Nová noční můra

New Nightmare

Nová nočná mora

Drama / Horor / Fantasy / Mysteriózní

USA, 1994, 112 min

Nástup do filmu perfektný, následné zvolnenie a postupné stupňovanie v rámci série neobvykle stiesňujúceho napätia je tiež zvládnuté na jedničku. New Nightmare sa síce tvári ako nezáväzná hra so žánrom a vlastnou mytológiou, zároveň to ale tentokrát prestáva byť sranda! Doteraz to bol len film za filmom, teraz sa však Freddyho ruka sápe rovno do skutočného sveta, ohrozuje nie len hlavnú hrdinku ale veľmi nepríjemným (pre neho typicky rafinovaným a bezohľadným) spôsobom aj jej syna a ono z toho chvíľami skutočne mrazí. ...Achilovou pätou celého príbehu je ale neschopnosť zavŕšiť celé toto snaženie, pozhrabovať každý z presahov, poprepájať jednotlivé roviny a v podobe finálneho produktu podarovať divákovi kompaktný a celistvý zážitok. Posledných dvadsať minút je bezradná nuda, do finálneho súboja sa Cravenovi nepodarilo vymyslieť nič, čo by sme už (6x predtým) nevideli a z pointy (ak tu vôbec nejaká bola) mi zostal už len úškrn a povzdych. Že sa k podobnému prístupu (hrátkam) Craven vrátil v neporovnateľne dotiahnutejšom Vreskote (aspoň čo sa prvých dvoch častí týka) je dôkaz, že tu to ešte až tak dobre premyslené nemal. A takto to aj dopadlo - po celý čas prekvapoval, aby nakoniec ničím neprekvapil.(4.10.2009)

• Andersis

Freddy je tu strašidelnější a jiný. Má jiný kabát a jiné břitvy na rukou. Ale moc sem si ho tu neužil.Moje pořadí dílů 2, 3, 1, 4, 5, 6, 7.(20.2.2008)

tu je vidieť, keď nad vecami niekto naozaj rozmýšľa a nie sa iba vyžíva v rôznych efektoch a exhibíciách, kto pracuje s citom pre motívy a pre celkový odkaz a legendu, ktorá z freddyho od jeho vzniku narástla - ostatne, jedná sa o jeho stvoriteľa... ale posledná tretina to trocu zhodila, celé to postupne budované a šperkované napätie, atmosféru a pripravovanú pôdu pre veľkolepý návrat - jeho veľkoleposť nebola napokon výnimočná ničím iným, než novým klobúkom a koženými nohavicami... ale aj tak je toto veľmi vydarené zakončenie desaťročie trvajúcej série (freddy vs. jason je už len taký fanúšikovský zábavný dovetok, veľmi vydarený, no nie priamy príbuzný z rodiny nočných mor... a rebootovanú novú nočnú moru považujem za úplný odpad); heather je krásna, jemná a úplne ju žeriem!(26.12.2014)

No tohle neni zadnej regulerni dil, spis takovej darek od Cravena pro fanousky a tipnul bych zuroceni napadu, ktery do prvniho dilu neprotlacil. Jak natocit film s hlavni hrdinkou, ktera chcipla v 3. dile a s Freddym, kterej definitivne chcipnul v tri roky starym minulym dilu. No Wes si trochu zaexperimentoval, natocil to ve stylu film o filmu a vyslo mu to. Rek bych totiz, ze se jedna patrne o nejstrasidelnejsi dil. Ne nejzabavnejsi, ne nejnechutnejsi a ne nejdrsnejsi, ale proste Freddy uz neni ten hlaskar, ale vraci se ke korenum, kdy proste zabijel a atmosfera je po trochu utahany prvni pulhodince hodne slusna a napinava. Navic sem tam si vsimnete i nejakejch starejch "znamejch" typu tatka policajt. Jediny, co mi vadilo, ze tu neni moc vrazd, nejsou buhvijak vymakany a Freddyho nova maska a rukavice vypada jak maso na kosti a neni to proste ono. Ale uz kuli ty atmosfere a fajnovymu pribehu ty 4* dam.(15.9.2010)

• Mr.Apache

Rachel "tak jsem vám zabila Freddyho" Talalay se sice hodně snažila, aby byl šestý film o Nočních můrách z Elm Street tím nejhorším z celé série, nutno však uznat, že Wes Craven jí svou Novou noční můrou konkuruje více než zdatně. Co na tom, že znovu uvidíme Heather Langenkamp, Johna Saxona a některé další herce z předchozích filmů, když celá New Nightmare je taková slátanina. Přijít s tím, že herci budou ve filmu hrát sami sebe, se sice může jevit jako zajímavý nápad, bohužel zábavné je to jenom chvíli. Příběh je křečovitý, nefunguje, a sledovat ho, je utrpením. (Zkoušel jsem to od poloviny 90. let až doteď několikrát, a nikdy jsem to nezvládnul na jeden zátah.) Dokonce ani Freddy už vůbec není tím, čím býval. Jen té Heather to v kostýmku stále osmdesátkově sluší. Při posledním pokusu o soustředěné zhlédnutí (před časem v TV) jsem chvílemi uvažoval i o tom, že dám dvě hvězdičky alespoň za tu Wesovu snahu o nevšední pojetí. To by ale Novou můru nesměla stáhnout ke dnu postava "syna" Heather Langenkamp. Jak netrpím žádnou averzí k dětem ve filmech, ani přílišnými nároky na herecké výkony, tak tenhle chlapec byl opravdu na zabití. Jeho toporná, a po čase žel téměř neustálá přítomnost, zkazila co se ještě dalo. Dlouho jsem hodnocení tohoto filmu odkládal. Nechtěl jsem k němu být nespravedlivý. A i teď jsem ještě váhal: Přece jen se mi tuhle Postmůru nikdy nepodařilo vidět v původním znění. Ale co, stejně by jí to nakonec víc než jednu hvězdičku nepřidalo. Resumé: Je to úplně jiné než šestka, ale v podstatě to vyjde nastejno. Magie 80. let je v tahu - zůstalo jen u rozpačitého pokusu o trochu jiný vstup do vyschlé řeky.(24.11.2013)

• - Herci Heather Langenkampová i John Saxon nosí ke konci filmu stejné oblečení jako v Noční můře v Elm Street. (BLStryker)

• - Když během natáčení Miko Hughes poprvé uviděl Roberta Englunda v make-upu Freddyho, polekal se a utekl za svou matkou. (facojurka)

• - Před natáčením filmu zhlédnul Wes Craven všechny předchozí díly a prohlásil je za slabé v porovnání s jeho mistrovským dílem. (facojurka)