Nová noční můra

New Nightmare

Nová nočná mora

Drama / Horor / Fantasy / Mysteriózní

USA, 1994, 112 min

Několik hodně povedených efektů (jazykové scény), celkem zajimavý námět, i když to Wesovo vysvělení se mi moc nelíbilo. Ale celkově bych řekl velmi solidní na šesté pokračování. Škoda, že Robert Englund nedostal víc prostoru. 65%(13.6.2011)

Po otrasnej šestke prichádza návrat k znovuzrodeniu celej sérii. Wes Craven nenechal nič na náhodu a aspon z časti sa priblížil k kultovnej úvodnej sérií a pokračoval tam, kde to začalo. Skoda len, ze tempo film stratil už po úvodnej scénke 60 percent.(13.2.2008)

Wesi, ty jsi zatracený génius. Tvoje poslední Noční můra nemohla skončit lépe. A perfektně sis připravil půdu pro Vřískoty. A ten malý kluk - kam se hrabe Danny z Osvícení...(30.3.2013)

Nástup do filmu perfektný, následné zvolnenie a postupné stupňovanie v rámci série neobvykle stiesňujúceho napätia je tiež zvládnuté na jedničku. New Nightmare sa síce tvári ako nezáväzná hra so žánrom a vlastnou mytológiou, zároveň to ale tentokrát prestáva byť sranda! Doteraz to bol len film za filmom, teraz sa však Freddyho ruka sápe rovno do skutočného sveta, ohrozuje nie len hlavnú hrdinku ale veľmi nepríjemným (pre neho typicky rafinovaným a bezohľadným) spôsobom aj jej syna a ono z toho chvíľami skutočne mrazí. ...Achilovou pätou celého príbehu je ale neschopnosť zavŕšiť celé toto snaženie, pozhrabovať každý z presahov, poprepájať jednotlivé roviny a v podobe finálneho produktu podarovať divákovi kompaktný a celistvý zážitok. Posledných dvadsať minút je bezradná nuda, do finálneho súboja sa Cravenovi nepodarilo vymyslieť nič, čo by sme už (6x predtým) nevideli a z pointy (ak tu vôbec nejaká bola) mi zostal už len úškrn a povzdych. Že sa k podobnému prístupu (hrátkam) Craven vrátil v neporovnateľne dotiahnutejšom Vreskote (aspoň čo sa prvých dvoch častí týka) je dôkaz, že tu to ešte až tak dobre premyslené nemal. A takto to aj dopadlo - po celý čas prekvapoval, aby nakoniec ničím neprekvapil.(4.10.2009)

Ako sa to všetko začalo, tak sa to aj skončí...Pod rukami stvoriteľa Nočnej Mory Wes Cravena. Tak ako sa zmenil Freddy Krueger zmenila sa aj celková atmosféra filmu. Dôležitým aspektom bolo, vyradenie tých otrepaných pesničiek z 80-tich rokov a namiesto toho prišla narad klasická hudba, ktorá by sa v hororoch mala objavovať. Žiadny spev len orchester či syntetizátory dodávajú filmu už aj tak dosť dobrú atmosféru, ktorá vie navodiť husiu kožu. A ďalším aspektom bolo, že už nejde o hororový subžáner slasher. Craven úplne vynechal teenagerov, ktorých Freddy posielal na druhý svet v ostatných dieloch série. Tu sú hlavnými hrdinami, alebo len hlavnou hrdinkou o niečo staršia žena. Má svoju rodinu, manžela dieťa a posledné čo bude vo filme robiť je ziapať o život ako všetci teenageri. To, že sa človek dokáže stotožniť s nejakou z postáv nie je nič nové. Ale pri tomto filme je dosť možné, že vám bude ľúto že práve táto osoba zomrela. V predošlých dieloch som len čakal, keď už konečne niekto zomrie, "ja už chcem počuť Freddyho hlášky a nech tie čepele zaborí poriadnu hlboko". V tomto filme som až tak s Freddym nesympatizoval. Tento krát som sa ho nie že bál, ale išiel z neho riadny strach a keď už zmizol všetok vtip Freddy je len ZLO...Toto je dosť nedocenená časť série. Režisér Wes Craven nám dal totálne niečo nové, to čo tu ešte nebolo. Herci hrali nielen klasické postavy, ale aj samých seba. Dej sa predeľoval na realitu a na tú temnú stránku. Objavil sa nový a hlavne iný Freddy. Všetko bolo tak ako má byt, len ten koniec mohol byt trošku viac dotiahnutý. U mňa je to tretí najlepší diel série. Po kultovej jednotke, vydarenej trojke prichádza originálna sedmička, ktorá to všetko zakončila . Celá recenzia: TU(4.5.2006)

• - Herci Heather Langenkampová i John Saxon nosí ke konci filmu stejné oblečení jako v Noční můře v Elm Street. (BLStryker)

• - Všechny sekvence se zemětřesení se ve skutečnosti natočily měsíc před skutečným zemětřesením v Los Angeles v roce 1994. Opravdové zemětřesení se událo necelé dva týdny před koncem natáčení, následovně byl vyslaný štáb, aby natočil stopáž z projíždějícího auta z oblastí města poškozených skutečným zemětřesením. Herci a štáb původně měli dojem, že scény se zemětřesením natočené před skutečnou událostí byly trochu přehnané, ale autentičnost scén je při pozdějších projekcích vyděsila. (BLStryker)

• - Wes Craven uvažoval nad znovuobsazením Johnnyho Deppa, který si zahrál v prvním díle, ale bál se ho oslovit. Později, když už byl film hotový, se oba setkali a Wes se Deppa ptal, zda by v tom filmu byl ochoten hrát. Depp odvětil, že je velká škoda, že nebyl osloven, protože by neodmítl. (Ghostface2)