Pýcha a předsudek

Orgueil et préjugés

Pýcha a predsudok

Romantický / Drama

Velká Británie / Francie, 2005, 127 min

Absolutní feel good film o velké a pravé lásce (s několika vážnějšími momety), který si s - pro mě "neživotným" - dílem Jane Austen poradil velmi koukatelně, citlivě a vtipně. Na film režijního debutanta vynikající , na produkci Working Title (skoro) překvapivé. Poprvé jsem neměl pocit, že Keira je jen pěkná tvářička, ale i herečka. Ty její přemýšlivé kukuče vypadaly velmi důvěryhodně. Pravým králem filmu však pro mě je Donald Sutherland - ten chlap se od Vládců loutek, kdy jsem ho jako naprostý filmový elév zaregistroval poprvé:-), stále zlepšuje:-)! Vadila mi jen přílišná délka a redukce vedlejších postav na figurky (nejvíce to bohužel odnesla mamkovská Brenda Blethyn). Každopádně ideální film na návštěvu kina ve dvou!(27.1.2006)

Osobně dávám přednost drsnějším světům, než je ten idylicky austenovský, plný dobromyslných duší, přiměřeně komických figurek a samozřejmě i oné „upejpavosti“. Občasné nesmělé pousmání a nanejvýš něžný dotyk rukou. Všichni sice mluví striktně spisovně a oblékají se do nevzhledných kostýmů, avšak rozum, cit a ono pověstné „míti filipa“ je poplatné kterékoliv době. Chcete se bavit, dojímat a nemít přitom pocit, že sledujete pokleslou kulturu? Chcete vědět, jaký výkon vynesl Keiře nominaci na Oscara? Chcete vidět pravý protiklad Domina? Nebojte se říct ano, ano, ano a pro jednou dát valem očekávání něčeho nevídaného, šokujícího a extravagantního. Bohudík za trochu poklidnosti. 80% Zajímavé komentáře: Marius, Mahalik, wipeout, tangerine1(26.3.2006)

Ano, pěkná malebná vesnička, přitažlivé záběry do přírody a koneckonců i na vznešené "indoor" prostředí, jenže ačkoliv to je sice příjemné, až tolik mě to nezajímá, místy se do snímku prostě malinko vkrádala nuda. Na romantický film mě to taky zanecháválo poměrně chladným, tedy ke konci už to se mnou možná trochu hlo, to jo, ale ne více, než na 7/10(3.2.2008)

Rozpočet $28miliónovTržby USA $38,405,088Tržby Celosvetovo $121,147,947Tržby za predaj DVD v USA $79,563,153Keira Knightley s jej nevinné hravými pohľadmi tomu dáva úžasný náboj, ktorý ale naráža o chladný múr v podobe herca Matthewa Macfadyena. Je to pozerateľné ale celkovo dejovo točiace sa len na jednom mieste, strašne tomu chýba hútnejší príbeh. /60%/(30.1.2010)

Chtěl jsem napsat něco o svém názoru na společnost, v níž se řeší co dál, aby se zachovala stávající životní úroveň (buď podporou příbuzných nebo sňatkem), a porovnat to s tím, jak asi žilo 95 % zbývající populace, ale udělal to za mě naprosto přesně gudaulin. Podepisuju do posledního písmene a hlavně tu část co zní Marseillaisou.(29.8.2009)