Pýcha a předsudek

Orgueil et préjugés

Pýcha a predsudok

Romantický / Drama

Velká Británie / Francie, 2005, 127 min

Chtěl jsem napsat něco o svém názoru na společnost, v níž se řeší co dál, aby se zachovala stávající životní úroveň (buď podporou příbuzných nebo sňatkem), a porovnat to s tím, jak asi žilo 95 % zbývající populace, ale udělal to za mě naprosto přesně gudaulin. Podepisuju do posledního písmene a hlavně tu část co zní Marseillaisou.(29.8.2009)

Nejsem si jist, nakolik je Pýcha a předsudek kvalitní adaptací, protože jsem originál nečetl a vyhýbám se podobně laděným knihám. Krom jedné filmové narážky bych si asi nevzpomněl ani na jméno autorky Jane Austen. Vytvoření 18. století nemůže být ve filmu tolik popisné a detailní tomu pravděpodobně bylo na stránkách knihy britské autorky. Přesto je výprava naprosto dokonalá a bez chyb vytváří prostředí, které nikdo již přes 200 let necítil okolo sebe. Přes krásné pohledy ze skály až po působivou scenérii stromu na louce, kde právě pomalým krokem prochází hlavní hrdinka Elizabeth. Tu si užila Keira Knightley, která slušně zapadla mezi ostatní dcery rodiny Bennetů. Nepatří mezi moje oblíbenkyně a moc jí nevěřím její "úžasné" hrdinky, ale ve všech kde nepláče a nesměje se mě dokázala přesvědčit o svých kvalitách. Snad to není naposledy. Zdatně jí sekunduje Matthew MacFayden, který podle mě vystihl charakter Darcyho nejvíc jak šlo. Všechny vedlejší role jako Donald Sutherlanda nebo Judi Dench jsou výborně obsazené a více než slušně zahrané. Asi jsem jediný kdo nepovažuje PaP za prvotně romantický film a vychází přímo z názvu a z doby, která právě přála předsudkům a pýše. Proto si nemohu pomoci, ale ve filmu mi chybí trochu víc citu, který postrádám u většiny herců, a ještě tempa. Film působí rozvlekle a naprosto nic ho nepohání dopředu. Přes všechny negativní prvky se na film hezky kouká a je to příjemný pohled do století,jehož myšlenky a kodex se snad nikdy nevrátí.(24.8.2007)

Samotný pohled na tloušťku svazku knižní předlohy dává tušit, že úkol, jak přecpat rozvětvený děj do dvou hodin filmu, byl pro režiséra opravdu nesnadný. Wright zvolil dosti nešťastný způsob občasné zkratkovitosti, která vám hned na začátku vyrobí příšerný guláš ve jménech a rodinně-společenských vazbách. Škoda tohoto zaváhání, protože kdyby se stopáž protáhla o 20 minut, vynikly by ty nádherně naaranžované emoce zatraceně lépe. Takhle totiž zůstal pouze příslibný náznak toho, jak chytlavě dokáže režisér vyprávět: kamera čaruje, výprava usazuje, herci decentní, jak se jen na Angličany sluší a celková kompozice zavání tím nejsladším kýčem. Jenže celý tenhle kolotoč zásnub a svateb je natolik citlivě, vtipně, příjemně a hlavně upřímně natočený, až mu lze mnohé odpustit. V současnosti nelze v mantinelech daného žánru sáhnout lépe.(11.3.2007)

• Flipper

Adaptácia 300 ročného románu do nových šiat dopadne buď zle, strašne, alebo hrozivo. Pýcha a predsudok je kombináciou zlej adaptácie, strašne nevhodných prvkov modernej doby a hrozivej dĺžky. Niekedy bolo pre ženské dobou sužované neslobodné srdce až orgazmické čítanie, keď za chudobným dievčaťom (väčšina) prišiel chrabrý bohatý mládenec. Vtedy stačil rozhovor a o zábavu bolo postarané. Pridaním zle odhadnutej podstaty sváru o šťastie ušľachtilosť a vydaj sestry s aplikáciou zle opodstatnenej pýchy a predsudku je v knihe obsiahnutá línia, ktorá dokáže ženušky prilákať k tejto knihe aj po toľkých rokoch. Samozrejme nielen tým, ale aj atmosférou tej doby, zábavami, dvoreniami a všetkými dneksa už klišé. Kým kniha má silu v citlivom popise vecí, film nemá silnejšiu stránku ani jednu. Prekontrastované kamerové filtre, urobia aj s normálnej krajiny raj na Zemi, cháp prostredie pre lásku. Čo s toho, keď sa celý film točí o 5 nadržaných husiach, riešiace životné situácie svojho života, ktoré sú obsahovo nulové. Ich podstata je neuveriteľne jednoduchá. Vydať sa - zbohatnúť. Čím môže byť pre dnešného mužského diváka zaujímavý tento film? Aké posolstvo dáva pod dvojhodinovými chichotavými dievčatami, ktoré si zháňajú mužov? Zápletka, ktorej podstatou je nesprávne vyhodnotenie situácie, s odkazom "nič nieje sprvoti také aké sa zdá" je slabá ako čaj. Dôvodom, že hlavná hrdinka, pod vplyvom mylných informácií zavrhuje nejakého mladíka, (ktorý je v podstate idiot, rozmýšľajúci raz svojim snobstvom, raz penisom) som musel ja zabiť a zničiť dve hodiny svojho života? Stále som čakal, že príde zlom, začne sa KONEČNE NIEČO DIAŤ, no ono prd. Film však viac neponúkne. Táto prerobená vymodelkovaná sračka však niečo dokázala. Nechutne ma naštvať každou jednou scénou a postavou. Matka, ktorej som mal dať chuť náhubok, aby už držala hubu, chichotajúce sa sestry, ktorých by mala pobiť realita života (čisto dnešné drzé 10-15 ročné kravy, ktoré sú neuveriteľne nad vecou). Šľachtic, ktorý nevie čo chce, primrdaný farár, mlčiaci otec. Keira to ako tak držala nad hladinou, ale čo s toho, keď ostatok bol fatálny... Sladučké slnečné lúče, do toho pekná pusinka, zvlhnutá vagínka a koniec. Niekto úsmev a 5 hviezd ja však prsty do úst a dávenie.(29.5.2010)

Aneb jak podle dokonalé knihy natočit dokonalý kinematografický zážitek. Jane Austen obdařila film jedinečnými dialogy, Dario Marianelli nebeskou hudbou a Joe Wright svým ojedinělým citem pro kompozici obrazu. K maximálnímu požitku ze sledování pak přispívá Keira Knightley, která svou temperamentní a veselou Elizabeth ztvárnila s takovou lehkostí, že i ten sebepatrnější dialog dokáže po dlouho dobu vykouzlit úsměv na rtech. Romantický žánr v té nejčistší podobě!(30.8.2009)