10.6.2008)

RETRO /// DIRECTOR'S CUT /// ŠUNKMANITU TANKA OB WAČI… /// To bylo tenkrát, když se v americkým pohraničí lovili místo Mexikánců Indiáni. Mistrovskej zápis Kevina Costnera do filmový historie, v indiánce pro bílýho muže, plný přírody, lovu, romantiky a boje. ZE VŠECH CEST NA SVĚTĚ JEN JEDNA JE DŮLEŽITÁ. CESTA PRAVÉHO ČLOVĚKA. (zřejmě proto indiánská civilizace téměř zmizela v nenávratnu…) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1988 napsal Michael Blake, číst nebudu. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ *(27.5.2006)