Tanec s vlky

Dances with Wolves

• slovenský

Tanec s vlkmi

Dobrodružný / Drama / Western

USA / Velká Británie, 1990, 181 min (SE: 224 min, Director's cut: 237 min)

Do detailu vybroušený film. Po sestříhané verzi jsem se odhodlal i k režisérskému sestřihu, který vše ještě prohlubuje a "zaobluje hrany". Je to jednoznačně životní film Kevina Costnera, který již pravděpodobně nikdy nepřekoná a ani se o to nebude příliš snažit, což bude jedině dobře. Citlivý lidský příběh, který je opravdu moc krásný a může zaskočit pouze délkou. Škoda, že své režisérské kvality a čich na filmy Kevin následně nevyužil v něčem lepším, než je Vodní svět a Postman...(17.7.2004)

Jeden z těch filmů kdy mě štvalo že jsem běloch.(28.1.2005)

Klasika .. dnes už bych na to ale nekoukala.(29.5.2008)

„Skús to ešte raz, to ti už nevyjde.“ – „Bodaj by si mal pravdu.“ Keď sa Kevin Costner (SILVERADO, POLE SNOV), žiarivá to herecká hviezda Hollywoodu, rozhodol sfilmovať román Michaela Blakea, všetci si ťukali do čela a keď do toho ešte zatiahol sám seba nielen ako režiséra, ale aj herca v titulnej úlohe a producenta (so svojou firmou TIG), mali ho za blázna, ktorý neváha časť deja venovať indiánskemu jazyku. Napriek tomu, že jeho trojhodinový western TANEC S VLKMI nemal šancu zaujať... zaujal. Stal sa fantastickým komerčným hitom, žánrovou klasikou, získal sedem Oscarov (film, réžia, scenár, kamera, strih, hudba, zvuk) a na ďalších piatich bol nominovaný (herec v hlavnej a herec v podpornej úlohe, herečka v podpornej úlohe, výprava, kostýmy). Ďalšie Kevinove režisérske pokusy už tak dobre nedopadli (POŠTÁR, KRAJINA STRELCOV) a nevhodným výberom rolí (NA KRÍDLACH VÁŽKY) sa ako herec takmer pochoval. No (inak, veľmi vtipný!) TANEC S VLKMI dodnes dodáva divákovi slobodu a odvahu. Je to veľdielo, ambiciózne, zdravé a epické. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://www.recenzie.org/western/351-tanec-s-vlkmi-100-(31.5.2008)

Nádherný, dojímavý film od kdysi nadějného herce a režiséra. O několik let později Kevin Costner prodělal zřejmě lobotomii a zapomněl, jak se točí skvělé filmy. Ale za toto dílo má své místo v dějinách filmu jisté.(13.4.2003)